Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 65

Thread: Simpatii progresiste

  1. #1
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si el a...jucat sub culorile bleu-albastre:

    Birlic.jpg

    Birlic implineste 100 de ani


    Birlic a intruchipat ca nimeni altul personajele lui Caragiale

    Avea un nas caricatural si ochii mari, cu colturile lasate in jos, ceea ce-i dadea un aer insolit. Si un farmec special. Cateva femei frumoase s-au indragostit de el - si nu era de mirare. E un imens pacat ca avem limitele unei limbi fara circulatie. Stiti ce ar fi insemnat el intr-o cinematografie care si-ar fi putut raspandi in lume creatiile? Ce e Luis de Funes pe langa Birlic? Birlic avea o „vis comica” si un umor personal net superioare!”, povesteste maestrul Radu Beligan, in cartea „Birlic”, scrisa de Valentin Silvestru.
    Grigore Vasiliu, cel care va deveni Birlic, s-a nascut pe 24 ianuarie 1906, la Falticeni, in familia unui mic negustor. Copilul nazdravan, cu nasul in vant, pus pe sotii nevoie mare nu a manifestat vreo atractie deosebita spre scena si a absolvit Facultatea de Drept la Cernauti. La inceput, pentru a mai castiga un ban, a facut figuratie la Teatrul National din Cernauti. Prima data a jucat in comedia „Musca spaniola”, de Arnold si Bach. Grigore Vasiliu era insa peltic si scuipa cand vorbea. „La premiera, m-am incurcat teribil si am fost... mai gaga decat ar fi cerut textul. Publicul s-a amuzat imparateste, si m-am pomenit eroul unui rasunator succes”, a povestit actorul intr-un interviu. Cariera sa va incepe la Teatrul National din Cernauti.
    Cum a devenit Birlic

    Sica Alexandrescu a deschis impreuna cu Tudor Musatescu, intr-o sala mica dintr-un pasaj al Bulervadului Elisabeta, din Bucuresti, o companie care, pana in 1940, se va numi „Teatrul Vesel”. Ei l-au invitat pe Grigore Vasiliu sa joace in Capitala. Acest tanar va deveni steaua acestui teatru din luna octombrie a anului 1934. Succesului urias din farsa „Birlic”, scrisa de vienezii Arnold si Bach, i se va adauga cognomenul „Breloc”, adica aducator de noroc, si apoi chiar acela de „Birlic”.
    Actorul va pastra acest ultim nume toata viata. Sica Alexandrescu si Tudor Musatescu au creat pentru Birlic aproape exclusiv spectacole comice, cel mai adesea cu piese usoare, din repertoriul bulevardier. Actorul a inceput insa sa joace si in piese mai de substanta la Teatrul National si a debutat in filmul „Bing-Bang”, in 1934.
    Birlic a intruchipat cu mult succes pana in 1970, cand s-a stins din viata, pe scena si in film, tipologiile personajelor lui Caragiale.

    „Traga-se cortinele, aprinda-se luceferii reflectoarelor; sa sune cuvantul, sa tremure inima. Rasuceasca-se in vraja scenei floarea talentelor, creasca in soarele entuziasmului fructul nemuritor al adevarului! Cei trei pereti intre care ne miscam sunt din carton vopsit, dar simbolizeaza adevarul, binele, frumosul.”
    Grigore Vasiliu Birlic
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #2
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Interesant. Ce ar fi sa creem un topic separat cu personalitatile care au "jucat" sub culorile noastre si la fiecare sa punem cate o poveste sau ceva asemanator? Miril? Poate ne ajuti tu mai mult, ca eu nu ii stiu pe toti asa bine. In plus eu am o varsta inaintata, am mai uitat. Tu esti tanar.

  3. #3
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Atunci, Bancaru,...transfera-l pe Birlic unde...trebuie!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #4
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    La topicul asta chiar astept ajutor. Eu nu ii stiu pe toti. Din ce am auzit de la tata sau am mai vazut si eu. Miril, Alamar, Kra****x, Saphicus, Carlo, Herculis trebuie sa veniti cu "noutati".

  5. #5
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Florin Piersic

    Florin Piersic.jpg

    Si el iubeste...progresist. Un mare admirator al unei alte Minuni Blonde, Viorel Mateianu, Florin Piersic a impartit iubirea pentru Progresul cu iubirea pentru U Cluj si Sepcile Rosii.
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:31.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #6
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, eu de Piersic nu stiam. Sincer. L-ai vazut la meciuri?

  7. #7
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Radu Cosasu

    Radu Cosasu.jpg

    "Indraznesc sa scriu ca tin cu Progresul, fiindca nici o alta echipa romaneasca nu mi-a dat, prin suferinta, atata forta morala, atata putere nervoasa ca aceasta din Doctor Staicovici".

    O declaratie mai frumoasa de atasament pentru culorile bleu-albastre nu cred ca a existat, exista sau va exista vreodata. Multa sanatate sa va dea Dumnezeu, Domnule...Belphegor! HAI PROGRESUL!
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:30.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Piersic l-a avut mult la inima pe Mateianu si nu putea sa nu aibe la inima si pe Progresul. Nu l-am vazut pe stadion dar stiu ca ne-a sustinut.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Constantin Diplan

    Constantin Diplan.jpg

    Uitati-o pe Margareta Paslaru dar sa nu-l uitati pe Constantin Diplan, un progresist cu care am stat in tribuna aceea care a fost mutata...stiti voi unde.
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:32.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Octavian Ursulescu

    Octavian Ursulescu.jpg

    Uitati-o din nou pe Margareta Paslaru, dar sa nu-l uitam pe Octavian Ursulescu, un alt mare progresist cu care am stat alaturi in tribuna deja celebra.
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:32.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Dan Spataru

    Dan Spataru.jpg

    "Drumurile noastre" au fost progresiste, el fiind printre...piticii...mari din strada Dr. Staicovici! Dumnezeu sa-l odihneasca Acolo Sus!
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:33.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #12
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Aurelian Andreescu

    Aurelian Andreescu.jpg

    Fara sa o uitam pe regretata Anca Calugareanu sa nu-l uitam nici pe Aurelian Andreescu si el printre "Oameni"...progresisti.
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:34.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #13
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Constantin Diplan.jpg

    Uitati-o pe Margareta Paslaru dar sa nu-l uitati pe Constantin Diplan, un progresist cu care am stat in tribuna aceea care a fost mutata...stiti voi unde.
    Da,langa Constantin Diplan am stat si eu!Si langa Mircea Vintila!Si langa Jorj Voicu,un fost vecin de-al meu,din Militari.
    In tribuna aceea din metal,albastra,care mai tarziu a ajuns la javrele alea mai mici dar tot din Stefan cel Mare!
    Progresul a fost echipa oamenilor cultivati ,nu a coloneilor si generalilor analfabeti.

  14. #14
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Oricat mi-as stoarce creierii nu imi amintesc pe altcineva inafara de Marius Pepino si de Ursulescu. Stiu ca asta venea la meci si cu maica-sa, Ursulescu, adica.
    Imi amintesc ca era o brosura la un moment dat, o aveam acasa, cu interviuri luate diverselor personalitati din lumea actorilor. De exemplu Mitica Popescu impartea simpatia pentru Rapid cu cea pentru Progresul. Dem Radulescu era si el un progresist declarat, chiar daca nu numai pe linie de fotbal. El cred ca a fost numai dragut, Bravul soldat Svejk.

  15. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Dem Radulescu

    Dem Radulescu.gif

    Stiam si nu stiam de Dem ca era progresist, dar faptul ca o spui si tu Bancaru inseamna ca nu ne putem insela amandoi. Si mai stiu ceva, alaturi de Caragiu, a fost actorul meu preferat de comedie. Si acum rad cu lacrimi de Svejkul nostru drag. Dumnezeu sa-ti zambeasca mereu, Acolo Sus, prietene Dem!
    Last edited by miril; 28th January 2006 at 12:34.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #16
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu imi aduc aminte de brosura asta in care erau amandoi cei pomeniti, Mitica Popescu si Dem Radulescu. Repet, Mitica este si cu Rapidul, dar atat el cat si Dem, spuneau ca simpatizeaza cu bancarii. Parca Dem Radulescu a spus in interviu ceva de genul: "Aaaaaaaaaaaaaaa, bancarii....!"
    Am cautat brosura aia. Nu o mai gasesc neam.

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si eu stiu ceva in sensul asta. Oricum, Dem a fost un scump, ma refer la artist, pe om nu l-am cunoscut, si merita sa fie mentinut drept...progresist.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1

    Jules Cazaban

    Draga Bancarule mai pot adauga si eu un foarte cunoscut actor (din aceiasi generatie cu Birlic), si anume Jules Cazaban, care era un infocat progresist.
    Din ce imi spunea tatal meu Jul venea mereu la adunarile Ligii Suporterilor. O tempora o mori!!!

  19. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Imi pare rau, dar nu fac legatura intre nume si figura. Imi suna cunoscut numele dar nu stiu daca il stiu. Cred ca daca mi se reimprospateaza memoria... Un film, o piesa de teatru (teatru TV ca eram cam mic atunci)?

  20. #20
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Ceva date despre Cazaban sunt aici, dar nu par foarte corecte... fara poze

    http://www.imdb.com/name/nm0147338/

  21. #21
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mda... Se pare ca eram mai mult decat mic. Eram inexistent cand a murit. Setea si Darclee am vazut. Dar tot nu fac legatura. O sa ma uit intr-un almanah de cinema. 1234 Cineasti Romani.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •