View Poll Results: Cine sunt adevaratii nostri rivali?

Voters
59. You may not vote on this poll
  • Dinamo

    19 32.20%
  • Rapid

    2 3.39%
  • U Craiova

    20 33.90%
  • Steaua

    18 30.51%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 82

Thread: Cine sunt adevaratii nostri rivali?

  1. #1
    Viola e basta!! Vi3rme_X's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Pitesti(teritoriu alb-vio
    Posts
    384
    Reputatie
    1

    Cine sunt adevaratii nostri rivali?

    Votez primul : U Craiova
    [COLOR=Indigo]PENTRU VIOLA NE DAM VIATA[/COLOR]

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Eu consider ca Rapidul ... pt ca ne-a cam luat punctele de acasa in ultimii ani, lucru care nu trebuie trecut asa repede cu vederea

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Pitesti
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    pentru mine totzi sunt rivali....pentru ca vin sa ne bata insa meciu pe care eu il ashtept cu nerabdare in fiecare an este cel cu steaua

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    eu votez Petrolul si UTA , 2 echipe care ocupa un loc asemanator cu voi in istorie ... (nu ma refer la prezent cand cele 2 teamuri sunt in B)

  5. #5
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Rivalitatea nu consta in palmarese apropiate, ci in modul cum sunt privite meciurile de catre suporteri, de istoricul intalnirilor directe sau de apropierea geografica. Poli Timisoara e rivala cu UTA, si e o diferenta de 6 titluri intre cele doua... ceea ce nu ii face mai putini rivali.
    Cred ca varaintele din Poll sunt cele corecte, pentru ca echipele din Bucuresti (mai ales Steaua si Dinamo) au fost mereu adversarii traditionali, iar cu oltenii exista amintirea duelurilor de pe vremea lui Dobrin si Balaci.
    Cu UTA nu prea am avut niciodata nimic (doar un duel la titlu, castigat in 1972), iar cu Petrolul au existat doar ceva probleme intre galerii.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    pentru voi or fi rivali ... pentru noi nu reprezentati nimic

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Si care e problema, Paul? Intrebarea era "Cine sunt adevaratii nostri rivali?". Fiind pe forumul lui FC Arges, "noi" sau "nostri" reprezinta suporterii Argesului.
    In ceea ce priveste ce reprezentam pentru voi (adica stelistii)... in afara unui club de la care ati transferat destui jucatori de valoare (probabil asta o fi insemnand nimic) nu cu mult timp in urma eram cunoscuti ca fiind "nasii Stelei" (si asta tot nimic cred ca e ). Si simt eu ca vremurile vor veni din nou

  8. #8
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Din ce citeam pe un alt thread de aici, as zice ca adevaratii vostri rivali sunt unii ziaristi
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #9
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    cu rivalii i-as baga pe U, dar prea tare ii antipatizez pe Steaua
    Oierule, ramii la stana!

  10. #10
    la revedere ultravioletcanada's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    830
    Reputatie
    1
    paulica tata, nu te-ai autosuspendat? iar vii sa dai cu batul in balta pe aici? intrebarea era care sint rivalii echipei fc arges. citeste mai rar daca ai probleme de understanding-ul. ni se rupe daca insemnam ceva pentru voi sau nu. treaba e ca iar o cauti, si apoi iar sughiti prin valea plingerii ca te autosuspenzi.
    on-topic: in ordine: dinamo, craiova, steaua, rapid. de fapt, rapidul mai mult dupa 90, pentru ca pina atunci nu prea erau considerati ca fiind rivali, ci mai mult ca echipe "prietene". in schimb, cu celelalte 3, era alta treaba.
    FINI LES FOLIES STI!!!

  11. #11
    sport legend bobycox's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    871
    Reputatie
    1
    Sezonul asta nu avem rivali . Dupa ce le bagam mortul in casa si la stelisti, sa-l vad pe Paulica daca mai apare pe vreun forum timp de 2 saptamani.
    Last edited by Tudose; 25th January 2006 at 14:11. Reason: Fara astfel de apelative
    [COLOR="DarkOrchid"]Nascuti pentru a fi Invingatori[/COLOR].

  12. #12
    junior republican's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Pitesti
    Posts
    142
    Reputatie
    1
    Craiova . Intotdeauna a existat un duel intre noi si ei indiferent de locul in clasament

  13. #13
    junior Floryn007's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Pitesti
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Dupa mine pe primul loc la rivali..se afla Steaua..si cum spunea si Tudose...eram cunoscuti ca fiind ..nashii lu' Steaua''...toata lumea se bucura..cel mai mult cand bateam pe Steaua..era cea mai mare satisfactie..si pt suporteri si pt jucatori..(chiar ma uitam acum cateva zile pe niste reviste de meci..de prin 2001..si era un interviu cu Rica Neaga..iar cand a fost intrebat care este cea mai mare satisfactie sportiva el a raspuns: "Victoriile impotriva Stelei"...in fine..apoi s'a intamplat...ce s'a intamplat..iar acum se crede un mare stelist (RUSINE)..am trecut printr'o perioada mai proasta...dar sunt sigur ca vom redevenii nashii Stelei
    dupa Steaua evident...Dinamo..Craiova si Rapid

  14. #14
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Am votat craiova desi noi suntem in A si ei in B...Rivalitatea ramane...

  15. #15
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by desdemona
    Din ce citeam pe un alt thread de aici, as zice ca adevaratii vostri rivali sunt unii ziaristi
    Ziaristii trec (despre unii, spre sa treaca mai repede si sa ne lase in pace cu ineptiile ), echipele raman.

    Trebuie sa recunosc ca, din punct de vedere al influentei negative de-a lungul timpului, Dinamo ar trebui sa fie in frunte ("umbra" celor din Stefan cel Mare se simte pana azi in Trivale). Totusi, eu am avut o alta perceptie...

    In primavara lui 1982 am jucat un meci acasa in penultima etapa cu Steaua, aveam neaparata nevoie de victorie pentru a risipi orice emotie. Am castigat cu 1-0, gol marcat de Moiceanu cu capul in minutul 44 ("Arma secreta" a intrat inca de la inceput in joc). Dupa care a inceput sa ne toace arbitrul cat a putut. Imi aduc si acum aminte de o minge trimisa in corner de portarul Nitu la care s-a indicat aut de poarta, fluieraturile tribunei, omul cu umbrela din fata mea care striga cat putea "Hotii, hotii!". Pe vremea aceea campionatul era dominat de Dinamo si Craiova, despre cei din Ghencea nu stiam prea multe.
    Timpul a trecut, Steaua a castigat CCE la Sevilla, eu m-am bucurat, insa nu am putut fi niciodata de acord cu cei care spuneau despre echipa MApN-ului ca ar fi curata, spre deosebire de ce a MI-ului. Numai eu am vazut cum, in 1988 si 1989 au castigat de doua ori la rand in Trivale din penalty-uri inventate... cu Valentin Ceausescu in tribuna.
    Asadar, am votat... STEAUA! Pentru ce am spus mai sus si pentru ca cele mai mari satisfactii mi-au fost aduse in perioada in care eram nasii lor si ii bateam pe unde ii prindeam! Si pentru ca nu am uitat niciodata meciurile de Cupa de la Targoviste si umilintele la care i-am supus atat acasa cat si pe terenul lor: extraordinara bucurie de dupa victoria cu 3-2 in 1998, pe ploaie, si dupa ce presa vuia ca pitestenii vor ceda meciul; golurile lui Sica Bardes in Ghencea, in primavara lui 1999; KO-ul din decembrie acelasi an, 4-0 in Trivale; lovitura de cap a lui Cristi Vlad, de pe vremea lui "Piti, lasa-ne!". Si inca multe, multe altele!

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    esti jalnic ...

    Despre victorii din Cupa de la Targoviste , memoria mea selectiva imi spune doar de un meci cand ne`ati eliminat la penalty`uri , in martie 98, cand Ritli si Marius Luca au fost eliminati ...

    Apoi ati devenit sclavii Rapidului , si in aprilie-mai 98 , ne`ati servit un 3-2, ati luat carutza de malai de la ei ...

    Alea ca presa vuia sa ne dati meciul au fost inventii ... stiu exact conjuctura... Rapidul era echipa cu bani a acelor momente , Cocos si Mucescu disperati dupa titlu , noi veneam dupa 5 titluri la rand si a fost o onoare pentru taranimea dependenta (de banii Rapidului) sa invinga Steaua (singura infrangere din deplasare in acel sezon)

    Pana la urma am luat titlul , dupa 1-1 in Giulesti (ce gol a puscat Ciocoiu) , si 2-2 la Craiova - Rapid in ultima etapa ...

    Vad ca va asumati acel 3-2 ca pe o mare victorie , insa sunt curios de ce SPortul nu isi asuma ca o mare victorie , acel 1-1 din etapa a XXXIII-a , adik penultima.

    Apoi a urma declinul nostru , cu acel sezon penibil cand Petrolul ne`a servit 5-1/4-1 , si ati prins si voi o zi buna si ati batut cu 4-0...
    Atunci veneam dupa ce eliminasem West Ham United (0-0 la Londra) , si aveam echipa dezintegrata de accidentari (Duro si Miu au lipsit la acel meci )

    Cat despre 1-0 din Ghencea (gol Cristi Vlad) deja era satelitul natural a lui Dinamo , si si-au bagat baietii din Groapa coada la domnu arbitru ...

    Nu ne`a dat 11 m la 0-0 , si i`a eliminat pe Neaga si Mutica ... mare victorie domne...

    Cat despre alte "multe altele " te astept sa ni le expui , ca in ultimii 8 ani , cam astea au fost toate rezultatele bune ale voastre ...

    Ma rog , ai uitat de un FC Arges - Steaua 0-4 , unde daca vroiam va dadeam in genul Poli - Steaua 1-8 (am inceput cu gol in min 2 - Trica) ...

    Nu pot sa inteleg cum voi aveti pretentia ca cei mai mari rivali ai vostri sunt cei de la Steaua , cand pentru noi , pentru Steaua, FC Arges e o cantitate neglijabila , o anexa a lui Dinamo , care traieste de pe urma lui Dinamo (jucatori , bani - imprumuturi credite) care aprovizioneaza Rapidul cu jucatori ...

    E nornal , cat timp mentalitatea voastra e filo- Rapid si filo-Dinamo , mi se pare normal sa antipatizati STeaua.

    Aveti un singur personaj cu onoare si caracter si tot clubul : Sorin Cartu , care fara discutie ca are un feeling pozitiv fata de Steaua , si asta se vede din indarjirea cu care au jucat jucatorii in Stefan cel Mare.
    Insa asta nu schimba situtia , tot o anexa a lui Dinamo ramanetzi

  17. #17
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Paul, parca erai autosuspendat... ce e cu tine pe forumul Argesului? Deh, usor e sa zici, mai greu e sa ai onoare si sa iti respecti cuvantul.
    Daca suntem o cantitate neglijabila pentru voi, de ce pierzi timp ca sa imi raspunzi si scrii atat de mult pe tema asta? Lasa-ne pe noi cu ce credem, e treaba noastra daca unii se bucura ca au invins Steaua. Ce ar trebui sa facem, sa fim toti stelisti?
    Au mai fost victorii la Targoviste in Cupa cu Steaua, una in 1982 (1-0) si una in 1993 (la penalty-uri). Atunci nu erai nascut sau prea mic - si nici nu scriai pe vreun forum, din fericire.
    Au mai afirmat si altii ca cel mai mult ii incanta victoriile impotriva celor din Ghencea, tu te-ai gandit sa raspunzi numai cand am scris eu. Cat priveste parerea ta despre mine, ti-am spus ca nu ma intereseaza si nu ma afecteaza cu nimic. Eu sunt jalnic? Spune-mi mai bine cum esti tu, care in urma cu cateva zile tipai ca te retragi definitiv de pe forum, iar acum iar te bagi singur in seama.

    As putea sa iti iau fraza cu fraza din ce ai scris mai sus si sa le demontez (de exemplu, la meciul cand a marcat Cristi Vlad arbitrajul nu a fost de partea noastra, ci de partea voastra, Steaua a avut si un penalty gratuit acordat pe care Raducanu l-a trimis in bara), insa consider ca nu merita efortul. Poti sa scrii in continuare ce doresti aici, eu nu am ce sa discut cu tine.

  18. 29th January 2006, 14:54
    Reason
    Off-topic, trolling

  19. #18
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Nu inteleg de ce il mai bagam in seama pe Paul.
    E doar un copil si gandeste ca atare .

  20. #19
    la revedere ultravioletcanada's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    830
    Reputatie
    1
    in sfirsit o parere inteleapta
    un pusti care n-are ce face in catunul lui, sta toata ziua pe net. ignorati-l fratilor
    FINI LES FOLIES STI!!!

  21. #20
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    cam toate variantele ar fi apropiate...am votat insa cu Craiova pt ca din amintirile de pitestean imi aduc aminte mai ales de rivalitatea cu cei de peste olt...

  22. #21
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    sincer sa fiu, nu m-am uitat decat la poll si am votat...nu am vazut ce au scris altii

    @ paul
    credeam ca daca esti din provincie ai de unde sa stii...pe langa derby-urile locale/regionale, orice echipa din romania este ambitionata intr-un meci cu granzii din bucuresti (mai ales una ca argesul care se bucura de un palmares totusi deosebit)...altfel cum ti-ai explica indarjirea din teren?
    cat despre acuzele cum ca ar fi filo-rapid sau filo-dinamo...nush ce dovezi ai si as fi curios daca stii ceva concret sau doar speculezi (ca au jucat "moale" sau ca are netoiu jucatori etc etc)...de un lucru insa te pot asigura in mod ferm...suporterii nu-s filo-R sau filo-D, iar cum site-ul asta e pt suporteri, atunci the case is closed...

    mai spuneai ca pt steaua, argesu e cantitate neglijabila (evident nu si pt mine, ca-s impartit in 2 la meciurile astea)...trecand pe langa faptul ca, nu de putine ori, steaua a cam avut emotii in meciurile cu argesu, as vrea doar sa amintesc ca acest poll reflecta perceptia piteshtenilor fata de rivalii lor, iar nu a celorlalti fata de fc arges...
    ca sa fiu mai clar...majoritatea statelor din estul europei aveau si au boala pe urss si, mai tarziu, rusia...rivalizam la fotbal si multe alte sporturi...dar te intreb io, crezi ca sentimentul era reciproc, crezi ca rusnacii ne priveau la fel pe noi? iti zic io ca soto eram cantitate neglijabila...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •