Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 81 of 81

Thread: Regulile jocului de baseball

  1. #64
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    arad
    Posts
    11
    Reputatie
    1

    multumesc pt rabdare

    scuze sintagma asta am luato tot de aici de pe forum nu mai stiu exact de unde
    orisicum ar fi super daca ai posta regulamentul tradus
    multi dintre noi ar putea putea orienta si alti prieteni care ar fi interesati de baseball dar nu inteleg regulamentul

  2. #65
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    arad
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    am vazut ca esti pe forum
    mam uitat la un meci pe stadeo tv
    nu inteleg urmatorul lucru
    cand o echipa este in aparare are 9 jucatori pe teren cea de la bataie are mai mult de patru pe teren?

  3. #66
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Nu, cea de la bataie poate avea maxim 4 (cel de la bita, si eventual cite unul la fiecare baza).

    Pe stadeo.tv sint meciuri destul de seci, fara jucatorii profesionisti. Iti recomand sa intri pe myp2p.eu si sa incerci sa te uiti la meciuri live din MLB. Inca sint doar amicale, marti incepe sezonul regulat.

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    http://vasyworld.blogspot.com/2008/0...r-complex.html
    regulamentul, destul de pe larg si pe inteles si in romana, pentru cei ce l-au cerut.
    The Show Must Go On

  5. #68
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Cind hitterii au voie sa loveasca mingea tinind bita in pozitie orizontala, in miinile intinse putin inainte.? Raspundeti daca se poate cit mai curind. E unicul lucru care nu l-am inteles in baseball, dar de restu un Mare THX, in special lui cristane si Echo362. Citind in forumul acesta am inteles insfirsit acest joc. Pakat ca la noi nu este po****r. Mi-as dori sa-l practic.

  6. #69
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheHappening View Post
    Cind hitterii au voie sa loveasca mingea tinind bita in pozitie orizontala, in miinile intinse putin inainte.? Raspundeti daca se poate cit mai curind. E unicul lucru care nu l-am inteles in baseball, dar de restu un Mare THX, in special lui cristane si Echo362. Citind in forumul acesta am inteles insfirsit acest joc. Pakat ca la noi nu este po****r. Mi-as dori sa-l practic.
    Oricind Tipul de lovitura la care te referi se numeste "bunt" si este incercat mai ales de jucatorii rapizi care au sanse sa ajunga la prima baza inainte ca apararea sa reactioneze. Bunt-ul este folosit foarte des si ca "sacrifice", mai precis cind e deja un runner la baza 1, iar hitter-ul, cu acel sacrifice bunt, ii permite acestuia sa urce la baza 2, chiar daca el este eliminat.

    Poti sa practici baseball-ul si la noi, exista destule cluburi in tara. Uite aici lista completa de cluburi, cu detalii de contact: http://www.frbs.ro/cluburi.html

  7. #70
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristane View Post
    Oricind Tipul de lovitura la care te referi se numeste "bunt" si este incercat mai ales de jucatorii rapizi care au sanse sa ajunga la prima baza inainte ca apararea sa reactioneze. Bunt-ul este folosit foarte des si ca "sacrifice", mai precis cind e deja un runner la baza 1, iar hitter-ul, cu acel sacrifice bunt, ii permite acestuia sa urce la baza 2, chiar daca el este eliminat.

    Poti sa practici baseball-ul si la noi, exista destule cluburi in tara. Uite aici lista completa de cluburi, cu detalii de contact: http://www.frbs.ro/cluburi.html
    Exista multe cluburi dar problema consta in aceea ca nu-s din Romania. Dar oricum THX.

  8. #71
    manager TomBrady's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    o intrebare pt cei care se pricep mai bine

    Meciul de aseara Red Sox cu Yankees

    de ce nu a luat W Penny ? a iesit la 1-0 dupa 6 inngs

    aici Box : http://mlb.mlb.com/news/boxscore.jsp...yamlb_bosmlb_1
    [COLOR="Blue"][B]In TOM we trust.[/B][/COLOR]

  9. #72
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TomBrady View Post
    o intrebare pt cei care se pricep mai bine

    Meciul de aseara Red Sox cu Yankees

    de ce nu a luat W Penny ? a iesit la 1-0 dupa 6 inngs

    aici Box : http://mlb.mlb.com/news/boxscore.jsp...yamlb_bosmlb_1
    Pentru ca Yankees au preluat conducerea dupa aia. Win-ul l-a luat pitcherul care a reobtinut conducerea.

  10. #73
    incepator
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Braila
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Interesant jocul de baseball pacat ca in zona Braila-Galati nu exista un teren si cei interesati sa mearga acolo si sa joace gratuit sau contra unei anumite taxe/ora.

  11. #74
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    La noi in Basarabia acest joc este la fel farte slab dezvoltat , inainte de venirea sovieticilor exista insa varianta romaniasca a lui , e vorba de OINA acum insa si oina e un joc maio mult mort decat viu

  12. #75
    junior trejo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    cam ciudat baseballul dar merita jucat pe el la pariuri pt. ca are cote bune.
    Sa traiti bineeee!

  13. #76
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    si pentru cine se pune home run? vad in statistici ca X are nush cate home run`uri. Pai ziceati ca home run e cand ajung toti jucatorii la baza. Dar in palmaresul carui jucator conteaza?
    Si acum o intrebare mai dificila: cu ce echipa trebuie sa tii? Dodgers? Red Sox? Yankees? Mets?
    vreau sa aud argumente de ce sa tii cu echipa respectiva
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  14. #77
    junior Cosmin_DH's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania
    Posts
    113
    Reputatie
    1
    Home run(HR) poarta numele lovitura in care un jucator trimite mingea peste gardul care delimiteaza terenul sau in tribune(mai putin atunci cand aceasta ajunge in foul territory), iar pentru ca cei din aparare nu au cum sa o prinda jucatorul care a inscris HR-ul ajunge acasa(home) safe inscriind un run, daca sunt sa zicem 2 baze ocupate si cel care e la primire cu bata loveste un HR echipa inscrie 3 runuri(HR se pune in dreptul celui care a lovit home rune-ul)

  15. #78
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    aha, in dreptul celui care da cu bata practic el e singurul care fuge direct de la baza pana la capat. Am inteles? Si cu echipele? Cu cine tre sa tii ?
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  16. #79
    junior Cosmin_DH's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania
    Posts
    113
    Reputatie
    1
    Eu de cand am inceput sa urmaresc MLB am tinut cu Phillies pentru ca eram fan Eagles in NFL si am zis sa tin tot cu echipa din Philadelphia in MLB, iar anul asta sunt favoriti sa castige World Series pt. ca au una din cele mai bune rotatii de pitcheri din istorie dupa ce l-au adus inapoi pe Cliff Lee.

  17. #80
    sport legend SlayerZ's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    509
    Reputatie
    1
    S-ar putea sa ma insel dar nu exista si notiunea de in-field home run, chiar daca mingea nu ajunge in tribune, dar jucatorul reuseste sa inscrie un run, nu se pune tot ca home run?

  18. #81
    junior Cosmin_DH's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania
    Posts
    113
    Reputatie
    1
    inside-the-park home run se numeste

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •