Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 81

Thread: Regulile jocului de baseball

  1. #1
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1

    Post Regulile jocului de baseball

    Aici vom vorbi despre regulile acestui sport.Asezare,rolul fiecarui jucator,etc.Voi posta si niste reguli generale.

  2. #2
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1

    Post

    Ceva de pe wikipedia:

    Baseball

    Baseball este un joc sportiv de echipă, asemănător oinei în care o minge (ball) de mărimea pumnului este aruncată de un jucător defensiv numit pitcher și este lovită de un jucător ofensiv batter cu un băț rotund, neted, numit round, bâtă (bat). Chiar mingea se numește baseball. Scorul se realizează de către batter care fuge și atinge o serie de patru semne situate pe sol, numite baze. În engleză, baseball mai este uneori numit hardball pentru a-l diferenția de softball, cu care este înrudit îndeaproape, și de alte jocuri similare.
    http://www.seaternal.com/baseball/Im...ysBaseball.jpg
    _______________
    Baseball-ul este po****r pe continentul american și în Asia de est. În Japonia, Puerto Rico, Republica Dominicană, Cuba, Panama, Corea de Sud, Taiwan și în alte câteva țări și regiuni, este unul dintre cele mai po****re sporturi. În Statele Unite ale Americii, baseball-ul a fost mult timp privit, neoficial, ca distracția națională; totalul spectatorilor la jocurile din Liga de baseball fiind aproximativ egal cu cel al tuturor sporturilor profesioniste de echipe, luate la un loc. Totuși, în rândul telespectatorilor americani, baseball-ul a fost depășit ca po****ritate (la audiență tv) de fotbalul american și de cursele automobilistice.

    Jocul

    Structura generala

    Baseball-ul se joacă de către două echipe compuse din câte nouă jucători pe un teren de baseball, de obicei sub supravegherea unuia sau mai multor oficiali numiți arbitri (umpires, eng.). În jocurile din liga principală sunt de obicei patru arbitri; până la șase (minim unul) pot oficia întâlnirile, în funcție de ligă și de importanța meciului. Există patru baze. Numerotate în sens invers acelor de ceasornic, prima, a doua și a treia bază sunt perne (uneori numite saci) în formă de pătrate cu latura de 38 cm (15 in), care se află la mică înălțime deasupra solului; împreună cu a patra bază (home plate) formează un pătrat cu laturile de 27.4 m (90 picioare), numit diamant. A patra bază (home base, eng.) este o dală pentagonală de cauciuc cunoscută ca home plate. Terenul este împărțit în două mari zone: terenul interior (infield, eng.) conține cele patru baze, iar dincolo de cele două laturi adiacente ale „diamantului” se găsește terenul exterior (outfield, eng.).
    Last edited by r0bby; 22nd May 2007 at 21:02.

  3. #3
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Baseball

    O minge de mărimea unei portocale este aruncată de un jucător, denumit "PITCHER", și lovită de către un alt jucător, numit "BATTER", cu ajutorul unei bâte. Scorul final este stabilit de către "batter", care trebuie să fugă și să atingă cele 4 "BAZE" aflate pe terenul de joc.

    Mingea folosită și sportul respectiv poartă același nume: BASEBALL.

    America este, cu siguranță, țara în care baseball-ul a avut cel mai răsunător succes, devenind sport național și fiind urmărit de milioane de oameni.

    Dar care istoria acestui sport numit baseball ?

    Prima mențiune a termenului baseball a fost găsită într-o cărticică apărută în Anglia, în anul 1744. În ea apăreau atât un grup de băieți ce jucau baseball, cât și o descriere amănunțită a acestui sport.

    O primă listă a regulilor oficiale de joc a fost publicată de către Alexander Cartwright, în 1845. Astăzi, deși au fost modernizate, ele sunt, în principiu, aceleași. In 1995, echipa de juniori (10-12 ani) a fost vicecampioana europeana.
    In 2004, lotul de juniori participa la Campionatul European de Baseball si obtine locul 6.
    In 2005, seniorii participa la Cupa Federatiei Europene si se califica in grupa A Valorica.

    Baseball-ul a devenit în America un sport profesionist relativ repede - în 1865, iar Liga Națională de baseball a apărut doar câțiva ani mai târziu.

    În secolul al XX-lea, baseball-ul s-a modernizat considerabil, devenind dintr-un sport mai mult defensiv, unul din ce în ce mai ofensiv, scopul jucătorilor fiind de a lovi mingea cu cât mai multă putere.

    Deși este un sport specific american, el a devenit po****r și în alte țări. Încă din anii 1920 și 1930, au apărut ligi de baseball profesioniste în foarte multe țări din Europa, Asia sau Africa.

    Federația Internațională de Baseball a luat ființă în anul 1938, și până în 2004, Federația număra nu mai puțin de 112 state membre.

    Baseball-ul și-a făcut debutul oficial la Jocurile Olimpice de vară de la Barcelon, în 1992.

    Recent baseball-ul a pătruns și în Romania. Federația Română de Baseball a fost înființată în 1990, iar în 1992, țara noastră deja participa, pentru prima oară, la o competiție internațională oficială.

    Baseball-ul nu cere doar forță fizică, ci și îndemânare, viteză de reacție și agilitate în mișcări ... calități pe care cei mici și voinici trebuie să și le dezvolte.

    Nu ezitați ... încercați-l!

    În București sunt trei echipe de baseball: Dinamo (seniori), echipa Clubului Sportiv Școlar 6, tot din cadrul CS Dinamo, și echipa Universității București.


    http://www.tvr.ro/articol.php?id=6044&c=820
    Last edited by cristane; 2nd October 2007 at 11:52.

  4. #4
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Ar trebui ca intr-o zi unul dintre noi sa scrie un regulament al baseball-ului pe scurt pentru a fii inteles de toti.M-am tot saturat sa gasesc postari in care baseball-ul este considerat porcarie sau oina doar pentru ca nu cunosc regulile.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    regulile jocului trebuie explicate, si aratate pt ca cineva sa le poata intelege ca lumea.....doar citind este ceva mai greu sa intelegi, dar daca aveti intrebari va raspund cu placere...

  6. #6
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    cel mai bine inveti regulile singur , urmarind meciuri o stiu din proprie experienta
    [url]www.warriors.ro[/url]

  7. #7
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Da...si eu stiu asta.Dar ce ne facem cu oameni care zic ca baseball-ul e de **** doar pentru ca nu stiu regulile.Ar fi bine daca am putea face un articol in care sa includem secvente video pentru exemplificarea unui home run,...etc.

  8. #8
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by r0bby View Post
    Da...si eu stiu asta.Dar ce ne facem cu oameni care zic ca baseball-ul e de **** doar pentru ca nu stiu regulile.Ar fi bine daca am putea face un articol in care sa includem secvente video pentru exemplificarea unui home run,...etc.
    Cine crede ca baseball-ul e de *****, in primul rind n-o sa stea sa citeasca regulile, pentru ca nu-l intereseaza, si in al doilea rind nu va putea fi convins de o secventa video cu un home run sau mai stiu eu ce.
    Si eu sint de parere ca, si pentru cei ce vor sa invete regulile, si pentru cei ce vor sa vada "what baseball is all about", cel mai bun mod e sa se uite la meciuri.

  9. #9
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Te rog sa faci threadul sticky Cristane si sa imi editezi pentru a scoate imaginea acea la rezolutie f mare.

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    am practicat baseball timp de 8 ani aici in romania si vreau sa spun ca nu este asa po****r sportu asta ca jucam cu tribunele goale. bine. daca existau tribune. se joaca numai vara de prin aprilie pana in septembrie, iarna facandu-se numai antrenamente in sala. singurul teren de baseball omologat este la gheraiesti in jud neamt dar si acolo trebuie sa dai vacile si caii la o parte sa poti juca.

  11. #11
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bila_uk View Post
    am practicat baseball timp de 8 ani aici in romania si vreau sa spun ca nu este asa po****r sportu asta ca jucam cu tribunele goale. bine. daca existau tribune. se joaca numai vara de prin aprilie pana in septembrie, iarna facandu-se numai antrenamente in sala. singurul teren de baseball omologat este la gheraiesti in jud neamt dar si acolo trebuie sa dai vacile si caii la o parte sa poti juca.
    First of all, welcome

    Baseball-ul e po****r in SUA si Asia, nu la noi. Din pacate. Noi nu sintem un popor care sa se poata bucura de un sport in care nu exista galerii, huligani, nervi, injuraturi si becalisme.

    Zici ca "ai practicat". Sa inteleg ca te-ai lasat? La ce echipa ai jucat?
    Last edited by cristane; 29th November 2007 at 14:01.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    la c.s.s. (clubul sportiv scolar) tirgu neamt. cum am terminat liceul ,cum sa desfintat si echipa formandu-se alta echipa de copii

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    practic si eu basebal la C.S.S. ALEXANDRIA si cred k toata lumea care are putzin habar de sportu sta il stie p antrnor Domnul Dinu nu este asa????

  14. #14
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    De ce au echipele un numar asa de mare de pitcheri?
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  15. #15
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    si pana la urma n-ati explicat regulile alea

    ala da cu bata in minge si fuge... unde fuge? sau dupa ce? si cu mingea ce se intampla?

  16. #16
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    El loveste mingea si o trimite undeva in teren sa zicem, in timpul asta el alearga spre baza 1.

    Daca ajunge acolo inaintea mingii retrimisa de cei din defensiva ramane in joc la baza 1.

    Apoi urmatorul "hitter" va incerca sa loveasca si el mingea cat mai departe posibil ca sa ajunga la baza 1,iar cel de la baza 1 sa cucereasca si alte baze si in final sa ajunga din la baza casa unde se cheama ca a marcat un "run" (punct).

  17. #17
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    greu... foarte greu...

  18. #18
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Va trebui sa imi fac timp intr-o zi sa traduc regulamentul complet.

    Pina atunci, cu bucuria faptului ca avem oameni noi interesati, o sa incerc sa explic foarte pe scurt regulile de baza.

    Concepte de baza
    Ambele echipe sint, rind pe rind, in atac (la bita) si in aparare. Scopul jocului este inscrierea de run-uri. Un run inseamna atunci cind unul din jucatorii echipei din atac (adica de la bita) parcurge complet traseul (baza 1 - baza 2 - baza 3) si ajunge inapoi la home plate. In tot acest timp, apararea incearca sa scoata din joc atacantul, aducind mingea la baza respectiva inainte ca acesta sa ajunga acolo (de exemplu, daca un atacant alearga spre baza 2, iar apararea aduce mingea la baza 2 inainte ca acesta sa ajunga acolo, atacantul este scos din joc).

    Inning-urile
    Jocul nu are reprize, ci "inning-uri", in numar de 9. Un inning contine doua jumatati. In prima jumatate (top half) o echipa este in atac si cealalta in aparare. In a doua jumatate (bottom half), cealalta echipa trece in atac. O jumatate de inning se incheie dupa ce 3 jucatori ai echipei din atac sint eliminati.

    Pitching
    Asadar, in fiecare inning, echipa din aparare are un pitcher ("servitor") care arunca mingea celor cu bita, pina cind 3 dintre acestia sint eliminati. Un jucator de la bita poate fi eliminat dupa 3 "strike-uri". Un strike este atunci cind pitcherul arunca mingea corect iar batter-ul nu reuseste sa o loveasca cum trebuie. Daca pitcherul nu arunca in zona corecta (sa zicem, arunca o minge prea la stinga), se numeste "ball", iar la 4 ball-uri cel de la bita este automat trecut la baza 1.

    Batting
    Scopul jucatorului cu bita este sa reuseasca sa loveasca mingea corect, ceea ce se numeste un hit. Un hit se petrece atunci cind mingea lovita de batter nu este prinsa de nici un aparator inainte sa atinga pamintul, iar batter-ul reuseste sa ajunga cu succes la baza 1. Daca un aparator prinde mingea inainte ca aceasta sa cada, nu este hit, iar batter-ul este eliminat.
    In cazul in care batter-ul reuseste sa loveasca mingea, el incepe sa alerge spre baza 1, ceea ce se numeste...

    Running
    Asadar, dupa ce reuseste un hit, batter-ul lasa bita deoparte si devine runner. El trebuie sa ajunga la baza urmatoare inainte ca apararea sa aduca mingea acolo. Daca nu reuseste, este eliminat. Daca reuseste, poate continua sa alerge spre baza 2, si tot asa, pina la home plate. In cazul in care ajunge, sa zicem, la baza 2 si se opreste acolo (pentru ca nu ar mai avea sanse sa ajunga la baza 3 inaintea mingii), urmatorul batter trece la bita, iar cind acesta reuseste un hit si incepe sa alerge spre baza 1, batter-ul de la baza 2 alearga spre 3, si tot asa, cu scopul de a ajunge inapoi la home plate. Cind un batter ajunge la home plate, se numeste run, iar echipa sa cistiga un punct.

    Fielding
    In tot acest timp, cind atacantii alearga spre diverse baze, fundasii trebuie sa aduca mingea la baza respectiva inaintea atacantilor. Acest proces se numeste fielding. De obicei, fiecare baza este "acoperita" de un fundas, iar ceilalti fundasi din teren arunca mingea spre acestia, pentru a-i elimina pe atacanti.

    Alti termeni / concepte
    Home run - atunci cind batter-ul reuseste sa loveasca mingea atit de bine incit o trimite in tribune. In acest caz, cum fundasii nu mai au cum sa ii elimine pe runneri, toti runnerii care se gasesc la diverse baze ajung la home plate si puncteaza. Un home run inseamna asadar de la 1 la 4 puncte pt echipa care il reuseste (in functie de numarul de runneri de la baze)
    Walk - daca pictherul arunca 4 mingi in afara zonei corecte (adica 4 balls, dupa cum am spus mai devreme), se numeste walk, iar batter-ul este automat trecut la baza 1
    Steal - uneori, runnerii mai iuti de picior pot incerca sa fure o baza: adica sa alerge catre baza urmatoare chiar in momentul in care pitcher-ul se pregateste sa arunce spre batter. E riscant, pentru ca fie pitcherul, fie catcherul se pot prinde de faza si il pot scoate pe acesta din joc inainte sa ajunga la baza respectiva
    Strike-out - cind pitcherul il elimina pe batter cu 3 strikes

    @Aka: o echipa are o rotatie de 5 starting pitchers si mai multi relievers (sau, mai pe romaneste, rezerve). Exista 5 starteri pt ca in MLB fiecare echipa joaca vreo 5-6 meciuri pe saptamina (chiar 7 uneori), iar un starting pitcher are nevoie de cam 5-6 zile de repaus intre meciuri. Pitchingul este extraordinar de extenuant pentru brat, de aceea e exclus ca un starter sa poata arunca 5-6 innings fara macar 5 zile de pauza intre meciuri.
    Rezervele intra in joc spre finalul meciului, cind starter-ul fie a obosit, fie joaca prost si trebuie inlocuit. De obicei, daca un pitcher arunca bine si nu trebuie inlocuit din motive de joc slab, el rezista cam 100-110 de pitch-uri. Foarte rar se intimpla ca un pitcher sa poata arunca mai mult intr-un meci.

    Daca mai aveti intrebari, nu ezitati

    Cam atit pentru acum.

    PS... Mai sint 4 saptamini pina incepe sezonul!!
    Last edited by cristane; 27th February 2008 at 21:34.

  19. #19
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristane View Post
    In cazul in care ajunge, sa zicem, la baza 2 si se opreste acolo (pentru ca nu ar mai avea sanse sa ajunga la baza 3 inaintea mingii), urmatorul batter trece la bita
    ce se intampla daca nu se opreste acolo, la baza 2?
    Daca el apuca sa treaca de la 1 la 2 si are sanse sa ajunga la 3, defensiva adversa de unde stie unde sa arunce mingea? la 2 sau la 3? sau nu conteaza?

  20. #20
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    ....grea intrebare.......dar e foarte interesant ca in timpul meciului de cupa ,tu vrei sa aprofundezi regulile jocului de baseball....aia din aparare cred ca tre sa arunce mingea la 3 dar asta sa ajunga inaintea omului care e in baza 2....ma rog,asa tin eu minte de cind jucam turca in liceu.......

    PS.....daca omul din baza isi da seama ca nu poa' sa progreseze spre baza urmatoare...sta pe loc...adica,eu asa as face...nu???
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  21. #21
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    parca eram mai curioasa ce face omul din baza 2 decat ce face Rapidul in cupa.... so :limba:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •