Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 81

Thread: Regulile jocului de baseball

  1. #22
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    ce se intampla daca nu se opreste acolo, la baza 2?
    Daca el apuca sa treaca de la 1 la 2 si are sanse sa ajunga la 3, defensiva adversa de unde stie unde sa arunce mingea? la 2 sau la 3? sau nu conteaza?
    Daca runnerul alearga de la 2 la 3, aparatorii trebuie sa arunce la baza 3 pentru a-l scoate din joc. Aparatorii stiu unde sa arunce, pt ca e simplu: daca s-a oprit la 2 nu mai conteaza, pt ca a ajuns deja acolo in siguranta. Daca a plecat spre 3, arunca spre 3

    Toate astea ti-ar fi foarte clare daca ai vedea un meci cap-coada Nu e greu deloc.

  2. #23
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
    Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

    Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?

  3. #24
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Io te-as intreba ce-s cu fazele alea penibile cind scuipa aia in nisip sau cind se scarpina la...hmmm....coduri secrete,nu? ....adica..n-as hali nimic la un meci de baseball....poate nitica lamaie....
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  4. #25
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    si un meci are doua inning-uri? care fiecare are doua jumatati?

  5. #26
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by clausisme View Post
    De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
    Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

    Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?
    Welcome to the club

    Sistem desfasurare MLB

    MLB are 2 conferinte, NL si AL, fiecare cu cite 3 divizii. In play-off se califica cele 6 castigatoare de divizii, si 2 wild card-uri, si anume cea mai buna echipa de pe locurile 2, una din NL si una din AL. Urmeaza semifinalele si finalele pe conferinte, iar World Series este marea finala intre campioana NL si campioana AL. In ultimii ani, AL a fost mult mai puternica valoric decit NL.
    In total, sezonul regulat are 162 de meciuri pt fiecare echipa (practic, din aprilie pina in septembrie, fiecare echipa joaca cite un meci aproape in fiecare zi).

    Cit despre statistici, o sa revin cu toate semnificatiile.


    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    si un meci are doua inning-uri? care fiecare are doua jumatati?
    Am uitat sa mentionez mai sus, un meci are 9 inning-uri, fiecare cu cite 2 "jumatati"

  6. #27
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    vai de capul meu si cam cat dureaza un meci?

  7. #28
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    4 luni,3 saptamini,2 zile...
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  8. #29
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    162 de meciuri pt fiecare echipa ? dar cum ca sunt 5 -6 echipe per divizie

  9. #30
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Asta e un sport inventat special pentru pariori...sa aiba oamenii unde-si pierde banii.....in rest mi se pare destul de static,plicticos si,in general,greu digerabil de un european...
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  10. #31
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Se joaca 19 meciuri cu fiecare echipa din divizie, apoi 6-9 cu fiecare echipa din liga (NL sau AL) si serii de cate 3 cu unele echipe din cealalta liga (ex. AL)

  11. #32
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    vai de capul meu si cam cat dureaza un meci?
    Cam 3 ore

  12. #33
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by the_dogville View Post
    Asta e un sport inventat special pentru pariori...sa aiba oamenii unde-si pierde banii.....in rest mi se pare destul de static,plicticos si,in general,greu digerabil de un european...
    Hei intr-un meci Dacia Mioveni - Otelul poti sa citesti si o carte daca nu esti din orasele respective in caz in care iei un ziar local si arunci priviri mai lungi la meci.Totul este legat de valoarea meciului in orice sport

  13. #34
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by clausisme View Post
    De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
    Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

    Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?
    Sa spunem la "hitteri" adica cei care lovesc mingea cu bata.

    HR= home run inseamna cate mingi au fost trimise in tribune

    BA=batting average adic de cate ori a reusit in media sa ajunga cel putin la baza 1 cand a fost "la bataie" ex. sa zicem ca fost la bataie de 4 ori intr-un meci si o singura data a ajuns la baza 1 1/4=.250 (25%)

    RBI= runs batted in, cati jucatori au marcat in urma unei lovituri reusite de catre jucatorul respectiv, acesta echivaleaza cu golurile la fotbal.

  14. #35
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by clausisme View Post
    De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
    Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

    Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?
    Pentru pitcher (aruncatorii) cele mai importante sunt:

    W= wins, victoriile care le-a adus pitcherul respectiv echipei. In fiecare meci exista un pitcher castigator si unul invins. De ex. un starter poate avea un record la sfarsit de 20-5. 20 de victorii si 5 infrangeri

    L=losses, infrangeri, de ex. intr-un meci Mets-Reds 1-0 pitcherul invins este cel care a predat acel "run", iar cel castigator este cel care se afla in teren la echipa adversa cand a fost marcat run-ul

    ERA= earned run average, numarul de "run"-uri predate de un pitcher la 9 reprize. De ex. daca un pitcher preda 9 runuri in 9 reprize va avea ERA 9.00. Daca preda 2 runuri in 9 reprize va avea ERA 2.00.

    K=strikeout, se intampla cand hitterul a invartit bata de 3 ori si nu a atins mingea; este "out" si va reveni "la bataie" tura urmatoare

  15. #36
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Echo362 View Post
    Se joaca 19 meciuri cu fiecare echipa din divizie, apoi 6-9 cu fiecare echipa din liga (NL sau AL) si serii de cate 3 cu unele echipe din cealalta liga (ex. AL)
    Oaaa ... ok got that ....dar punctajul ? de exemplu anu trecut Boston avea 96victorii 66infrangeri (162 in total) .593 punctaj (cum se calculeaza?)

  16. #37
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    96/162 = .593

  17. #38
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Echo362 View Post
    96/162 = .593
    credeam ca o fi ceva pe puncte la fotbal imparteam alea pe acolo sa vad cam cate puncte Mersi men . si pentru prescurtari . Daca sti vrun site pt stiri si informatii din baseball as fi recunoscator daca ar fi in romana cred ca ar fi un miracol dar ma multumesc cu orice

  18. #39
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Cel mai bun este mlb.com, stie-ul oficial. Gasesti despre baseball si la toate retelele de tv americane (F0X, CBS, ESPN etc)

  19. #40
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Eu va recomand tuturor celor nou-veniti sa incercati sa vedeti citeva meciuri, asa o sa invatati foarte rapid toate regulile. Puteti gasi usor torrente cu meciuri de anul trecut. Sezonul actual incepe pe 25 martie, o sa updatez curind si subiectul cu modul in care pot fi vazute meciurile live.

  20. #41
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Echo362 View Post
    Cel mai bun este mlb.com, stie-ul oficial. Gasesti despre baseball si la toate retelele de tv americane (F0X, CBS, ESPN etc)
    Pe la mlb.com invarteam si eu .Daca tot esti pe aci ...cum e treaba cu ligile inferioare ? sunt echipe ce pot avansa in ligile mari ? se retrogradeaza ?

  21. #42
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Nu, in niciun sport american nu exista promovare / retrogradare.

    MLB are un sistem unic de ligi inferioare, neintilnit nici la NFL, NBA etc. Mai precis, fiecare echipa din MLB are mai multe echipe afiliate, in diverse ligi inferioare (cite una pentru fiecare nivel valoric). Toti jucatorii acestor echipe apartin echipelor din MLB si pot fi chemati oricind la echipa mare. La fel, orice jucator de la echipa mare poate fi oricind cedat la una din echipele afiliate. Sistemul este folosit pentru pregatirea jucatorilor pt MLB, mai ales pt cei tineri. De exemplu, toti jucatorii draftati intii sint trimisi la echipele afiliate pt a cistiga experienta, niciodata nu sint adusi direct la echipa mare. Site-ul oficial e www.milb.com

    Si, bineinteles, ca in orice sport american, baseball-ul are un sistem foarte solid si competitiv la nivel de colegiu. (ca o paranteza, vreau sa amintesc aici de Mihai Burlea, singurul roman din baseball-ul american, care joaca la echipa Northwestern din conferinta GPAC a campionatului de colegii NAIA).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •