Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 274 to 293 of 293

Thread: MLB - sezonul 2007

  1. #274
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    cred ca problema multor iubitori de baseball - si am remarcat asta si la cricket - e increderea prea mare in statistici si probabilitati, cand de fapt nu se stie niciodata... uite la Lackey sau la Beckett, ce sa mai zic de Glavine care a lasat 7 runs in primul inning duminica in meci decisiv cu toata experienta lui...
    De fapt ultimele doua meciuri Mets - Marlins spun cam tot: 13-0 sambata, 1-8 duminica.
    Credem prea mult in cifre si rationalizam prea mult un sport care e printre cele mai imprevizibile din lume.
    The Show Must Go On

  2. #275
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Pt fanii Mets o veste : meciul de duminica l-a costat pe Glavine slujba,Mets nu-l vor mai resemna la anu'.

  3. #276
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    recordurile in sezonul asta intre AL - NL

    Boston 12 - 6 Chicago 8 - 4
    Cleveland 9 - 9 Colorado 10 - 8
    Los Angeles 14 - 4 Philadelphia 8 - 7
    New York 10 - 8 Arizona 8 - 7

    Deci ceea mai buna echipa in AL pentru WS este L.A.Anaheim.
    Ceea mai buna echipa in NL pentru WS este Chicago Cubs.

    Dar nu se poate generaliza ca orice echipa din AL calificata in playoffs e favorita impotriva oricarei echipe din NL.

    Cat despre Glavine, daca ei nu il vor ... il luam noi la Cubs. Acelasi lucru e valabil si pentru A-Rod.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  4. #277
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    O sa va friga la buzunare A-Rod.Am auzit ca se pleaca de la 30 mil in primul an.

  5. #278
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by atisha View Post
    cred ca problema multor iubitori de baseball - si am remarcat asta si la cricket - e increderea prea mare in statistici si probabilitati, cand de fapt nu se stie niciodata... uite la Lackey sau la Beckett, ce sa mai zic de Glavine care a lasat 7 runs in primul inning duminica in meci decisiv cu toata experienta lui...
    De fapt ultimele doua meciuri Mets - Marlins spun cam tot: 13-0 sambata, 1-8 duminica.
    Credem prea mult in cifre si rationalizam prea mult un sport care e printre cele mai imprevizibile din lume.
    ideea e sa stii la ce numere sa te uiti. Pentruca daca de ex. te uiti la numerele lui Jake Peavy ai fi zis ca Colorado nu are nici o sansa. Dar pentru cine stie, exista alt numar important: ERA-ul lui in meciuri decisive. Anul trecut si acum 2 ani in playoffs a lasat 5 respectiv 8 runuri.

    Deci, desi nu e o stinta batuta in cuie, numerele nu mint. Ideea e sa te uiti la toate numerele.

    Cand un jucator e in cariera lui 0 for 20 impotriva unui pitcher, sau e 10 for 14 este o diferenta uriasa. Asta nu garanteaza nimik, dar iti da o idee.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  6. #279
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Off topic:Ce parere aveti de rotatia asta : Halladay,Beddard,Francis,Burnett,Marcum/McGowan?Suna bine ,nu?Cam asta o sa fie rotatia celor de la Toronto peste 2 ani si atunci or sa aiba si canadienii un cuvant greu de spus in divizie.

  7. #280
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by manai View Post
    O sa va friga la buzunare A-Rod.Am auzit ca se pleaca de la 30 mil in primul an.
    Cred ca e vorba ca urmatorul proprietar al lui Cubs ii va da o parte din Cubs lui A-Rod, deci nu numai ca nu va fi platit "CASH" dar va trage puternic pentru echipa pentruca e direct implicat.

    Ramane de vazut, eu sincer cred ca 90% sigur ramane cu Yankees. Sansele sa vina la Cubs sunt cam 3% in opinia mea.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  8. #281
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Depinde de ce se intampla in playoff.daca echipa nu ajunge in World Series, A-Rod zboara sigur spre locuri mai calde.Cine e proprietar la Cubs ca la White Sox stiu ca e cel care era proprietar la Chicago Bulls in era Jordan-Jerry Reinsdorf?

  9. #282
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    la sfarsitul anului asta Cubs se va pune in vanzare, sunt multe zvonuri, dar nu se stie sigur cine vrea sa cumpere.
    Daca ai ceva maruntis, punem bani impreuna si cumparam. Parca e in jur la 600 de milioane de dolari.
    Unul dintre canditati parca va fi Mark Cuban, proprietarul lui Dallas Mavericks.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  10. #283
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Parca si-l vad pe cuban sarind din tribuna la gatul arbitrilor.

  11. #284
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    @Cucu: daca era dupa numere Red Sox nu castigau in veci pururi World Series in 2004. echipa aia a fost renumita pentru ca nu le pasa de numere si statistici si traditie
    The Show Must Go On

  12. #285
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Mi-ar placea sa se implice Cuban in baseball. E un personaj de care imi place.

  13. #286
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    acum am vazut si eu meciul de azi-nopate ... ma bucur ca am rezistat sa nu vad rezultatul si a meritat fiecare minut din cele 5 ore ... cred ca daca faceam eu un scenariu nu iesea ceva asa d bun , cum am mai zis aceste meciuri cu miza si cu rasturnari de situatie sunt cele care m-au facut un fan al baseball-ului
    [url]www.warriors.ro[/url]

  14. #287
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by atisha View Post
    @Cucu: daca era dupa numere Red Sox nu castigau in veci pururi World Series in 2004. echipa aia a fost renumita pentru ca nu le pasa de numere si statistici si traditie
    Vezi, exact ce am zis ... depinde la ce numere te uiti.

    Anul ala RedSox au fost cei mai buni in MLB in offense. Si la fel au mers si in playoffs. Pitchingul au fost #11(ERA) in MLB, #4 (K), compara cu Yankees #19(ERA), #17(K).

    Deci e bine sa nu iti pase ca echipa de toate alea, dar numerele in final sunt un indicator bun. Inainte sa se joace meciul poti sa estimezi rezultatele bazat pe numere ... important e sa ai cat mai multe numere.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  15. #288
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    meciul de aseara a fost nebun ....
    Colorado trebuia sa castige mai devreme, dar arbitrii nu au vazut HR-ul.
    In schimb, cum au castigat e controversabil. A fost out la ultimul play dar arbitrul a zis ca e safe. Runnerul nu a atins baza, Barret la blocat bine cu piciorul si arbitrul nu a vazut.
    Asta e, poate se vor gandi sa puna Insant Replay zilele astea.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  16. #289
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    legat de arbitri ... pe parcursul meciului mi mi-au lasat impresia ca au "tras" un pic cu San Diego ...
    [url]www.warriors.ro[/url]

  17. #290
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    in legatura cu Instant Replay, ma intreb care ar putea fi penalizarea pentru un antrenor care ar face challenge gresit... cea mai logica penalizare ar fi un out automat (un out in plus daca challenge-ul s-a facut pe un out).
    o poveste frumoasa despre numere: in anul 1948 Sir Donald Bradman era cel mai mare jucator de cricket din lume, si mai avea nevoie de 4 runs in ultima sa repriza la bataie din cariera, impotriva Angliei (era australian), ca sa termine cu o medie de 100 de runs/repriza. A fost eliminat insa la... a doua minge, si media lui a ramas 99,94 runs/inning, un numar devenit legendar in lumea cricketului.
    cine ar fi putut sa prevada asa ceva?
    de aia mie treaba asta cu numerele nu-mi inspira mare lucru. in fond, pe teren intra oameni, nu roboti.
    Last edited by atisha; 3rd October 2007 at 00:09.
    The Show Must Go On

  18. #291
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    exceptia confirma regula .... de cate ori au confirmat numerele si de cate ori exceptia? gandestete un pic ... faptul ca ai venit cu un ex. din 1948 imi spune ceva.

    Revenind la Instant Replay, nu trebuie sa existe la orice maruntis, sa existe la playurile importante si nu trebuie sa fie generate de antrenori. Arbitri se pot sesiza ei. Sau daca vrei cu antrenorul, atunci faci 3 challenges. Nu pierzi nimik daca nu e corect.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  19. #292
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    am venit acum cateva posturi cu un exemplu din weekendul asta, din seria Mets-Marlins
    o chestie interesanta de citit, un dialog purtat de Curt Schilling cu fanii Red Sox in 2004, in care atinge si tema asta a statisticilor:
    http://p086.ezboard.com/fsonsofsamho...picID=74.topic
    are 4 pagini de forum.
    The Show Must Go On

  20. #293
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    pai daca ar fi numai statistici si ar fi toate corecte mereu cine s-ar mai uita la meci? toti ne uitam cu speranta ca statisticile nu inseamna nimik.
    Intrebarea e cat de mult inseamna?
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •