Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 85

Thread: Carti care nu v-au placut

  1. #43
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Cred ca ai vrut sa spui specificitate sau particularitate, in nici un caz raritate.
    Nu ai cum sa citesti(si sa intelegi) Camus cu o viteza de 50 de pagini/ora. Poti sa o faci dar fara pic de filtru, sau in cazul exceptional in care esti un veritabil geniu.
    E f tare faza cu "astfel de carti am mai intalnit destule deci n-am de ce sa impresionat", poate ne dai si anumite exemple.
    Sunt carti si carti,unele sunt scrise simplu, genul epic clasic, precum cele pomenite de tine, la ele admiri stilul, frazeologia, au personaje creionate perfect.... altele sunt scrise mai abstract, contin o doza mare de filozofie(ca mai toata proza lui Camus), te pun pe ganduri, iti ridica semne de intrebare, lasa loc de interpretari.

    Data trecuta faceam analogia cu pictura, acum o sa-ti spun ca ce spui tu seamana cu o declaratie veche a lui sergiu nicolaescu: "adevaratul actor e cel care stie sa calareasca"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  2. #44
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    1.m-am referit in general la raritate.
    2.am mentionat ca citesc repede ca sa precizez ca am citit foarte mult.
    3.se abuzeaza de termenul filozofie.oricine care se vrea interesant o da in iubitor de intelepciune.
    4.o gramada de carti considerate "must read" au sfarsit in anonimat.cercetati care erau cartile considerate obligatorii in secolele trecute.o sa va distrati.
    5.cartile asemanatoare pe care le-am citit m-au lasat de asemenea rece asa ca nu m-am strofocat sa le retin numele.da sunt destule
    6.am spus ca nu-mi place literatura lui camus nu persoana.ambitia asta de a-l face scriitor imi aduce aminte de ambitia de a-l face narator pe eminescu(sarmanul dionis!!!).in schimb marii "scriitori" sartre+kafka&co sunt rezultatul unor circumstante socio-culturale specifice unei perioade de timp si nu cred ca vor trece testul timpului.pe cand alte carti vor fi citite peste generatii de tot soiul de oameni
    P.S. in strainul am retinut atat:un tip a impuscat un alt tip atat!!!nu mai retin nimic altceva,persoana respectiva nu a mai facut nimic altceva! de ce sa-l consider atunci un personaj?
    Last edited by jesus supremu; 10th January 2008 at 21:15.

  3. #45
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Hai sa-ti raspund desi mi-e din ce in ce mai greu:

    1. nu inteleg ce vrei sa spui
    2. esti sigur? in comparatie cu cine? care-i etalonul? exista un barem, ceva?
    3. Nu cred ca abuzeaza nimeni de filozofie, eu personal am recunoscut tot timpul ca nu citesc filozofie, Camus este probabil "cel mai filozof" dintre scriitorii cititi de mine(poate alaturi de Sartre).
    In ce ai vrea s-o dea, in iubitor de tampenie?
    4. aici s-ar putea sa ai ceva dreptate
    5. raspunsul e comic, eviti in continuare sa exemplifici
    6. kafka, ca sa ma refer la el a trecut de mult testul timpului, este atemporal.

    O sa inchei spunandu-ti ca este un razboi prea mare pt tine, din ce ai scris pana acum nu rezulta ca ai avea calibrul intelectual care sa te faca sa sustii asemenea bazaconii.
    Eu am fost bland dar s-ar putea sa apara altii mult mai pregatiti care sa te puna la punct mult mai dur.
    Ideea este ca daca vrei sa ai un punct de vedere mai special, daca vrei neaparat sa sochezi trebuie sa ai si armele si bagajul cultural necesare.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #46
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    baieti, toate bune sau nu, dar sa nu ma suparati cu cearta. continuati frumos si cu argumente

    nu de alta dar sunt f bine dispusa si prefer sa dansez prin camera!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #47
    incepator roki's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    krek sunt opusul vostru pt k mi-a placut la nebunie adela lui ibrailenu si nici procesul lui kalfka nu mi-a displacut
    ...cat despre sadovenu sunt de acord chestii mai plictisitoare k aberatiile scrise de el nu exista
    ei si dak vreti s stiti kre-s cele mai proaste carti EVER,va spun eu cele ale lui VINTILA IVANCEANU dak nu ati mai auzit de el s stiti k e un psihopat kre cik ar fi poet
    NANKURUNAISA

  6. #48
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Jesus_supremu: nu toti clasicii de azi devin mediocrii de maine. Daca aruncam putin un ochi in istoria literaturii putem sa vedem ca o droaie de scriitori erau celebrati cand inca traiau, iar posteritatea nu prea a contrazis verdictul contemporanilor (de la tragedienii greci la Victor Hugo pot sa-ti insir o gramada).
    Pentru mine Kafka ramane unul din cei mai mari scriitori ai acestui secol, precum si o mare vizionar. Episodul totalitar prin care secolul 20 a trecut, poate fi presimtit in opera kafkiana.
    Camus si Sartre nu-mi par scriitori minori, decat daca putem considera existentialismul un curent minor si asta e cam complex...Daca tu ai perceput drept straina opera literara a lui Camus nu-seamna ca asa am simtit-o toti.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  7. #49
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    dupa mine literatura si filosofia,sociologia sau mai stiu eu ce sunt lucruri distincte.nu suport sa vad o salata si sa mi se serveasca ca o chestie vizionara.e ca atunci cand te duci la muzeu si vezi trei linii si doua puncte iar daca pui intrebari ti se spune ca nu ai gust ptr arta.in literartura pe langa roman mai sunt si nuvele,pamflete,eseuri,parodii o serie intreaga de genuri ptr a te exprima variat.
    n-am spus ca n-am "perceput" opera literara a lui camus(mi-a placut mitul lui sisif).pur si simplu tipul nu are gena de romancier trebuia sa stea la eseuri ca-i plac.
    in schimb e drept ca pe kafka il detest cu pasiune

  8. #50
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Pai sunt distincte evident si asa trebuie sa ramana, am zis eu altceva? Insa exista romane care pun probleme filosofice sau teologice (mai mult implicit), exista pictura poetica si proza poetica etc.
    Si mie mi-a placut tare mult mitul lui sisif, dar mi-au placut si romanele si chiar opera dramaturgica. Cat despre Kafka, chiar daca-l detesti cu pasiune, asa nu-l face deloc mai mic decat este.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  9. #51
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    E mai bine sa il detesti cu pasiune decat sa ii fii indiferent
    Pe de alta parte, Kafka e genial, despre Camus si Sartre nu stiu daca au fost doar a la mode sau vor si rezista. Istoria ii va judeca, cu siguranta, si va da un verdict.

  10. #52
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    poate ca ai dreptate, nu stiu ce a zic.
    toti trei mi se pare ca redau destul de bine patologia omului modern, alienarea in care ne gasim cu totii in grade diferite. in ceea ce-l priveste pe Sartre, vreau sa-ti spun ca atunci cand am citit Greata, eu m-am simtit extrem de afin cu Antoine Roquentin.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  11. #53
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    am vrut sa citesc eseuri de sabato.bleah.proasta idee
    culmea e ca baiatul te avertizeaza ca s-ar putea s-o lasi din mana dupa 20-25 de pagini.mi-a lasat impresia ca cineva isi face curat la mansarda si vrea sa scape de lucrurile nefolositoare.miliarde de citate si pseudo-silogisme plus o pojghitza de epistemologie.totala lipsa de idei si originalitate

  12. #54
    senior ioanaformed's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    204
    Reputatie
    1
    nu "gust" absolut de loc: Dumas fiul cu prostioara aia de "dama cu camelii",Jane Austen cu toate cartile ei...si de asemenea nu-mi place nici Ghoete mai ales a lui preapreciata carte "Suferintele tanarului Werter"

  13. #55
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ioanaformed View Post
    nu "gust" absolut de loc: Dumas fiul cu prostioara aia de "dama cu camelii",Jane Austen cu toate cartile ei...si de asemenea nu-mi place nici Ghoete mai ales a lui preapreciata carte "Suferintele tanarului Werter"
    Am inceput-o de vreo doua ori, in final am dat cu ea de pereti.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #56
    senior ioanaformed's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    204
    Reputatie
    1
    slava cerului ca mai exista si persoane carora nu le-a placut...cand le-am spus colegelor mele ca nu mi-a placut era cat pe ce sa ma arunce pe fereastra

  15. #57
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Imi amintesc ca acesata carte provoaca alergie multora, in epoca Lichtenberg vorbea scarbit de furor wertherisnus, iar multi altii o gasesc siropoasa, personal mi-a placut acaesta carte, pe care de altfel am citit-o de doua ori.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #58
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ia te uita ce suflet gingas se ascunde in spatele durului tyler

    Totusi, ca s-o citesti de doua ori trebuie sa-ti fileze putin o lampa, banuiesc ca ai glumit.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #59
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    ba eu cred ca-i fileaza o lampa... sau doua?

  18. #60
    a dracu'!
    Join Date
    May 2007
    Location
    Budapest, Romania
    Posts
    2,777
    Reputatie
    1
    Weekendu' asta mi-a cazut in mana "Cum a murit Marin Preda" scrisa de C. Turturica. M-a enervat teribil! Se bate prea mult moneda pe partea alcoolica a lui Preda, si ma indoiesc ca Turturica a vrut sa faca lumina in cazul mortii maestrului. Mai degraba a vrut sa castige niste bani de pe treaba asta.
    Cartea ii cam terfeleste imaginea lui Preda. Turturica, esti naspa!!
    Am draci! Caut exorcist.

  19. #61
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Asa-ti trebuie daca-i citesti pe toti papagali, pardon turtureii.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  20. #62
    a dracu'!
    Join Date
    May 2007
    Location
    Budapest, Romania
    Posts
    2,777
    Reputatie
    1
    Pai daca io-s mica si tu nu ma inveti ce sa citesc?
    M-a tentat titlul, recunosc.
    Am draci! Caut exorcist.

  21. #63
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Ai terminat cartea lui Matei Calinescu- viata si opiniile lui Zacharias Lichter?
    Eu nu m-am omorat niciodata cu Marinica, in genere am alergie la subiectele despre viata la tara.Chiar si in romanele sale in care nu viza viata taranului, tarania scriiturii ii transpira printre randuri. Eu merg pe linia Craii de Curtea-veche - Intamplari din irealitatea imediata- Simptomele (Virgil Nemoianu) si Viata si opiniile lui Zacharias Lichter? Adica linia estetista, nu aia fixata pe pasunismul idilist.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •