Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 85

Thread: Carti care nu v-au placut

  1. #22
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    La Costinesti...tipa arata fantastic asa ca, e multa rautate in postul meu.
    considerati ca a aparut fenomenul de "reality-show" si in literatura?
    Cinematografie, literatura, tv...oriunde, pentru ca se vinde.
    Nu vi se pare ca sunt prea multe filme "dupa cazuri reale"?
    Last edited by luma; 1st January 2008 at 21:52.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  2. #23
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    nu-mi place kafka nici sa ma impusti.cand am vrut sa citesc procesul l-am inceput de 3 ori si n-am putut sa-l termin(sa termin ce?).chiar m-am gandit ca am facut rost de hartie igienica.nu inteleg de unde atata bizz despre el.l-as sterge din orice referinte literare.
    Te inseli amarnic si exagerezi, faptul ca nu il intelegi pe Kafka sau nu-ti place nu il depreciaza deloc.

    Poate ar fi trebuit sa incerci mai intai Metamorfoza sau prima carte din trilogia singuratatii(America, Procesul, Castelul).

    Ontopic: multi autori de succes la primele carti, care apoi incep sa scoata mizerii pe banda rulanta. Un exemplu ar fi David Lodge care dupa Schimb de dame, Ce mica-i lumea si Meserie(Trilogia universitara) si eventual Terapia a scris numai porcarii.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #24
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    nietzche e filozof nu scriitor.trebuie cel mult inteles nu placut.mie mi-au placut anumite lucruri la el.asa pot sa zic si eu ca nu mi-a placut camus(strainul si ciuma mi se par slabe de tot) in schimb imi place ca eseist(ca filosof nu e).
    Cu asta realmente m-ai spart.....nu ti-a placut Strainul, hai Ciuma mai treaca mearga, dar Strainul.....
    As fi curios ce anume ti-a placut la Camus.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #25
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    hai mai ca mie ciuma mi-a placut chiar foarte mult. firesc ca mi-a placut si strainul, dar cartea asta e mult mai trista. ciuma e chiar draguta ( uite o propozitie care suna f ciudat )
    ma gandeam zilele trecute, ca aproape toate cartile inteligente le-am citit in liceu. mi-e cam rusine. acum daca stiu ca o carte e mai greuta imi ia 100 de ani sa ma apuc de ea. grea e batranetea
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #26
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    mama ce precoca ai fost...Ciuma in liceu.....
    Si mie mi-a placut Ciuma, Strainul insa mi se pare geniala, cred ca-i cartea pe care am citit-o de cele mai multe ori
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  6. #27
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    da am fost precoce , dar cred ca am consumat toata rezerva de inteligenta atunci. asa cum cred ca mi-am consumat toata rezerva de energie pana la varsta de 5 ani , motiv pt care acum imi vine mereu sa dorm.
    in liceu am avut perioada mea cea mai revoltata. saraca mama era des chemata la sedintele cu parintii
    atunci m-am apucat sa citesc camus, sartre, cioran, gide, huxley.
    dar daca nu esti isteric in liceu, atunci cand ?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #28
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    ...inceputul anilor 90....o buna perioada de a fi revoltat...
    Eu tr sa marturisesc ca la mine revolta din timpul liceului s-a manifestat mai mult prin muzica decat prin literatura, e adevarat ca si posibilitatea de a pune mana pe o carte buna era mai redusa decat dupa 90....dar oricum, sartre si camus in liceu,sunt total impresionat, banuiesc ca baieteii aia care jucau leapsa in recreatie, colegii tai ti se pareau tampitei...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  8. #29
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu pareau, chiar erau ce rea sunt!!!!
    nu, nu am considerat niciodata ca daca cineva nu citeste beletristica e tampit. doar are alte interese. firesc, poate fi si tampit, dar e doar o coincidenta.

    tot in liceu am inceput sa ma deschid la minte si in privinta muzicii. am inceput cls-a 9a ascultand roxette. si apoi m-am imprietenit cu o fata care vorbea de unele chestii nestiute de mine : nirvana, stone temple pilots, pearl jam. si asa am aflat despre muzica. pana in cls-a 9a semestrul 2 eram f penibila in ceea ce priveste muzica.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #30
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Teoretic cel putin, astfel de lecturi la o varsta atat de frageda te maturizeaza mai repede si de aici si prezumtia ca respectivii ti se pareau tampitei...

    Roxette era bine, pe vremea mea pelicanii ascultau Modern Talking
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #31
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ma faci pelican???? nu am mai auzit pana acum expresia asta cu pelicanii.
    in cta cei care ascultau muzica uncool erau numiti cocalari.
    modern talking erau depasiti!!! eu am fost fan new kids on the block. si acum mai am stickere cu ei pe casetofonul meu cel vechi. eeee..... ale tineretii valuri.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #32
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    nu ma chere, nu mi-as permite
    daa, new kids on the block, urmati de take that....mari trupe
    Am mers acum mai multi ani in avion langa o tipa draguta(la inceput am zis, mama ce noroc pe mine) care mi-a facut capul praf cu take that, imi venea sa-i zic "du-te .............******* cu astia cu tot; fusese la un concert cu ei in germania si era lesinaata...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #33
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    asta imi aminteste de tata si de o poveste de-a lui. cum a stat el la o masa langa o super dama cu o freza cum nu mai vazuse el niciodata si cum s-a chinuit sa fie el inteligent toata noaptea si sa o impresioneze. iar cand fata a deschis gura l-a lasat masca chiar si pe tata care nu se mira usor.

    bumbi, nu stiu de ce zici tu ca unele carti citite in liceu te maturizeaza. eu inca sper sa apara si la mine procesul asta si pana acum nimic.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #34
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    pai procesul asta cu maturizarea e reversibil ma chere...


    despre fetele alea ce sa zic, mai bine il parafrazez pe tyler(aproximativ):"cu creaturi din astea mai bine te intalnesti direct in red light district"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #35
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    aha, acum totul pare foarte clar. sincer l-a asta nu m-am gandit!!!!!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #36
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Cu asta realmente m-ai spart.....nu ti-a placut Strainul, hai Ciuma mai treaca mearga, dar Strainul.....
    As fi curios ce anume ti-a placut la Camus.
    eseurile lui il caracterizeaza mult mai bine decat literatura.simplul fapt ca o persoana este erudita sau inteligenta nu il face scriitor.ca sa fii scriitor trebuie sa stii sa contextualizezi si sa corelezi,sa construiesti o lume fictiva si sa o faci credibila.umberto eco e penibil ca tehnica literara si ca originalitate.carti ca pendulul erau scrise de sute de ani.el a marturisit ca l-a scris doar ca sa se amuze si sa demonstreze ce usor poti obtine un bestseller.
    a sti sa spui o poveste necesita caracteristici native ce pot si imbunatatite prin eruditie dar nu inlocuite de ea.

  16. #37
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    eseurile lui il caracterizeaza mult mai bine decat literatura.simplul fapt ca o persoana este erudita sau inteligenta nu il face scriitor.ca sa fii scriitor trebuie sa stii sa contextualizezi si sa corelezi,sa construiesti o lume fictiva si sa o faci credibila.umberto eco e penibil ca tehnica literara si ca originalitate.carti ca pendulul erau scrise de sute de ani.el a marturisit ca l-a scris doar ca sa se amuze si sa demonstreze ce usor poti obtine un bestseller.
    a sti sa spui o poveste necesita caracteristici native ce pot si imbunatatite prin eruditie dar nu inlocuite de ea.
    Suna foarte pompos ceea ce spui tu dar din pacate nu are nici o legatura cu subiectul, cu Camus.
    Daca tu nu reusesti sa patrunzi si sa te lasi patruns de absurdul misterios al cartii, de genialul amestec de detalii, la randul lor care mai de care mai absurde(de exemplu faptul ca acuzarea cosidera ca atitudinea rece avuta in fata mortii mamei sale constituie o proba impotriva acuzatului) asta nu inseamna ca nu avem de-a face cu un mare scriitor.
    Tot asa, daca tu nu reusesti sa intelegi suprarealismul Kafkian nu cred ca ai dreptul sa emiti pareri total denigratoare despre scriitor.
    Nu stiu cat de original este Umberto Eco, nu prea m-a interesat problema, dar ca sa spui ca e penibil ca tehnica literara.....e drum lung. Pendulul lu Foucault e un roman superb, ce poate fi citit dintr-o suflare desi e stufos.

    Probabil ca dupa tine si Modigliani a fost penibil pt ca deforma fetele femeilor si le lungea gaturile, Picasso a fost un cretin iar Salvador Dali un nebun bun de legat.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #38
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mircea, mie la pendulul lui foucault tocmai forma mi-a placut. poate ca umberto eco a fost constient ca e o forma adecvata pt un bestseller dar asta nu face cartea mai putin agreabila.
    eu te inteleg ca nu ti-a placut camus, dar sa stii ca doar pt ca tu nu ai gasit lumea creata de el credibila nu inseamna ca restul cititorilor trebuie sa simta la fel. mie nu mi s-a parut nimic absurd in ceea ce relateaza, adica nu mai absurd decat e realitatea oricum. nu mai tin minte f bine cartile ( chiar simt o pofta sa le recitesc) dar imi aduc aminte ideea din ciuma despre faptul ca oamenii sunt incapabili sa fie uniti chiar si de o drama comuna. o fi absurd, dar e adevarat. iar judecata dupa aparente , dupa cantitatea de lacrimi varsate e iar un adevar.

    ps: picaso totusi era cretin daca modigliani si dali imi sunt simpatici, picaso m-a enervat mereu . eu insa sunt incapabila sa trag 2 linii paralele pe un caiet cu patratele asa ca nu ma cred critic de arta. atata stiu ca o vizita la muzeul lui picasso m-a deprimat teribil.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #39
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nici eu nu ma omor dupa picasso, dar nu ma pot pronunta atat de decisiv in privinta lui
    Pana la urma nu vorbim despre fotbalisti, oricine poate spune ca "Mutu e un fotbalist mediocru", pt ca pana la urma nu e vorba decat de un cretin de fotbalist, dar cu scriitori precum Kafka sau Camus situatie e diferita.
    In Ciuma, din contra, una din principalele idei ale cartii( in afara de incapabilitatea oamenilor de a sesiza marile pericole decat in ultimul ceas) este vorba de o oarecare solidarizare a oamenilor in fata unui pericol comun si cumplit, capacitatea lor de a deveni "intelegatori" si brusca revelatie in fata micilor placeri ale vietii, placeri pe care in vremuri normale nu le pretuiesti indeajuns.
    Doza de absurd din Stainul (pe langa stilul uluitor in care e scrisa cartea) e data de atitudinea ciudat-resemnata a eroului principal, un erou, o pot spune cu o oarecare teama de a fi penibil, "mioritic". Un condamnat(care spre deosebire de ciobanas, e vinovat) care pare sa nu faca nimic in apararea sa, care emana o foarte mare putere si care trateaza si explica totul metafizic daca vreti(chiar si crima a fost comisa pe un fond de prea mult soare sau o caldura prea mare).
    Absurda pare si descrierea tuturor detaliilor legate de inmormantarea mamei, ciudata e si relatia si explicatiile pe care le da iubitei, iar dialogul de final cu preotul este absolut genial. Cred ca o sa-l recitesc deseara si maine poate reproduc cate ceva din el.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #40
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    o sa-mi caut si eu acum cartile in biblioteca ( daca mi-ar face cineva ordine in biblioteca si mi le-ar aseza in ordine alfabetica i-as fi recunoscatoare pe vecie ).

    strainul e ciudata, dar nu e lipsita de credibilitate asa cum o gaseste mircea.

    in ciuma eu imi aduc aminte ca oamenii nu reusesc sa se uneasca decat la sfarsit in momentul bucuriei. dar dupa cum spuneam ar trebui sa recitesc, a trecut mult timp.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #41
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    ca sa fii deosebit(in orice domeniu) trebuie sa ai o calitete esentiala,raritatea.nu am gasit acest lucru in literatura lui camus(sa nu mai zic de kafka),nu m-a impresionat cu nimic,nu vad de ce e mai special fata de alti scriitori.simplul fapt ca esti divers nu te face mai deosebit.eu am o viteza fenomenala de citire(40-50 pagini pe ora) astfel ca am citit o gramada de carti(mai rele sau mai bune) si de aceea afirm ca astfel de carti am mai intalnit destule deci n-am de ce sa impresionat.
    o carte ,dupa parerea mea trebuie sa-ti introduca o stare dorita de autor, sa intelegi conditia mizera a fiintei umane ca-n mizerabilii, sa-ti puna dileme deosebite ca dostoievski sau sa te deprime cu o realitate inevitabila ca-n ghepardul(mi-a placut stilul acelei carti,foarte potrivit cu subiectul,m-a deprimat la final) nu sa te faca sa presupui ce gandesc actorii sau sa para ca autorul nu are chef sa dea explicatii.daca nu este definit un personaj(nu neaparat explicat ci definit) atunci cum sa cred ca acel personaj ar putea exista in realite?pai mai bine citesc ciberiada macar acolo stiu la ce ma astept
    consider ca astfel de autori(ca scriitori,precizez) pot fi considerati a fi trendy.credeti ca toti clasicii de azi au fost mari scule in secolul lor?

  21. #42
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mircea, noi iti intelegem punctul de vedere si nu vrem sa te convingem, vrem doar sa iti zicem ca noua nu ni s-a parut la fel.

    si mie mi-a placut mult de tot ghepardul. trist, f trist!!!

    insa eu am adormit citind mizerabilii. nu am putut termina cartea aia. dar nu-i contest meritele lui hugo, doar nu e genul meu de scriitor. cred ca asta e si cu tine si cu camus, nu e genul tau.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •