Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 127 to 147 of 163

Thread: Carti pe care nu le-ati putut citi

  1. #127
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    14-15 ani prima carte??? precoc eu m-am apucat ca fraierul pe la 9 ani....
    Ca dovada absolut tot ce faci tu striga a eruditie literara, ca exemplu si superlativele acestui thread s-au dublat cum l-ai onorat cu prezenta-ti multicolora si extrem de spirituala! Mai ales repetitia...
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    si ce zice conu` Adolf in carte? pomeneste despre dominatia rapiduletului de o mie de ani in fotbalul romanesc?
    Deci... e absolut superb! Ai vreun alt subiect de interes sau nu poti fara Rapid pana si-n cele mai irelevante colturi de pe forum!?
    Cred ca ai ceva motor de cautare pentru "rapid", unde apare cuvantul, tzusti si tu, n-am mai pomenit asa ceva, e extrem de original!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #128
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    bag seama ca tu iti cauti un prieten si nu gasesti, este?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #129
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    bag seama ca tu iti cauti un prieten si nu gasesti, este?
    Mi-ar fi rusine de fetele astea de aici sa ma pun pe fotbal intre discutiile lor de cu totul alta factura umana decat scuipatul semintelor si ragaitul berilor printre injuraturi, topicuri foarte mari si late pe sectiunile lor de resort.
    Chiar nu stiu dupa ce trebuie sa le aduci p-aici, sincer, "prietene" antipatruped vehement!
    Nu am sa fac un apropo pe aceasta tema asa cum s-ar cere intr-o situatie de dastrabal specific noua pe fotbal, din dorinta da-a pune capat origiei de superficialitati convinse a se atasa instramutabil in ciuda eforturilor de laudat ale fetei asteia saraca de a le alunga, dar nu poate ea sterge destul de rapid pe cat poti tu scrie, oricat s-ar sacrifica pentru nobilul scop!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #130
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    In general, daca incep o carte si constat ca nu-mi place "ma lupt" cu ea pana o termin. Din categoria asta fac parte: Decameronul, Procesul de Kafka, Orlando de Virginia Wolf...

    Dar am avut o gramada de carti pe care le-am inceput de mai multe ori la varste diferite pana cand am reusit sa le termin: Capitan la 15 ani de Jules Verne (am citit-o pe la vreo 13 ani dupa ce o incepusem de mai multe ori si ma plictisisem la explicatia de la inceput despre goeleta Pilgrim); Cei trei muschetari (am incercat s-o citesc in generala, nu mai stiu de ce nu mi-a placut, am citit-o anul trecut pana la urma); La Medeleni (nu reuseam sa trec de primul volum, pana la urma am citit-o "pe diagonala").

    Cred ca singura pe care nu am putut sa o citesc si n-am mai incercat apoi a fost Crima si pedeapsa. Dar am circumstante atenuante, eram dupa Fratii Karamazov, Idiotul si Demonii si am zis enough Dostoevski pentru muuuult timp. Eram intr-a 10-a.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  5. #131
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Eu cred ca n-ar trebui sa te iei prea mult dupa standardele generale, adica daca 200 de oameni iti zic ca e o carte fabuloasa iar tu citesti 20 de pagini si nu-ti place, chiar n-ar trebui sa te fortezi s-o termini. Consider ca cel mai bine e sa citesti ce te atrage, fiecare om e altfel, iar unii sunt cu adevarat speciali si e pacat sa-i fortezi sa accepte cuvinte de placere doar generala atat timp cat nu li se potrivesc, indiferent in ce carte sunt ele scrise. Asta e valabil pentru orice hobby, nu doar pentru citit.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #132
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    A, dar nu-i vorba de standarde sau de ce zice lumea, pur si simplu nu-mi place sa las o carte neterminata.

    Am fost privita ani de zile ca o ciudata din cauza pasiunii (a se citi "obsesiei") pentru patinaj, chiar n-am treaba cu ce zice lumea.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  7. #133
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lady_k View Post

    Am fost privita ani de zile ca o ciudata din cauza pasiunii (a se citi "obsesiei") pentru patinaj, chiar n-am treaba cu ce zice lumea.
    Cunosc prea bine sentimentul dar la fel am invatat sa nu mai bag in seama ce zice lumea
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #134
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    deci citesti numai literatura de specialitate, cum s-ar zice...

    14-15 ani prima carte??? precoc eu m-am apucat ca fraierul pe la 9 ani....
    haidi bre,ca septicu' si popa prostu' nu se pun la carti citite...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  9. #135
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    oT m-am apucat recent de kaputt a lui curzio malaparte ...
    nu stiu de ce m-am poticnit,inceputul e cam abrupt...cert e ca am citit numai vreo 5-6 pagini si-am abandonat-o...poate mai incerc anul asta...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  10. #136
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lady_k View Post
    Am fost privita ani de zile ca o ciudata din cauza pasiunii (a se citi "obsesiei") pentru patinaj, chiar n-am treaba cu ce zice lumea.
    Da, cunoastem sentimentul
    Eu daca nu gasesc carte interesanta dupa vreo 20 de pagini o las balta.
    Insa din cartile zise de tine - Procesul de Kafka, cat si Orlando de Virginia Woolf, le-am citit foarte rapis si cu placere. In schimb cu rusii nu am reusit niciodata. Cu nici unul
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #137
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    In schimb cu rusii nu am reusit niciodata. Cu nici unul
    Tolstoi am citit in liceu si mi-a placut mult, dar acum nu cred ca as mai fi in stare sa citesc un roman fluviu precum "Razboi si pace"...
    De Dostoieski am citit doar "Idiotul", mi-a placut, insa nu stiu de ce n-am mai incercat sa citesc si alte romane scrise de el dar cred ca macar "Crima si pedeapsa" ar fi cazul sa mai citesc
    Dintre rusii mai noi imi place cum scrie Andrei Makine
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  12. #138
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Versetele satanice...ori sunt eu prea duda, ori cartea aia e prea grea, ori ii lipseste ceva.Cert e ca nu m-a prins deloc si am fost nevoita sa o abandoneze.

    Acum sunt cu Logodnica locotenentului francez si parca altfel sta treaba.

    Cat despre rusi...Dumnezeu cu mila.

  13. #139
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristina View Post
    Acum sunt cu Logodnica locotenentului francez si parca altfel sta treaba.
    ce-ti mai plac femeile...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  14. #140
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Incep sa-nteleg ce cauti tu p-aici, este intersezon la fotbal si nu prea ai clienti de necajit, asa ca din plictiseala si prea mult timp liber din lipsa de ocupatie ti-ai diversificat orizontul de atac!
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    De Dostoieski am citit doar "Idiotul", mi-a placut
    Eu am vazut doar filmul(serial de 10 episoade), mi-a placut si mie.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #141
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    O carte pe care am inceput-o si nu am reusit sa o termin: Ma numesc Rosu, de Orhan Pamuk.
    Respect autorul si ideea, dar cartea mi s-a parut excesiv de plicticoasa si lunga pentru ceea ce cred ca vrea sa comunice.

    Crima si Pedeapsa de Dostoievski este la fel de buna ca si Idiotul, doua carti remarcabile.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #142
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Am inceput si Ma numesc Rosu.Eu nici macar nu am reusit sa ajung la idee.

  17. #143
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    @ Cristina - noi pe aici am mai incercat Salman Rushdie, dar nu Versetele si nici noi nu prea am priceput care-i faza.
    In schimb, Fowles mi-a placut - nu am citit insa Logodnica... Ar trebui sa o incerc.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #144
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristina View Post
    Am inceput si Ma numesc Rosu.Eu nici macar nu am reusit sa ajung la idee.
    eu am cam presupus ideea pentru ca dupa vreo 50 de pagini din cateva sute e posibil sa n-o fi prins intru totul.

    Fowles e remarcabil si Logodnica .... E o carte buna. Si filmul a fost reusit, a luat si ceva Oscaruri.
    Dar mie de la Fowles mi-a placut cel mai mult Magicianul. Nu-mi dau seama daca ar avea acelasi impact puternic si asupra unei fete pentru ca are o oareshce perspectiva masculina.
    Apropo, filmul facut pe baza cartii e slab desi il are pe Anthony Quinn pe afis.

    Ontopic: o carte pe care m-am chinuit s-o citesc pe vremea cand imposinilul mi se parea posibil este Ulysse de James Joyce. E cu mult peste Pamuk, dar extrem de densa si grea. Nu stiu daca as mai putea sa o citesc vreodata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #145
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    De Rushdie am inceput si Versetele si Copiii.Daca la Versete am citit cam 200 de pagini, din a doua abia daca am depasit 20 de pagini.Nu resueste sa ma prinda in subiect.O fi el controversat si aplaudat, dar eu il gasesc boring in momentul de fata.Poate cand m-oi maturiza s-o lipi ceva de mine.

    Cu Fowles e altceva.Am citit si Magicianul si in prezent sunt cu Logodnica.
    Nu neg faptul ca sunt mai atrasa de Logodnica locotenentului francez, dar la Magicianul m-a fermecat aura de mister pe care reusea sa o creeze in orice moment.Niciodata nu stiai ce se va intampla si descrierile (si credeti-ma eu urasc descrierile) au fost remarcabile.In orice moment te asteptai sa se mai intample ceva imbinat cu supranatural, psihologic si eu mai stiu ce.Cred ca si din acest motiv a fost atat de greu de regizat.Am vazut o parte din film dar atat Quinn si Caine nu au putut face fata provocarii, iar dupa 20 de minute l-am inchis si am preferat sa raman cu propria pelicula, derulata in capul meu.

    In ceea ce priveste Logodnica locotenentului francez am inceput sa o citesc datorita filmului.Am vazut cam 15 minute din el si mi-a fost suficient cat sa imi dau seama ca e o carte pe care nu pot sa o ratez.Plus ca se citeste pe nerasuflate.La Magicianul a fost un pic mai greoaie lectura, din punctul meu de vedere.

    Cat despre Joyce,simt ca inca nu sunt pregatita pt el.Am inceput Portretul artistului la tinerete, dar l-am abandonat.Am preferat sa citesc Oscar si tanti Roz, in schimb.

  20. #146
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Cate carti si cate fete si iar fete si iar cu carti... e incredibil!
    Ma-ntreb de ce or fi citind atat de mult fetele, sa fie pentru ca sunt cu mult mai interesate de cultura decat baietii sau...







    ...e doar o nevoie subconstienta de compensare pt ceva... nu stiu ce, nu speculez!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #147
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Cate carti si cate fete si iar fete si iar cu carti... e incredibil!
    Ma-ntreb de ce or fi citind atat de mult fetele, sa fie pentru ca sunt cu mult mai interesate de cultura decat baietii sau...
    ...e doar o nevoie subconstienta de compensare pt ceva... nu stiu ce, nu speculez!
    clar. simtim nevoia sa compensam prostia care ne inconjoara
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •