Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 163 of 163

Thread: Carti pe care nu le-ati putut citi

  1. #148
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    O fi, ti-am zis, nu speculez!
    Insa iti dau dreptate, facing reality when reality is shitlike it's not commendable!
    Desi avem pasiuni diferite de-a ne feri de realitate, insa multi o facem se pare, fiecare cu ce poate, cu ce are!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #149
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    fiecare cu viziunea lui. insa pentru mine, a-ti cultiva o pasiune, fie ea pt citit, fie ea pt masini, etc... nu vine neaparat din dorinta de a evita realitatea. consider ca avand o pasiune, realitatea chiar devine mai frumoasa. iar din diversele pasiuni, hobby-uri, cititul este cea care iti ofera, intr-adevar, si posibilitatea sa traiesti mai mult de o viata.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #150
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    fiecare cu viziunea lui. insa pentru mine, a-ti cultiva o pasiune, fie ea pt citit, fie ea pt masini, etc... nu vine neaparat din dorinta de a evita realitatea.
    Asta depinde de la om la om desi presupun ca in general ai dreptate, pt majoritatea nu vine din dorita de a evita realitatea, dar nu pt toti.
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    ...consider ca avand o pasiune, realitatea chiar devine mai frumoasa. iar din diversele pasiuni, hobby-uri, cititul este cea care iti ofera, intr-adevar, si posibilitatea sa traiesti mai mult de o viata.
    Perfect de acord cu tine, dar nu e si singurul! De exemplu, tu insati poti sa-ti confectionezi alta viata la nivel imaginar, asa cum o fac scriitorii, nu neaparat la fel de complexa dar axata pe ceea ce te intereseaza, sau poti sa ai alte surse de a viziona vieti alternative cu ale tale cum ar fi serialele cu multe sezoane sau anime-urile, dar la fel ca si cititul si acestea au o clientela aparte si diferentiata pe categorii!
    Sau telenovelele, mda..., lumile alternative ale femeilor mature............... fiecare cu lumile lui!
    Last edited by Johnny D; 29th January 2014 at 12:57.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #151
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    bineinteles ca imi creez lumi imaginare personale. ce altceva as putea sa fac in timp ce conduc, mai ales de la si spre serviciu.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #152
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Doamne, ce glumeata esti!
    Eu nu mai pot de stres cand sunt la volan, mai ales inconjurat de altii, doar cand sunt singur pot sa ma pierd in lumile mele!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #153
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Cate carti si cate fete si iar fete si iar cu carti... e incredibil!
    Ma-ntreb de ce or fi citind atat de mult fetele, sa fie pentru ca sunt cu mult mai interesate de cultura decat baietii sau...







    ...e doar o nevoie subconstienta de compensare pt ceva... nu stiu ce, nu speculez!
    Eu una citesc din pasiune si din placere nu ca sa compensez ceva, si consider ca daci faci un lucru doar ca o compensatie sau in lipsa de altceva mai bine nu-l mai faci Oricum fiecare om e bine sa aiba un hobby sau o pasiune, sa fie modul lui de a suporta si de a evada din realitate atata doar ca tb avut grija ca acea pasiune sa nu devina obsesie, pt ca nu e deloc sanatos acest lucru...
    Si faza cu femeile care citesc mai mult decat barbatii cred ca e mai mult un stereotip sunt sigura exista barbatii care citesc mult mai mult decat mine, de exemplu

    On-topic: Pe Rushie l-am amanat pe termen nelimitat, Pamuk n-am citit deloc ca sa stiu ce idee ar tb sa prind iar Fowles e pe lista de carti de anul asta , poate daca n-ar mai fi biblioteca si anticariatele m-as apuca mai repede si mai usor sa citesc si cartile de prin biblioteca de acasa
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #154
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Si faza cu femeile care citesc mai mult decat barbatii cred ca e mai mult un stereotip sunt sigura exista barbatii care citesc mult mai mult decat mine, de exemplu
    Asa o spui de parca ar trebui sa se faca cercetari serioase in acest sens! Asta spune cam tot!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #155
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    johnny, dar despre o carte ceva, nu ai putea sa ne spui ceva ? nu de alta, dar cam asta ar fi subiectul thread-ului.
    vezi insa ca avem si thread "despre orice " - putem sa ne aberam acolo.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #156
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Imi cer scuze, o sa incerc sa fiu ontopic pe viitor!
    Dar de zis eu despre carti nu am prea multe, o sa particip la discutii ca si pana acum si cam atat!
    Daca vrei poti sa muti aceste posturi acolo, ar fi chiar nimerit, nu e vreo problema!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #157
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Asa o spui de parca ar trebui sa se faca cercetari serioase in acest sens! Asta spune cam tot!
    E o simpla parere si in plus nu sunt asa o persoana importanta incat sa se faca studii in acest sens
    Iar cartile e suficient sa le citesti nu e nevoie neaparat sa discuti despre ele

    Gata si eu cu off-topicul
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  11. #158
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    Procesul de Kafka,l am citit totusi dar dupa aceea am avut senzatia ca am pierdut 2 zile degeaba

  12. #159
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by patriot View Post
    Procesul de Kafka,l am citit totusi dar dupa aceea am avut senzatia ca am pierdut 2 zile degeaba
    Bun, deci nu sunt singura.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  13. #160
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    E o carte vizionara & parabolica foarte buna, caci suprinde tot absurdul din societatile totalitare, cand justitia isi pierde orice continut.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #161
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    E o carte vizionara & parabolica foarte buna, caci suprinde tot absurdul din societatile totalitare, cand justitia isi pierde orice continut.
    iti dau dreptate,totusi eu personal n am reusit sa urmaresc firul naratiunii,daca aceasta carte ar fi fost scrisa de exemplu de un roman n ar fi avut nicio valoare

  15. #162
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Un roman nu se bazeaza exclusiv pe naratiune/epic (vezi noul roman francez sau zonele postmoderne), asa cum poezia nu este exclusiv lirica.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #163
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Un roman nu se bazeaza exclusiv pe naratiune/epic (vezi noul roman francez sau zonele postmoderne), asa cum poezia nu este exclusiv lirica.
    bravo Tylere ,te pricepi mult mai mult decat la fotbal ,acolo esti mult prea pasional si nu merita,am vazut ca ti place si poezia si mie mi place asa ca poate o sa mi fac putin timp sa postez ceva de Radu Gyr apoi de Bacovia,Eminescu si Minulescu iar dintre straini de Rilke sau Serghei Esenin sa i oftic pe unii ca tot spun ei ca rusii nu sunt buni de nimic

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •