Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 163

Thread: Carti pe care nu le-ati putut citi

  1. #85
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Stiam eu ca ea este idolul tau!

  2. #86
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    Cum să nu vă placă Dostoievski?? Blasfemie mai mare nu am văzut de ceva vreme!
    nu e ca nu-mi place, e ca nu reusesc sa ma apuc de citit ca sa imi dau seama daca nu-mi place. vezi, e mult mai complicat
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #87
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Ana Karenina a lui Tolstoi.
    Am crezut ca Sadoveanu e plictisitor cu descrierile lui interminabile. Asta pana m-am hotarat sa incep renumita carte a lui Tolstoi. Dupa mai bine de o suta de pagini de povestit despre personaje inutile in actiune si despre istoria lor, apare si pesronajul principal dupa vreo 150 de pagini. In acel moment am zis ca nu mai citesc nicio pagina.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  4. #88
    senior Roxu's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Roman, Romania
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Muntele Vrajit a lui Thomas Mann.
    Am incercat, nu mi-a iesit. La fel am patit si cu D.H. Lawrence - Curcubeul. Ce sa-i faci, cand nu e, nu e!
    This whole thing about not kicking someone when they are down is BS - Not only do you kick him - You kick him until he passes out - then beat him over the head with a baseball bat - then roll him up in an old rug - and throw him off a cliff into the pounding surf below!

  5. #89
    incepator
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Nu am reusit niciodata sa citesc si nici macar sa memorez poeziile lui bacovia...era pur si simplu o corvoada

  6. #90
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Un veac de singuratate" de G.Garcia Marquez, dupa 70 de pag am renuntat...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #91
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    @ oana - eu am insistat pana la capat, dar nu am priceput de ce moare lumea dupa ea, sub nici o forma.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #92
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Baltagul de Sadoveanu
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  9. #93
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    "Shogun"-u! Incepea interesant cu acea furtuna si apoi naufragiul, citisem vreo 5 pagini demult de tot si apoi cand am vazut cat e de groasa, mi s-a acrit, mi-am zis ca nu mai are rost daca oricum am vazut si filmul!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #94
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu nici macar nu am incercat s-o citesc
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #95
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    @ oana - eu am insistat pana la capat, dar nu am priceput de ce moare lumea dupa ea, sub nici o forma.
    Irina, felicitari pt rabdare si perseverenta, poate daca as mai fi insistat si eu as fi terminat-o, oricum nu stiu daca e doar o parere de-a mea sau e chiar adevarat dar cartile lui Garcia Marquez, de fapt cartile de autori latino-americani in general, mi se par f prost traduse in lb romana...
    Baltagul nici mie nu mi-a placut poate si pt ca vazusem inainte filmul si fiind la varsta la care ma visam agent secret sau detectiv a reusit sa ma impresioneze. In schimb am adorat romanele istorice a lui Sadoveanu!
    Shogun l-am citit in mai putin de o saptamana, in timpul liceului, si tin minte ca facusem o pasiune pt Peter-san eram in perioada in care imi placeau blonzii
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  12. #96
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    "Shogun"-u! Incepea interesant cu acea furtuna si apoi naufragiul, citisem vreo 5 pagini demult de tot si apoi cand am vazut cat e de groasa, mi s-a acrit, mi-am zis ca nu mai are rost daca oricum am vazut si filmul!
    WTF...am bagat toate 3 volumele in 2 zile. 1000 si ceva de pagini

  13. #97
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Na, da-te dracului! Ii fi tu ceva Van Damme al cititului cartilor!
    Hai sa facem un calcul, sa fie doar 1000 de pagini in 48 de ore, considerand ca citesti in continuu ai nevoie de minim 8 ore de somn, deci 40 de ore, divizam prin 10, deci 100 de pagini in 4 ore, 25 de pagini per ora, 4.25 pagini per 10 minute, 0.43 pagini per minut, si ai luat cartea cu tine peste tot, la baie, la masa, la magazin, etc., fara a-ti opri ritmul de citire.
    Ori citesti aproape o pagina per minut ceea ce mi se pare chiar bolnav!
    Se poate citi de la o jumate la o pagina per minut dar doar carti din alea care au si desene ori sunt scrise cu caractere mai mari, dar Shogun-ul din ce-mi amintesc nu e nici una nici cealalta, plus ca sa mentii un ritm de citire maxim si constant trebuie sa nu-ti scada deloc nivelul de interes iar la 1000 de pagini e de-a dreptul imposibil, deci fie ai reusit imposibilul, fie ne iei peste picior!
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Shogun l-am citit in mai putin de o saptamana, in timpul liceului, si tin minte ca facusem o pasiune pt Peter-san eram in perioada in care imi placeau blonzii
    Asta pare realistic, dar trebuie c-ai citit pe nerasuflate toata saptamana!
    Last edited by Johnny D; 5th December 2013 at 08:45.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #98
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eheee, in liceu si eu aveam momente in care citeam in fiecare moment posibil. intre timp am mai imbatranit.
    dar cred ca cel mai obsesiv-compulsiva am fost in timp ce am citit Ciresarii. Imi aduc aminte ca ma duceam cu cartea in mana ca sa deschid usa si ma intorceam citind in camera mea
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #99
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Am auzit si eu un coleg de liceu care a tot citit si razcitit "Ciresarii" si i-a placut mult, ei el nici macar nu prea citea!
    Desi citea mai mult ca mine, chiar si asa!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #100
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Na, da-te dracului! Ii fi tu ceva Van Damme al cititului cartilor!
    Hai sa facem un calcul, sa fie doar 1000 de pagini in 48 de ore, considerand ca citesti in continuu ai nevoie de minim 8 ore de somn, deci 40 de ore, divizam prin 10, deci 100 de pagini in 4 ore, 25 de pagini per ora, 4.25 pagini per 10 minute, 0.43 pagini per minut, si ai luat cartea cu tine peste tot, la baie, la masa, la magazin, etc., fara a-ti opri ritmul de citire.
    Ori citesti aproape o pagina per minut ceea ce mi se pare chiar bolnav!
    Se poate citi de la o jumate la o pagina per minut dar doar carti din alea care au si desene ori sunt scrise cu caractere mai mari, dar Shogun-ul din ce-mi amintesc nu e nici una nici cealalta, plus ca sa mentii un ritm de citire maxim si constant trebuie sa nu-ti scada deloc nivelul de interes iar la 1000 de pagini e de-a dreptul imposibil, deci fie ai reusit imposibilul, fie ne iei peste picior!
    Nu cred ca e chiar imposibil sa fi citit toate cele trei volume in doar 2 zile, putea de exemplu f bine sa fi stat doar in casa si fi dormit doar 4-5 ore in loc de 8. Iar daca ai un anumit exercitiu. cititul devine si un automatism, in plus "Shogun" e carte care se citeste usor, nu-ti solicita f mult atentia si capacitatea de concentrare. Daca spune lucrul aste eu il cred, si eu am citit de ex "Codul lui Da Vinci" intr-o singura noapte
    Si prea multe calcule pe acolo pt o absolventa de filologie dar sa stii ca citesc o pagina in mai putin de un minut
    Irina, cu "Ciresarii" si eu am patit la fel, le-am citit intr-o vacanta de vara si pana am terminat nu puteam sa fac si altceva
    Si frate-mio s-a apucat de "Ciresarii" tot intr-o vacanta de vara, s-a terminat vacanta dar el n-a reusit sa treaca de jumatatea primului volum asa ca a zis ca oricum in timpul scolii n-are timp si a abandonat
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #101
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    I repeat myself, why are u sad?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #102
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Si prea multe calcule pe acolo pt o absolventa de filologie dar sa stii ca citesc o pagina in mai putin de un minut
    Irina, cu "Ciresarii" si eu am patit la fel, le-am citit intr-o vacanta de vara si pana am terminat nu puteam sa fac si altceva
    Si frate-mio s-a apucat de "Ciresarii" tot intr-o vacanta de vara, s-a terminat vacanta dar el n-a reusit sa treaca de jumatatea primului volum asa ca a zis ca oricum in timpul scolii n-are timp si a abandonat
    sunt carti si carti. si eu am citit unele care mergeau de citit intr-o seara, pe diagonala dar clar nu cu orice carte poti face asta.
    ce varsta avea fratele tau cand a incercat s-o citeasca? mi se pare ca ai doar cativa ani in care iti va placea. plus ca nu stiu, daca as fi copil al zilei de azi, cu iphoane si fb, daca m-ar fi prins la fel.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  19. #103
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Imi place nespus contextu care mi-l induci in aceasta ultima fraza, spui "copil al zilei de azi" de parca ar fi o boala, si nu cred ca esti departe!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #104
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Chiar nu cred ca este vreo boala dar sunt convinsa ca mediul in care cresti te influenteaza si in modul in care apreciezi o carte. Si mai mult mass media te influenteaza de asemenea.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #105
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Sunt gramezi de carti pe care le citesti pe diagonala in 3-4 ore. De regula, astea structurate ca un film de actiune - Cussler, Dab Brown, Jeremy Robinson sunt autori de gen. Ca si James Clavell, din ce imi aduc aminte din Shogun si TaiPan.
    Pe alti autori nu ii intelegi si renunti, daca incerci sa citesti din 3 in 3 cuvinte.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •