Results 1 to 5 of 5

Thread: Guso la FC Arges

  1. #1
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Guso la FC Arges

    Guso a declarat la semnare ca isi doreste ca FC Argeş termine pe podium si sa se califice in cupele europene.

    "Florin Tene şi Esteban Vigo au vrut ca eu sa raman la Dinamo, insa am decis sa merg la FC Arges pentru ca Sorin Cartu m-a propulsat in fotbalul mare. Le doresc succes celor de la Dinamo si sper sa castige titlul", a spus Guso.

    Gusi va castiga la FC Argeş 80.000 de dolari, la fel ca la Dinamo.


    www.onlinesport.ro

  2. #2
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Sunt surprins sa citesc valoarea contractului lui Adnan Guso, 80.000 de dolari. Din cate stiu eu, la Pitesti nu sunt posibilitati atat de mari si nici un jucator nu are un astfel de contract. Cred mai degraba ca este o eroare a jurnalistilor.

  3. #3
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Transferul anunţat în premieră de cotidianul TOP s-a produs sâmbătă
    Adnan Guso, 2 ani la FC Argeş

    Anunţat în premieră de cotidianul TOP, transferul portarului bosniac Adnan Guso la FC Argeş s-a produs sâmbătă, Dinamo şi FC Argeş bătând palma pentru un contract cu o durată de doi ani de zile. Guso a acceptat să vină la Piteşti pentru că antrenorul care a insistat foarte mult, Sorin Cârţu, este cel cu care Guso a debutat în Divizia A, la Universitatea Craiova. Adnan Guso se va prezenta la antrenamentul de astăzi al echipei FC Argeş, iar de mâine va intra în cantonamentul centralizat de la Baza Vulturilor. Conform presei centrale, Guso va câştiga între 70.000 şi 80.000 de dolari la FC Argeş, dar suma este exagerată, în condiţiile în care cel mai mare contract la clubul din Trivale este pe jumătate din suma vehiculată la Guso.
    „Sper să terminăm pe podium”
    Adnan Guso a fost, în primul an la Universitatea Craiova, revelaţia campionatului, fiind considerat cel mai bun „stranier” din România. De asemenea, el a primit titlul neoficial de cel mai bun portat al Diviziei A în ediţia de campionat 2003-2004. Cu toate că în sezonul următor Universitatea a retrogradat în Divizia B, Guso a fost cel mai constant fotbalist oltean, lucru care i-a adus transferul la Dinamo Bucureşti. Bosniacul nu s-a putut impune însă în faţa bielorusului Gaev, jucând în turul campionatului doar în patru meciuri: trei în campionat şi unul în Cupa României. „Plec de la Dinamo, deşi Florin Tene şi Esteban Vigo au insistat să rămân. M-am înţeles cu FC Argeş pe doi ani. Îmi pare rău că plec, dar asta-i viaţa. Sper ca Dinamo să câştige titlul, iar eu cu FC Argeş să terminăm pe podium şi să participăm într-o cupă europeană. Nu am acceptat niciodată varianta să fiu împrumutat, pentru că sunt străin şi mi-ar fi foarte greu să mă acomodez cu familia în alt oraş, după care să revin în Bucureşti. Nu mai am 20 de ani, să mai demonstrez cuiva că sunt portar bun. Eu sunt familist şi nu vreau să-mi mut familia timp de şase luni. Eu vreau să apăr”, a declarat Adnan Guso, care a fost dorit în această iarnă insistent şi de Mircea Rednic, la FC Vaslui.

    Adnan Guso
    # Data naşterii: 30 noiembrie 1975
    # Locul naşterii: Sarajevo
    # Înălţime / greutate: 1,98 metri / 92 kilograme
    # Cluburi la care a mai evoluat: Olimpic Sarajevo, Zeljezniciar Sarajevo, Erzurumspor (Turcia), Spartak Moscova (Rusia), Universitatea Craiova, Dinamo Bucureşti
    # Debut în Divizia A: 8 martie 2003, Univ. Craiova – FCM Bacău 0-0
    # Meciuri / goluri primite în Divizia A: 75 meciuri / 91 goluri primite

    Sursa:Top

  4. #4
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Adnan Guso vrea locul 3 cu FC Argeş
    Primul antrenament pentru portarul bosniac Adnan Guso a fost unul lejer, în care s-a simţit ca în familie. Guso a fost aşteptat la o benzinărie din afara Piteştiului de antrenorii Sorin Cârţu şi Mircea Irimescu, dar şi de fostul său coleg de la Craiova, Mădălin Murgan. În plus, la primele mişcări de încălzire şi-a făcut repede un prieten, pe Raul Marincău (1,96 metri), care a exclamat: „În sfârşit, mi-am găsit şi eu un coleg pe măsură! (n.r. – Guso are 1,98 metri)”. Guso va semna astăzi contractul de doi ani cu FC Argeş, echipă unde va câştiga, după unele surse, 48.000 de dolari. Se pare că pentru a-l achiziţiona de la Dinamo, gruparea piteşteană va achita 50.000 de dolari. La primul contact cu noii săi colegi, bosniacul a spus că-şi doreşte să aibă linişte după trei ani agitaţi la Univ. Craiova şi Dinamo şi să urce până pe locul al treilea al clasamentului.

    # Adnan, ai semnat contractul cu FC Argeş?
    - Nu, semnez mâine (n.r. - astăzi) când va veni domnul Neţoiu de la Bucureşti. Dar nu mai sunt probleme, mi-am dat acceptul de a juca la FC Argeş.
    # Crezi că ţi s-au acordat prea puţine şanse la Dinamo?
    - Nu ştiu ce să spun, asta e viaţa, mergem înainte.
    # Te-ai simţit marginalizat la Dinamo?
    - Nu, nici un jucător nu se poate simţi dat la o parte la Dinamo, toţi sunt trataţi la fel.
    # Ai plecat de la Dinamo pentru că venea Cristi Munteanu?
    - Nu, dacă nu plecam eu de acolo, nu avea cum să vină Cristi Munteanu, pentru că era deja Gaev, un portar bun, eram şi eu...
    # Ce îţi doreşti să realizezi cu FC Argeş?
    - În primul vreau să joc titular, să evoluez cât mai bine, iar în clasament să fim cât mai sus.
    # De ce ai ales să vii la FC Argeş?
    - În primul rând pentru că antrenor este Sorin Cârţu, pentru că e o echipă bună, sunt jucători foarte buni şi este linişte aici. Nu e ca la Craiova sau la Dinamo, unde erau scandaluri mereu, o continuă atmosferă tensionată...
    # Cum vezi concurenţa cu Vintilă la FC Argeş?
    - Îl ştiu pe Vintilă şi cred că antrenorul va avea acum posibilitatea să aleagă dintre noi, care va fi titular.
    # E un pas înapoi venirea la FC Argeş?
    - Nu consider că e un pas înapoi, acest transfer poate să fie chiar un pas înainte, vrea să terminăm campionatul pe podium.

    Sursa:Top

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    8
    Reputatie
    1

    Angry I'm definitely going to bookmark you!.

    I'm definitely going to bookmark you!._____________________________________________ ______________________Gaia Gold Dofus Kamas Dofus Power Leveling

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •