Results 1 to 4 of 4

Thread: Patinaj Viteza

  1. #1
    Ovechkin#8 mistress of ice's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    pe gheatza
    Posts
    771
    Reputatie
    1

    Patinaj Viteza

    Nu sunt prea priceputa in asa ceva ...adik nu stiu nimik despre...dar am deschis threadu' asta ca cei care stiu cate ceva si sunt pasionatzi sa posteze si sa nu mai fie nevoitzi sa deschida un thread ...plus k da bine cand dai search pe google

    Am auzit k a fost un concurs de patinaj viteza in Miercurea Ciuc si se va mai tzine unul....
    "Totul este o competitie...trebuie sa visezi sa fii campion...."

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    Europenele de short track juniori. Si au fost week-end-ul trecut la Miercurea-Ciuc.

  3. #3
    supergirl ioanav88's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    820
    Reputatie
    1
    In curs de desfasurare- Campionatul Mondial de patinaj viteza -Salt Lake City (desi vad ca nu prea sunt amatori pe aici )

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se spune că fericirea nu se cumpără, dar sunt și momente în care banii valorează cât o nouă viață.

    S-a născut pentru prima dată acum 18 ani, iar acum un an Dumnezeu i-a dăruit o a doua șansă pentru că a meritat-o. A trecut peste toate obstacolele, a luptat chiar și atunci când totul părea pierdut, a sperat și a reușit. A renăscut din propriile suferințe.

    O zi normală, antrenamentul obișnuit… nimic nu anunța tragedia ce urma să se petreacă. Mergea cu bicicleta alături de colegii săi, aproape că mai pusese o cărămidă la baza piramidei succesului. Se întorcea de la antrenament când toți anii de muncă, toate visele sale s-au năruit într-o clipă. Piramida succesului s-a dărâmat într-o secundă fără nicio remușcare, fără nicio urmă de tristețe într-o groapă imensă, aceeași groapă pentru care timpul s-a oprit câteva săptămâni.

    ”Știu că mergeam cu bicicleta în timpul antrenamentului, alături de colegii mei Cristina și Cristi, când, deodată, mi-a apărut în față o groapă imensă pe care am încercat să o evit, dar nu am putut. Cu toții cunoșteam existența acelei gropi (…). Am uitat de ea, am încercat să frânez, însă am căzut, iar din acel moment nu mai știu nimic din ce s-a întâmplat. Am înțeles că imediat după accidentul meu au fost astupate toate gropile din acea zonă.” (fapt confirmat!!!)

    De atunci timpul s-a oprit, parcă indiferent de consecințele situației. Drumul până la spital a fost un calvar (”mă vedeam în oglindă, plină de sânge pe față și, speriată, credeam că voi muri”). Dar ceea ce a urmat întrece limitele umanului.

    Sperau că odată ajunși la instituția pentru care viața e mai presus de orice, suferința și durerea vor înceta să avanseze în corpul și sufletul unei nevinovate. Dar parcă totul se împotrivea. Aștepta ca cineva să o salveze, să învârtă cheița norocoasă, pentru a elibera timpul. Dar nu a fost așa. Singurul salvator a lăsat-o să lupte singură.

    ”Mi s-a spus că nu e medicul neurochirurg în spital. Nu e permis ca o unitate de talia celei de la Ploiești să stea în baza unui singur medic-care e sau nu e în spital, vrea să vină sau nu de acasă-totuși în joc e viața unui om.”

    Până la urmă salvarea părea că va venii din partea altcuiva. Era o cursă contra cronometru, dar cine ar fi trebuit să-și dea seama, nu a făcut-o. Minutele se scurgeau, dorința de a continua să lupte se pierdea printre vise. Și nimeni nu o ajuta.

    ”Am fost duși nu știu unde, la un medic, presupun de gardă. Nu și-a dat silința cine știe ce. Până nu i-am dat ceva… Abia atunci a trimis-o la tomografie. Dar doctorul era preocupat să ne facă educație pentru că fata avea un inel în buric. Ea îi tot spunea că numai aude, că începe să nu mai vadă și plângea că, dacă închide ochii, moare.”

    Se gândea dacă mai are pentru cine și pentru ce să se zbată atâta. Indiferența celor din jur, celor care trebuiau să o ajute o descuraja din ce în ce mai mult. Știa totuși că nu e chiar singură și că trebuie să lupte, asta dacă mai vroia să reconstruiască piramida succesului. Dar încetul cu încetul, speranța că va reuși se desprindea de sufletul ei provocându-i și mai multă durere.

    ”Abia după ce a intrat în comă au adus o anestezistă de la Boldescu, au intubat-o și am plecat cu salvarea la București, unde am ajuns la 20.30. Medicii de-acolo s-au îngrozit când au văzut-o. Doctorii mi-au spus că era nevoie să se intervină chirurgical în patru ore de la comiterea accidentului. Or, la Ploiești au ținut-o până seara.” (între 11 și 19 a fost ținută pacienta la Spitalul Județean din Ploiești)

    Se părea că cedase. Nici măcar spiritul ei de învingătoare nu mai suporta durerea și suferința. Însă, pe cei puternici, Dumnezeu nu-i uită niciodată. Miracolul așteptat atâta vreme s-a îndurat să se producă. Cheița câștigătoare a fost întoarsă în clanța timpului. Câte o rază de lumină apărea după ușa deschisă. Reușise să pună prima cărămidă la piramida supraviețuirii. Acum trebuia să găsească puterea și sprijinul pentru a continua.

    ”Mi s-a spus că am stat trei săptămâni în comă, dar eu nu-i amintesc nimic.”

    Văzând că a trecut peste cel mai greu obstacol, credea că totul va fi din ce în ce mai ușor de acum. Dar nu a fost așa. Vestea că nu va mai putea face sport cel puțin pentru o vreme sau chiar niciodată aproape că a sfărâmat orice piramidă.

    Însă știa că d-abia a renăscut și va trebui să ia totul de la început, de la zero. A reînvățat să meargă, a reînvățat să vorbească, a reînvățat să mănânce. Și a reușit. Pas cu pas, zi de zi, doar dorința și siguranța că va izbuti să învingă orice barieră au ajutat-o. Doar că acestea nu sunt mereu suficiente.


    Personajul principal al poveștii este Oana Anesia Opincariu, din Ploiești. S-a născut pe 14.09.1989 și este legitimată la CS Petrolul Ploiești. Practică patinaj viteză, un sport care la în țara noastă nu este deloc dezvoltat, dar în ciuda acestui fapt ea a obținut la juniori, dar și la seniori, rezultate excepționale, având 99 de medalii obținute la concursuri. În 2007, la Campionatele Europene de patinaj viteză, juniori(Alkmaar, Olanda), a câștigat două medalii, aur la proba de 3000 m și argint la 1500 m. După ce a făcut pasul decisiv, trecând la senioare, performanțele Oanei nu au încetat să apară, dovedindu-se marea speranță a patinajului viteză. Campionatele Europene de seniori, desfășurate în Italia, românca a reușit cele mai bune rezultate ale delegației noastre. La doar 17 ani, ea s-a clasat pe locul 19 la general, având cea mai bună evoluție în proba de 3000m, unde s-a clasat pe poziția a 16-a, devansând-o și pe Daniela Dumitru, o patinatoare mult mai experimentată și totodată a stabilit un nou record național. Tot în 2007, a primit și o bursă de pregătire în străinătate de la forurile europene. Se pregătea intens pentru Campionatele Mondiale din China, însă în luna iunie a suferit un grav accident.

    În timpul unui antrenament, Oana a căzut de pe bicicletă și s-a lovit la cap. încercând să ocolească o groapă din asfalt. A fost diagnosticată cu hematom subdural fronto-temporal și traumatism cranio-cerebral. Din cauza îngrijirilor de proastă calitate de la Ploiești, starea de sănătate s-a agravat simțitor. A fost trimisă la București, unde a stat internată 4 luni, dintre care 3 săptămâni în comă, timp în care a suferit o intervenție chirurgicală. După ce a început să-și revină, ea a fost nevoită să învețe totul de la început, neputând vorbi, mânca sau merge. În prezent, Oana urmează programe de recuperare în țară, însă pentru a-și reveni complet, este nevoită să plece în Austria pentru a se trata și pentru a-și îndeplini visul de a merge din nou pe patine. Costurile deplasării și internării într-o clinică din Viena sunt foarte mari, ajungând la 12000 euro/lună. Părinții ei au făcut tot ce au putut până acum pentru a o ajuta și a-și vedea fata din nou fericită, însă acum nu mai au posibilitățile financiare pentru a o susține așa cum trebuie.

    Toți cei care cred în Oana și doresc să o ajute să-și îndeplinească visul sunt rugați să depună bani în conturile:

    Titular: Opincariu Anesia Oana

    Banca: BRD

    RON: RO 68 BRDE 300 SV 41 31 079 3000

    EURO: RO 64 BRDE 300 SV 41 31 087 3000

    Astăzi, Oana mi-a dat o veste foarte și m-a rugat să fac acest anunț. Firma Mobexpert i-a oferit suma necesară pentru a pleca în Austia, pentru prima serie de tratamente. Ea dorește pe această cale să le mulțumească din tot sufletul pentru gestul făcut. Acum Oana mai are nevoie de suma necesară pentru a doua serie de tratamente, 12.000 euro și pentru recuperarea necesară ca să poată reveni pe gheață.

    http://mara1306.wordpress.com/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •