Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 31

Thread: Ziua Nationala A Romaniei - 1 Decembrie

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1

    Ziua Nationala A Romaniei - 1 Decembrie

    1 Decembrie – Ziua Nationala a Romaniei

    http://www.fcpoli.net/images/steagroman.jpg

    Acum 85 de ani, la 1 Decem*brie 1918, in stravechea Cetate Alba Iulia, avea loc un eveniment cu valoare de simbol pentru istoria nationala - unirea Transilvaniei si Banatului cu Tara. Era finalul unui proces de o complexitate rar intalnita, de desavarsire a statului natio*nal unitar roman, etapele precedente fiind unirea Basarabiei si Bucovinei din martie si, respectiv, noiembrie 1918.

    TRAIASCA ROMANIA DE LA TISA PANA LA NISTRU

  2. #2
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    La multi ani romani, oriunde v-ati afla!

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ati vazut parada de la Arcul de Triumf? Cam slabuta, cateva taburi si o mana de elicoptere, pas de defilare si pa. Acum 2 ani am vazut-o pe cea de la francezi, cred ca au defilat aia peste o ora. La noi maxim 15 minute.

  4. #4
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    La multi ani , Romania ! La multi ani tuturor romanilor oriunde s-ar afla !

    Pai Vadime....parada marfa a fost la Alba Iulia. Eu m-am uitat nitel. A venit Iliescu & Nastase, au cantat imnu, au vorbit si a inceput parada.

    Voi sunteti mandrii ca sunteti romani ? Eu da !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #5
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Sigur ca DA

    rusine sa le fie celor care au organizat festivitatile daca e cum ai spu tu 15 minute max. RUSINE



    TRAIASCA ROMANIA DE LA TISA PANA LA NISTRU

  6. #6
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    La Multi Ani, ROMANIA!
    La Multi Ani, Alba Iulia!
    La Multi Ani, tuturor de 1 Decembrie!
    Last edited by MaPaX; 1st December 2003 at 19:36.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #7
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    cum spuneam mai demult:
    Quote Originally Posted by gicu
    La multi ani romani, oriunde v-ati afla!
    ps. si-a mai trecut un an...
    ...always look on the bright side of life...

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    La Multi Ani Romaniei Si Tuturor Romanilor !!!
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    LA MULTI ANI ROMANIA!
    Aici in Kuweit a aparut un ziar prin care guvernul kuweitian felicita Romania pt ziua ei , aproximativ 5000 de turisti au vizitat Romania anul acesta.
    Romania se afla in relatii excelente cu Kuweitul
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #10
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    cea mai urata aniversare, de cand ma stiu.
    populism gen sechelariu. pesedisti astia imputiti au dat sarmale si fasole la po****tie, parca rad de noi.
    toata presa a relatat de la cozi cu oameni veniti cu gamele si borcane sa prinda niste fasole.
    iliescu s-a afisat la alba-iulia pentru 15 minute si a plecat , atat a valorat ziua nationala.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  11. #11
    1916-2006 Gigel Sportul's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    De la SNTR pe dreapta.
    Posts
    822
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by frozen
    cea mai urata aniversare, de cand ma stiu.
    populism gen sechelariu. pesedisti astia imputiti au dat sarmale si fasole la po<beep><beep><beep><beep>tie, parca rad de noi.
    toata presa a relatat de la cozi cu oameni veniti cu gamele si borcane sa prinda niste fasole.
    iliescu s-a afisat la alba-iulia pentru 15 minute si a plecat , atat a valorat ziua nationala.
    NO COMMENT!!! Cam asa au inteles unii treaba cu ZIUA NATIONALA. Trist, foarte trist. Oricum, retroactiv: La multi ani tuturor romanilor de pretutindeni.
    Pentru sederei:
    "Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta." (Nicolae Iorga)
    "Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei." (Sigmund Freud)
    " Violenta este ultimul refugiu al incompetentei." (Isaac Asimov)

  12. #12
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    La Multi Ani tuturor de ziua nationala a Romaniei.

  13. #13
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    sunt singurul neatins de aceasta zi?

    cel mai naspa e ca am fost obligat sa imi iau liber azi. as fi vrut sa lucrez si sa am vineri liber sa ma tira la munte. nu s-a putut. cica s-a inchis toata firma !!!! :<
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Sa traisca toti romanii!!!!! Hai ROMANIA!!!!!

  15. #15
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    La multi ani pt toti romanii de peste tot!

  16. #16
    senior gianni's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rouen - Franta
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    LA MULTI ANI ROMANI !!!!

    Este trist ce aud din comentariile voastre ! Nu vom fi ce-am fost atata timp cat sunt la putere cei care sunt !

    Dar fiti mandrii ca sunteti romani macar pentru trecutul vostru !
    Last edited by gianni; 1st December 2004 at 16:55.
    [COLOR=Red]S[/COLOR][COLOR=Blue]T[/COLOR][COLOR=Red]E[/COLOR][COLOR=Blue]A[/COLOR][COLOR=Red]U[/COLOR][COLOR=Blue]A[/COLOR] [COLOR=Blue]FOR EVER !!![/COLOR]

  17. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Prezentul de care sa fim mandri si prosperitatea vor veni atunci cand fiecare in parte va incerca sa-si imbunatateasca viata si nu sa gaseasca scuze permanente la propria delasare.
    Sunt de acord cu tot ce spuneti despre alegeri etc., ca poate fi mai bine daca...dar atat timp cat ne putem toate sperantele in schimbari de guvern si asteptam sa vina cineva care sa ne indrume nu ne vom putea mandri cu altceva in afara de trecut.
    Si in alte tari se fura si s-a furat, politica e plina de corupti, hoti si lepadaturi cam peste tot prin Vest, dar ei o duc ceva mai bine si asta pentru ca fiecare isi vede propriul interes si cauta sa nu-i deranjeze prea mult pe ceilalti.
    Ne place prea mult sa stam si sa asteptam minuni, sa-i barfim pe ceilalti pe unde apucam, sa ne vaitam permanent de ce ne fac altii, sa facem tot posibilul ca sa belim capra vecinului, sa fim in permanenta nemultumiti si sa asteptam compasiunea altora.

    Cand vom sti sa ne definim tintele personale si sa le atingem bazandu-ne in special pe forte proprii sunt convins ca si Romania va deveni o tara prospera de care sa fim mandri.

    PS: cei de la putere sunt hoti, corupti, inculti etc. si asta ne deranjeaza de fapt. Suna putin anacronic sa tot o dam cu bolsevici, comunisti etc. iar in Europa ne face o imagine ingrozitor de proasta, mass-media ne asociaza in aceste zile cu Ucraina si chiar nu suntem atat de inapoiati sau de dependenti de Mama Rusia precum ei. Nu mai putem vorbi de lupta de clasa
    Cred ca o definitie mai corecta este cea de regim mafiot.
    Last edited by Utilizator; 1st December 2004 at 18:39.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #18
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Sunt mandru pt trecutul meu, dar as vrea sa fiu mandru si pt prezent si viitor! Pai daca eu am avut un stra-stra-strabunic care a realizat ceva in viata, ma laud cu el toata viata???

  19. #19
    senior gianni's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rouen - Franta
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Daca vrei sa nu te lauzi numai cu el atunci lupta : " O lupta-i viata, deci te lupta ! "
    [COLOR=Red]S[/COLOR][COLOR=Blue]T[/COLOR][COLOR=Red]E[/COLOR][COLOR=Blue]A[/COLOR][COLOR=Red]U[/COLOR][COLOR=Blue]A[/COLOR] [COLOR=Blue]FOR EVER !!![/COLOR]

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    La Multzi ani romani ! Azi e ziua tuturor romanilor !
    Daca va nemultzumeshte ceva, avetzi grija sa rezolvatzi pe 12, cand mergetzi la vot.
    ex-alpopa

  21. #21
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    La multi ani tuturor romanilor de pretutindeni!!!
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •