Results 1 to 21 of 21

Thread: Spera Romania La C.l. La Anu'?!?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Anglia
    Posts
    41
    Reputatie
    1

    Spera Romania La C.l. La Anu'?!?

    Rapid, Dinamo & Steaua. Ajungand asa departe in Uefa cup, sigur putem o caliicare la C.L.!!!
    SPERANTZA SI PUTERE,
    RAPID E O AVERE!

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Cu conditzia sa nu se mai vanda jucatori shi chiar (mai ales) sa se aduca altzii de valoare...
    ex-alpopa

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Obiectivul realist ar fi sa ajungem in turul 3 preliminar shi sa ne incercam norocul. Asha, chiar daca vom fi invinshi, vom ajunge in Cupa UEFA.
    ex-alpopa

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Anglia
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    daca nu se vand jucatorii, asa cum l-au vandut dinamo pe Stoican la sahthar donetzc, atunci v-om deveni chiar un campionat mare.
    da ca nu gresesc, campionatu' romaniniei era pe locu' 45, dar dupa obtinarea a punctelor di uefa cup am urcat pe locul 25. Cu inca cateva din C.L., ajungem in top 20. :eek:
    SPERANTZA SI PUTERE,
    RAPID E O AVERE!

  5. #5
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Eram pe locul 26 si am ramas tot pe locul 26, in ciuda punctajului destul de bun de anul acesta (4,33). Pt. a ajunge anul viitor pe locul 21, care ne permite 3 echipe in CL, ar trebui sa realizam anul viitor cam 9 puncte, intrucat se va pierde punctajul mare (4,833) obtinut in sezonul 99/2000. Asta e foarte putin probabil, avand in vedere ca in 2002/2003 doar 5 echipe au avut peste 8 puncte: Italia, Spania, Anglia, Portugalia si Germania.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Normal ca putem spera, dar este greu, dar nu imposibil. Dinamo si Steaua au cele mai mari sanse - daca nu mai vand jucatori. Deocamdata s-a stopat vanzarea, dar pana la vara...

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ
    Eram pe locul 26 si am ramas tot pe locul 26, in ciuda punctajului destul de bun de anul acesta (4,33). Pt. a ajunge anul viitor pe locul 21, care ne permite 3 echipe in CL, ar trebui sa realizam anul viitor cam 9 puncte, intrucat se va pierde punctajul mare (4,833) obtinut in sezonul 99/2000. Asta e foarte putin probabil, avand in vedere ca in 2002/2003 doar 5 echipe au avut peste 8 puncte: Italia, Spania, Anglia, Portugalia si Germania.
    9 puncte ar insemna 27 (ca avem 3 reprezentate in cupa Uefa). Avand in vedere ca anul asta am facut 13 n-ar fi chiar asha greu sa ne dublam puncaverajul. Desigur, cu conditzia ca Steaua, Dinamo shi Rapid sa se intareasca (adik in primul rand sa nu vanda.......).

    PS : Scuzatzi preteni craioveni.....aici suntem realishti. e clar ca voi nu avetzi nici o shansa la cupele europene. iar de data asta cred ca pretenii dinamovishti chiar ma aproba! :p
    ex-alpopa

  8. #8
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpopa
    9 puncte ar insemna 27 (ca avem 3 reprezentate in cupa Uefa). Avand in vedere ca anul asta am facut 13 n-ar fi chiar asha greu sa ne dublam puncaverajul. Desigur, cu conditzia ca Steaua, Dinamo shi Rapid sa se intareasca (adik in primul rand sa nu vanda.......).

    PS : Scuzatzi preteni craioveni.....aici suntem realishti. e clar ca voi nu avetzi nici o shansa la cupele europene. iar de data asta cred ca pretenii dinamovishti chiar ma aproba! :p
    tu obsedat cumva(am lasat "esti" intentionat afara ca sa vorbim aceeasi limba)? In ultimele 4 mesaje bagi placa cu prietenii craioveni si dinamovishti. Care e problema ta? Detalieaza.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Va iubesc nespus! Atata tot.

    PS : Imi plac la nebunie cei fara scapare shi mereu complexati de Steaua. Tzinetzi-o tot asha....Doar suntem impinshi de la spate nu?
    ex-alpopa

  10. #10
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    nu avem nici o sansa sa ajungem in grupe ... de 6 sau 7 ani tot sper, an de an cins se joaca meciurile preliminare dar deja m-am saturat! nu avem nici o sansa
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  11. #11
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,063
    Reputatie
    1
    in urmatorii 3 ani (sper sa ma insel) nu vom avea o candidata la CL
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  12. #12
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    eu zic max 2. :p

  13. #13
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    vise cl. ar trebui sa ne propunem uefa si atat.
    alpopa, nu mai fi tu asa de sigur ca nu avem sanse, mai este un retur , si macar voi si rapizii jucati in banie la anu'
    care a fost scorul anul trecut?
    intre primele 4 clasate vor putea apare surprize oricand, cu conditia sa se joace in teren si nu pe la lpf, crystal palace sau crown plaza.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  14. #14
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1

    Da STEAUA

    DA ,
    singura echipa care a mai fost de trei ori consecutiv in CL , se va califica si anul viitor ( sa ia campionatul mai intii ) .
    STEAUA
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  15. #15
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Al Popa:
    9 puncte ar insemna 27 (ca avem 3 reprezentate in cupa Uefa). Avand in vedere ca anul asta am facut 13 n-ar fi chiar asha greu sa ne dublam puncaverajul. Desigur, cu conditzia ca Steaua, Dinamo shi Rapid sa se intareasca (adik in primul rand sa nu vanda.......).

    PS : Scuzatzi preteni craioveni.....aici suntem realishti. e clar ca voi nu avetzi nici o shansa la cupele europene. iar de data asta cred ca pretenii dinamovishti chiar ma aproba!
    --------------------------------------------------------------------------------

    Nu cred ca dublarea asta ar veni prea usor, ar trebui sa se intample cam asa:
    Tururi de calificare: 3,5+3,5+2,5=9,5--> 3 ec. Tur 1 UEFA

    Tur 1 UEFA: 3+3+4=10 -->3 ec. in Grupe UEFA
    Grupe UEFA: 5+3+3=11 --> 1 ec. in saisprezecimi
    Saisprezecimi UEFA: 1p
    Total 31,5 : 3=10,5p Romania ar avea cam 20 de puncte, cate are acum locul 20 , Serbia

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    "Spera Romania La C.l. La Anu'?!? " ...cam atata poate , sa spere......

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Anglia
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    De abia stept sa vad cu cine o pica Romania 2006 Germania.
    Sa nu sa repete ca la calificari 2002 si 2004 ca mor!

    HAIDE ROMANIA!!
    SPERANTZA SI PUTERE,
    RAPID E O AVERE!

  18. #18
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Sistemul UEFA este urmatorul :
    - se acorda 2 puncte pentru victorie si un punct pentru meci egal
    - punctele acumulate in tururile preliminare se impart la 2
    - punctajul total astfel acumulat se imparte la numarul de echipe ce reprezinta tara respectiv, rezultand astfel coeficientul anual
    - clasamentul UEFA valabil la inceputul fiecarui sezon se intocmeste pe baza sumei a 5 coeficienti anuali realizati in perioada ultimelor 6 sezoane si fara sezonul imediat anterior. Astfel, coeficientul pentru sezonul 2003 - 2004 a fost deteminat pe baza coeficientilor sezoanelor 1997 - 2002

    Coeficienti anuali Romania :
    1997 - 98 : 3,125
    1998 - 99 : 2,500
    1999 - 00 : 4,833
    2000 - 01 : 0,833
    2001 - 02 : 2,625
    2002 - 03 : 2,166
    2003 - 04 : 4,333

    Coeficienti cumulati Romania :
    - sezonul 2003 - 2004 (suma sezoanelor 1997 - 02) : 13,917 / loc 26, final
    - sezonul 2004 - 2005 (suma sezoanelor 1998 - 03) : 12,957 / loc 26, final
    - sezonul 2005 - 2006 (suma sezoanelor 1999 - 04) : 14,790 / loc 26, cu posibilitatea de cadere pe 27 daca ne depaseste Ungaria, care mai are o echipa in UEFA.

    Incepand cu sezonul viitor, cupele europene se vor desfasura dupa urmatorul algoritm :
    Champions League
    - Tur preliminar 1 : campioanele tarilor de pe locurile 26 - 49
    - Tur preliminar 2 : calificate TP1 + campioane 16 - 25 + locuri II 10 - 15
    - Tur preliminar 3 : calificate TP2 + campioane 10 - 15 + locuri II 7 - 9 + locuri III 1 - 6 + locuri IV 1 - 3
    - Grupe CL
    * campioana tarii de pe locul 26 (Romania) va juca in turul 1 preliminar in cazul in care castigatoarea CL nu se califica in sezonul urmator in CL, si in turul 2 preliminar in cazul in care castigatoarea CL se califica.

    UEFA
    - Tur preliminar 1 : cupa 24 - 47 + loc II 24 - 47
    - Tur preliminar 2 : calificate TP 1 + cupa 10 - 23 + loc II 16 - 23 + loc III 10 - 15
    - Tur 1 UEFA : Calificate TP 2 + cupa 1 - 9 + loc II 1 - 9 + loc III 1 - 9

    Deci anul viitor (2004 - 2005) cele 3 echipe romanesti vor trebui sa treaca de cel putin cate 2 tururi preliminare (ppoate chiar 3 in CL) pentru a accede pe 'tabloul principal'. Situatia este valabila si pentru sezonul 2005 - 2006.

    Daca se petrece o minune si la anul echipele romanesti devin brusc competitive in Europa, atunci efectele se vor vedea abia din sezonul 2006 - 2007.

    Conditile sunt urmatoarele :
    - pentru locul 25 (tur 2 CL), coeficient necesar : aproximativ 15,000 (adica 3,000 puncte per an, sau 5,05 puncte UEFA in sezonul 2004-2005 - adica 15,5 puncte propriu-zise)
    - pentru locul 23 (tur 2 CL si 2 echipe + Tur 1 UEFA), coeficient necesar : aproximativ 18,500 (adica 700 puncte per an, sau 8,543 puncte UEFA in sezonul 2004 - 2005)
    - pentru locul 15 (tur 1 CL + 3 echipe UEFA), coeficient necesar : aproximativ 25,000 (adica 5,000 puncte per an, sau 15,05 puncte UEFA in sezonul 2004 - 2005)

    Cam grele cerintele, nu ? Nu cred ca in urmatorii 10 ani vom mai avea vreodata 3 echipe in UEFA sau echipa calificata direct in turul 3 prelimnar al CL.

  19. #19
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Nu cu Sandu si Dragomir in frunte
    anti Dinamo, anti oier

  20. #20
    GRUPPO MAXIMA Vietnam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    909
    Reputatie
    1
    Voi la ce visati? CU conducerea de la FRF si Liga avem toate sansele sa jucam doar intre noi ca mai departe nu mergem de turul 3. E nevoie de bani pentru asta de stadioane ca lumea si ... evident de echipe competitive. Degeaba ne umflam in pene ca Steaua e cea mai buna, ba nu Dinamo , Rapid sau cu voia dvs Universitatea Craiova rezultatele cu cei din afara sunt graitoare. Aia joaca fotbal nu gluma ... la noi vezi din an in pasti un stadion arhiplin, un joc ca lumea si sa vezi ca baietii din teren se zbat si lupta pentru un meci frumos...MENTALITATEA trebuie schimbata.... chiar si a suporterilor. Ce strigau suporterii dinamovisti la meciul cu moscovitii? Ce strigau stelistii? Pina cind suporterul roman nu va intelege ca atunci cand jucam in afara baietii nostrii sunt ROMANI nu dinamovisti, rapidisti stelisti sau craioveni nu schimbam nimic. Vreau sa aud si eu la un meci in cupele europene cum Suporterii unei echipe romanesti striga pentru incurajarea altei echipe romanesti care joaca in deplasare. Dar nu o sa aud tot timpenii ...... Mi-e si sila. Hai Romania
    " Tinem cu echipa noastra / Si la bine si la rau
    O iubire alb-albastra / La [COLOR=DarkSlateBlue][B]Craiova[/B][/COLOR] e mereu !"

  21. #21
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vietnam
    MENTALITATEA trebuie schimbata.... chiar si a suporterilor. Vreau sa aud si eu la un meci in cupele europene cum Suporterii unei echipe romanesti striga pentru incurajarea altei echipe romanesti care joaca in deplasare. Dar nu o sa aud tot timpenii ...... Mi-e si sila. Hai Romania
    mde, asta nu o sa o auzi. motivele sunt de doi lei si tin de oarece cultura bazata pe capra moarta a vecinilor. vezi bucuria desantata a diverselor galerii ori de cite ori o echipa romaneasca pierde afara. si mai putini suporteri gasesc de cuvinta sa-si analizeze propria echipa. prefera sa sara la bataie cu adversarii.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •