Results 1 to 5 of 5

Thread: Marii Piloti ai Formulei 1

  1. #1
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

    Marii Piloti ai Formulei 1

    Am deschis acest thread pentru a comemora Marile Glorii ale Formulei 1.Cred ca merita.

  2. #2
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    REMEMBER GILLES VILLENEUVE


    Marți, 8 mai 2007, este ziua în care se împlinesc 25 de ani de la dispariția unuia dintre cei mai talentați piloți din istoria Formulei 1. Pe 8 mai 1982, Gilles Villeneuve își pierdea viața într-un accident petrecut în calificările Marelui Premiu al Belgiei. Nu a apucat să devină campion mondial, deși talentul său uriaș l-ar fi îndreptățit să cîștige titlul suprem în Formula 1. Iată povestea pilotului preferat al lui Enzo Ferrari.

    ÎNCEPUTURILE
    Născut și crescut în provincia francofonă Quebec din Canada, Gilles a manifestat de mic o pasiune pentru mașini. La vîrsta de 15 ani, tatăl său i-a făcut cadou un MGA, o mașină sport veche cumpărată cu 100 de dolari. Gilles a scos toate greutățile inutile din mașină, ușurînd-o pentru a-i îmbunătăți performanțele dinamice.

    Cariera lui de început a fost înfricoșătoare: a distrus o serie de mașini, inclusiv MGA-ul primit cadou de la tatăl său. După ce a terminat școala, a început să concureze în drag-racing. Nu avea suficienți bani pentru a concura în monoposturi, așa că a folosit banii cîștigați din slujba sa la o companie de construcții pentru a-și finanța cariera în cursele de snowmobile. A avut succes rapid, devenind pilot profesionist, iar în scurt timp a intrat în Formula Ford, concurînd pe un șasiu vechi de doi ani. A cîștigat campionatul zonal de la prima încercare.

    A urmat apoi înscrierea în Formula Atlantic, în echipa Ecurie Canada. Părinții lui Gilles au fost de acord să vîndă casa pentru a-și susține financiar fiul, mutîndu-se într-o rulotă. Primele curse din 1974 au fost însă dezamăgitoare, iar la mijlocul sezonului Villeneuve s-a accidentat serios la Mosport Park și și-a rupt piciorul în două locuri. Și-a pierdut locul în echipa Ecurie Canada și a trebuit să facă rost de bani pentru a cumpăra o mașină cu care să participe.

    Anul următor a continuat să participle cu propria sa echipă și a venit și prima victorie: pe ploaie, la Gimli. A încheiat anul pe cinci în clasamentul general, iar reputația sa începea să crească. În 1976 a primit cîteva oferte de la echipe de top din Formula Atlantic. A ales tot Ecurie Canada.

    MAREA ȘANSĂ
    În vara acelui an faima lui a traversat și oceanul. Ron Dennis l-a invitat să concureze pe o mașină de Formula 2 la Pau. Gilles s-a descurcat bine, dar a supraîncălzit motorul. Marea lovitură avea să o dea în septembrie, la Trois Rivieres, în Canada, cînd l-a învins pe James Hunt, cel care avea să devină campion mondial în Formula 1 cîteva săptămîni mai tîrziu.

    DEBUTUL ÎN FORMULA 1
    Hunt s-a întors în Europa și le-a spus celor de la McLaren de Villeneuve. În toamnă McLaren i-a oferit un contract lui Villeneuve pentru a fi al treilea pilot, după Hunt și Jochen Mass. În iulie 1977 Villeneuve a debutat în Formula 1 la Silverstone. S-a calificat pe locul 9 al grilei de start și a reușit al cincilea tur rapid în cursă.

    Cîteva săptămîni mai tîrziu Gilles a primit un telefon de la Ferrari. După o lună, devenea deja pilot al Scuderiei și debuta pentru echipa italiană la Mosport Park. La a doua lui cursă, cea din Japonia, a avut un accident grav, ieșind în decor cu mașina și rănind mortal doi spectatori. Din fericire pentru el, nu a fost rănit.

    MOMENTUL DE GLORIE
    În 1978, la finalul sezonului, a cîștigat prima lui cursă în Formula 1, pe teren propriu, la Montreal. În 1979 a cîștigat în Africa de Sud și în SUA (Long Beach), mărindu-și faima prin lupta extraordinară roată la roată cu Rene Arnoux în MP al Franței și conducînd un tur pe trei roți la Zandvoort. Villeneuve își amintea de duelul cu Arnoux cu afecțiune: “Este cea mai frumoasă amintire a mea din Formula 1. Acele cîteva tururi au fost fantastice pentru mine – amîndoi frînam din ce în ce mai tîrziu și încercam să mergem pe trasa ideală, atingîndu-ne fără a încerca să ne scoatem din cursă. Era vorba de doi piloți care se băteau pentru locul doi fără a apela la trucuri murdare dar fiind nevoiți să se atingă pentru că fiecare dorea să fie primul. Mi-a plăcut la nebunie acel moment”. La finalul anului 1979 l-a ajutat pe Scheckter, coechipierul său, să devină campion mondial. A terminat sezonul pe locul doi, cîștigînd și cursa de la Watkins Glen (SUA).

    FINALUL TRAGIC
    Sezonul 1980 a fost un dezastru pentru Ferrari, iar Villeneuve a acumulat doar 6 puncte. Anul 1981 a fost diferit, în sensul că motorul turbo a fost extraordinar, chiar dacă șasiul era tot necompetitiv. Gilles a folosit la maximum potențialul motorului și a cîștigat la Monaco și în Spania. În 1982 mașina a fost revizuită, însă anul a început rău, cu o serie de probleme de fiabilitate. La Imola, a condus cursa pînă în ultimul tur, cînd coechipierul său de atunci, Didier Pironi, l-a depășit chiar dacă echipa îi interzisese acest lucru. Villeneuve s-a supărat îngrozitor, dar nu s-a răzbunat.

    Două săptămîni mai tîrziu, la Zolder, în timp ce încerca să cîștige pole-position-ul, Villeneuve a lovit spatele monopostului pilotat de Jochen Mass și a murit. În anii care au urmat, legenda lui a crescut și nu a fost eclipsată decît de moartea lui Ayrton Senna, 12 ani mai tîrziu

  3. #3

  4. #4
    ... life... flor's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,223
    Reputatie
    1
    ce bine ca tie nu-ti lipseste initiativa!astept sa-i cunosc pe cei care au fost si nu mai sunt.chiar duminica am vazut un montaj-am mai spus,care m-a cutremurat.cred ca si accidentul lui GILLES VILLENEUVE.DAR ..MAI E SI MAINE O ZI!NB!

  5. #5
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    REMEMBER GILLES VILLENEUVE
    Villeneuve își amintea de duelul cu Arnoux cu afecțiune: “Este cea mai frumoasă amintire a mea din Formula 1. Acele cîteva tururi au fost fantastice pentru mine – amîndoi frînam din ce în ce mai tîrziu și încercam să mergem pe trasa ideală, atingîndu-ne fără a încerca să ne scoatem din cursă. Era vorba de doi piloți care se băteau pentru locul doi fără a apela la trucuri murdare dar fiind nevoiți să se atingă pentru că fiecare dorea să fie primul. Mi-a plăcut la nebunie acel moment”.
    Acest duel, e cel frumos pe care l-am vazut in formula 1. Franta, Dijon '79, pe parcursul a 3 tururi (ultimile 3 tururi din cursa), arnoux (renault) si villeneuve (ferrari) se luptau pentru locul 2, pe primul loc era jabouille (renault). observati ca ambii piloti ai echipei renault erau francezi, si arnoux dorea sa faca o dubla a echipei renault la ea acasa. insa villeneuve... http://www.youtube.com/watch?v=kl2tI...elated&search=

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •