Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 79

Thread: CURSURI TENIS de CAMP

  1. #43
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Chiar @protennis , de ce nu-ti faci reclama ascunsa comentand atatea subiecte interesante, mai ales de pe "secretele tenisului". Sunt sigur ca asa iti vei gasi mai multi clienti daca dovedesti meserie... Succes !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #44
    incepator protennis's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    uite..as avea sa iti transmit tie ceva apropo de acele mici filmulete pe care le-ai postat acum ceva vreme..
    sunt de parere ca pt un anumit nivel al tenisului, altul decat de top, sunt folositoare dar nu si pt cineva care doreste sa-si creeze o reprezentare 100%corecta a miscarilor.
    de fapt, acele filmulete sunt o idee buna de comunicare a informatiei..doar ca nu sunt de parere ca informatia este si de calitate..

    in acest sens as dori sa dau doar 2 exlicatii foarte importante:

    1. pozitia paralela a picioarelor cu linia de fund a terenului, la lovitura de dreapta, este gresita. argumentez spunand ca prin acea pozitie jucatorul nu poate sa faca o rasucire optima a trunchiului pt a pregati lovitura. in cest caz, mobilitatea coloanei vertebrale este suprasolicitata iar explozia in lovitura, dar si controlul cesteia sunt deficitare.
    pozitia cea mai utilizata in tenisul profesionist (si cea mai eficienta, bineinteles) este cea semideschisa. adica, asta inseamna ca trunchiul nu trebuie sa fie nici paralel si nici perpendicular pe fileu ci el trebuie sa reprezinte bisectoarea unui unghi de 90 de grade care are o cateta perpendiculara pe fileu si una paralela cu acesta (deci deschiderea trebuie sa fie cam la 45 de grade spre fileu). in acest fel, jucatorul poate realiza rasucirea fara dificultati si isi va putea controla explozia in lovitura dintr-o pozitie de echilibru...echilibru neconferit de pozitia pe care o contest, si anume cea cu picioarele paralele cu fileul.

    2. in al doilea rand doresc sa spun ca acea observatie conform careia cotul terebuie sa fie cat mai apropiat de corp este doar in parte adevarata si as vrea sa nuantez. cotul foarte apropiat de corp ajuta categoriile de incepatori: copii foarte mici (care nu au forta indeajuns pt a manui racheta) si persoanele de varsta a treia (care de asemenea nu au forta). eu impartasesc teoria conform careia cotul prea indoit va ingesui lovitura si deci punctul de lovire se va afla cu greu undeva in fata corpului jucatorului (pt ca acesta sa intampine mingea aflata in urcare), si, la fel de important, este demonstrat faptul ca in momentul in care bicepsul (ca oricare alt muschi dealtfel) in momentul in care este deja incordat la maximum sau aproape de maximum, nu va putea realiza o contractie suficient de puternica pt a realiza o lovitura compacta si in forta, asa cum se impune in tenisul agresiv de astazi.
    [FONT="Lucida Console"]Respect the sport & the sport will respect u !!!
    Now let's play tennis & let's do that the way we should !!!
    [/FONT]
    [SIZE="1"][/SIZE]

  3. #45
    incepator protennis's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    postul precedent se adreseza lui klaus
    imi cer scuze, am uitat sa precizez asta
    [FONT="Lucida Console"]Respect the sport & the sport will respect u !!!
    Now let's play tennis & let's do that the way we should !!!
    [/FONT]
    [SIZE="1"][/SIZE]

  4. #46
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ma bucur ca ai inceput sa participi la discutii , cu cat mai multe pareri cu atat mai bine.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #47
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    D-nul de la protennis,interesante observatii faci..Nu ma introduc in aceasta discutie,ca nu vreau sa il mai supar pe Klaus..

  6. #48
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Eu sper insa ca vor exista aceste discutii din care nu vom avea decat de castigat...Cand spun "vom" ma refer la neinitiatii ca mine.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  7. #49
    incepator protennis's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Sper ca da...
    Eu asta imi doresc!
    [FONT="Lucida Console"]Respect the sport & the sport will respect u !!!
    Now let's play tennis & let's do that the way we should !!!
    [/FONT]
    [SIZE="1"][/SIZE]

  8. #50
    incepator protennis's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Daca sunt intrebari la care inca mai incercati sa gasiti un raspuns (legate de practica, de teoria tenisului sau chiar de regulament)..la momentul lansarii lor, voi incerca, in limita timpului, sa imi aduc partea de contributie!
    acum insa ies...o seara buna tuturor
    [FONT="Lucida Console"]Respect the sport & the sport will respect u !!!
    Now let's play tennis & let's do that the way we should !!!
    [/FONT]
    [SIZE="1"][/SIZE]

  9. #51
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    @protennis : asa mai baiete vezi ca se poate ? scuza-ma ca te iau asa dar eu sunt mai direct, chiar prietenos as zice daca ai ceva de spus. Si ai avut ceva de spus si chiar interesant !
    Numai ca mai am si eu ceva de spus la parerile tale, pertinenente de altfel

    In primul rand vreau sa clarific un lucru: Acele video-clipuri sunt pt incepatori si intermediari iar lucrul asta l-am mai precizat odata. Am vrut doar sa creez o idee de baza despre forehand. Si am reusit dovada sunt numeroasele feed-back-uri primite pe mail si forum ca lumea chiar isi imbunatateste forehandul vazand clipurile mele. Subliniez imbunatateste nu Perfectioneaza !!! Si e gratis , adica nu platesc 35 RON/ora.

    Dar hai sa trecem la detaliile tehnice pe care le ador: Ahh ce-mi place cand cineva ma provoaca la chestii tehnice. Protennis...te iubesc deja ! hai sa comentam:

    Referitor la pozitia liniei picioarelor paralela cu fileul: tu spui ca nu permite o rasucire a trunchiului optima. Eu personal am ceva cu rasucirea completa a trunchiului; adica sunt putin impotriva cu rasucirea asta prea mare. Eu consider ca acesta rasucire este mult mai obositoare in timpul unui meci, produce o uzura a corpului prematura in meci si in timp aduce accidentari, Nu zic sa eliminam rasucirea trunchiului dar zic sa o reducem cam la jumate. Chestia cu coloana de care zici n-are nici o explicatie stiintifica si este o pura supozitie medicala. Deci, avand linia picioarelor paralela cu fileul rasucirea trunchiului va fi redusa la aproape jumatate DAR explozia in lovitura vine din picioare, din incordarea muschilor picioarelor de dinainte de a lovi si eliberarea lor in momentul impactului. Iar daca mai adaugi la asta si ceva rasucire de trunchi imagineaza-ti efectul. BOOOM ; mingea pleaca ca un supersonic. Putere prin explozia picioarelor. Asta e tenisul modern! Nu poti sa incepi cu fraza citez: "pozitia paralela a picioarelor cu linia de fund a terenului, la lovitura de dreapta, este gresita" atata timp cat jucatori profesionisti folosesc acest lucru. Acum totul se bazeaza pe pizioare si iti spun si de ce:

    Muschii picioarelor sunt grupe de muschi mari. Cvadricepsul (acei muschi din fatza care pleaca de la bazin si se termina pana in genunchi) sunt muschi imensi, puternici. Sunt muschi pe care oricine si-i foloseste cand merge la servici , la piata sau la buda. Muschii aia nu se accidenteaza decat cine stie cum, poate daca te calca trenu'. Apoi ai femuralii (opusii cvadricepsului, adica in spatele piciorului pana la genunchi); iar sunt grupe de muschi mari. Nu exista un risc mare de accidentare. Gambele (sper ca toata lumea stie ce sunt gambele; acei muschi la care se uita de obicei femeile la un barbat in pantaloni scurti sau boxeri) sunt iar muschi mari. Toti acesti muschi enumerati sunt antrenati zilnic fara sa vrem pt ca folosim picioarele mai mult decat orice. Iagineaza-ti atunci daca mai faci ceva antrenament in plus, specific tenisului pt a crea acea explozie. Si atunci intreb; Ce e mai periculos ? explozia in lovitura folosind muschii mari ai picioarelor sau rasucirea trunchiului folosind muschii umerii(muschi mari de altfel) dar si muchii intercostali (muschi foarte mici si supuis usor accidentarilor) cat si rasucirea colanei de care vorbeai. Mai periculos mi se pare pt coloana acea rasucire ampla a trunchiului decat reducerea la jumate a acesteeia angrenand in acelasi timp si picioarele.
    Uitati-va la televizor, la usopen, tenisul modern e mai mult picioare. rasucirea trunchiului e de moda veche si nici nu poate tine pasul la viteza si forta cu care se joaca acum. Uitat-te la ei cum alerga , se opresc isi incordeaza picioarele de zici ca le explodeaza venele si BOOOM lovitura. Nu mai zic ca iei dupa ce explodeaza mai si sar in loviura in acelasi timp tocmai pentru a evita suprasolicitarea coloanei cand rotesc trunchiul. Practic cand sar ei nu rasucesc trunchiul ci se rasucesc cu totul ne mai avand nici o baza pt ca picioarele sunt in aer si tot corpul e in aer. E pura fizica ! Acum imaginati-va daca acesti super-jucatori la puterea pe care o genereaza ar ramane cu picioarele pe pamant si si-ar rasuci trunchiul "optim". Si-ar rupe coloana in cateva meciuri. e un exercitiu simplu.

    Incercati si voi; puneti pe cineva sa va tina de picioare ca sa le tineti infipte in pamant si apoi rasuciti-va trunchiul. Simti cum iti trosnesc oasele. Dar aici e o groaza de vorbit dar cred ca mi-am argumentat metoda (care de altfel nu-mi apartine - as vreau eu). Si apoi nu neg ca pozitia semi deschisa de care pomeneai tu cu catetele este gresita. E si aia parte din tranzitia la tenisul modern. Ca o analogie: va mai amintiti in manualele de biologie cum maimuta devenea om incetul cu incetul si incepea sa se ridice in patru labe putin cate putin iar dupa vreo 3-4 figuri ajungea sa stea in 2 labe , adica devenea om.
    Asa si cu pozitia picioarelor: intai a fost perpendiculara pe fileu , dupa aceea au inceput sa se deschida putin cate putin si sa micsoreze unghiul din 90 de grade in 85, apoi 70, 45, 25 si asa mai departe.

    Mama cat am scris; m-am luat de val dar sunt foarte satisfacut de provocarea trimisa. Chestia cu cotul de la punctul doi sunt oarecum de acord cu tine dar as avea alte completari insa vreau sa terminam cu picioarele care mi se par importante.

    Si acum iti lansez eu tie o provocare: Care este pozitia finala a picioarelor inainte de lovire cand trebuie sa te deplasezi mult catre dreapta pt a lovi un forehand?

    PS @ prinulmiskin si altii; nu vreau lingusiri si aprecieri aiurea doar de dragul de a va pune bine cu DJ Klaus. Dimpotriva, veau provocari pertinente si argumente. Vorba Optimistului din semnatura "provoaca-ma cu argumente" (nu citez mai mult ca n-am drept de autor). Problema e ca vad cand cineva spune ceva doar de dragul de a fi bagat in seama. Atunci il cam ard. Ce sa-i faci ? Asta-s eu. Asa ca printule nu ma supar cand ma provoci si imi spui ca n-am dreptate aducand argumente si nu trimitandu-ma pe site-uri pe care sa ma inscriu. Uite ...cum a facut amicul Protennis. Jos palaria protennis! Dar acum sa te vad mai departe ca trebuie sa tii stacheta ridicata si sunt convins ca poti !
    Pe curand
    Last edited by DJ Klaus; 8th September 2007 at 08:07. Reason: mancat litere si pun pariu ca tot mai lipsesc

  10. #52
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Mamaaa , ce-mi place threadul asta ! A inceput adrenalina sa apara in mine...Si mai mult putem discuta in termeni decenti fara jigniri fiecare cu argumentele sale !
    Haideti sa-mi dau si eu cu parerea ca un antrenor secund al copiilor mei.
    Eu cred ca fiecare are dreptate in felul lui : pt. zgura as adopta pozitia picioarelor de la @protennis iar pt rapida as proceda la ce spune Klaus. De ce ?
    Pe zgura ai timp suficient sa faci torsiune maxima a spatelui necesara pt. imprima o putere suplimentara mingii necesara de altfel ,stiind ca zgura incetineste considerabil viteza mingii dupa ce "o atinge",pe cand pe rapida unde mingea se intoarce rapid de la adversar si n-ai nevoie de atata forta pt. a castiga punctul poti sa faci o torsiune modesta dar rapida.
    Acesta este unul dintre argumentele pt. care este f. greu sa gasesti un jucator castigator de R.G. si de W.
    Last edited by Optimistul; 8th September 2007 at 10:19.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #53
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Hai sa ne uitam la semifinalele si finalele de la US Open,urmarind felul in care se aseaza la minge acesti mari jucatori ramasi....Eu zic ca e un bun exercitiu...Parerea mea este ca predomina pozitia deschisa pe rapida,care asigura o mai buna acoperire a terenului dupa lovire...In ceea ce priveste explicatia lui Klaus,pe care n-am avut de gind niciodata sa-l lingusesc,pt ca nu imi e firea ,in mare parte are dreptate..Nu-s asa de convins insa de rolul atit de mare pe care il da el picioarelor...Ca marii jucatori lovesc exploziv din saritura azi e adevarat,dar cred ca fac asta pt ca pe linga rotatia torsoului folosesc si miscarea de rotatie a soldurilor,iar aceasta saritura elibereaza energia inmagazinata in solduri..Eu cred ca mai mult de 10% picioarele nu contribuie la energia eliberata in lovitura...Cea mai mare contributie vine din trenul superior,cred eu...

  12. #54
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    pe linga rotatia torsoului folosesc si miscarea de rotatie a soldurilor,iar aceasta saritura elibereaza energia inmagazinata in solduri..Eu cred ca mai mult de 10% picioarele nu contribuie la energia eliberata in lovitura...Cea mai mare contributie vine din trenul superior,cred eu...
    zi-mi si mie ce muschi ai in solduri de poti sa explodezi in lovitura in primul rand... Adica eu unul folosesc "energia" din solduri la alte actiuni, mai erotice
    si in al doilea rand cu ajutorul caror muschi faci saritura in lovitura?
    Daca toti jucatorii astia de top si-ar folosi picioarele doar 10% cum spui tu atunci am vedea niste lovituri ca pe vremea lui Nastase sau s-ar accidenta dupa fiecare turneu.

    Sper ca protennis nu s-a speriat de explicatiile prea tehnice de nu se mai intoarce. De fapt nu m-ar mira ca au mai fost cazuri care ziceau ca "hai manca-ti-as sa vorbim " si dupa prima fraza mai tehnica isi "pierdeau" parolele la contul de user

    parerea mea ... CARE ESTE ....hic
    Last edited by DJ Klaus; 11th September 2007 at 08:18.

  13. #55
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Am fost atent la ultimele meciuri de la US OPen ,urmarind modul de asezare la minge pe forehand si pot sa spun fara teama de a gresi ca absolut toti folosesc si pe rapida pozitia semideschisa,ba chiar Davydenko ceva mai inchisa...Aceasta este pozitia pe forehand a picioarelor la raliuri de pe fundul terenului....Ramin la parerea mea ca cea mai mare contributie la forta loviturii o are rotatia trunchiului si a umerilor ,picioarele in saritura folosind la usurarea transferului de greutate a corpului care se face din dreapta spre stinga...Ca n-o fi 10 % si o fi 15 % se prea poate ,insa eu cred ca poti lovi (si am vazut marii jucatori) foarte puternic de pe picioare ...Hai sa ne gindim totusi daca pot rezista si picioarele astea ,cu totii muschii mari ,la atitea sarituri intr-un meci...Ca in afara de lovituri,picioarele trebuie sa mai si aseze corpul in pozitia ideala de lovire,si cred eu ca e destul si numai asta..Hai sa facem un pic analogia cu reverul?ce saritura se face cind lovesti reverul?Forta loviturii de rever este doar ceva mai mica ca cea pe forehand..
    Last edited by printulmiskin; 11th September 2007 at 15:01.

  14. #56
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    De acord cu tine ca se pot realiza si lovituri puternice de pe picioare dar cu o miscare de rotatie redusa, tocmai cu ajutorul picioarelor. De fapt noi am deviat discutia la saritura in lovitura care practic nu se invata ci se incearca.

    La rever e o alta poveste. Ar fi mai multe elemente: forta generata de picioare, de folosirea greutatii corpului in lovitura si evident rotatia umerilor (mai mult in reverul cu 2 maini).

    Tu te referi la saritura pe rever gen Safin ? Sau te referi la acea desprindere usoara in aer pe care o fac cateodata jucatorii cand sunt oarecum off-balance ?

  15. #57
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Ma refeream la rever incercind sa facem o oarecare analogie(stiind ca este totusi lovitura cu mecanica diferita) in ceea ce priveste rolul picioarelor in explozie la contact..Desi aici la rever este mai evident si pronuntat transferul de greutate de pe stingul pe dreptul,cu exceptia cazurilor prezentate de tine(Safin sau in off balance),acea saritura nu se face si totusi mingea este lovita cu putere..Asta vroiam sa spun..(Ma gindesc mai mult la reverul cu o mina)

  16. #58
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Rever

    Clar , fara discutie! Daca nu transferi greutatea corpului de pe piciorul din spate pe piciorul din fata facand acel pas inainte atunci iti iese o lovitura slaba. Practic transferul greutatii pe piciorul din fata adauga un "vant" de putere reverului.

  17. #59
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Asa este,insa eram interesat sa continuam discutia despre pozitia picioarelor pe forehand...Recunosc faptul ca Sorin loveste forehandul din pozitia deschisa,il ajuta enorm la acoperirea terenului,insa am inceput sa lucram sa inchidem un pic pozitia deoarece clar loveste mai puternic asa..

  18. #60
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Asta da faza! Deci Sorin al tau loveste forehandul cu pozitia deschisa iar tu esti cel care este impotriva pozitiei deschise

    Chestia cu pozitia semideschisa este ca ai un balans mai mare al corpului (on-ballance). Pe romaneste spus:stai mai bine pe picioare. Problema e ca trebuie sa depui un efort suplimentar ca sa ajungi in pozitia aia tot timpul, adica trebuie sa-ti misti picioarele mai rapid (ceea ce nu ar fi rau daca poti sa o faci) numai ca la viteza si forta loviturilor in tenisul de azi pur si simplu nu ai timp si atunci preferi sa ai o pozitie deschisa si cu o departare a picioarelor mai mare. Si apoi mi se pare ca te recuperezi mai usor dupa o lovitura cu pozitia deschisa pt ca esti tot timpul catre fileu si esti gata de a pleca si in stanga si in dreapta si in fata. La semi deschissa piciorul stang este usor in fata piciorului drept pt a balansa corpul mai mult dar daca vrei sa pleci catre stanga va trebui sa recuperezi piciorul stang (care e in fata) si dupa aia sa pleci. Ceea ce inseamna ca pierzi o fractiune de scunda, adica timp. Ori..TIMP este ceea ce nu are un jucator in tenisul de azi.

    Incearca tu intai pe teren sa vezi cat de "repede" poti sa te misti in stanga daca esti in semi deschisa

  19. 11th September 2007, 18:36
    Reason
    consecutiv

  20. #61
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ Klaus View Post
    Asta da faza! Deci Sorin al tau loveste forehandul cu pozitia deschisa iar tu esti cel care este impotriva pozitiei deschise

    Chestia cu pozitia semideschisa este ca ai un balans mai mare al corpului (on-ballance). Pe romaneste spus:stai mai bine pe picioare. Problema e ca trebuie sa depui un efort suplimentar ca sa ajungi in pozitia aia tot timpul, adica trebuie sa-ti misti picioarele mai rapid (ceea ce nu ar fi rau daca poti sa o faci) numai ca la viteza si forta loviturilor in tenisul de azi pur si simplu nu ai timp si atunci preferi sa ai o pozitie deschisa si cu o departare a picioarelor mai mare. Si apoi mi se pare ca te recuperezi mai usor dupa o lovitura cu pozitia deschisa pt ca esti tot timpul catre fileu si esti gata de a pleca si in stanga si in dreapta si in fata. La semi deschissa piciorul stang este usor in fata piciorului drept pt a balansa corpul mai mult dar daca vrei sa pleci catre stanga va trebui sa recuperezi piciorul stang (care e in fata) si dupa aia sa pleci. Ceea ce inseamna ca pierzi o fractiune de scunda, adica timp. Ori..TIMP este ceea ce nu are un jucator in tenisul de azi.

    Incearca tu intai pe teren sa vezi cat de "repede" poti sa te misti in stanga daca esti in semi deschisa
    M-ai inteles gresit ,Klaus..Nu sint deloc impotriva pozitiei deschise..Tot ceea ce ai spus mai sus este foarte adevarat..Am si spus ca asta este principalul avantaj al pozitiei deschise:cistigi acea fractiune de secunda in pozitionarea la urmatoarea lovitura si de aceea l-am si lasat pe Sorin sa loveasca asa..Este foarte greu surprins si e aproape mereu la urmatoarea minge a adversarului desi e atit de mic.Insa in ideea ca vreau sa ii cresc jocul agresiv,cu lovituri puternice de pe fundul terenului,am observat lucrul evident ca inchizind un pic pozitia ,loveste mai puternic ..

    Nu cred ca pozitia deschisa elimina pozitia semideschisa si invers..Se poate folosi si una si alta ,chiar si in cadrul aceluiasi raliu,depinzind de situatia in care estti sau de situatia in care vrei sa pui adversarul..Sa recunoastem totusi ca pe zgura ai mai mult timp decit pe rapida,deci acea fractiune diferenta dintre ele este mai putin semnificativa(chiar si in cazul pro)..
    Last edited by printulmiskin; 11th September 2007 at 18:45.

  21. #62
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Si apoi mai e o kestie.
    Sorin al tau e mic , e un copil, nu are pasii mari si nici viteza unui adult. Prin urmare terenul de tenis e (pare) putin mai mare pt ei (copii) decat pt noi (adulti). Tocmai pt ca se misca mai incet ca un adult. Ori el trebuie sa castige cat mai mult timp in teren si sa plece cat mai rapid. Parerea mea e ca daca tu de acum il pui pe Sorin sa loveasca cu semideschisa cand el are nevoie de o acoperire mai mare a terenului atunci cred ca va regresa. Poti sa-i spui asta pe la 14 ani dar nu acum. Evident ca faci ce crezi tu. E doar un sfat.

  22. #63
    incepator protennis's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ Klaus View Post
    @protennis : asa mai baiete vezi ca se poate ? scuza-ma ca te iau asa dar eu sunt mai direct, chiar prietenos as zice daca ai ceva de spus. Si ai avut ceva de spus si chiar interesant !
    Numai ca mai am si eu ceva de spus la parerile tale, pertinenente de altfel

    In primul rand vreau sa clarific un lucru: Acele video-clipuri sunt pt incepatori si intermediari iar lucrul asta l-am mai precizat odata. Am vrut doar sa creez o idee de baza despre forehand. Si am reusit dovada sunt numeroasele feed-back-uri primite pe mail si forum ca lumea chiar isi imbunatateste forehandul vazand clipurile mele. Subliniez imbunatateste nu Perfectioneaza !!! Si e gratis , adica nu platesc 35 RON/ora.

    Dar hai sa trecem la detaliile tehnice pe care le ador: Ahh ce-mi place cand cineva ma provoaca la chestii tehnice. Protennis...te iubesc deja ! hai sa comentam:

    Referitor la pozitia liniei picioarelor paralela cu fileul: tu spui ca nu permite o rasucire a trunchiului optima. Eu personal am ceva cu rasucirea completa a trunchiului; adica sunt putin impotriva cu rasucirea asta prea mare. Eu consider ca acesta rasucire este mult mai obositoare in timpul unui meci, produce o uzura a corpului prematura in meci si in timp aduce accidentari, Nu zic sa eliminam rasucirea trunchiului dar zic sa o reducem cam la jumate. Chestia cu coloana de care zici n-are nici o explicatie stiintifica si este o pura supozitie medicala. Deci, avand linia picioarelor paralela cu fileul rasucirea trunchiului va fi redusa la aproape jumatate DAR explozia in lovitura vine din picioare, din incordarea muschilor picioarelor de dinainte de a lovi si eliberarea lor in momentul impactului. Iar daca mai adaugi la asta si ceva rasucire de trunchi imagineaza-ti efectul. BOOOM ; mingea pleaca ca un supersonic. Putere prin explozia picioarelor. Asta e tenisul modern! Nu poti sa incepi cu fraza citez: "pozitia paralela a picioarelor cu linia de fund a terenului, la lovitura de dreapta, este gresita" atata timp cat jucatori profesionisti folosesc acest lucru. Acum totul se bazeaza pe pizioare si iti spun si de ce:

    Muschii picioarelor sunt grupe de muschi mari. Cvadricepsul (acei muschi din fatza care pleaca de la bazin si se termina pana in genunchi) sunt muschi imensi, puternici. Sunt muschi pe care oricine si-i foloseste cand merge la servici , la piata sau la buda. Muschii aia nu se accidenteaza decat cine stie cum, poate daca te calca trenu'. Apoi ai femuralii (opusii cvadricepsului, adica in spatele piciorului pana la genunchi); iar sunt grupe de muschi mari. Nu exista un risc mare de accidentare. Gambele (sper ca toata lumea stie ce sunt gambele; acei muschi la care se uita de obicei femeile la un barbat in pantaloni scurti sau boxeri) sunt iar muschi mari. Toti acesti muschi enumerati sunt antrenati zilnic fara sa vrem pt ca folosim picioarele mai mult decat orice. Iagineaza-ti atunci daca mai faci ceva antrenament in plus, specific tenisului pt a crea acea explozie. Si atunci intreb; Ce e mai periculos ? explozia in lovitura folosind muschii mari ai picioarelor sau rasucirea trunchiului folosind muschii umerii(muschi mari de altfel) dar si muchii intercostali (muschi foarte mici si supuis usor accidentarilor) cat si rasucirea colanei de care vorbeai. Mai periculos mi se pare pt coloana acea rasucire ampla a trunchiului decat reducerea la jumate a acesteeia angrenand in acelasi timp si picioarele.
    Uitati-va la televizor, la usopen, tenisul modern e mai mult picioare. rasucirea trunchiului e de moda veche si nici nu poate tine pasul la viteza si forta cu care se joaca acum. Uitat-te la ei cum alerga , se opresc isi incordeaza picioarele de zici ca le explodeaza venele si BOOOM lovitura. Nu mai zic ca iei dupa ce explodeaza mai si sar in loviura in acelasi timp tocmai pentru a evita suprasolicitarea coloanei cand rotesc trunchiul. Practic cand sar ei nu rasucesc trunchiul ci se rasucesc cu totul ne mai avand nici o baza pt ca picioarele sunt in aer si tot corpul e in aer. E pura fizica ! Acum imaginati-va daca acesti super-jucatori la puterea pe care o genereaza ar ramane cu picioarele pe pamant si si-ar rasuci trunchiul "optim". Si-ar rupe coloana in cateva meciuri. e un exercitiu simplu.

    Incercati si voi; puneti pe cineva sa va tina de picioare ca sa le tineti infipte in pamant si apoi rasuciti-va trunchiul. Simti cum iti trosnesc oasele. Dar aici e o groaza de vorbit dar cred ca mi-am argumentat metoda (care de altfel nu-mi apartine - as vreau eu). Si apoi nu neg ca pozitia semi deschisa de care pomeneai tu cu catetele este gresita. E si aia parte din tranzitia la tenisul modern. Ca o analogie: va mai amintiti in manualele de biologie cum maimuta devenea om incetul cu incetul si incepea sa se ridice in patru labe putin cate putin iar dupa vreo 3-4 figuri ajungea sa stea in 2 labe , adica devenea om.
    Asa si cu pozitia picioarelor: intai a fost perpendiculara pe fileu , dupa aceea au inceput sa se deschida putin cate putin si sa micsoreze unghiul din 90 de grade in 85, apoi 70, 45, 25 si asa mai departe.

    Mama cat am scris; m-am luat de val dar sunt foarte satisfacut de provocarea trimisa. Chestia cu cotul de la punctul doi sunt oarecum de acord cu tine dar as avea alte completari insa vreau sa terminam cu picioarele care mi se par importante.

    Si acum iti lansez eu tie o provocare: Care este pozitia finala a picioarelor inainte de lovire cand trebuie sa te deplasezi mult catre dreapta pt a lovi un forehand?

    PS @ prinulmiskin si altii; nu vreau lingusiri si aprecieri aiurea doar de dragul de a va pune bine cu DJ Klaus. Dimpotriva, veau provocari pertinente si argumente. Vorba Optimistului din semnatura "provoaca-ma cu argumente" (nu citez mai mult ca n-am drept de autor). Problema e ca vad cand cineva spune ceva doar de dragul de a fi bagat in seama. Atunci il cam ard. Ce sa-i faci ? Asta-s eu. Asa ca printule nu ma supar cand ma provoci si imi spui ca n-am dreptate aducand argumente si nu trimitandu-ma pe site-uri pe care sa ma inscriu. Uite ...cum a facut amicul Protennis. Jos palaria protennis! Dar acum sa te vad mai departe ca trebuie sa tii stacheta ridicata si sunt convins ca poti !
    Pe curand




    Buna seara..uite ca mi-am gasit parola in cele din urma si doresc sa raspund la ce ai scris mai sus, prin urmatoarele:

    1. -nu am spus niciodata ca rasucirea trunchiului trebuie sa fie mare, ci optima...si daca ai putina imaginatie (sau fa testul practic) iti vei da seama ca exact pozitia paralela a picioarelor cu fileul determina in anumite cazuri aceasta rasucire excesiva; pozitia semideschisa face opusul, adica ajuta intr-o proportie mai mica sau mai mare la limitarea rasucirii in timpul pregatirii loviturii (in momentul retragerii rchetei) deoarece prin pozitia picioarelor corpul este deja intors intr-o anumita masura (cele 45 de grade de care vorbeam erau relative..si voi exlica in continuare de ce)

    2. -vorbeai de faptul ca pozitia recomandata de tine este pt initiere..dar in opinia mea, exact pt initiere este o pozitie mai putin recomandabila deoarece lovitura se realizeaza dintr-o pozitie de echilibru inferioara celei corespondente asezarii semideschise..iar echilibrul este lucrul de care au nevoie cei aflati pe teren pt initiere
    -un ultim argument pt utilizarea acestei pozitii este acela ca noi, cei care ii pregatim pe sportivi sau pe vitorii sportivi, suntem obligati sa creem premisele unui joc care sa se modeleze pe caracteristicile particulare fiecarui jucator...iar conform teoriei pe care o impartatasesc, aceasta pozitie de care tot amintesc are cea mai mare versatilitate; astfel, jucatorul, cu sprijinul necesar din partea antrenorului, poate adapta aceasta pozitie la conditiile concrete: joc pe zgura -cel mai intalnit in ro, sau pe hard. (si dezvolt aceasta diferenta de abordare intre zgura si hard in continuare)

    3. -vb de diferentele dintre zgura si hard; asadar, sunt de acord ca pe hard pozitia este mai deschisa, dar asta pt ca pe hard jocul este mai rapid, mai blocat (si atentie, cand vorbeam de torsiunea mai ampla a trunchiului in cazul picioarelor paralele..ma refeream la initiere, cand nu putem vb de loviuri blocate, compacte...ci din contra, vb de amplitudini mari si de executii lipsite de coordonare si precizie) si deseori se forteaza avansarea spre fileu..motiv pt care nevoia de echilibru, oferit de pozitia semideschisa, nu mai este valabila deoarece jucatorii se dezechilibreaza spre interiorul terenului pt atac;

    4. -sunt de acord cu implicarea mare a picioarelor in efortul specific tenisului, prin transferul de greutate dinapoi spre inainte + asezarea optima la minge, sunt de acord si cu faptul ca si torsiunea trunchiului in lovitura este de asemenea f importanta alaturi de saltul din timpul loviturii pt deblocarea punctului de contact cu solul (atentie..asta nu inseamna ca pozitia initiala nu tebuie sa fie de echilibru, asa cum spuneam mai devreme), dar sunt de asemenea de parere ca si o atitudine agresiva, de intampinare a mingii, de folosire a greutatii corpului si de lovire a acesteia in urcare, este importanta pt ca mingea sa plece exploziv spre adversar. (discutia aceasta iese clar din sfera initierii insa)

    5. -apropo de pozitia picioarelor in cazul deplasarii pt lovitura de dreapta..este evident ca in acel caz picioarele se vor afla intr-o pozitie mai aproape de a fi paralele cu fileul decat de a se afla in pozitie semideschisa, lucru datorat efortului de oprire a alergarii inainte de lovire pe piciorul exterior deplasarii si apoi a pregatirii transferului de greutate spre inainte printr-un pas cu piciorul interior precedentei deplasari (si daca vrei sa imi demonstrezi ca am gresit cand am spus ca e gresita pozitia deschisa a picioarelor..intelege ca m-am referit mai ales la initiere, cand, in opinia mea
    este mai indicat sa folosesti pozitia, evident, semideschisa a picioarelor)

    6. -ca o concluzie, consider pozitia semideschisa ideala pt initiere tocmai pt ca este versatila si constituie premisa necesara si suficienta pt a permite jucatorului sa-si dezvolte un stil propriu odata ce trece de perioada de initiere si ajunge sa-si consolideze si apoi sa-si perfectioneze jocul.


    'till next time...
    [FONT="Lucida Console"]Respect the sport & the sport will respect u !!!
    Now let's play tennis & let's do that the way we should !!!
    [/FONT]
    [SIZE="1"][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •