Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 53

Thread: Regret ca am votat PNL

  1. #22
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Cred ca nu vorbim despre aceiasi tara.

    Dar toata campania de suspendare a presedintelui, construirea unei imagini de om "tough" cind el este mai slab ca o mamaliga, raspunsurile data in mass-media la 24 de ore dupa orice eveniment, pentru ca el asteapta sfatul adviser-ului. Fortarea demisiei Rodicai Culcer pentru ca nu avea linia editoriala adoptata de Tariceanu. Vizitele de lucru la orase si sate din ultima vreme. Toate acestea din ce fac parte, din jocuri de copii?

    Tariceanu evita contactul (acum) cu mass-media, pentru ca s-a pus singur intr-un colt de unde nu mai poate iesi. Si-a transformat fostul aliat in dusman, si si-a vandut "sufletul" pentru a ramane prim-ministru inca citeva luni. Ce ar mai avea el de spus?

    Problema este alta. Cu acesti lideri ai PNL, niciun consultant nu poate scoate mare lucru. Mai tineti minte vorba cu "forma fara fond", nu?

    Basescu este in campanie electorala, asa ca gesturile lui, desi poate nu pe gustul filozofilor puritani din ROmania, se incadreaza in normalitatea politicii de oriunde.

  2. #23
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Herc_Reloaded View Post
    Basescu este in campanie electorala, asa ca gesturile lui, desi poate nu pe gustul filozofilor puritani din ROmania, se incadreaza in normalitatea politicii de oriunde.
    da mai, dar campanie de 3 ani incoace?

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    EU, ca persoana cu orientari liberale,

    regret ca Basescu a fost singura varianta la ultimele alegeri,

    regret ca Stolojan s-a pus capra si a vrut sa ii predea partidul lui Base (asta ar fi fost fuziunea PNL-PD - formarea unui partid mare condus de Base),

    si regret ca nu s-a gasit un lider in PNL care sa fie interesat de a-si forma o imagine si de a deveni un contracandidat la Basescu ...
    s-a spus deja: Stolojan se blocase, nu-l putea intrece pe Nastase, de aceea a fost ales Basescu si PNL-ului i s-a dat postul de prim ministru. Cred, totusi, ca Tariceanu si Patriciu nu l-au sprijinit pe Base in turul 2 si de aceea acest razboi continuu, mai ales ca Patriciu a finantat si campania PSD, mergand la "doua capete". Singurul liberal pe care-l accept (din cei mari) este Patriciu. Imi veti reprosa ca el a finantat PSD ? Dar oare nu ar fi intrat in conflict cu PSD-ul si firma pe care o conduce (nu este el proprietarul 100 % al Rompetrol) ar fi avut serios de suferit daca nu juca dublu ? Apoi el in tot circul cu justitia si arestarile a spus: soer ca justitia sa-si faca datoria siu desi a fost stresat cu parchetul, a facut tocmai jocul care trebuia: parchetul s-a zbatut sa-l aresteze, dar justitia nu s-a lasat doborata de ordine politice si nu l-a mai arestat. Si acea noapte de arest a dovedit ca desi era prieten cu seful de partid, chiar sio el a fost arestat. Nu a fost un teatru in acre fiecare si-a jucat bine rolul, iar EU a vazut ceea ce trebuai sa vada ?

    Cedarea PNL-ului catre Base: s-a vrut sistemul bipartid din USA, dar liberalii nu au acceptat si s-a ajuns la circul de azi.
    In 1992, 1996 si 2004 meciul pentru Cotroceni s-a jucat intre doi candidati. In 2000 Iliescu nu a avut nici o sansa sa piarda "meciul", in concluzie este greu sa gasesti in Romania cel putin 3 candidati cu sanse reale pentru Cotroceni.
    PNL s-a caracterizat, dupa 1990, prin faramitare si nu a dat NICIUN lider puternic. Sa zica merçi daca mai intra in parlament in 2009, PNT exista doar cu numele si nu se dizolva pentru ca sunt ceva euroi de atras, de aceea s-a bagat Milut, altfel partidul era la 0,0001

  4. #25
    Petroliberal El Ciu's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    331
    Reputatie
    1
    Asta vrea sa fie o reclama ascunsa la PD? Pentru ca, din cate am vazut eu, de PD nu ai zis nimic critic.

    Haideti mai ca m-am saturat de toti cei care "nu mai cred in valorile liberale" si porcarii de genu. Eu, uite, cred in valorile liberale, desi nu mai am la fel de mare respect pentru Tariceanu si staff-ul sau.

    Il acuzati ca isi face imagine, cineva a zis-o si o zic si eu. Din contra, Tariceanu are o imagine destul de sifonata, datorita capitanului Romaniei. Si totusi, a ramas un om diplomat, care nu s-a straduit sa-i sifoneze imaginea fostului sau aliat.

    Daca omul nu a acceptat sa-si dea demisia si sa transforme Romania intr-un sistem politic cu doua mari partide (tip SUA), aia inseamna ca e un om rau si incompetent? Daca americanii mananca rahat, inseamna ca si noi mancam rahat si ajungem ca si ei? Va inselati amarnic.

    Si stati linistiti, PNL-ul nu o sa ajunga ca si PNTCD. Pentru ca e un partid de cadre, nu unul care "pune mana pe tot ce misca". Mai pierde electorat, mai castiga. Dar, in final, ramane constant.

  5. #26
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Constant mic. Din pacate.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #27
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    nu regret ca am votat Alianta in 2004...nu voi regreta ca voi vota cu PD la alegerile viitoare...
    este singurul partid care a avut ministrii competenti si s-a tinut de promisiunile din campanie
    pnl a tradat si in curand va deveni istorie...in sensul normal al cuvantului
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  7. #28
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    PNL a tradat?

    poate dupa ce Basescu timp de 3 ani a atacat constant PNL, guvernul - si mai ales ministrii liberali

    si legat de ministrii competenti ai PD eu zic sa te mai gandesti

  8. #29
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Romeo, PNL a ajuns in acesta situatie, in primul rand datorita infiltrarii ********ocomuniste care a dus si la aparitia PD-ului, printre altele, in partidele istorice, la care se adauga, bineinteles, slabiciunile din interiorul acestor partide, al caror lideri, cu exceptia marelui Coposu, au fost slabi si mani****bili. Restul este doar...istorie. De acord cu tine, Elphax.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #30
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    PNL a tradat?

    poate dupa ce Basescu timp de 3 ani a atacat constant PNL, guvernul - si mai ales ministrii liberali

    si legat de ministrii competenti ai PD eu zic sa te mai gandesti
    e clar ca tu ai fost unul din cei care au votat in 2004 cu pesedisto-comunistii lui Nastase 7 case .....f bine, ramai asa...
    altfel ai fi inteles mesajul cu tradarea pnl, care va ajunge la lada de gunoi a politicii romanesti.
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  10. #31
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gabi83 View Post
    este singurul partid care a avut ministrii competenti si s-a tinut de promisiunile din campanie
    Asta incepe se semene a bataie de joc. Ia da niste exemle de ministri competenti cu lista de realizari sau abtine-te de la lozinci din astea pe viitor.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #32
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gabi83 View Post
    e clar ca tu ai fost unul din cei care au votat in 2004 cu pesedisto-comunistii lui Nastase 7 case .....f bine, ramai asa...
    altfel ai fi inteles mesajul cu tradarea pnl, care va ajunge la lada de gunoi a politicii romanesti.
    poate cu comunistii ai votat tu, eu niciodata - doar PNL

  12. #33
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Am putea adauga ca este regretabil ca Dl Ludovic Orban a condus campania PNL pentry referendum. Azi a debitat ca Basescu a cheltuit 12 milioane de euro pentru campanie. Acum 2 zile PSD il acuza pe Basescu ca a cheltuit 4 (!) si chiar si suma aia parea ridicola.

    In fapt Dl Orban se umple de ridicol. Prevad ca in curand sa va intoarce la pasiunea domniei sale.. manelele. Sunt convins ca asemenea enormitati vor suna bine pe muzica tip belly-dance.

    Nu stiu sa piarda domnii liberali, si asta este trist. Si arata multe despre caracterul lor.

  13. #34
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Asta incepe se semene a bataie de joc. Ia da niste exemle de ministri competenti cu lista de realizari sau abtine-te de la lozinci din astea pe viitor.
    Macovei a fost starul guvernului Romaniei. Nici Blaga nu a fost un ministru rau.
    Insa altii au fost slabi, cum ar fi Sulfina Barbu.

  14. #35
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gabi83 View Post
    e clar ca tu ai fost unul din cei care au votat in 2004 cu pesedisto-comunistii lui Nastase 7 case .....f bine, ramai asa...
    altfel ai fi inteles mesajul cu tradarea pnl, care va ajunge la lada de gunoi a politicii romanesti.
    Mai,nu va mai toti umflati atata in pene,lada de gunoia istoriei e de obicei pentru oameni imorali ca Basescu...si daca poporul il va ierta,istoria cu siguranta nu o va face
    Pun pariu ca daca te iau la intrebari cu ce inseamna comunism nu esti in stare sa imi definesti termenul...am mai vazut eu ca tine

  15. #36
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Mai,nu va mai toti umflati atata in pene,lada de gunoia istoriei e de obicei pentru oameni imorali ca Basescu...si daca poporul il va ierta,istoria cu siguranta nu o va face
    Pun pariu ca daca te iau la intrebari cu ce inseamna comunism nu esti in stare sa imi definesti termenul...am mai vazut eu ca tine
    Vorbesti prostii! Nici tu nu cred ca ai inteles ce-ai vrut sa zici.
    Last edited by Gabri3l; 18th May 2007 at 00:36.
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  16. #37
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Eu am inteles foarte bine ce am vrut sa spun,altfel nu as fi spus-o
    Nici Iliescu nu a fost si nu va fi iertat si acelasi lucru se va intampla cu Basescu.Asta in conditiile in care ma indoiesc ca va fi un nou de Gaulle
    Last edited by Balaci; 18th May 2007 at 09:01.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Herc_Reloaded View Post
    Macovei a fost starul guvernului Romaniei. Nici Blaga nu a fost un ministru rau.
    Insa altii au fost slabi, cum ar fi Sulfina Barbu.
    nici acum nu s-a rezolvat problema justitiei, dar in 2005 trebuia sa demonstram Uniunii ca facem progrese. Au urmat tot felul de schimbari organizatorice, cu tam-tamul de rigoare. Acum, cand a fost suspendat Base, s-a spus ca dosarele au ajuns in justitie. Cine stie ce se afla in acele dosare ? Anul trecut a fost circul cu Nastase. Ce i se imputa ? Ca are termopane la apartamentul sau, despre valoarea colectiei de tablouri nu s-a legat nimeni. Tot asa, daca asa zisele dosare imputa unor PSD-isti ca si-au luat masini de 20.000 euro, ei nu vor fi niciodata condamnati. E greu de probat luarea de mita daca nu-l prinzi pe respectivul cu bani marcati. Dar pana sa avem condamnati, procesul va dura ani de zile in justitie si iata ca europenii cred ca noi facem progrese, dar efectiv nu este nimeni condamnat.
    Asadar, care este aportul lui Macovei ? Daca era altcineva in locul ei, trebuia sa demonstreze UE acelasi lucru si ar fi procedat cam la fel, apoi ar fi venit arogantul asta de ministru al justitiei si iar circul acuzatiilor.

    Sulfina Barbu ? I-a spus Mazare ca daca sta ea ministra se mai face ceva la Mamaia cand isi va vedea el ceafa. Cam asta este vaoarea ei.
    Blaga nu a fost rau, dar cam la fel a fost Rus. Daca nu ar mai trimite politaii sa pandeasca soferii, ar fi si mai bine.

  18. #39
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    si ala de la ministerul muncii a fost fantastic
    ca sa nu mai zic de cel de la educatie - aparea mai des la carcotasi decat la toate canalele de stiri la un loc

    lolek si bolek

  19. #40
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Aportul lui Macovei este ca a lasat justitia independenta. Sau a creat premisele pentru asta, independenta fiind si o stare de spirit.

    Dosarele de coruptie sunt prin natura lor complicate. In orice tara cu justitie normal, astfel de procese dureaza 2-3 ani (doar in filme vedem condamnari peste noapte)

    De averea lui Nastase nu se leaga nimeni pentru ca ANI nu a existat. Cineva trebuie sa ia declaratiile de avere din 2000 si 2004 ale lui Nastase, sa compare cresterea de avere cu salariul lui de deputat, prim-minsitru si ce alte surse de venit a mai avut. Iar daca exista diferente, trebuie anchetate. Numai Dl Gyorgy Frunda crede ca asta atinge demnitatea personalitatilor publice. Mare jurist Dl Frunda.....

    Procurorii nu au dreptul sa faca verificarea averilor, decat in cazuri de coruptie clare, de aceea este necesara aceasta agentie. Noroc cu intelepciunea Dl Chiuariu, care a subordonat aceasta agentie... Parlamentului. Adica lupul pazeste stana.

    PNL se autodistruge. Atat.
    Am scris si pe alt thread. Rus trebuie sa preia conducerea PSD pina cind Geoana nu-l va face praf, sau il va da pe mana unora ca Vanghelie. Nu stiu cine trebuei sa preia conducerea PNL, ca Tariceanu este .... varza.
    Last edited by Herc_Reloaded; 18th May 2007 at 13:18.

  20. #41
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    varza de bruxelles

  21. #42
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Ar fi bine. Este mai mult varza a la Dolhasca, cu putin a la grec', si un condiment republican usor monarhist.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •