Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 69

Thread: Despre antrenori

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Despre antrenori

    As vrea sa stiu parerea dvs despre importanta unui anumit antrenor pentru un sportiv. Ma gandesc acum la cazul Catalinei Ponor.

  2. #2
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Foarte multe persoane se leaga de antrenorii de la lot, isi spun parerea numai despre acestia.
    Eu cred ca o gimnasta isi formeaza deprinderile , miscarile de baza, atitudinea, caracterul s.a inca de la club. Antrenorii cu care pleaca o gimnasta "la drum" in cariera cred ca sunt foarte importanti.
    De ce multe gimnaste vin de la cluburi de renume? Pentru ca acolo au invatat , de la antrenorii cu care si-au inceput initierea, sa execute miscarile corect, sa fie gratioase, expresive.
    Pana acum nu am urmarit indeaproape ce se intampla in gimnastica junioarelor, dar as dori sa pot sa fac acest lucru. Nu intamplator am deschis thread-ul cu "Mica Gimnasta". Voi incerca sa ma duc la Buzau la sfarsitul lunii sa urmaresc o competitie de copii. Merg de aproape 9 ani la Ploiesti la Internationalele Romaniei (pentru ca sunt aproape de Bucuresti) si urmaresc fetele de cand sunt in lotul de junioare. Dar mi-as dori sa stiu mai mult...
    Poate cineva care a practicat gimnastica sa isi spuna parerea (pertinenta) cu privire la importanta antrenorilor. Noi o sa ne mai dam cu parerea...

  3. #3
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Scuzati expresia "si-au inceput initierea". A fost o greseala de exprimare.

  4. #4
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Dar la un moment dat este nevioe de ceva "mai mult" decat ele primesc la club, acestia sunt antrenorii de la lot. Probabil pentru ca exercitiile sunt mai complicate decat invata ele la varsta junioratului. O gimnasta este selectionata la lotul de junioare pe la 12 ani si se "rupe" de clubul care a format-o. Nu stiu sigur, dar am senzatia, ca acestia sunt oarecum depasiti de exercitiile complexe necesare competitiilor de anvergura.
    Si ma gandesc la ceea ce s-a intamplat cand s-a desfiintat lotul. Ele s-au pregatit la cluburi o perioada, dar tot la lot s-au intors.

  5. #5
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Singura care s-a intors la lot e Floarea Leonida.
    Catalina Ponor nu vrea la lot. Vrea sa se antreneze in Bucuresti, unde e prietenul ei. La o anume varsta si experienta incolo antrenorul conteaza doar in masura in care striga "hey-rup" si te tzine sa nu cazi prea tare de pe aparate (parerea mea).
    Antrenorii de la cluburi si eu zic ca sunt extremi de importanti. Sa tii varfurile intinse in timpul elementelor n-o fi asa de greu, dar e un reflex pe care-l prinzi din primii ani, si mai tarziu e vital sa-l ai. Dragostea de gimnastica tot in primii ani o prinzi.
    Parerea mea e ca de la cluburi nu sunt asa rezultate bune international pentru ca la cluburi se face mai mult gimnastica de placere. Cei care se dovedesc talentati si dispusi sa lucreze intensiv se duc la lot.
    Daca ar lucra in acelasi ritm si la cluburi, cred ca si de acolo ar avea rezultate bune. (cei talentati, desigur)
    Mie mi-ar place sa vad gimnasti antrenandu-se serios si la cluburi, am vedea stiluri diferite, exercitii diferite. Cand se antreneaza toti intr-un loc fac mai toti aceleasi elemente.
    Dar e adevarat ca pentru performanta e nevoie si de aparatura buna, care e scumpa, si cluburile nu-si permit, e nevoie de doctor (asta din pacate nici la lot la fete nu au).
    Si pana la urma antrenorii de la lot sunt tot antrenorii de la cluburi. Cand o gimnasta foarte buna vine la lot, de obicei vine si antrenorul care a format-o.

  6. #6
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Daca ar fi sa ma raportez la clubul Steaua, singurul caruia ii cunosc sectia de gimnastica, club ce a adus la lot un numar mare de sportive in ultimii 5 ani , si as numi aici pe Sandra Izbasa, Andreea Grigore, Dana Druncea, Alina Stanculescu, Florica Leonida, Silvia Stroiescu , Alexandra Eremia s.a. pot spune ca dupa ele nu s-a dus la lot nici un antrenor. Exista acolo cineva, Marius Vintila, dar era antrenor la initiere. Deci dupa ele nu s-au dus antrenorii. L-au trimis pe dl. Marius ca fetele sa nu fie "singure" acolo, ci sa le sustina cineva...
    La Steaua exista aparatura Janssen Fritsen, ce este drept a fost adusa in ultimul an.
    Cat despre medic, nu este in permanenta la sala, dar exista asistenta medicala pe tot parcursul zilei.
    Exista psiholog ce sta de vorba cu fetele , cu parintii acestora.
    Si mai pot spune ca se munceste de foarte devreme. Si serios...

  7. #7
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    In cazul asta probabil ca fetele ar avea performante si daca ar ramane la Steaua. Au si medic si psiholog? Pai e mai bine ca la lot din punctul asta de vedere. Ma gandesc ca sunt gimnaste care nu vor sa se duca la lot pentru ca vor sa fie aproape de parinti, sau alte motive. E pacat sa se retraga, mai bine s-ar antrena la club.

  8. #8
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Atat medicul cat si psihologul deservesc Clubul Steaua, nu doar sectia de gimnastica. Mai putin fotbalul. Poate si alte sporturi mai sunt excluse din activitatea lor, dar stiu ca se ocupa si de rugby, hockey, scrima s.a.
    Chiar in aceste conditii "viziteaza" gimnastica de cateva ori pe saptamana fiecare. La cererea antrenoarelor vin si in alte zile decat cele programate.

    Domnul doctor consulta fetele, prescriindu-le tratamente, sedinte de fizioterapie, repaos sau doar anumite exercitii, eventual solicita analize suplimentare cand nu este suficient doar consultul.
    Sedintele de fizioterapie sunt facute in cadrul cabinetului de la sala, unde asistenta este in permanenta (atat cat dureaza o zi de antrenamente).

    Doamna psiholog este mai mult timp prezenta , dealtfel este mai tot timpul printre fete,ajutandu-le sa isi invinga temerile la elemente mai dificile sau inainte de concursuri.

    Eu spun ca este extraordinar ceea ce se intampla aici!!!
    Si beneficiaza de aceeasi ingrijire fiecare dintre ele, fie ca are 5 sau 13 ani.

  9. #9
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    A nu se intelege prin "viziteaza" ca doar fac o prezenta formala.
    Intra la ele in sala sau vestiar si le intreaba cum se simt, stiu despre fiecare ce problema are, ce i s-a mai intamplat in trecut. Asta pe langa informatiile primite de la antrenori.

  10. #10
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Cat despre plecarea sau nu la lot...
    Fiecare spera sa i se recunoasca valoarea, iar suprema recunoastere o constituie convocarea la lot.
    Dar sunt fete care nu se pot adapta acolo desi au visat la acest lucru cativa ani. Si se intorc...cu gandul de a se retrage definitiv din activitate. Acum intervine iar psihologul si puterea de convingere a antrenorilor.
    Este pacat sa lasi totul balta dupa ce ai obtinut cateva rezultate meritorii la competitiile de juniori, chiar titluri nationale. Ca altfel nu erau convocate la Deva.
    Chiar am fost trista saptamana trecuta auzind ca una din fetite doreste sa se retraga dupa ce nu s-a adaptat la lot. Eu cred in ea si sper ca pregatindu-se la club sa poata prinde in viitor un loc in echipa de senioare chiar daca nu mai este in lotul de la Deva.
    Si poate ca vom vedea si acele exercitii despre care vorbesti !

  11. #11
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Cine e fetita de care vorbesti? Bineinteles, daca crezi ca e in regula sa faci public numele ei.
    Vad ca ai ceva cunostinte mai directe decat mine cel putin.
    Ai ceva vesti despre Dana Druncea si Alina Stanculescu? Alina era accidentata anul trecut, dar anul asta ma asteptam sa o vad la Internationale.

  12. #12
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    La Internationale nu au fost din cauza problemelor de sanatate. Dana Druncea avea o intindere destul de "urata" , iar Alina Stanculescu a suferit de ceva timp o operatie (imi scapa acum ce anume a avut) iar in perioada de repaos s-a ingrasat si nu mai putea realiza exercitii valoroase.

  13. #13
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    Helooo !!!! mai este cineva aici? as scrie si eu despre f.multe,dar ma gandesc sa nu fie degeaba .

  14. #14
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Poti sa scrii de cate ori doresti, chiar daca nu este cineva online in acel moment . Eu una, urmaresc zilnic ce se scrie !

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Bine ai venit Busumary. Poti scrie orice despre gimnastica si te asigur ca nu vei scrie in zadar. Acum poate nu e asa multa activitate deoarece suntem in extra-sezon competitional, dar unii dintre noi intram zilnic.
    Ne bucuram cand ni se mai alatura cineva
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by busumary View Post
    Helooo !!!! mai este cineva aici? as scrie si eu despre f.multe,dar ma gandesc sa nu fie degeaba .

    bineinteles ca nu e degeaba, esti oricand binevenit(a) sa ne scrii .
    dupa cum vezi, fiecare scrie cand are ceva de spus...si, chiar daca nu scriem, intram zilnic pe forum. acum mai sunt si sesiuni de examene, au fost si sarbatorile, de aceea a mers cam incet comunicarea pe-aici.

  17. #17
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1

    :)

    Multumesc pt urarile de bun venit

  18. #18
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    era vorba despre antrenori si despre rolul lor in cariera unei gimnaste.Sunt convinsa ca primii antrenori,cei care le initiaza ,sunt cei mai importanti.(Este doar parerea mea,pt ca eu sunt oarecum dezamagita,si ceea ce postez,e din ce traiesc,zi de zi).De ce spun asta ?Haideti sa va spun.Fetitele cand aud de gimnastica,se gandesc la ceea ce vad la Tv,imagini sclipitoare,si dupa prima vizita la un club(in cazul fetitei mele,o sala de gen)implora sa fie lasate sa mearga sa se joace.Dar putini din jurul nostru stiu cu atat mai putin,acesti copii,ce e de fapt in spatele acestei imagini.Iar primii antrenori sunt cei care la inceput,si chiar si pe parcurs,le incurajeaza atunci cand vor s.o ia la fuga,sunt cei care le fac sa inteleaga aceasta munca si le reamintesc de dragostea de la inceput.Caci sunt numeroase momentele in care fetele vor sa renunte,cand se sperie de cate o vanataie,acele renumite bataturi din palme....si sunt multe de spus,o sa mai continui,dezamagire e ca la noi e valabil "ar trebui sa fie":s

  19. #19
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Vreau sa va recomand un articol despre Liliana Cosma. Sper ca l-am pus in sectiunea corespunzatoare. Multe lucruri despre Liliana nu le stiam si imi pare rau ca nu am incercat sa le caut si sa le stiu de mai demult. Oricum...niciodata nu e prea tarziu, asa ca va invit si pe voi sa-l cititi. http://couch-gymnast.blogspot.com/20...e-it-back.html

  20. #20
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Frumos articolasul si interesante informatiile. Nu stiam ca Aluissa si Cera i-au fost eleve....si cu atat mai putin stiam ca a fost si antrenoarea Alexandrei, Dumnezeu sa o ierte...

  21. #21
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mi-a placut foarte mult articolul despre Lili Cosma!
    Multumesc Mona.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •