Results 1 to 11 of 11

Thread: Afacerea "Haina de blana"

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Afacerea "Haina de blana"

    In urma cu ceva timp am discutat cu RedBaron despre ceea ce in anul 1992 a fost numit "afacerea haina de blana", legat fiind de un meci intre UTA si Unirea Alba Iulia. El nu prea mai tinea minte, iar eu nu cunosc amanunte, si oricum la vremea respectiva mijloacele de informare erau mult mai slabe, erau mai putine posturi de televiziune, mai putine ziare, si mai ales nu exista Internet, deci nici posibilitatea de a comunica cu usurinta cu alti suporteri.

    As dori detalii despre ce a fost atunci chiar de la suporterii UTA-ei, se poate?

  2. #2
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    In 1992 nu eram fan fotbal ca sa ma exprim asa, deci nu cunosc detalii si informatii corecte, deci prefer sa nu ma exprim. Eu urmaresc pe UTA de prin '97-'98 atent, inainte de aceea nu aveam tangente cu fotbalul, ci doar cu Formula 1.
    Poate te ajuta unul din cei care intra pe aici cu detalii. (Din cate stiu, echipele trebuiau sa faca un egal ca sa promoveze ambele sau ceva de genul, iar chestia asta s-a aflat...)

  3. #3
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In anul 1992 a promovat o singura echipa din fiecare serie, deci nu putea fi vorba sa urce amandoua in Divizia A. Am mai discutat despre acest lucru si nu stiai amanunte. Credeam ca erai prea tanar atunci, acum aflu cu surprindere ca nu erai fan fotbal si nu urmareai UTA
    Eu am vazut UTA jucand o singura data, la Pitesti, in toamna anului 1994, cand FC Arges a castigat cu 1-0, la meciul din toamna lui 2002 nu am putut fi prezent in Trivale.
    Oricum, au aparut mai multi utisti pe aici in ultima vreme si am mizat pe acest lucru, ca e cineva care cunoaste mai multe, si am deschis acest subiect.

  4. #4
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    nu eram cu fotbalul pe atunci, da. am fost inainte de Revolutie prin 85-86, perioada aceea, la cateva meciuri ale UTA-ei cu bunicul meu, atunci eram prea mic, cum zici tu. imediat dupa 89, nu m-a fascinat fotbalul la modul deosebit... in fine, zic astea ptr tine, ca altfel is off-topic. oricum acesta este un episod nefericit din istoria UTA-ei, trebuie sa recunoasten. dar nu a fost nici pe departe ceea ce se practica in div.A...

  5. #5
    Skywalker micutzu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    2,098
    Reputatie
    1
    1992 (nu mai stiu data exact) joia dinaintea meciului Talnar il contacteaza pe Jivan (secund la acea vreme) pentru o posibila discutie despre meci. S-a discutat, in final, ca UTA sa vina cu o suma de bani (am inteles ca Talnar ar fi avut datorii, asta fiind varianta initiala). Ionut Popa, principal la noi in acea vreme, nu ar fi agreat prea mult treaba asta dar s-a lasat induplecat de JIvan.
    Predarea banilor urma sa aiba loc inaintea meciului cu 30 min. in biroul lui Talnar. Stupoare, chiar in momentul in care Jivan preda banii intra Politia in birou iar Talnar ii spune lui Jivan ca daca nu se lasa batuti il aresteaza si UTA v-a fi depunctata sau chiar scoasa din campionat pentru tentativa de cumparare de meci. Jivan merge la Ionut Popa si ii spune. Rezultatul Unirea-UTA 2-0.
    Culmea ca (lunea s-au martea) se afla la Federatie de toata tarasenia (uni zic ca de ciuda Ionut Popa ar fi spus, altii ca Talnar nu si-ar fi respectat intelegerea) iar rezultatul : depunctare 4 pct Unirea, 6 pct UTA. Ambele fac contestatie (si in ziua de azi blestem acea contestatie, si o sa va dati seama de ce) iar rezultatul final si incontestabil Unirea si UTA depunctate cu 8 pct.
    Clasamentul la finele campionatului :
    1. FCM Resita
    2. UTA -1 pct
    Unirea a terminat pe 3 sau pe 4 la diferenta consistena de noi.

    Daca nu am fi facut contestatie am fi promovat
    [B]Pentru noi doar [COLOR="Red"][I][SIZE="4"]UTA[/SIZE][/I][/COLOR] conteaza !!![/B]

  6. #6
    carciumar lent za_horse's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Arad
    Posts
    541
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by micutzu11
    Clasamentul la finele campionatului :
    1. FCM Resita
    2. UTA -1 pct
    Unirea a terminat pe 3 sau pe 4 la diferenta consistena de noi.

    Daca nu am fi facut contestatie am fi promovat
    Corect cu o singura observatie, pe atunci nu era FCM Resita ci CSM Resita in rest asa imi aduc aminte si eu evenimentele, sau ar mai trebui mentionat si acel UTA - Unirea 9-0 din campionatul urmator cand Talnar nu a avut curaj sa vina la meci?
    [I]Mandru ca sunt nascut la Nord de Mures![/I]
    Tot ce conteaza in viata se petrece la +3,05m

  7. #7
    Skywalker micutzu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    2,098
    Reputatie
    1
    FeCeMe, CeSeMe, tot Resita e
    [B]Pentru noi doar [COLOR="Red"][I][SIZE="4"]UTA[/SIZE][/I][/COLOR] conteaza !!![/B]

  8. #8
    junior
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    98
    Reputatie
    1
    Mare om,mare caracter Talnar asta, nu a jucat degeaba la dinamo. Probabil si pt dinamo a facut multe de se tot chinuie Borcea sa-i gaseasca echipa
    easy money

  9. #9
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Hmmm, interesante detalii!

  10. #10
    senior
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ARAD
    Posts
    227
    Reputatie
    1

    Unhappy

    Numai amintiri "placute" cu Alba Iulia ,daca mai punem si barajul cu Rocar...dar las' ca in retur le dam 3-0. Talnar e varza el i-a retrogradat

  11. #11
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1
    9 Iunie 2003 -Todor Gherle, fost organizator de competitii la FC UTA:

    Nu vreau să-mi mai amintesc de mârsăvia cu „haina de blană". A fost un santaj ordinar. Alba Iulia a înscenat totul, pentru că doar asa UTA putea fi oprită de la promovare. Noi am „muscat" momeala lui Mărginean, cel care e expert în măgării. Mi-aduc aminte, când am intrat la vestiar a venit un procuror, l-a luat pe Ionut Popa si i-a comunicat că Mihai Jivan e retinut la Politie si dacă vrem să fie eliberat, trebuie să pierdem.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •