Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 98

Thread: Catalina Ponor se va antrena din nou cu Mariana Bitang

  1. #1
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1

    Catalina Ponor se va antrena din nou cu Mariana Bitang

    Au aparut 2 aritcole in libertatea:
    http://www.libertatea.ro/index.php?s...ire&sid=178180
    si
    http://www.libertatea.ro/index.php?s...ire&sid=178185

    Se pare ca Ponor se va antrena din nou cu Bitang, la Bucuresti.

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    eu nu apreciez revenirea Catalinei cat revenirea Marianei inapoi in sala. Sa-l mai traga si pe Belu dupa ea si va fi perfect

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ponor nu va prinde nici lotul pt Mondiale, Izbasa si Nistor sunt peste Ponor la barna

  4. #4
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Si eu am fost dezamagita de ceea ce a aratat la Ploiesti!!!
    Sunt curioasa ce se va intampla...

  5. #5
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    la Ploiesti a fost doar o demonstratie si barna n-a fost completa. a avut doar cateva elemente mai usoare. si acum, daca se antreneaza cu Bitang si daca mai revine si Belu, cu siguranta ca ea va redeveni ceea ce a fost. chiar Bitang a zis ca a acceptat s-o antreneze din nou numai pt. a castiga aurul la olimpiada ca daca nu, n-are rost. iar Catalina a spus ca e dispusa sa faca orice pt. a castiga aurul. eu cred in ea si sunt sigura ca va fi asa cum zice.
    daca a avut ambitia sa revina, inseamna ca vrea sa arate ceva...
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  6. #6
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Catalina are in primul rand interesul sa castige un aur sau un argint macar la mondiale. Renta viagera pe care o primesc dupa retragere creste in functie de varietatea medaliilor. Cel mai avantajos e sa ai medalii si la olimpiade si la mondiale (nu stiu sigur daca sunt incluse si europenele in schema). Oricum, Catalina are deja medalii olimpice de aur. La mondiale are doar un bronz. Daca ar avea si un aur renta viagera i-ar creste semnificativ.
    Problema e daca va reusi sa prinda echipa.

    In articole mai vechi, era vorba ca nu poate participa la Internationale din cauza bolii dar va fi pregatita pentru Cupa Mondiala si Universiada.
    O etapa de cupa mondiala incepe maine iar Catalina nu participa, semn ca nu e tocmai in grafic cu pregatirea.
    Sa zicem ca si acum are scuza cu schimbarea antrenorilor.

  7. #7
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    pai individual nu poate participa la mondiale daca nu prinde echipa? adica sa lucreze separat.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  8. #8
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Poate sa se antreneze separat, dar delegatia care va fi trimisa la mondiale o sa fie o echipa.
    Exista concurs de calificare in care pot participa 6 gimnaste din fiecare tara, iar notele lor conteaza atat pentru concursul pe echipe cat si pentru concursurile individuale (individual compus si pe aparate).
    La fiecare aparat, din fiecare tara trebuie sa participe cel putin 5 gimnaste, iar primele 4 note se aduna la totalul echipei. (Asta in concursul de calificare)
    Doar ca pentru FRG, o medalie pe echipe conteaza mai mult decat cele individuale, iar daca Catalina o sa demonstreze ca poate sa ia aur la barna dar in rest nu poate ajuta cu nimic echipa e posibil sa nu fie trimisa la mondiale.

    Sansa ei pentru mondiale e sa faca 2 aparate bune si barna excelent. Daca la sarituri si sol scoate al 4-lea scor din echipa cel putin si la barna e prima ii dau sanse sa prinda echipa.

    Au mai fost cazuri cand o gimnasta a participat la un concurs pe echipe facand doar un aparat, (la olimpiada din Atena, de exemplu, una din gimnastele americane, Annia Hatch, s-a deplasat doar pentru o saritura), dar se pare ca sunt exceptii.

  9. #9
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    a fost acceptata de Bitang. lucreaza impreuna. deci are potential.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  10. #10
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    inseamna ca mai poate castiga medalii

  11. #11
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    daaaa!! sa speram! ea zice ca vrea la olimpiada numai pt medalia de aur la barna si bitang zice la fel, deci va iesi ceva.
    eu ii urez mult succes si-i tin pumnii!
    hai, Cata! arata-le cine esti!
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  12. #12
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Ponor va participa in week-endul asta (30 iune) la o intalnire amicala pe echipe Spania-Italia-Romania, ce va avea loc in Vitoria, Spania

    Din echipa Romaniei mai fac parte, in afara de Catalina Ponor: Ceresela Patrascu, Steliana Nistor, Andreea Grigore, una din surorile Tamarjan (nu stiu care), Dana Druncea si Madalina Gutu.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  13. #13
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    si o fi transmisa la tv?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  14. #14
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Nu a fost transmisa la TV, din pacate.
    Nu am reusit sa aflu prea multe. Informatiile pe care le am sunt de la Maite, din Spania, care le-a postat pe un alt forum.
    Totalul pe echipe si la individual compus:

    Echipe:
    1. Romania 235.650
    2. Italia 229.200
    3. Spania 225.550

    Individual:
    1. Vanessa Ferrari 61.350
    2. Steliana Nistor 59.600
    3. Andrea Grigore 58.150

    Catalina Ponor a concurat la barna si la sarituri, la barna a avut nota de plecare 7.0 sau 7.1. Nota la barna 16.250.
    La sol, Nistor si Ferrari au luat ambele 14.900.
    La barna, Ferrari a cazut iar Nistor a ratat un element (cel cu aterizarea in cumpana).
    Nu stiu ce au facut la celelalte aparate, dar diferenta finala de aproape 2 puncte intre Ferrari si Nistor e cam greu de priceput. Mai ales ca Nistor n-a ratat nici un aparat. (Desi greseala de la barna e posibil s-o fi costat cat caderea lui Ferrari)
    Sper sa fie facute publice la un moment dat notele pentru toate gimnastele la fiecare aparat.

    Nistor a schimbat putin solul si paralelele. Ferrari are si ea elemente noi la sol.

    Maite a si filmat cateva exercitii, le gasiti pe toate la adresa:
    http://www.youtube.com/nistorvids
    Inclusiv Ponor barna, Nistor sarituri, paralele si sol si Ferrari sol.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  15. #15
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Am mai gasit cateva scoruri:
    Ponor sarituri 5.5/15.000
    Nistor barna 6.6/15.600
    Ferrari sarituri 5.8/14.750
    Ferrari barna ?/15.850 (sper ca am inteles gresit ca a cazut la barna)
    Ferrari paralele ?/15.850
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  16. #16
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    las' ca e bine. sunt bune rezultatele. si pe aparate n-au fost finale?
    dar catalina de ce n-o fi participat si la sol?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  17. #17
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    A fost un singur concurs, in urma caruia aceleasi note s-au adunat si pentru totalul pe echipe si pentru individual compus. Primele 3 pe echipe (adica toti ) si primele 3 la individual au primit premii.
    In mod normal concursurile pe echipe si la individual sunt separate.
    Catalina nu e probabil destul de bine pregatita la sol, inca.
    Totusi, ce a aratat la barna si sarituri e incurajator. Nu iau de bune notele pe care le-a luat, la mondiale n-ar fi primit atat de mult, dar oricum, fata de Internationale, se vede un progres destul de mare si pana la mondiale mai are timp sa se puna la punct.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  18. #18
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    da, am vazut ca a avut ceva ezitari, mai ales la pirueta aia tripla. dar sunt sigura ca va face o figura buna la mondiale. am incredere mare in ea. si in toata echipa, de asemenea. sper sa-si imbunatateasca solul si sa-l si execute corect.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  19. #19
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Pirueta eu o vad dubla, nu tripla.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  20. #20
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    eu stiam ca-i tripla...dar, ma rog, cum o fi. eu nu prea ma pricep la elementele din gimnastica.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  21. #21
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Nici eu nu ma pricep. Doar ca la unele elemente te prinzi din nume. Pirueta stie toata lumea ce e. Dubla e ca are 2 intoarceri. Te poate pacali un pic la numaratoare ca prima intoarcere pleaca cu piciorul drept in spatele celui stang si ajunge cu el in fata si esti tentat sa crezi din cauza asta ca e mai mult de o intoarcere. Pirueta tripla are la sol.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •