Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 98

Thread: Catalina Ponor se va antrena din nou cu Mariana Bitang

  1. #22
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Au mai aparut ceva filmulete pe http://www.youtube.com/nistorvids

    Dana Druncea are cea mai grea saritura din echipa Romaniei: Yourchenko cu 2 suruburi! E adevarat ca nu o face prea corect si ia nota destul de mica in final (a luat in jur de 14.500) dar e oricum bine.
    Si la sol, are 6 diagonale!!! Imi pare rau ca nu ma pricep la elemente sa-mi dau seama cam ce nota de plecare are noul ei sol. Si desi e mai greu ca cel de amul trecut si nu prea mai are timp de dansat din cauza acrobatiilor, tot imi place mai mult ca cel de anul trecut.
    Poate are o sansa sa prinda echipa din nou? Daca face solul ala bine si are nota de plecare in jur de 6.0, si mai si zambeste la sfarsit, o sa faca prapad printre arbitre
    Apropo de sol, nu credeam ca vreodata sa-mi placa vreun sol mai mult decat al Ceraselei Patrascu, si uite ca acum am vazut-o pe Ana Tamarjan. Avea aceeasi coregrafie si la cupa mondiala de la Moscova, dar nu stiu de ce atunci nu m-a impresionat. Poate pentru ca nu era prea sigura pe ea. Acum pur si simplu m-a lasat masca.
    Pacat ca nici ea nici Cerasela nu prea au sanse sa evolueze la sol la mondiale, presupunand ca vor fi in echipa. Au inca note de plecare mici.
    Pacat in sensul ca au exercitii asa frumoase si nu o sa le vada lumea. E bine ca avem fete care pot mai mult ca dificultate.
    Chiar, cine credeti ca vor fi cele 5 care vor face sol la mondiale?
    Eu zic ca ar fi Izbasa, presupunand ca se recupereaza pana atunci, Nistor, care are nota de plecare 5.9, Grigore, tot cu 5.9, probabil Druncea (care nu stiu cat are dar mie mi s-a parut dificil exercitiul ei) si probabil Ponor.
    Daca ori Izbasa nu se recupereaza ori Ponor nu o sa fie pregatita, sper sa o vedem pe Cerasela sau Ana Maria sau Gabriela Dragoi.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  2. #23
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Ponor sta mult mai bine decat credeam la barna, practic are deja un exercitiu competitiv. Ultima data cand am vazut-o la Internationalele de la Ploiesti nu atata nimic deosebit, ba chiar dimpotriva.

    Solul Anei Tamarjan mi s-a parut mediocru, ce-i drept cu ceva elemente artistice frumoase, dar muzica nu mi-a placut deloc.

    Solul Danei ar fi cam asa:
    - pirueta dubla/tripla (nu se vede clar din cauza antrenorului): daca e tripla ia ceva zecimi in plus
    - salt intins cu 1080 grade rotatie: element dificil dar are erori de executie (picioare incrucisate)
    - Tsukahara - din nou dificil, dar cu probleme (aterizare joasa)
    - salt intins 720: nu ia cine stie ce punctaj pe el
    - cateva elemente artistice pratic fara nici o valoare
    - salt intins 900 legat cu salt grupat inainte: destul de bine cotat, cred ca ar fi si mai bine daca saltul inainte ar fi intins
    - salt intins 540 legat cu salt intins inainte 540: rar am vazut combinatia asta, spectaculoasa dar nu cred ca aduce punctaj prea bun
    - dublu echer

    Daca tragem linie, nota de start nu e mare, ar fi pe la 9.6 dupa sistemul vechi de punctaj. Exista un motiv pentru care se vad foarte rar 6 diagonale - efortul depus e prea mare si balanta intre acrobatie si artistica e total dezechilibrata.

  3. #24
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Merci, Kino, pentru elementele din solul Danei.
    Am reusit sa aflu punctajul final. E 6.1 asa cum a facut exercitiul.
    Dar elementul la care a cazut a fost numarat ca salt grupat inainte, cum ai zis si tu (salt intins 900 legat cu salt grupat inainte), iar asta inseamna valoare D + A. Bonus pentru combinatia asta nu se acorda, elementul A nu se numara in punctajul final pentru ca are ale 10 mai valoroase, deci tot ce pot sa ma gandesc e ca i-a iesit salt grupat inainte dar ca de fapt a vrut sa faca altceva. Daca ar face un element C acolo in loc de acel A, ar avea si o zecime de punct in plus la scor (un element B nu s-ar mai numara si s-ar numara acest C) si ar mai fi o zecime din bonusul de combinatie.
    Deci potential de 6.3.
    Si daca in combinatia de salturi artistice ar inlocui primul salt cu un clos la cap (C) ar mai primi o zecime bonus (acum combinatia e B+C, care nu primeste bonus), plus ca ar putea sa renunte la diagonala salt intins 720, care e tot C.
    Asta nu stiu daca se va intampla vreodata, Dana nu pare foarte flexibila.
    Dar visez si eu. Ar avea 6.4 cu mai putin efort.

    Oricum, 6.1 e neasteptat de bine. A doua nota in echipa Romaniei.
    Are greseli de executie, e adevarat, dar are timp sa se puna la punct.

    Ai dreptate cu balanta dintre acrobatie si artistica, e foarte mult inclinata spre acrobatie. Dar e vreo penalizare pentru asta?
    La mondialele din 2006 Dana a avut elemente de artistica destule, dar nu mi-a placut solul ei de atunci nici jumatate cat asta. Daca nu are "artisticul" in sange, de ce sa nu faca ce se pricepe mai bine?
    Si e adevarat ca 6 diagonale e obositor, dar daca ea poate, bravo ei!
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  4. #25
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Daca ar face un element C acolo in loc de acel A, ar avea si o zecime de punct in plus la scor (un element B nu s-ar mai numara si s-ar numara acest C) si ar mai fi o zecime din bonusul de combinatie.
    Deci potential de 6.3.
    Nu stiu prea bine noul cod, dar cred ca un C ar trebui sa fie salt intins inainte 360. Nu e deloc usor sa faca saltul asta in combinatie cu cel dinainte, cu atat mai mult cu cat a cazut la unul mult mai simplu.
    Oricum, 6.1 e neasteptat de bine. A doua nota in echipa Romaniei.
    Are greseli de executie, e adevarat, dar are timp sa se puna la punct.
    Hmm, exercitiul asta e a doua nota din echipa Romaniei? Ar fi cam nasol. Eu nu vad nici o sansa la vreo medalie internationala cu el, dar poate ma insel.

  5. #26
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kino View Post
    Hmm, exercitiul asta e a doua nota din echipa Romaniei? Ar fi cam nasol. Eu nu vad nici o sansa la vreo medalie internationala cu el, dar poate ma insel.
    Tinand cont cel mai valoros exercitiu international la sol e in jur de 6.4-6.5 (Cheng Fei a castigat mondialele cu un 6.4 anul trecut, dar intre timp ceva elemente s-au devalorizat si acum acel sol al valora 6.3. Si-a schimbat si ea solul anul asta, dar nu stiu ce valoare are.), nu e chiar asa nasol.
    Medalie internationala ar fi avut poate sanse la europene (aurul, argintul si bronzul european au avut 6.3, 6.2 si 6.1), daca era pregatita sa-l faca curat, ceea ce evident n-a fost cazul. La mondiale nu cred ca are sanse la medalie individuala, poate nici macar calificare in finala, dar eu cand ma bucuram ma gandeam de fapt la medalie pe echipe.
    In echipa noastra, am mai avut-o pe Lacusteanu cu 6.1 si il facea deja curat, dar, asta e, ghinion!
    Iar Stela are si ea potential de 6.1, dar nu-i prea iese deocamdata.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  6. #27
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Interesant, cred ca am tendinta sa judec valoarea de start a exercitiului dupa vechiul cod, unde cu siguranta nu ar fi fost de top. De exemplu saltul intins 720 n-ar fi avut nici un sens, aici insa e un C care aduce 0.3. De asemenea combinatia de salturi C+C cu rotatie de 540 care mi s-a parut ciudata e de fapt destul de profitabila in noul cod. De fapt incep sa ma intreb daca codul asta nu va aduce o avalansa de C-uri, care aduc doar cu 0.1 mai putin decat D-urile dar sunt de obicei mult mai usor de executat corect, fara penalizari.

  7. #28
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    parca vorbiti chineza

    da' cand sunt mondialele? in septembrie stiu...dar ce data?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  8. #29
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Mondialele sunt in perioada 1 - 9 Septembrie.
    29 - 31 August: antrenamente pe aparatele de concurs
    1 Septembrie: ceremonia de deschidere
    2 si 3 Septembrie: calificari fete
    3 si 4 Septembrie: calificari baieti
    5 Septembrie: finalele pe echipe fete
    6 Septembrie: finalele pe echipe baieti
    7 Septembrie: individual compus fete si baieti
    8 Septembrie: finalele pe aparate sarituri si paralele fete, sol, cal si inele baieti
    9 Septembrie: finalele pe aparate barna si sol fete, sarituri, paralele si bara fixa baieti
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #30
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    multumesc! dar faza e ca sunt eu plecata in perioada aia... oi apuca sa vad si eu ceva
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  10. #31
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    La intalnirea din Spania, Nistor a luat nota mica la paralele (parca 14900) caci era sa rateze si a facut o intoarcere in plus pe bara mica inainte sa faca noua trecere care o face si Tweddle dar nu imi amintesc acum numele trecerii

    !!!! Mi-am amintit...trecerea de pe bara mica pe cea mare se cheama Shaposh
    Last edited by mikeyy; 21st July 2007 at 15:07.
    www.fangymnastics.com

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    . Oricum, Catalina are deja medalii olimpice de aur. La mondiale are doar un bronz. Daca ar avea si un aur renta viagera i-ar creste semnificativ.
    Problema e daca va reusi sa prinda echipa.
    Catalina este tripla vicecampioana mondiala la Anaheim-2003:la birna, sol si cu echipa.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Izbasa si Nistor sunt peste Ponor la barna
    Iti mentii parerea?

    .....si cind ti-am spus ca esti pesimist.....

  13. #34
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Catalina este tripla vicecampioana mondiala la Anaheim-2003:la birna, sol si cu echipa.
    Ai dreptate. Am uitat de asta. Oricum, aurul mondial ii lipseste.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Iti mentii parerea?

    .....si cind ti-am spus ca esti pesimist.....
    Imi mentin parerea ca Nistor este peste Ponor la Barna.

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Imi mentin parerea ca Nistor este peste Ponor la Barna.
    Nistor nu poate fi peste Catalina la birna!!!!
    Catalina o poate "bate" si la 12 noaptea!!!!!!!!!!
    Ai observat cite ezitari are nistor la birna?......in fiecare concurs!!!!!
    Sper ca Ponor s-a invete o a doua saritura ca sa aiba sanse la olimpiada la inca o finala si, de ce nu, la inca o medalie!!!!!!!!!!
    Atunci ce o sa mai spui?

  16. #37
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Scuze ca ma bag in discutie.
    Nistor nu o bate pe Ponor la barna in momentul de fata, si e adevarat ca are momente dese cand are ezitari la barna. Nu chiar de fiecare data totusi. Am vazut 4 exercitii ale ei la barna unde e avut evolutii impecabile.
    Ponor e totusi capabila sa repete evolutiile curate in toate exercitiile. E un punct in plus pentru ea.
    Pe de alta parte, exercitiul lui Ponor e construit din elemente mai slabe ca al lui Nistor. Paradoxal, dificulatea per total iese mai mare pentru Ponor, pentru ca isi "leaga" elementele.
    Dar sunt curios totusi sa aud si argumentul lui rob_din de ce o considera pe Nistor mai buna.

    Relativ la medalia olimpica a lui Ponor la sarituri, nu ma pot abtine sa nu remarc niste lucruri:
    Ponor si Bitang au avut de la inceput intelegere cu federatia: Ponor va fi in echipa daca ajuta echipa la 3 aparate. In momentul de fata Ponor ajuta la 2. E adevarat, ajuta mult la ambele, dar sunt doar 2. Solul e departe de a fi de ajutor echipei. Cam ciudat, tinand cont ca e campioana olimpica la sol.
    Cand doamnei Bitang i s-a pus intrebarea in interviul din Prosport (banuiesc ca de acolo ai ideea cu medalia olimpica la sarituri) daca Ponor mai are sanse de medalii si la alte aparate in afara de barna, d-na Bitang a bagat repede in fata saritura lui Ponor si promisiunea ca la olimpiada o sa ia medalie, ca sa abata atentia de la sol, unde e logic ca toata lumea astepta sa se vada ceva de la Ponor.
    Dupa fiecare concurs international, unde Ponor a participat si a luat nota cea mai mare la sarituri, s-a scris in toate ziarele ca Ponor a luat aur la sarituri. Unele chiar au subliniat ca Ponor a batut-o pe campioana mondiala Ferrari.
    Mi se pare evidenta exagerarea si lauda total aiurea.
    Acum in Elvetia, cand a dat de o sportiva care se pricepe totusi la sarituri, Chusovitina, a mai scris vreun ziar ceva de saritura lui Ponor?
    E imposibil sa iei medalie la sarituri cu o saritura din 5.5 si una pe care n-o ai si pe care nu te-ai antrenat niciodata sa o faci.
    Sunt sportive in lume care au o saritura din 6.5 si una din 5.8 sau chiar ambele din 6.5.
    Daca mai invata o saritura, Ponor are sanse imense sa fie camioana nationala si o sa aibe si sanse la medalii europene. Cand o sa se bata cu Cheng Fei, Sacramone, Barbosa, Chusovitina, coreencele, rusoaicele o sa se puna altfel problema.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nistor nu poate fi peste Catalina la birna!!!!
    Catalina o poate "bate" si la 12 noaptea!!!!!!!!!!
    Ai observat cite ezitari are nistor la birna?......in fiecare concurs!!!!!
    Sper ca Ponor s-a invete o a doua saritura ca sa aiba sanse la olimpiada la inca o finala si, de ce nu, la inca o medalie!!!!!!!!!!
    Atunci ce o sa mai spui?
    Cum poti sa compari exercitiul lui Nistor cu cel al lui Ponor. Faptul ca au aceeasi nota de plecare demonstreaza imbecilitatea codului de punctaj.
    Sa vezi ezitarile pe care le-ar Ponor la cateva din elementele pe care le face Nistor.
    Asat ca sa nu mai spun ca Ponor oricum primeste cate o zecime doua in plus datorita numelui

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nistor nu poate fi peste Catalina la birna!!!!
    Catalina o poate "bate" si la 12 noaptea!!!!!!!!!!
    Ai observat cite ezitari are nistor la birna?......in fiecare concurs!!!!!
    Sper ca Ponor s-a invete o a doua saritura ca sa aiba sanse la olimpiada la inca o finala si, de ce nu, la inca o medalie!!!!!!!!!!
    Atunci ce o sa mai spui?
    Iarta-ma dar o sa ia Ponor medalie la sarituri cand o sa ninga in iulie (poate cu incalzirea globala o sa se intample)

  19. #40
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Chiar asa....ati ajuns sa va certati pe propiile noatre gimnaste. In primul rand...nota de plecare a Catalinei este 7.0, iar nota de plecare a Stelianei este 6.7. CUm a zis si Vlad, elementele lui Nistor sunt mai grele si mai spectaculoase, pe cand exercitiul lui Ponor este mai simplut( la prima vedere, dar iti trebuie tehnica sa faci toate acele legari fara ezitare) Mie imi plac amandoua, doar sunt romance si lupta impreuna la echipe. O criticati pe Catalina care desi este campioana olimpica nu are un sol definitiv....trebuie sa va amintesc ca a avut o periada de 10 luni de pauza, apoi a fost incidentul cu scarlatina care au nu avut alt efect decat scaderea rezistentei fizice. Este de admirat cat a putut sa faca din luna mai incoace. Chiar si ea si-a dat seama cat a gresit atunci cand nu i-a ascultat pe antrenori si a fugit in club...Ca va face 2 sarituri pt Beijing ca nu va face, dar oricum sigur be va furniza vreo surpriza pt are un talent nativ pt acest sport.....si de asemenea Bitang ne-ar putea face vreo surpriza caci am auzit din surse neoficiale ca dupa mondale va mai antrena 2 fete, iar numele vehiculate sunt Nistor si patrascu
    www.fangymnastics.com

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Chiar asa....ati ajuns sa va certati pe propiile noatre gimnaste. In primul rand...nota de plecare a Catalinei este 7.0, iar nota de plecare a Stelianei este 6.7. CUm a zis si Vlad, elementele lui Nistor sunt mai grele si mai spectaculoase, pe cand exercitiul lui Ponor este mai simplut( la prima vedere, dar iti trebuie tehnica sa faci toate acele legari fara ezitare) Mie imi plac amandoua, doar sunt romance si lupta impreuna la echipe. O criticati pe Catalina care desi este campioana olimpica nu are un sol definitiv....trebuie sa va amintesc ca a avut o periada de 10 luni de pauza, apoi a fost incidentul cu scarlatina care au nu avut alt efect decat scaderea rezistentei fizice. Este de admirat cat a putut sa faca din luna mai incoace. Chiar si ea si-a dat seama cat a gresit atunci cand nu i-a ascultat pe antrenori si a fugit in club...Ca va face 2 sarituri pt Beijing ca nu va face, dar oricum sigur be va furniza vreo surpriza pt are un talent nativ pt acest sport.....si de asemenea Bitang ne-ar putea face vreo surpriza caci am auzit din surse neoficiale ca dupa mondale va mai antrena 2 fete, iar numele vehiculate sunt Nistor si patrascu


    Asta chiar ar fi culmea. Chiar nu se satura sa fure gimnastele formate de altii?
    Recunosc ca acum aflu ca Ponor are 0.3 zecimi in plus la nota de plecare. Nu-i de mirare ca specatorii fluiera notele pe care le primesc unoeri gimnastii.
    In plus nu e timpul ca Bitang sa renunte la asa zisul post de consilier la Cotroceni?

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Ar fi foarte bine daca Bitang s-ar hotari sa mai antreneze inca 2 sportive. Atunci am vedea cu adevarat diferenta de valoare dintre Bitang si Forminte. Sa incerce si Forminte sa antreneze 2-3 sportive la sarituri, sa vedem si noi cit de performant antrenor este. O fi, dar sa ne demonstreze si noua, ca pina acum n-a prea reusit!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •