Results 1 to 18 of 18

Thread: Iubire Pentru Craiova

  1. #1
    Fan Craiova leu_alb_albastru's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Reputatie
    1

    Cool Iubire Pentru Craiova

    IUBIRE PENTRU CRAIOVA

    In revista "Sport4all", numarul din decembrie 2005, am aparut in calitate de suporter al Universitatii Craiova. Iata articolul respectiv, care a ocupat o pagina din revista.

    Prenume: Adrian, Vârsta: 31 de ani, Meserie: programator, Porecla: Leu alb albastru

    M-AM LIPIT DE STIINTA
    Tin cu Universitatea din 2 aprilie 1983. De la meciul Universitatea Craiova - Poli Timisoara 8-0. Prin acel meci / scor tata mi-a dovedit ca Stiinta e cea mai buna echipa si asa m-am lipit de Craiova! Sunt mai multe motive pentru care simt acest lucru, iar aceste motive s-au modificat în timp. Întâi am tinut pentru ca erau cei mai buni. Apoi pentru ca erau defavorizati de comunistii din conducerile lui Steaua si Dinamo, care au si reusit, pâna la urma, sa distruga Craiova Maxima înainte de timp. Tata a fost plecat din tara 4 ani, de cand eu aveam 12 si pana am implinit 16 ani si Craiova a fost un mod sentimental de a ma gandi la el si a tine legatura cu el. Apoi pentru ca, într-un moment delicat al vietii mele, a fost singurul lucru care îmi misca simtirile. Motive mai sunt, dar principalul este pentru ca asa simt!

    ISTORIE ALB-ALBASTRA
    Exista o istorie a Universitatii Craiova de pâna în 1995 si una de dupa acel an. Pâna atunci a fost Primaria actionar principal si clubul a fost mereu printre primele din tara (în 25 de ani, o data pe 6, în rest, cel putin în primele 5, dintre care 15 podiumuri), de atunci au venit "investitorii" si, chiar din sezonul imediat urmator (96/97), echipa a ocupat cel mai slab loc din istoria ei de pâna atunci. Iar situatia de acum, când suntem în divizia secunda, se stie.

    ÎNTRE ATLETISM SI SAH
    Am facut sport, dar nu la nivel profesionist. Atletism, culturism, înot, karate (cam un an fiecare), plus, "în fata blocului", sah si, desigur, fotbal. Si, ca fiecare copil, ne autoidentificam cu jucatori de la echipa favorita, asa ca "am fost", pe rand, Balaci, Camataru, Cartu, Stefanescu, Lung si, mai ales, Irimescu, deoarece, la fel ca el, o "paleam" tare cu stangul.

    DEPLASARILE DE LA CRAIOVA
    Pentru mine si meciurile de la Craiova înseamna deplasare, întrucât plec din Bucuresti pentru a vedea meciuri în Banie. Nu stiu care a fost cea mai periculoasa. Au fost mai multe pe care le-as include aici, dar problemele au venit din întâmplare, nu sunt genul care sa se încaiere si sa provoace incidente.
    Altfel, deplasari periculoase sunt considerate cele din Bucuresti cu rivalele "de moarte", cea de la Brasov si cea de la Pitesti. Personal am avut o deplasare (spre Craiova) cu mare grija, caci am calatorit în vagon cu galeria
    Rapidului, care venea la meciul cu noi (se întâmpla prin 1999). Eram în compartiment mai multi, nu ne cunosteam, iar când am coborat pe peron, am scos fiecare fularele si steagurile alb-albastre! Fiecare ne gândisem ca ceilalti poate sunt rapidisti.
    Cea mai frumoasa deplasare am avut-o în 2002, la Craiova, când m-am vopsit albastru, Stiinta a batut pe Steaua cu 3-1 (acel meci la care au ramas 20.000 de oameni în afara stadionului!), iar eu am fost filmat de Pro TV de albastru ce eram.

    "JUVETELE" PERFECT
    Jucatorul ideal pentru Universitatea trebuie sa fie talentat, cu sufletul pentru Stiinta si, de preferinta, oltean, ca sa fie acceptat mai usor de galerie si de public. Originea nu este, insa, un impediment in a fi acceptat in Banie, cel mai bun exemplu fiind "olteanul de origine maghiara", regretatul Zoli Crisan.

    IDOLII DIN COPILARIE
    Am trecut de vârsta cu idoli de orice fel, dar, totusi, Sorin Cârtu îmi place foarte mult, atât ca fotbalist, cât si, mai ales, ca inteligenta. De asemenea, îl admir pe Emil Sandoi, de departe lider ca bun simt si suflet pentru Universitatea. Ca talent Ilie Balaci, ca spirit Petre Deselnicu - la a carui moarte am plans, ca modestie Silviu Lung - l-am rugat sa facem o fotografie impreuna si a zis "sa nu va stric poza!" Dar, pana in 2002, idol principal mi-a fost Gica Popescu, care a crescut sub ochii mei si o data cu mine.

    NU MAI TIN LA POPESCU
    Gica Popescu este un doar tradator. În vara lui 2002 Dinamo furase 12 jucatori de la Craiova, Popescu s-a gasit sa se duca tocmai acolo sa joace! Si-a pierdut respectul meu - si nu numai - si ma îndoiesc ca si-l va recâstiga vreodata. A fost o furtuna de siderare, tristete si revolta în inima mea când am aflat ce a facut.
    Totusi, nu uit ca e a facut candva, cand nu punea banii pe primul loc, cel mai curajos gest din istorie pentru Universitatea, fugind de la Steaua si ascunzandu-se un timp de militia comunista si riscand puscaria numai si numai pentru a juca la Stiinta.

    INIMA DE OLTEAN
    Nu mi-a fost niciodata rusine ca sunt suporter al Universitatii Craiova! Chiar si acum, în "B", tin steagul sus si ma lupt cu ironiile prietenilor si colegilor suporteri ai altor echipe! Un suporter adevarat tine cu echipa lui în orice divizie ar juca si, daca pe vremuri îmi puneam întrebarea - utopica atunci - daca Stiinta ar fi în "B", daca m-as mai duce la meciuri, acum am si raspunsul: tocmai m-am intors din cea mai lunga deplasare din "B", aceea de la Sibiu.

    STEAUA = DINAMO
    Exista o foarte mica diferenta între rivalele noastre. Între Steaua si Dinamo aproape se poate pune un mare semn de egalitate.
    Dinamo e însa mai urâta, din mai multe motive: a reprezentat în fotbal militia si securitatea, reprezinta politia, e ultima echipa din "A" învinsa de Stiinta, e prima echipa cu care Craiova s-a batut pentru campionat, in 1973, titlu furat atunci, cum se stie, de Dinamo, in urma unui aranjament murdar, iar în trecutul apropiat a tot luat cu japca jucatori de la Stiinta, lucru care nu se poate uita!
    Si Steaua a "apelat" la astfel de metode, dar parca mai putin in dauna Stiintei.

    AM BATUT ÎN GHENCEA
    Cel mai frumos meci pentru mine a fost victoria cu 2-1 în Ghencea din 29 noiembrie 1989, când Steaua era vicecampioana Europei, iar Craiova o echipa tânara, în formare, cu Sorin Cârtu tânar antrenor si Gica Popescu tânar lider de echipa! Ca realizare, câstigarea campionatului si a cupei în 1991!

    ÎNTRE TORINO, CATALUNYA SI MARSEILLE
    Am echipe favorite si in alte tari, dar nu tin cu ele asa de intens. Totusi m-am consumat enorm când Juventus a pierdut doua finale de Liga Campionilor la rând. Mai simpatizez si cu FC Barcelona si Olimpique Marseille. Tin cu aceste echipe în special în cupele europene, urmaresc, dar nu foarte atent disputele din alte campionate, mai ales când sunt spre final. La nivel de echipe nationale tin cu squadra azzura. Dupa România, fireste!

    TOTUL DIN PASIUNE
    Uneori galeriile din Romania sunt finantate de cluburi. Depinde de la caz la caz, de la perioada la perioada, de la grupare la grupare si de la persoana la persoana. Eu n-am primit bani de la club nici macar
    pentru ca am realizat si întretinut vreo 9 luni website-ul oficial. Nici nu am cerut, nici nu mi s-a oferit.

    ULTRASII CAUTA VIOLENTA
    Nu cred ca exista respect între suporterii din România! Ce rost are sa hulesti pe cineva care tine cu alta echipa decât a ta ? Oricum nu îl faci sa îsi schimbe pasiunea, dimpotriva, îl întarâti! Asa autonumitii "ultrasi" cauta violenta, iar când aceasta se întoarce asupra lor, protesteaza.
    Am citit pe un site un protest al lor ca de ce jandarmii îi pocnesc în anumite conditii, lipsit de corectitudine, dupa parerea lor, justificata prin aceea ca si ei pocnesc pe altii, dar o fac în alte conditii!! Adica, dupa parerea lor, ei au voie sa pocneasca un suporter al altei echipe - desi acela e un om pasnic - dar jandarmii, daca îi pocnesc pe ei pentru ca au provocat scandaluri, sunt niste nenorociti! Prin urmare, e foarte bine ca violentii din galerii rivale s-au unit într-o actiune, dar, înainte de a protesta la adresa bulgarilor, ar trebui sa realizeze ca si ei au facut altora exact aceleasi lucruri!
    Orice om, suporter, tâmplar, profesor, vânzator, presedinte de club sau de bloc, ar trebui sa se comporte ca un gentleman! Educatia este aceea care desparte omul de instinctele negative animalice. În România nu s-ar putea juca fara garduri decât daca s-ar pune în loc santuri adânci de 4 metri si late tot cam atât!

    CRAIOVA ARE PRIORITATE
    Pentru mine Craiova are prioritate în fata a orice altceva, spectacole de opera (a doua mare pasiune a mea, insuflata de mama), meditatii (amânate sau anulate pentru a vedea un meci). O data, in 1997, am plecat mai repede de la un examen (pe care l-am promovat, însa) pentru a ajunge la Ploiesti, la meci. In 1990 la meciul Universitatea Craiova - FC Corvinul Hunedoara 8-1 am ajuns la o zi dupa ce mi-am scos piciorul din gips, desi doctorul îmi recomandase repaos ( meciul a stat la baza câstigarii titlului de catre Stiinta). Tot in 1990 am fost la meci la Ploiesti cu bicicleta, iar in 2001, dupa partida Petrolul Ploiesti - Universitatea Craiova, scor 2-0, am vomitat de nervi, in tren, la intoarcere.
    Cand Universitatea este obligata sa dispute meciuri cu portile închise, apelez la TV, radio, internet, telefoane la prieteni ziaristi care se duc la meci. Daca as fi în Craiova, sigur as fi sus, pe Polivalenta.

    WEBSITE-URILE
    Internetul mi-a oferit posibilitatea de a face efectiv ceva concret pentru Craiova: website-uri. Intai o pagina mica, aflata si acum pe site-ul personal, din care s-a nascut site-ul Adrian Leu_alb_albastru - www.rimo.ro/leu_alb_albastru .
    Site-ul Craiova Maxima - www.craiova-maxima.com - in prezent cel mai vechi si cel mai complet site al Stiintei - care a fost multa vreme (vreo 3 ani) site-ul Craiovei numarul 1 (loc pe care il ocupa si acum intre site-urile realizate si intretinute de o singura persoana).
    Apoi ... chiar site-ul oficial - www.fcuniversitatea.ro - timp de 9 luni (versiunea facuta de mine nu mai este, insa, on-line).
    In fine, site-ul Fan Club "Blue Lions" - www.bluelions.ro - cel mai vechi Fan Club oficial din Romania.
    La un moment dat, timp de 4 luni, am avut in administrare nu mai putin de 4 site-uri dedicate Universitatii (cele enumerate si descrise mai sus)!

    Articolul in gasiti si pe site-ul Adrian Leu_alb_albastru - http://www.rimo.ro/leu_alb_albastru/ sau direct la http://www.rimo.ro/leu_alb_albastru/sport4all.htm

  2. #2
    incepator Atomic_LIon's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Bah Leu alb a;bastru sunt mijto siturile tale da am si yo o intrebare U in ce galerie stai cand vi la meci????
    MeReU PeStE ToTi ! ! !

  3. 26th May 2006, 23:20

  4. #3
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    vladute nu-l cunosti sa te pronunti
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  5. #4
    Fan Craiova leu_alb_albastru's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Atomic_LIon View Post
    Bah Leu alb a;bastru sunt mijto siturile tale da am si yo o intrebare U in ce galerie stai cand vi la meci????
    La Craiova nu prea stau in galerie, prefer tribuna a doua sau oficiala.
    In deplasari stau mai mereu in galerie - si am fost inclusiv cu dinamo II - http://www.universitateacraiova.ro/20052006/etapa30.htm

    Dar de ce intrebi ?

  6. #5
    incepator
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Iubesc craiova de cand ma stiu. Dar trebuir sa recunosc cu durere in suflet ca din echipa pe carte o stiam eu de acum 20 de ani nu a mai ramas nimic...nimic... offf.
    Nu ne ramane decat sa speram ca lucrurile se vor remedia si ce am vazut in meciul de ieri cu Vasluiul nu vom mai vedea in scurta vreme.
    Cred totusi ca fara 1-2 jucatori(macar) de valoare certa si demonstrata nu vom putea face fata in liga 1. Voi ce spuneti dragii mei suporteri si admiratori ai Craiovei Maxima...ehe ce vremuri. Oare vom mai avea parte vreodata de ele...?
    Sa avem totusi rabdare si sa vedem ce se va intampla. Dar oare cata rabdare putem avea totusi atunci cand stim ca nu mai sunt decat 29 de etape iar stafia campionatului in care am picat in B parca ne mai urmareste inca nu este asa??
    Craiova nu merita sa mai treaca prin rusinea de acum 2 ani dar mai ales NU MAI ARE VOIE sa treaca prin asa ceva!!!
    Macar pt. amintirea Craiovei Maxima daca nu pt. altceva!!!
    Asta da, ar fi din partea jucatorilor de astazi ai Craiovei o dovada adevarata de IUBIRE ALB-ALBASTRA.

    HAI CRAIOVA!!!

  7. #6
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Tin cu Craiova de la 5 ani, cand am mers pentru prima data in viata mea la un meci de fotbal in Hunedoara, orasul meu natal. Corvinul conducea cu 4-0, incepuse oarecum o perioada mai putin frumoasa pentru Craiova. Eu cand am vazut scorul initial m-am bucurat , Corvinul castiga, faza la care tata mi-a dat o palma dupa cap si mi-a spus ca ceilalti sunt ai nostri, adica Universitate Craiova, si din momentul ala tin cu Universitatea Craiova.
    In septembrie 1989 ne-am mutat in Tg-Carbunesti, langa Tg-Jiu, si in toamna lui 89 am fost pentru prima data pe stadion la Craiova, la un meci contra lui Dinamo. Scor final 1 - 0 pentru stiinta, marcator Ciurea. Atfosmera de la meci a fost incendiara, echipa a jucat fenomenal, am ramasa indragostit definitiv de atmosfera de pe maracana noastra, a oltenilor, dupa acest meci.
    Cum liceul l-am facut in Craiova, in perioda 93-97 nu am ratat nici un meci de acasa al Stiintei si am mai fost si la cateva in deplasare, dar cu anii atmosfera pe station a inceput sa se strice, cantecele au fost inlocuite cu injuraturiile si asa mai departe, cu toate ca de acum incolo sper ca galeria Craiovei va redevenii ce a fost o data, patimasa si civilizata.
    Acum sa va explic de ce la echipe favorite se mai afla Brcelona si Poli Timisoara: Cu Barcelona tin din perioada cand a fost antrenata de Cruyf, deoarece mi-a placut foarte mult stilul de joc ofensiv impuns de el la echipa, iar cu Poli tin datorita faptului ca e echipa din orasul in care am stat 9 ani de zile si teoretic inca mai stau.
    Dar in sufletul meu intotdeauna Stiinta va fi pe primul loc.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  8. #7
    incepator
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    spain
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    ¨despues de 2 salen 3´´ la 4000 de km distanta de casa sunt si singura ma echipa a carui tricou si fular il port cand ma duc la stadionu lu poli el ejido(spania-almeria)este univ craiova.Stiu ca se uita spanioli ciudat si mah intreaba ce echipa e si le zic :bah stii pe steaua (da) pe dinamo(pai nu) e asta e echipa care ii folla in cullo pe astia 2 )))))))))))))) anti buCUResti para siempre

  9. #8
    Fan Craiova leu_alb_albastru's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by atdi View Post
    faza la care tata mi-a dat o palma dupa cap si mi-a spus ca ceilalti sunt ai nostri, adica Universitatea Craiova, si din momentul ala tin cu Universitatea Craiova.
    Beton!

  10. #9
    procrastination dannymoga's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    La Chaux-de-Fonds
    Posts
    275
    Reputatie
    1
    Mah fratilor, eu nu inteleg de ce nu sponsorizeza si primaria aia a Craiovei echipa!!! O echipa care are bani isi permite orice... Fara bani, oricati suporteri ar avea..e in cadere libera..
    Eu tin cu craiova de cand ma stiu, dar nu am prins niciodata o satisfactie sublima cu aceasta echipa!!!!
    Poate se vor remedia lucrurile pe viitor, dar e bine ca avem o echipa tanara care cred eu ca daca e condusa bine, o sa ajunga departe in 2-3 ani... Bafta universitatii ca are nevoie!!!

  11. #10
    inima de leu the lion king's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2,278
    Reputatie
    1
    pai tu tii cu CRAIOVA?cred ca glumeti,vad acolo ca tii si cu steaua.nu avem nevoie de tine pe aici si cred ca minti.du-te la steaua ta,cu jiji cu tot.pleaca de aici.
    [SIZE="2"]NU TE VOM UITA NICIODATA!
    SOHA NEM FELEDUNK![/SIZE]

  12. #11
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dannymoga View Post
    Eu tin cu craiova de cand ma stiu, dar nu am prins niciodata o satisfactie sublima cu aceasta echipa!!!!
    "satisfactia sublima" pt mine este Universitatea Craiova .. faptul ca exista .. iti multumesc Stiinta pt ca existi !!

    iubirea nu poate fi conditionata de "performante" .. HAI CRAIOVA
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  13. #12
    inima de leu the lion king's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2,278
    Reputatie
    1
    corect.aici ai zis-o.ce sa stie stelistu ala de zice ca simpatizeaza CRAIOVA.SA PLECE!!!!
    [SIZE="2"]NU TE VOM UITA NICIODATA!
    SOHA NEM FELEDUNK![/SIZE]

  14. #13
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    HAI CRAIOVA

    HAI CRAIOVA

    HAI CRAIOVA







    Vino cu noi! - Avocati - Bancuri

  15. #14
    incepator tifo's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    UNIVERSITATEA CRAIOVA tu esti motivul pentru care ma trezesc dimineata!!!
    fara tine viata nu are sens!!! FORZA STIINTA!!!

  16. #15
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tifo View Post
    UNIVERSITATEA CRAIOVA tu esti motivul pentru care ma trezesc dimineata!!!
    fara tine viata nu are sens!!! FORZA STIINTA!!!
    frumos spus
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  17. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    0
    viva craiova !





    www.x6.ro

  18. #17
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Balaci, firea cea intoarsa, Negrila cel trist si mic,
    Stefanescu cantand dulce a iubirii primavara,
    Camatar' croind la planuri din cutite si pahara,
    Beldeanu vestind in stihuri pe razboiul inimic.

    Lira de argint, Ticleanu - Donose, cuib de-ntelepciune etc

  19. #18
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Iară noi? noi, epigonii?... Șuturi reci, pase bușite,
    Mici de zile, mari de patimi, inimi bătrâne, urâte,
    Măști râzânde, puse bine pe-un caracter de nimic;
    Mititelul nostru: umbră, patria noastră: o frază;
    În noi totul e spoială, totu-i lustru fără bază;
    Voi credeați în alb-albastru, noi nu credem în nimic!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •