Antrenorul dinamovist e foc si Para pe tehnicienii echipelor Chelsea si Manchester United , dar si pe comentatorii de la Pro TV.


Mircea Rednic, antrenorul echipei de fotbal Dinamo, era ieri dimineata furios. Pe Jose Mourinho, pe Sir Alex Ferguson si pe norocul proverbial al stelistilor. „Puriul” era dezumflat, dupa ce urmarise desfasurarea evenimentelor din semifinalele Ligii Campionilor.

La finalul meciului de campionat cu Gloria Bistrita, tehnicianul dinamovist anunta ca obiectivul „spartanilor” sai pentru viitorul sezon al Ligii este calificarea in optimile de finala, fara sa se gandeasca vreo clipa la faptul ca insasi intrarea in grupele competitiei ar putea fi periclitata. Pentru „cainii rosii”, sigura este in acest moment doar prezenta in Cupa UEFA.

EVZ: Mircea, EVZ te-a cautat miercuri seara, la cateva minute dupa terminarea partidei AC Milan - Manchester United. N-ai raspuns la telefon. Chiar asa de mare e supararea la Dinamo?
Mircea Rednic: Eram suparat, normal! Aveam cutitul infipt in rana. Orice discutie despre meciul AC Milan - Manchester United ar fi insemnat atunci o rasucire a cutitului in rana! Asa ca am preferat sa nu raspund la telefonul mobil.

„La 2-0 am inchis televizorul”

Cum ai caracteriza jocul de pe „San Siro”?
Dureros pentru Dinamo! La 2-0 am inchis televizorul! Am urmarit meciul impreuna cu niste prieteni. Le-am zis din prima repriza ca Manchester n-are nicio sansa de calificare, la felul cum incepuse jocul... Incredibil de prost au jucat englezii... Niste „impuscati”! Iar Ferguson statea lipit de scaun, fara sa faca nicio mutare. Sa schimbe ceva, sa se agite si el putin... Si schimbarile de jucatori le-a efectuat tarziu. Foarte tarziu.

Iar cu o zi inainte, aia de la Chelsea s-au facut de tot rasul cu jocul lor. Toate baloanele pe Drogba, la bataie.... Pai asta e joc? Sa nu mai aud de Mourinho si de Ferguson in viata mea! Din vina lor, a antrenorilor, au ratat Chelsea si Manchester calificarea in finala! Iar comentatorii de la Pro TV puneau si ei sare pe rana. Ba spuneau ca Dinamo pierde opt milioane de euro daca nu intra in grupe, ca se bucura stelistii si rapidistii... Parca n-am fi romani. Numai la raul altuia ne gandim!

Esti suparat rau...
Pai cum sa nu fiu? Heinze, de la Manchester, e jucator? Pulhac e cu trei clase peste el! Joci cu Fletcher? Ce fotbalist e asta? Cum e posibil sa ai un singur varf de atac si nici ala unul autentic, asa cum e Rooney, iar pe banca sa-i tii pe Smith si pe Saha... Iar Cristiano Ronaldo numai cu calcaiul lovea mingea... Numai „biciclete” are portughezul asta in cap! N-a fost singurul lucru care m-a deranjat.

„Dinamo n-a avut niciodata bulan!”

...
Sunt suparat fiindca Dinamo n-a avut niciodata bulan la tragerea la sorti in toata istoria clubului. Si n-a avut nici acum, cand a fost sa profite de alte rezultate! Daca ar fi fost alte echipe romanesti in locul nostru, sigur ar fi intrat in grupe! aia de la Steaua au jucat numai cu formatii de pluton in cupele europene.

Noi, cei de la Dinamo, am picat ba cu Liverpool, ba cu campioana URSS, Dinamo Minsk... Atentie, cu campioana URSS, nu a Rusiei... Ei au jucat cu echipe de pluton: MTK Budapesta, Kuusysi Lahti... In 1986, primul meci greu l-au avut cu Anderlecht Bruxelles, in semifinale! Iar in 1989, Steaua a ajuns fara sa vrea in finala cu AC Milan!

Dinamovistii au dat impresia ca stau prea mult cum mana intinsa la altii. Ai spus ca vrei sa te califici din grupe. Atunci, ce problema ar fi sa treci de un tur preliminar?
Aici e vorba de bani. De foarte multi bani. S-ar putea pierde pe putin cinci-sase milioane de euro! Pe de alta parte, poate e mai bine ca nu ne-am calificat direct in grupe. S-ar fi spus ca sunt eu norocos si ca noi, dinamovistii, vrem pomana. Vom juca ultimul tur preliminar si cu asta basta! Poate picam cu Real Madrid si spaniolii vor prinde o zi proasta (rade). Cine stie...

Daca nu vei reusi sa intri cu Dinamo in grupe, poate te „transferi” la Steaua...
Ce sa caut eu la Steaua? Dupa ce voi pleca de la Dinamo, ma voi duce direct in strainatate. Si am oferte de la echipe de-afara...

Consecinta

Actionarii „cainilor” au blocat transferurile!

Faptul ca Dinamo n-are garantata prezenta in grupele Ligii a produs un soc in „Groapa”. Actionarii „cainilor” au schimbat din mers strategia pentru sezonul urmator al cupelor europene. La Dinamo se vor investi bani doar daca adversarul din turul trei preliminar va fi unul abordabil.

„Blocam toate transferurile! In ziua in care vom afla cu cine vom pica in turul trei preliminar, atunci vom anunta daca vom aloca sume mari pentru cumpararea de jucatori.

Daca vom intalni o superechipa precum Liverpool, sunt putine sanse sa ne calificam in grupe, asa ca nu vom aduce fotbalisti scumpi la Dinamo. Nu facem echipa pentru Cupa UEFA, fiindca de-acolo nu ni se intorc banii investiti”, s-au exprimat sefii.

evenimentul zilei