Page 13 of 26 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 253 to 273 of 526

Thread: Naționala de handbal feminin

  1. #253
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    dom'le suntem o tara de nebuni.cum sa-i dai astuia incredere cand se injura cu jucatoarele unii pe altii prin presa?e ca si cum ne-am sinucide...groaznic.

  2. #254
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pai din grupe se califica in sferturi primele patru echipe iar noi ar trebui sa trecem macar de Angola si Kazahstan.
    Daca nu vom bate nici aceste 2 echipe chiar ca nu avem ce cauta acolo!
    Pai la atmosfera din lot e posibil si asta

  3. #255
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Eu sunt convins ca fetele vor fi determinate si vor face o performanta mare. Nu in fiecare zi ajungi la Jocurile Olimpice. Sper ca si Tadici sa-si aduca aportul de valoare.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #256
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sunt convins ca vor trece peste toate probleme...sunt optimist Chiar au sanse la o medalie!
    www.fangymnastics.com

  5. #257
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Cu 39 de zile înaintea startului Olimpiadei, naționala feminină de handbal a rămas fără căpitan, iar România fără port drapel la JO. Din cauza unor probleme fizice, Steluța Luca, interul dreapta al primei reprezentative, nu va mai face deplasarea spre China. "Steluța a venit la mine și mi-a zis că o doare spatele și din această cauză nu poate merge la Olimpiadă. Am stat o oră de vorbă cu ea. A făcut și o scrisoare prin care anunță că, din cauze medicale, renunță să facă deplasarea la Beijing. Scrisoarea mi-a înmânat-o și mie și a trimis-o și la federație”, a declarat pentru ProSport selecționerul Gheorghe Tadici.


    În replică, Steluța Luca a declarat: "Nu am nici un fel de probleme medicale, să nu se înțeleagă greșit. Pur și simplu am considerat că fizic nu mai fac față la cerințele de înaltă performanță ale antrenorului, federației și suporterilor. Este decizia mea și vă rog să mi-o respectați. Deja am un sentiment de regret, este și normal pentru că urmează Jocurile Olimpice și orice sportiv visează să ajungă acolo dar o să mă consolez cu faptul că încă doi ani voi putea să joc la echipa mea de club, echipa mea de suflet, Oltchim Râmnicu Vâlcea".



    Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR, anunțase că în cazul în care Luca nu va mai merge în Beijing, portdrapel va fi tot o componentă a naționalei de handbal.

  6. #258
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    am ajuns la concluzia ca nu exista nici macar un singur lucru normal in tara asta.Velaria Bese a fost aleasa prin vot democratic capitanul echipei nationale de handbal la Olimpiada si automat port-drapelul lotului olimpic,de catre colegele de la echipa nationala.fara cuvinte...

  7. #259
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sentient7 View Post
    am ajuns la concluzia ca nu exista nici macar un singur lucru normal in tara asta.Velaria Bese a fost aleasa prin vot democratic capitanul echipei nationale de handbal la Olimpiada si automat port-drapelul lotului olimpic,de catre colegele de la echipa nationala.fara cuvinte...
    Si la ce te asteptai? Sa fie "parvenita" de Hutupan? E clar cine face inca legea la Nationala

  8. #260
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Narci

    Salut, oameni, sper sa castigam cat mai multe meciuri la J. Olimpice, sper k nici nu se pune problema sa nu iesim din grupe. Multa bafta tuturor! Preferata mea e Narci, am si facut un clip despre ea, sper sa va placa. http://www.youtube.com/watch?v=BhZ24Y8p638

  9. #261
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nationala de tineret a inceput CM din Macedonia cu 2 infrangeri impotriva Germaniei si Ungariei

  10. #262
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    turneu albertville :


    FRANȚA-ROMÂNIA 22-23 (10-8)
    De neoprit!
    de Marian Ursescu

    După Norvegia și Ungaria, România a învins Franța la ea acasă.

    Niciodată de cînd Gheorghe Tadici a preluat "naționala" României, în februarie 2005, "tricolorele" nu învinseseră Franța într-un meci amical. Trei partide de verificare, tot atîtea victorii pentru elevele lui Olivier Krumbholz. Româncele le bătuseră însă pe franțuzoiace în jocurile oficiale, la Mondialele din 2005 și 2007.
    Tradiția nu s-a mai păstrat și aseară, la Albertville. Chiar dacă au început slab, așa cum ne-au obișnuit în ultimul timp, "tricolorele" au revenit în partea a doua și au învins. În prima parte doar portarul Luminița Huțupan Dinu a ținut România în viață. Și de partea cealaltă Valerie Nicolas a făcut minuni, gazdele intrînd la cabine în avantaj, 10-8, dar după 10-6!

    În partea a doua, Tadici a schimbat linia de 9 metri. Au intrat Brădeanu, Senocico și Amariei, iar fața echipei noastre s-a schimbat. România a egalat la 13 în minutul 38 și apoi s-a desprins la 18-15 în minutul 44. Viitoarea adversară de la euro 2008 nu a capotat însă, a revenit, dar România a punctat în ultimele 5 minute prin Valentina Elisei, extrema care ne-a lipsit atît de mult în Franța. Azi, România va întîlni Rusia, campioana mondială, în al doilea meci de verificare de la Albertville.

    Franța 22 (10)
    Herbrecht 7, Lacabere 4, Signate 3, Tounkara 2, Tervel 1, Vanparis 1, Cano 1, Boudouin 1, Ayglon 1, Rolland 1. Antrenor Olivier Krumbholz
    România 23 (8)
    Senocico 6, Elisei 5, Gîlcă 4, Amariei 3, Maier 2, Brădeanu 2, Neagu 1. Antrenor: Gheorghe Tadici






    25.07.2008
    HANDBAL / România-Rusia 33-33 (15-17)
    Sperietoarele!
    de Marian Ursescu

    România a fost la un pas să bată campioana mondială, Rusia, dar a fost egalată în ultimul minut

    Aseară, la Albertville, România și Rusia s-au întîlnit pentru a șasea oară în ultimii patru ani. Campioana mondială, Rusia, e singura echipă din cele 11 prezente la Beijing pe care "tricolorele" nu au reușit să o învingă. Pentru elevele lui Gheorghe Tadici "mastodonții" ruși au devenit un fel de sperietoare.


    Rusia bătuse în prima zi a turneului din Franța cu 36-22 Brazilia, iar România trecuse de gazde cu 23-22. Cu toate vedetele în echipă, rusoaicele au început lansat, profitînd de ratările și greșelile incredibile ale româncelor. A fost 4-0 (minutul 8) și mai apoi 9-4 (minutul 17) pentru rusoaice. Pivoții Bodnieva, Șipilova sau Romenskaia au fost de neoprit, Rusia intrînd la cabine în avantaj cu 17-15. În partea a doua însă, România a jucat altceva. Pivotul Ionela Stanca a arătat de ce a fost desemnată cea mai bună pe postul său în 2007, Carmen Amariei ne-a adus aminte de vremurile cînd juca la Slagelse, iar în apărare trioul Beșe-Brădeanu-Meiroșu a găsit soluții să lupte cu Polenova, Postnova sau Bliznova. Incredibil, România a preluat conducerea în minutul 46, 25-24, și s-a desprins apoi la două goluri.


    Cu două minute înainte de final "tricolorele" aveau 33-31, dar nu au știut să le țină la distanță pe rusoaice. Andriușina și Bliznova au înscris, scoțînd inextremis un rezultat care face foarte bine la moralul româncelor.

    "Am arătat că putem să ne batem cu oricine. Oricum, Rusia rămîne cel mai greu adversar posibil la Beijing", a declarat Gheorghe Tadici.

    România 33 (15)
    Amariei 9, Stanca 6, Lecușanu 6, Brădeanu 4, Elisei 3, Beșe 2, Senocico 2, Olteanu 1. Antrenor: Gheorghe Tadici
    Rusia 33 (17)
    Dmitrieva 4, Andriușina 4, Bodnieva 4, Postnova 3, Bliznova 3, Polenova 3, Dmitrieva 3, Kareeva 2, Romenskaia 2, Marenikova 2, Uskova 1, Poltorațkaia 1, Turey 1. Antrenor: Evgheni Trefilov

    Întîlnirile precedente cu Rusia
    29-31 Cupa Mondială 2005
    23-28 finala CM 2005
    28-29 Panonia Cup Ungaria
    32-35 Cupa Mondială 2007
    20-30 semifinala CM 2007

  11. #263
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    deci Amariei 9 goluri.Tadici ar trebui impuscat pentru ca a omis-o la ultimele doua Mondiale.vad ca Lecusanu este intr-o forma excelenta.din cate observ,fara sa vad meciuri,avem o linie de 9 metri extraordinara,probabil cea mai buna din lume la ora aceasta si de valoare apropiata.sper sa o tina forma pe Amariei,cea mai buna jucatoare si pe atac si pe aparare.pivotul este bun,extrema stanga la fel.stam prost in extrema dreapta si stam prost cu rezerva de portar.aici este o problema,pentru ca marele Tadici a zis ca s-ar putea sa tina trei portari pe foaia de joc si astfel o jucatoare de camp ar ramane in afara satului olimpic.problema asta se intampla de fapt pentru ca noi nu avem portar de rezerva,din cauza asta Tadici sperand sa faca o jumate de portar din cele doua rezerve...personal as tine-o pe Tolnai si toate jucatoarele de camp,nu vad la care s-ar putea renunta...ca forma de joc la Nechita,dar este o idee relativ proasta pentru ca am ramane in doua extreme.

    ps:presimt ca o va lasa pe Meirosu in afara lotului...

  12. #264
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    pai Amariei e singura care poate sa faca fata din punct de vedere fizic in fata rusoaicelor...la un moment dat Amariei ii cerea lui tadici sa o schimbe....cred ca era franta saraca
    www.fangymnastics.com

  13. #265
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Cn credeti ca ar trebui convocata?Si cn credeti ca din lotul de 15 care a fost deplasat la Beijing nu trebuia sa fie acolo?

  14. #266
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se pare ca Voina va fi noul antrenor, asadar se merge din rau in mai rau.

  15. #267
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    EU nu inteleg de ce nu strang astia din buci sa o aduca pe anja andersen...dar se vede ca federatia nu e capabila sa isi asume niste riscuri...tot pe prafuitii nostrii mizeaza!

  16. #268
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M0rph View Post
    EU nu inteleg de ce nu strang astia din buci sa o aduca pe anja andersen...dar se vede ca federatia nu e capabila sa isi asume niste riscuri...tot pe prafuitii nostrii mizeaza!
    Eu n-as aduce-o pe Andersen, e prea dificila. Se supara si pleaca in mijlocul CE, e in stare. Dar repet, singura solutie este antrenor strain de top, altfel ne prabusim

  17. #269
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    antrenoru frantei si ala era interesat de nationala romaniei...oricare trebuie un antrenor detasat de balacareala interna din federatie si liga nationala

  18. #270
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Handbalistele lui Voina intalnesc campioana olimpica, Norvegia, in primul meci din Danemarca

    Dezamagite si cu ganduri de retragere dupa Olimpiada de la Beijing, handbalistele de la nationala au plecat zambitoare in Danemarca, doar cu o zi inainte de primul lor meci de la Cupa Mondiala. "E vorba de omogenizarea echipei! O sa incercam sa aducem in jocul nostru totul pentru a putea fi o adevarata echipa!", a spus la plecare Adina Meirosu.

    Radu Voina nu si-a propus rezultate marete la primul sau test pe banca nationalei feminine, singurul scop al noului selectioner pare a fi reinnodarea relatiilor intre jucatoare. "Speram sa regasim acea placere de a juca pentru echipa nationala si este primul test sa vedem daca putem sa facem asta!", a declarat Voina.

    Cupa Mondiala din Danemarca este un turneu traditional care se desfasoara in fiecare an (14-19 octombrie) si reuneste cele mai bune opt nationale din lume, impartite in doua grupe. In 2006, nationala Romaniei a cucerit argintul dupa o finala cu Rusia.

    Romania face parte din grupa B alaturi de Norvegia, Suedia si Germania. In cealalta grupa, campioana mondiala, Rusia, se bate cu Danemarca, Franta si Ungaria.

    PROGRAM

    Marti, 14 octombrie
    Ungaria - Franta
    Suedia - Germania
    Norvegia - Romania
    Danemarca - Rusia

    Miercuri, 15 octombrie
    Rusia - Ungaria
    Suedia - Romania
    Norvegia - Germania
    Danemarca - Franta

    Joi, 16 octombrie
    Germania - Romania
    Rusia - Franta
    Norvegia - Suedia
    Danemarca - Ungaria

    Sambata, 18 octombrie

    Semifinale 1
    Semifinale 2

    Duminica, 19 octombrie

    Finala mica
    Finala mare
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  19. #271
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Romania spulberata de Norvegia in primul meci. Asa cum am spus, o sa ne prabusim

  20. #272
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Cat a fost scorul, sau meciul este in desfasurare?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #273
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Cand am plecat eu din fata televizorului mai erau 5 minute si Norvegia conducea cu 27-20, nu stiu inca rezultatul final. Dar am jucat dezastruos

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •