Page 11 of 26 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 211 to 231 of 526

Thread: Naționala de handbal feminin

  1. #211
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    DOBRIN, BARCAN, AMARIEI, GOGARLA SI ALEXANDRESCU AU FOST CHEMATE LA LOT
    Gheorghe Tadici a anuntat miercuri jucatoarele convocate la prima actiune a nationalei feminine de handbal în acest an. ”Vreau sa fie clar! Aceste jucatoare au fost propuse la sedinta Comisiei Tehnice în care a fost analizata participarea la Campionatul Mondial din Franta, iar eu nu am facut decât sa pun în practica ceea ce mi-au recomandat ceilalți antrenori prezenți. Sunt multe jucatoare tinere, care trebuie sa fie o solutie pentru viitorul primei reprezentative, dar si jucatoare aflate pe final de cariera. Repet, propunerile au venit de la antrenorii din tara”, a declarat Tadici.

    Cantonamentul va avea loc la Râmnicu Vâlcea, reunirea fiind programata pentru 30 ianuarie, ora 12:00, la Hotelul President din Olanesti. Stagiul ar fi trebuit sa se încheie cu un joc international, însa nu a fost perfectat niciun meci. ”Vom juca între noi!”, a comentat Tadici.

    Au fost convocate 25 de jucatoare: Tolnai, Pâslaru, Smedescu – portari; Niculae, Balint, Dobrin-Pacuraru, Holhos, Manea, Bârsan, Barcan, Coadalata, Paraschiv, Gâsca-Alexandrescu, Mitrea, Vadineanu, G. Luca, Tataran, Geiger, Cherascu, Senocico, Tacalie, Gogârla, Amariei-Lungu, Neagu si Cartas.
    sursa: prosport
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  2. #212
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    mda,o sa fie o atmosfera "draguta" la lot...

  3. #213
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Rămânem cu poarta goală: Luminița Huțupan se retrage...

    A scris veritabile pagini de istorie ale handbalului feminin din țara noastră. A reușit în nenumărate rânduri să închidă poarta „tricoloră”. Ambiția și dăruirea de care a dat dovadă între buturi au transformat-o într-o legendă a handbalului românesc. A fost cea mai bună! Este cea mai bună! Din păcate, nu va mai fi deloc. Luminița Huțupan a decis să se retragă...

    Desemnată cea mai bună handbalistă din România în anul 2007, celebra portăriță a hotărât să pună punct celor două decenii de carieră la cel mai înalt nivel. Potrivit cotidianului Cancan, motivul acestei decizii este unul de natură personală. Mai precis, Luminița vrea să părăsească pentru totdeauna buturile pentru a se dedica familiei. Dorește să fie tot timpul alături de soțul Ștefan Dinu, căruia vrea să îi dăruiască un copil.

    Actualmente în vârstă de 37 de ani, Luminița Huțupan Dinu a debutat în handbalul profesionist în anul 1987, cu echipa de senioare a Fibrex Săvinești, unde a activat timp de 10 ani, după care a plecat la Oltchim Râmnicu Vâlcea. A câștigat de nu mai puțin de trei ori Liga Campionilor cu Krim Ljiubjiana (Slovenia) și Kometal Skopje (Macedonia) și de două ori Supercupa Europei. A fost componentă a lotului național care a participat la Olimpiada de la Sidney (2000), precum și la nenumărate turnee finale europene și mondiale. În 2005, în Rusia, a fost declarată cel mai bun portar al lumii. În același an, Primăria din Piatra Neamț i-a acordat titlul de „Cetățean de Onoare”.

    Daca pe plan profesional a câștigat cam tot ce era de câștigat, pe plan personal Luminița își dorește foarte mult un copil. Căsătorită cu vâlceanul Ștefan Dinu în 2000, portărița vrea să devină mamă cât mai curând. De altfel, ea anunțase încă din 2006 că își va încheia cariera pentru că intenționează să rămână însărcinată, însă, la rugămințile conducerii de la Oltchim, a decis să amâne retragerea pentru încă doi ani. În așteptarea copilului, dragostea familiei Dinu se îndreaptă către câinele-lup pe care handbalista l-a botezat Krim, în amintirea echipei cu care a obținut cele mai mari succese din carieră, Krim Ljubljana.
    Sursa: Antena 3.
    Ce parere aveti despre retragerea Luminitei? Cine credeti ca va ocupa postul ei de titular al echipei nationale de acum inainte? Dar la Oltchim?

  4. #214
    ardelean DIXX's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    EU
    Posts
    1,228
    Reputatie
    1
    Între cele 21 de jucătoare înscrise pe listă figurează 12 de la Oltchim, 3 de la "U" Jolidon Cluj și doar 2 de la liderul Ligii Naționale, Rulmentul Brașov. Din străinătate au fost nominalizate două jucătoare, Aurelia Brădeanu (Gyor) și Oana Șoit (Orsan Elda Prestigio).
    Lotul complet este următorul: Dinu, Pâslaru, Tolnai - portari; Maier, Balint, Niculae, Păcurar, Olteanu - extreme; Ivan, Manea, Stanca, Bârsan - pivoți; Meiroșu, Neagu, Lecușanu, Beșe, Senocico, Brădeanu, Luca, Lungu-Amariei, Șoit - linia de 9 metri.
    Dintre acestea, vor fi selecționate pentru turneu între 16 și 18 jucătoare. Așadar, de pe lista antrenorilor Gheorghe Tadici și Dumitru Muși nu lipsește Carmen Amariei. În schimb, nu a fost inclusă Simona Gogârlă.
    Ce ziceti de selectia facuta,nu vreau sa fiu subiectiv dar nu le-as fi luat pe Olteanu ,Ivan si Manea,in schimb le-as fi luat pe Vizitiu si pe Aneta Gheorghe.
    [B]Forza Steagu!!! [/B]

  5. #215
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Demisia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  6. #216
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    desi am zis ca nu mai scriu pe acest forum,unde (unii) moderatori modereaza dupa cum ii taie capul,simt nevoia sa ma laud.am fost primul care a comentat de Tadici si de selectiile sale mirifice chiar inainte de CM...nesimtirea nu are limite la acest om...nu trebuie decat sa citesc primele 3 nume din lot si tensiunea mi se ridica la 600 instantaneu.Dinu,Paslaru,Tolnai.deci Paslaru si cu Tolnai NU AU FOST PORTARITE DE HANDBAL IN VIATA LOR!!!!!!Paslaru traieste de pe alea doua mingi aparate la Gorbitz in seminifinala Mondialului din Rusia,iar Tolnai este de la Zalau...pur si simplu oricare doua portarite de la echipele mai de domane-ajuta din Romania erau cel putin la fel de "bune" ca astea doua...nu mai vreau sa comentez restul lotului,Romania e tara ploii.

  7. #217
    ardelean DIXX's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    EU
    Posts
    1,228
    Reputatie
    1
    Ehe..daca Dogaru Cucuianu juca la Oltchim si nu la Cluj era prima pe lista...
    [B]Forza Steagu!!! [/B]

  8. #218
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sentient7 View Post
    desi am zis ca nu mai scriu pe acest forum,unde (unii) moderatori modereaza dupa cum ii taie capul,simt nevoia sa ma laud.am fost primul care a comentat de Tadici si de selectiile sale mirifice chiar inainte de CM...nesimtirea nu are limite la acest om...nu trebuie decat sa citesc primele 3 nume din lot si tensiunea mi se ridica la 600 instantaneu.Dinu,Paslaru,Tolnai.deci Paslaru si cu Tolnai NU AU FOST PORTARITE DE HANDBAL IN VIATA LOR!!!!!!Paslaru traieste de pe alea doua mingi aparate la Gorbitz in seminifinala Mondialului din Rusia,iar Tolnai este de la Zalau...pur si simplu oricare doua portarite de la echipele mai de domane-ajuta din Romania erau cel putin la fel de "bune" ca astea doua...nu mai vreau sa comentez restul lotului,Romania e tara ploii.
    Nu stiu cu cine ai avut conflicte, dar te asteptam cu opinii. Conteaza ideile tale, nu ale altora.

    Cat despre selectie? Fara cuvinte. Sunt curios cat o va juca pe Amariei, ca de selectionat vad ca a selectionat-o. Tare imi e teama sa nu pateasca la fel ca Lecusanu.

    Nume care meritau selectionate: Gogarla, Vizitiu, Dogaru.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #219
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post

    Cat despre selectie? Fara cuvinte. Sunt curios cat o va juca pe Amariei, ca de selectionat vad ca a selectionat-o. Tare imi e teama sa nu pateasca la fel ca Lecusanu.

    Nume care meritau selectionate: Gogarla, Vizitiu, Dogaru.
    la aceleasi 3 jucatoare m am gandit si eu!
    dogaru este mult peste tolnai,vizitiu este in crestere, iar gogarla este gogarla!

    ps. si eu cred ca la mintea lui tadici,lungu va face mai mult banca...

  10. #220
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Antrenorul federal, Remus Drăgănescu, a susținut pentru ProSport că lotul de 21 de jucătoare pentru turneul preolimpic a fost făcut în urma unor meciuri disputate de echipele românești în cupele europene.

    "Antrenorii au decis așa și își asumă responsabilitatea pentru rezultate. Este o concurență aspră la echipa națională și au fost ales jucătoarele care îmbină jocul de atac, cu cel de apărare. Am tot respectul pentru Simona Gogârlă, dar așa au hotărât antrenorii. Riscam să o trecem pe listă, iar după 3-4 zile de antrenamente să o trimitem acasă. Din lista de 21 de handbaliste, vor rămâne 16, dintre care doar 14 vor fi trecute pe foaia de joc. Schimbări în echipă vor mai fi făcute doar în cazuri excepționale, cum ar fi accidentările", a susținut Remus Drăgănescu.

    Antrenorul federal nu a dorit să comenteze afirmațiile patronului echipei Rulmentul, care a declarat că Naționala este pentru interese personale, evitând să intre în polemică.

  11. #221
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se mai poate comenta ceva?

    Gogarla cred ca intre primele 5 jucatoare la care un antrenor sanatos la cap n-ar renunta

  12. #222
    ardelean DIXX's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    EU
    Posts
    1,228
    Reputatie
    1
    Sti cum face Draganescu ,arunca pisica pe ceilalti "antrenorii au decis asa,bala,bla,bla"daca-l iei pe fiecare la rand din federatie nimeni nu stie nimic si nimeni nu vrea sa-si ia nici o raspundere.Manea am auzit ca nu va fi retinuta in lot dar in locul lui Ivan care freaca banca o luam pe Aneta Gheorghe care care are blocajul cel mai bun dandu-le posibilitatea interilor nostri sa arunce mai bine si mai face si faza de aparare foarte bine.
    [B]Forza Steagu!!! [/B]

  13. #223
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Antrenorul federal, Remus Drăgănescu, a susținut pentru ProSport că lotul de 21 de jucătoare pentru turneul preolimpic a fost făcut în urma unor meciuri disputate de echipele românești în cupele europene.

    "Antrenorii au decis așa și își asumă responsabilitatea pentru rezultate. Este o concurență aspră la echipa națională și au fost ales jucătoarele care îmbină jocul de atac, cu cel de apărare. Am tot respectul pentru Simona Gogârlă, dar așa au hotărât antrenorii. Riscam să o trecem pe listă, iar după 3-4 zile de antrenamente să o trimitem acasă. Din lista de 21 de handbaliste, vor rămâne 16, dintre care doar 14 vor fi trecute pe foaia de joc. Schimbări în echipă vor mai fi făcute doar în cazuri excepționale, cum ar fi accidentările", a susținut Remus Drăgănescu.

    Antrenorul federal nu a dorit să comenteze afirmațiile patronului echipei Rulmentul, care a declarat că Naționala este pentru interese personale, evitând să intre în polemică.
    Inseamna ca Amariei e out deja.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #224
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Selecționerul naționalei feminine de handbal, Gheorghe Tadici și-a prelungit joi seara contractul cu FRH până după Olimpiada de la vară.

    Cei doi antenori de la națională, Gheorghe Tadici, Dumitru Muși și președintele FRH, Cristian Gațu s-au întâlnit la Rm. Vâlcea și au parafat o nouă înțelegere.

    „Vechiul contract era destul de neclar, putea fi întrerupt oricând în acest an. Am semnat o prelungire până după Olimpiadă, incluzând și meciurile de accedere la Europeanul din acest an, cu obiectiv clar, calificarea. Domnul Gațu ne-a propus să continuăm și după Olimpiadă, dar o decizie definitivă o voi lua abia în august, în funcție de rezultatul de la Beijing. Este posibil să rămân” a declarat Gheorghe Tadici.

    Astfel, tehnicianul va conduce România atât la calificările la Europene, cât și la Olimpiadă și cel mai probabil va rămâne și ulterior în acesată funcție.

  15. #225
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    din pacate...

  16. #226
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Mda ..unii ar zice din fericire...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  17. #227
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Pregatirea pre-olimpica

    10.6-29.06 Tranzitie
    1.-Tratamente individualizate,
    2.-Recuperare individualizata.
    3.-Program pregatire individualizat

    ETAPA a-III-a- 30.06-09.07.2008 -Pregatitoare
    1)-30.06.-06.07. Moieciu
    L. 30.06 ora 14,00 convocare Moieciu
    D. 06.07 Delpasare Moieciu – Cluj Napoca
    2)-06.07.-16.07.2008 – Cluj Napoca

    ETAPA a-IV-a-10.07.-31.07.Precompetitionala
    1)-10.07.-18.07.2008- Cluj Napoca
    J.- 10.07. -ora 19,00 -Joc ROU – NOR Cluj Napoca
    V- 11.07. -ora 19,00 -Joc ROU – NOR Bistrita
    S.- 12.07. -ora 19,00 -Joc ROU – NOR Cluj Napoca
    Mi.- 16.07 -ora 19,00 -Joc ROU - HUN
    J.- 17.07 -Deplasare Cluj Napoca - Debretin
    V.- 18.07. -Joc HUN –ROU Debretin
    S. 19.07. -Deplasare Debretin -Cluj-
    2)-19.07-22.07.2008.-
    3) 23.07-28.07.2008-Participare turneu Franta
    Mi. 23.07. -Deplasare in Franta-Albertvill
    J. 24.07. -Joc-ROU-FRA
    S. 26.07. -Joc-ROU-RUS
    D. 27.07. -Joc-ROU-BRA
    L. 28.07.-Deplasare Franta -Albertvill –Bucuresti -
    Ma 29.-31.07.-Poiana Brasov





    Asa da ....advesari pe masura dorintei de a cuceri o medalie .


    HAI ROMANIA !
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  18. #228
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    si o veste buna pentru nationala Romaniei:s-a accidentat Bese.acum,chiar nu am nimic cu fata,dar in faza ofensiva a jocului pe pozitia de centru incurca lumea.in rest insanatosire grabnica(dupa Olimpiada daca se poate).

  19. #229
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Esti dus..Bese e intre cele mai bune aparatoare ale lumii si te bucuri... unii sunt incredibili
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  20. #230
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    min. 11

    5-3 pt. Romania
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  21. #231
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    jucam slab de tot

    13-11
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •