Finanþatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, joi, cã are probe cã jucãtorii echipei FC Argeº, Alin Chiþa, Ciprian Tãnasã ºi Mircea Stan, au fost contactaþi de Viorel Ilinca înaintea meciului cu CFR Cluj, din etapa a XXIX-a a Ligii I.

"Eu n-am cumpãrat niciun meci. Sã-mi aducã o probã cã am fãcut eu aºa ceva. Eu aduc probe cã jucãtorul Chiþa de la FC Argeº a fost contactat ca sã i se dea 15.000 lui, 15.000 lui Tãnasã ºi 15.000 fundaºului dreapta (n.r. - Mircea Stan) ca sã trânteascã meciul cu CFR Cluj. Eu aduc probe. Ilinca (n.r. - preºedintele clubului Unirea Urziceni) s-a întâlnit cu Chiþa ºi a zis: «Vã dau eu câte 15.000 sã pierdeþi meciul»", a spus Becali.

Gigi Becali l-a atacat ºi pe preºedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureºan, despre care a spus cã a fãcut "o neomenie" cu cei trei jucãtori, Adrian Anca, Vasile Jula ºi Cristian Coroian, ce au fost daþi afarã din lot dupã ce au apãrut suspiciuni cã nu ºi-au apãrat corect ºansele în meciul cu Steaua. "Vãd cã Mureºan vorbeºte de neomenie ºi se referã la mine. Neomenie e ce face el cu bãieþii ãia. Ce legãturã am eu cu asta. Aruncã un nebun o piatrã în gârlã ºi o mie de inºi nu pot sã o scoatã. Sunt invenþii, nu pot sã-mi dau seama cine a fãcut dezinformearea asta. Oricum, mie mi-a prins bine. Dacã îmi aratã cineva un telefon de-al meu sau al unui apropiat de-al meu cãtre Cluj, eu sunt capabil de orice, stau la dispoziþia oricui. Uite, pun mâna pe Biblie cã nu am nicio legãturã. Ce sunt eu vinovat cã sunt ei fraieri, cã i-au dat pe jucãtori afarã pentru cã a bãgat unul o strâmbã, o ºtangã. De ce pun botul la mani****re? Dacã spun eu sã-l dea afarã ºi pe Semedo cã e blat, îl dau? Sã-l dea atunci!", a afirmat Becali.

Finanþatorul stelist i-a cerut preºedintelui LPF, Dumitru Dragomir, sã spunã public dacã ºtie ceva. "A spus Miticã Dragomir cã am fãcut eu ceva la Cluj? Doamne fereºte, e nebun. Dacã el ºtie ceva, îl rog public sã spunã sau pe oricine. Aºa mi-a spus ºi Copos acum: «Ai cumpãrat tot oraºul Urziceni». Nu e nimic, poate sã spunã cã am cumpãrat ºi Urziceni, ºi Piatra Neamþ, ºi toate oraºele. Câinele latrã, ursul merge. Mie îmi fac bine declaraþiile lor. Toate maºinaþiunea asta cu jucãtorii de la Cluj îmi face bine. Bravo, sã mai dea afarã încã doi. Mãcar sã câºtig eu toate meciurile ºi apoi sã spunã þara cã le-am cumpãrat. El nu le cumpãrã? (n.r. - referire pa principalul finanþator al Rapidului, George Copos). Ei le cumpãrã ºi tac, merg pe blat. Asta fac ei. Cei de la Cluj au fost neoameni cu jucãtorii ãia. Neoameni cu ce au vrut sã facã cu FC Argeº. Îl înghit pe ãla care spune cã are probe împotriva mea, pentru cã nu le are. Hoþii zic hoþii celui care e corect", a afirmat Becali.

La finalul întâlnirii cu presa, Gigi Becali l-a sunat pe Iuliu Mureºan de faþã cu ziariºtii pentru a lãmuri de ce se vorbeºte cã Steaua are o implicare în scandalul de la Cluj, dar acesta nu i-a rãspuns.

Jucãtorii echipei FC Argeº, Chiþa, Mircea Stan ºi Ciprian Tãnasã, s-au plâns conducerii clubului, înainte de meciul cu CFR Cluj, cã au fost contactaþi telefonic de fostul preºedinte Viorel Ilinca, iar acesta le-ar fi cerut sã nu îºi apere corect ºansele.

"Am auzit ºi eu un astfel de zvon, dar deocamdatã nu vreau sã îl comentez pentru a nu învolbura apele la sfârºitul campionatului, dar cu siguranþã nu vom lãsa lucrurile aºa", a declarat patronul Cornel Penescu, dupã meciul cu CFR Cluj, scor 0-0, desfãºurat sãptãmâna trecutã, la Piteºti. Viorel Ilinca, în prezent preºedinte la Unirea Urziceni, a negat atunci cã i-ar fi contactat pe cei trei jucãtori. "Este o mare prostie, ce legãturã am eu cu Clujul? Dupã ce am plecat de la FC Argeº am vorbit doar o datã cu Ciprian Tãnasã. Cred cã cineva vrea sã gãseascã un vinovat pentru situaþia actualã a echipei, dar acela cu siguranþã nu sunt eu", a precizat Ilinca.
sursa - prosport.ro