View Poll Results: Are dreptate Dragomir?

Voters
6. You may not vote on this poll
  • Da. Sunt de acord cu ce a declarat despre UTA

    5 83.33%
  • Nu. (argumentati)

    1 16.67%
  • Partial. Nu stiu. Votez ca imi place sa imi vad numele

    0 0%
Results 1 to 14 of 14

Thread: Interviu cu D. Dragomir

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation Interviu cu D. Dragomir

    „Dacă aveti primar bun, prefect bun, veti avea si fotbal! Dacă nu - nu!”
    Quote Originally Posted by Observatoul Aradean
    Pe Dumitru Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, l-am abordat săptămâna trecută pe holul Parlamentului, provocându-l la o discutie despre UTA si Arad.

    Andrei Ando

    — Domnule Dragomir, cum se vede UTA de la Bucuresti? Care e problema ei?
    — După părerea mea, în ceea ce vă priveste, la UTA, dacă nu făceati o alegere proastă acum câtiva ani... Acel Chisbora a băgat cancerul în fotbalul arădean. Acolo erau altii, care puteau să facă treabă bună la Arad.
    — Există vreun proiect pentru revitalizarea sportului rege si în centrele traditionale ale fotbalului românesc, centre care acum suferă?
    — Omul sfinteste locul, dragul meu! Dacă aveti primar bun acolo, prefect bun, veti avea si fotbal! Dacă nu - nu! Dacă dati fotbalul pe mâna unor derbedei, n-o să aveti niciodată fotbal la Arad.
    — De ce anume ar avea nevoie, concret, UTA, pentru a reveni în prim-planul fotbalului?
    — De fotbalisti. De fotbalisti si de bani. Dar mai ales de bani. În rest nu există nici o vrăjitorie în sportul acesta.
    — Credeti că Duckadam, care e acum figură reprezentativă a clubului, poate să polarizeze personalităti în jurul său, să aducă jucători?
    — Duckadam este un fost mare sportiv, un om admirabil, dar nu cred că el are puterea să revitalizeze fotbalul arădean. Acolo numai organele locale cu functii de răspundere si oamenii potenti financiar pot să schimbe ceva.
    — Si pe ăstia trebuie să îi aducă cineva, nu?
    — Da. Primarul sau prefectul.
    — Si ce ar trebui ei să facă?
    — Să le placă! Si dacă nu le place sportul, înseamnă că sunteti păgubiti acesti patru ani de zile, cât ei sunt pe functie.
    — De ce resurse financiare ar fi nevoie pentru a forma o echipă cu care să promovezi?
    - La Divizia B, UTA ar avea nevoie de două-trei milioane de euro ca să promoveze. La Divizia A, ca să iei campionatul, de 10-12 milioane de euro. Până acum au fost sase-sapte milioane, dar nici fotbalul nu stă în loc, se dezvoltă odată cu economia
    Ce parere aveti? Puneti si un vot daca sunteti de acord cu tot ce a afirmat Dragomir, ca a atins 2-3 idei esentiale.
    Dle Chisbora multumim, multumim dle ex-primar Popa, primar Falca, ratati din Consiliul de Administratie al UTA-ei sau rahati... e voie sa zicem si asa , de v-as vedea inghititi de apele tulburi ale Muresului...

  2. #2
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Nu facem un obicei din a blestema persoane aici pe acest subforum, dar in cazul asta facem o exceptie, fiind totul un pamflet... deoarece oamenii acestia au distrus unul din farmecele Aradului... au distrus si au furat. Si daca cere vreunu dovezi, UTA momentan e practic in div. C. Au preluat un club promovat in A si l-au dus spre C!!! Daca nu te pricepi, stai in p**** m**** in banca ta si lasa pe altii!

    Oricum eu sunt de acord cu modul simplist si direct in care a pus Dragomir problema, in legatura cu UTA.

  3. #3
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Si o completare perfecta

    Disperare la UTA
    Gruparea fanion e măcinată de probleme. Nu are bani pentru transferuri si nu-si manifestă nimeni interesul de-a o finanta

    Quote Originally Posted by Observatorul de Arad
    “Pe cine transferă UTA?; au făcut rost de bani?; ce se aude cu Rompetrolul?; dar cu ceilalti investitori?; chiar nu preia nimeni clubul?; oare retrogradăm?” - sunt întrebările la ordinea zilei care vizează clubul fanion al Aradului. Într-un moment în care ar fi trebuit să fie deja cu câtiva pasi înaintea partenerelor de întrecere - a se citi, a echipelor care luptă pentru evitarea retrogradării - Bătrâna Doamnă abia respiră. S-a reusit achitarea unor salarii restante, echipa de seniori e la zi, însă angajatii asteaptă în această săptămână banii pe noiembrie, iar suporterii câteva certitudini.
    Luate la bani mărunti, întrebările care se află pe buzele tuturor celor cărora le pasă de UTA au si răspunsuri. Din nefericire, acestea nu sunt nici pe departe pozitive si nu au darul de-a aduce un strop de optimism. Asadar...

    ... pe cine transferă UTA?

    În mod normal, echipa are nevoie de întăriri. Sunt necesari jucători în fiecare compartiment, aproape pe fiecare post, însă prioritătile sunt următoarele: fundas dreapta, fundas central si atacant. Teoretic, Dorel Cura, Helmut Duckadam si Victor Rosca au în atentie circa 20 de jucători. Asta nu înseamnă nimic însă, în afara faptului că s-au identificat 20 de jucători care constituie cercul în interiorul căruia se produc căutările. Victor Rosca a propus 12 fotbalisti. Aproape toti au sub 21 de ani si, ce-i mai grav, aproape toti sunt sub contract cu cluburile la care joacă. În acest context, sansele de-a ajunge la UTA sunt foarte mici, pentru că nu sunt bani pentru transferuri. În afara listei lui Rosca, mai există una la care a lucrat în principal Dorel Cura. Ea e ceva mai realistă - nu neapărat mai bună - în sensul că contine jucători liberi de contracte sau care pot fi luati pe bani putini. În principal, fotbalistii propusi de Cura sunt arădeni împrăstiati prin Divizia B sau jucători de la formatii cu mari probleme financiare (mai grave decât ale UTA-ei), gen Olimpia Satu Mare, Unirea Alba Iulia sau Unirea Sânnicolau Mare. În al treilea rând, pe parcursul lunilor ianuarie si februarie, pe la UTA se vor perinda câtiva jucători de prin diviziile C si D, care vor veni la probe. Important de retinut este că până acum, UTA n-a efectuat nici un transfer. Singurul lucru pozitiv îl reprezintă acordul cu Costel Bogosel, care a acceptat oferta si palma bătută (nu s-a semnat nimic!) cu Călin Bota, dar aici mai pot interveni surprize, pentru că jucătorul nu e foarte multumit.

    ... au făcut utistii rost de bani?

    Nu, n-au făcut! UTA a trăit, în turul campionatului, dintr-un aport mic al lui Sandu Ion, de pe urma lui Bogdan Apostu, vândut la Farul Constanta, din buzunarul personal al presedintelui Dekany si al lui Aurel Dehelean, plus din alte contributii mărunte ale unor apropiati ai clubului sau al unor firme rugate să pună umărul. UTA nu are un finantator. Nu există vreo firmă sau vreo persoană care să-i asigure 60-70% din buget, pentru ca restul să fie adunat de conducători. Practic, se trăieste de pe-o zi pe alta, din mila unora sau a altora. De ce nu a făcut nimeni rost de un investitor? Pentru că: 1. echipa stă mizerabil în clasament si nu atrage pe nimeni; 2. nu s-a găsit un afacerist dispus să piardă circa un milion de dolari anual în schimbul altor avantaje oferite de oficialităti (terenuri, fabrici, alte oportunităti de-a obtine profit); 3. UTA nu are un stadion cu potential; 4. datoriile sunt mari, 5: nu există, la nivelul lotului, jucători cu mari perspective, care să atragă investitii. Sunt doar câteva dintre motivele care fac din UTA un club sărăc lipit.

    ...ce se aude cu Rompetrolul?

    Am mai spus-o! Să nu-si facă nimeni iluzii. Rompetrolul e un amestec frumos care înseamnă 98% povesti de adormit copii, inventii, zvonuri, speculatii si 2% realitate. Crud e că această realitate trebuie tradusă prin dorinta lui Tibi Dekany de-a aduce la club un om puternic cum este Dinu Patriciu. Si noi dorim ca UTA să cumpere într-o zi locul lui Real Madrid. Credeti că ar fi posibil? Dacă da, vă puteti alimenta sperantele...

    ...dar cu ceilalti investitori?

    Ceilalti investitori există tot pe hârtie sau în mintea presedintelui, dar, ATENTIE, tot la stadiul de... «ce bine ar fi să...». Practic, în afara unor contracte gen SanPaolo sau Verbită, nu există sprijin financiar extern. Toti de la UTA îsi doresc un investitor care să aducă linistea, dar el nu există (încă). Iar zvonurile de genul „am auzit că UTA va fi preluată de X sau Y” nu merită luate în seamă pentru că nu se bazează acum pe realităti.

    ... chiar nu preia nimeni clubul?”

    Nu, deocamdată chiar nu preia nimeni clubul. Nu există tratative avansate, nu s-au demarat negocieri, nu s-a identificat nici măcar un client cu un interes minim de-a deveni finantatorul principal al clubului.

    ... oare retrogradăm?”

    Greu de spus acum, dar nefericita variantă trebuie luată în calcul. Fără bani care să asigure minimul necesar si fără trei-patru noutăti la nivel de lot există sanse uriase ca UTA să ajungă în Divizia C. Programul e infernal, se retrogradează si de pe locul 10, iar lupta va fi crâncenă. O mare sansă poate să vină dinspre alte echipe care să arunce prosopul si să reducă numărul retrogradatelor.

    „E greu, nu avem bani”

    Peste toate, imaginea corectă a clubului UTA este dată de cei doi oameni din fruntea lui: Dekany si Duckadam. Amândoi au avut tentative de-a renunta. Dekany, rugat până si de PNL să iasă din schemă, s-a ambitionat si a rămas, în vreme ce Duckadam, revenit recent la UTA a vrut deja, de două ori, să plece. Si pentru că o declaratie oficială e întotdeauna mai credibilă... "e greu, nu avem bani, zilnic apar facturi noi pe care trebuie să le plătim, transferuri nu am făcut deocamdată. Dacă nu vin bani de undeva, nu stiu de unde, nu cred că se poate continua. Situatia e disperată" - a declarat Helmut Duckadam.

  4. #4
    Skywalker micutzu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    2,098
    Reputatie
    1
    "C"-ul ne mananca. In cel mai bun caz ca poate ne desfintam pana la urma.
    [B]Pentru noi doar [COLOR="Red"][I][SIZE="4"]UTA[/SIZE][/I][/COLOR] conteaza !!![/B]

  5. #5
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by micutzu11
    "C"-ul ne mananca. In cel mai bun caz ca poate ne desfintam pana la urma.
    nu pot sa cred....chiar asa ???......ar fi pacat,mare pacat...ceau
    https://t.me/pump_upp

  6. #6
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    de ce pacat? vad ca ai scris in semnatura " ... love Poli TM", ori ei sunt in C! Ori daca printr-un concurs fatidic de factori ajungem in C, asta e, nici echipa ta "God i love Poli TM" nu sta mai bine

    dute cu God, dute cu bine! paseste pe calea luminata... dispari dupa raze

    PS= vad ca ai votat "NU" dar cred ca tu trebuia sa votezi la a 3a categorie =))

  7. #7
    senior
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ARAD
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    Dragomir se razbuna pe Chisbora pt ca l-a sustinut pe Copos impotriva lui
    Duckadam o sa ne lase ca el fara bani e mort nu stie sa faca rost( stiu asta sigur printr-un prieten care il cunoaste) . Eu nu stiu de unde chiar atata pesimism...propun urmatoarele:
    1. sa se desfinteze echipa
    2. sa ne vindem istoria si sa bem banii
    3. sa dam foc clubului si stadionului
    4. toti fotbalistii sa jure ca nu vor mai juca niciodata la UTA
    5. sa ne intalnim toti suporterii si sa ne batem intre noi
    Chiar asa am ajuns sa nu mai avem nici o speranta?
    Multumiri speciale domnului Siclovan pentru ca ne da vesti proaspete si din categoria "viitorul suna bine"

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    red, nu is de acord. chisbora a distrus clubul cu performantele sale manageriale sau ce responsabilitati o fi avut. tot proiectul acela a lui a fost un rahat. De la plecarea lui Ionut Popa din turul sezonului 2002-2003 cand eram in A, de atunci am luat-o la vale, spre prapastie... poti sa iti dau nenumarate exemple: increderea lui chisbora in locic, ilie stan, etc etc. sunt nenumarate gafe si ratari de succes in epoca chisbora!!!

    pesimism, dar sa stii ca asta e situatia la UTA, in mare. cunosc pe cineva din cadrul clubului sa zic asa. suntem pe locul 10, avem 2-3 fotbalisti care daca cad accidentati suntem la voia intamplarii. eu zic ca e loc de pesimism. unde vezi tu semnele bune? eu momentan nu vad nici unul bine, asta nu inseamna ca "roata" nu se poate intoarce radical. daca cineva va gasi interesul mai degraba, decat dragostea, fata de UTA, altele vor fi rezultatele.

    daca va fi sa ne desfiintam, asta e viata. daca e sa retrogradam, aia e. e realitatea. dar mai bine retrogradati si desfiintati decat sa sustin o echipa falsa. parerea mea

  9. #9
    senior
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ARAD
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    Sa nu fiu inteles gresit NU II IAU APARAREA LUI CHISBORA!!! Pe de alta parte sa nu se uite cati sustinatori avea Ilie Stan in tribune.De ce? Apoi sa da-i afara jucatori buni si sa nu obtii pe ei nici un sac de cartofi asta da conducere.
    Daca Doamne feresti cadem in C e mare tragedie... dar ne putem consola ca li s-a intamplat si altora(Cimisoara, Cluj, Oradea, Corvinul, Resita, Baia Mare urmeaza Alba Iulia, Satu Mare s.a.) Pentru ce sa avem fotbal? Nu e destul ca isi fac plinul conducatorii de peste tot?

  10. #10
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    e un lucru normal: acolo unde e interes si dragoste fata de un sport, se progreseaza, acolo unde a disparut si s-a distrus, se retrogradeaza. simple as that! totusi sper si eu ca nu vom cadea si e important sa nu uitam pana la urma, ca situatia se poate schimba rapid...

  11. #11
    carciumar lent za_horse's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Arad
    Posts
    541
    Reputatie
    1

    Unhappy

    Pot spune ca in proportie de 80 % sunt de acord cu ce a declarat d-l Dragomir. Din pacate dupa nocturna construita de d-l primar/predicator Popa am dus-o din rau in mai rau. Si pana nu vor fi si autoritatile locale aproape de club nu este nici o sansa. Si daca ar fi investitor care sa vina ar trebui sa aiba ceva de castigat. BKP spala banii dar sunt lasati in pace sa spele banii la TM. La noi? Cine ar avea ceva de castigat daca ar ajuta UTA - si sa nu-mi ziceti de dragostea pentru UTA ca numai din dragoste nu se poate trai, mai trebuie si bani.
    Idei ca apare un investitor "din senin" sunt cotate exagerat la 2%, dupa parerea mea sunt mai putin de 1% si astea tin de faptul ca unul dintre noi, cei care suferim pentru UTA sa castigam miliarde la loti si sa nu avem ce face cu ele si sa le bagam in club. Din pacate imi mentin afirmatiile de la inceputul campionatului: UTA era mai castigata daca vindea locul din C, lua niste bani si putea incepe ceva, dar asa???
    Eu o sa ii scriu la mosu sa ne aduca o minune si unul dintre noi sa castige la loto si sa salveze UTA.
    [I]Mandru ca sunt nascut la Nord de Mures![/I]
    Tot ce conteaza in viata se petrece la +3,05m

  12. #12
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    hmmm, nu stiu ce sa zic, ca eu nu joc la lotto. si pana ma imbogatesc in halu in care ar trebui ca sa salvez UTA, posibil sa mai treaca un mileniu...
    in rest sunt de acord cu tine, mai putin partea cu vanzarea locului. aia chiar nu puteam sa luam in calcul. acuma daca se retrage si olimpia satu mare, sannicolau si corvinul is si ele de pe o zi pe alta, poate cumva terminam pe 9-10. poate ca ne salvam de pe locul 10. vedem noi dupa primele etape din retur ce va fi!

  13. #13
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    UTA este măcinată de datorii
    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    Se tot spune că UTA nu are bani. Este un adevăr, unul dureros, însă managerul general al clubului UTA, Helmuth Duckadam e nemultumit, în special, de faptul că UTA are datorii si nu poate să le achite, iar apoi să se înceapă totul de la zero.
    Cele mai spinoase probleme sunt legate de datorii pe care UTA trebuie să le achite, după somatia Federatiei Române de Fotbal. Povestea cu Jeremie Njock costă 6000 de franci elvetieni, esalonati în sase transe, adică 1000 pe lună; Hexan mai are de primit de la UTA 1400 de dolari, care dacă nu se plătesc, apar penalităti.
    În plus de asta, Marcel Băban solicită banii pentru echipamentul „Saller” pe care l-a vândut la club si spune că ar fi vorba de vreo 8000 de euro, iar Mănăilă vrea si el cei 2000 de euro pe care i-a negociat cu conducerea, pentru a renunta la banca tehnică. Ar mai fi datorii la stat, dar si la club, angajatii si jucătorii trebuind să-si primească salariile pe luna noiembrie. Peste toate, apar tot felul de oameni care solicită bani, în contul a tot felul de produse aduse de ei la club, în urmă cu câteva luni sau ani.
    :| "tot felul de oameni" ...

  14. #14
    senior
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ARAD
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    UTA este măcinată de datorii
    :| "tot felul de oameni" ...
    Mare fotbalist Hexan ala! . Cati bani sa-i dea pt cat a jucat? O conserva stricata atata merita

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •