Results 1 to 16 of 16

Thread: Referendum: Curtea Constitutionala a stabilit regulile!

  1. #1
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1

    Referendum: Curtea Constitutionala a stabilit regulile!

    Principalele chestiuni:

    - Basescu poate fi demis cu 50%+1 din voturile participantilor la referendum

    - dupa referendum, Curtea Constitutionala va lua decizia finala - deci parlamentul nu poate mentine suspendarea daca votul e favorabil lui Base

    http://www.evz.ro/article.php?artid=303327

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    eu n-am inteles un lucru:
    daca la referendum nu participa 50%+1 din electorat, referendumul va fi invalidat. Ce se intampla daca nu se strange lumea la vot, dar voturile contra lui Basescu vor fi peste 50%+1 dintre cei prezenti la vot?

  3. #3
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    Principalele chestiuni:

    - Basescu poate fi demis cu 50%+1 din voturile participantilor la referendum

    - dupa referendum, Curtea Constitutionala va lua decizia finala - deci parlamentul nu poate mentine suspendarea daca votul e favorabil lui Base

    http://www.evz.ro/article.php?artid=303327
    Parlamentul nu poate mentine suspendarea? Eu credeam ca se voteaza daca e demis sau nu, iar suspendarea va ramane valabila in cazul in care nu va fi demis.

  4. #4
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Nu,va reveni in functie daca se voteaza contra demiterii. Adica de fapt se va analiza votul de catre CC si se va delibera,dar in principiu daca nu apar ceva schimbari,daca se voteaza anti-demitere,Base revine.

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Lucrurile sunt acum simple:

    Indiferent de numarul participantilor la vot, votul este valid, iar Traian Basescu ramane presedinte daca 50% +1 dintre voturi sunt impotriva demiterii.

    Nu mai este necesara nicio analiza. Ce sa analizeze sau delibereze?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    Parlamentul nu poate mentine suspendarea? Eu credeam ca se voteaza daca e demis sau nu, iar suspendarea va ramane valabila in cazul in care nu va fi demis.
    Ai inteles gresit.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    eu n-am inteles un lucru:
    daca la referendum nu participa 50%+1 din electorat, referendumul va fi invalidat. Ce se intampla daca nu se strange lumea la vot, dar voturile contra lui Basescu vor fi peste 50%+1 dintre cei prezenti la vot?
    Nu mai conteaza numarul celor ce se prezinta la vot, asa ca va fi valid indiferent de numarul participantilor, ca vor fi 40% sau 60%.

    Daca voturile vor fi 50% +1 pentru demitere, adica vor fi contra Basescu, acesta este demis.

    Simplu.

    Poporul hotaraste, Parlamentul a iesit din schema.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    adica daca la referendum se prezinta 50 000 de oameni si 25 001 voteaza cu Basescu acesta ramane in functie....

  9. #9
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    Principalele chestiuni:

    - Basescu poate fi demis cu 50%+1 din voturile participantilor la referendum

    - dupa referendum, Curtea Constitutionala va lua decizia finala - deci parlamentul nu poate mentine suspendarea daca votul e favorabil lui Base

    http://www.evz.ro/article.php?artid=303327
    Care decizie finala?

    Curtea nu mai are nicio atributie decizionala in privinta referendumului, doar sa constate rezultatele votului.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    adica daca la referendum se prezinta 50 000 de oameni si 25 001 voteaza cu Basescu acesta ramane in functie....
    Corect.

    Acum niciun partid nu mai are interes sa ceara sustinatorilor sa nu mearga la vot.

    Va fi cel mai corect referendum din toate cate au fost pana acum.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Vom vedea cat de corect va fi si cum vor decurge ostilitatile in votul cu autocarul

  12. #12
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Aici ai dreptate, dar ne intoarcem tot la vorbele lui Basescu: nu pot ei fura cat putem noi vota.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #13
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    eu nu as avea incredere in asta... s-a vazut in ultimele saptamani ce pot face, de ce-s in stare sa-si atinga scopul....

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce vor face altii, dar stiu ce voi face eu. Voi merge la vot.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nici eu nu le ziceam mai bine:



    Da, voi merge la vot!
    de Liviu Antonesei,

    Cotidianul, 4 Mai 2007

    --------------------------------------------------------------------------------

    Vinerea trecuta, abia intors in haosul national, eram vag deprimat si m-am exprimat pripit. Gindind la rece, am decis sa votez.

    Nu doar ca m-am decis, dar stiu deja, dincolo de ce vor scoate laboratoarele dezinformarii - si spectacolul deja a inceput, inclusiv in tabara prezidentiala! –, ca voi vota impotriva demiterii presedintelui. Nu am devenit intre timp un fan al dlui Basescu, cum nu eram nici in 2004, cind l-am votat, asa ca am avantajul unui vot la rece, nepasional, ca si atunci. Deci, voi vota. De ce? Pentru ca am votat mereu din 1990 incoace, mai mult am fost critic cu cei care nu si-au exercitat acest drept fundamental intr-o democratie. Cind am indemnat pe altii vreo saptesprezece ani sa mearga la vot, cind i-am bestelit pentru absente, ar fi imoral sa ma abtin, oricit as fi de nemultumit de intreaga noastra clasa politica, laolalta cu dl Basescu si majoritatea aliatilor dumisale.

    De ce voi vota pentru dl Basescu? Din mai multe motive. Mai intii, pentru ca actuala coalitie anti, cu ungurii alaturi de PRM si liberalii alaturi de pesedisti, mi se pare cu totul sinistra si, pe deasupra, confirma existenta unui fel de mafii transpartinice, a unei oligarhii structurate pe scheletul activisto-securimii. Desi parte a ei, cel putin un timp, dl Basescu a decis sa lupte cu aceasta.

    A condamnat regimul comunist, a grabit transferul dosarelor la CNSAS, a relansat mai convingator decit alti politicieni lupta impotriva coruptiei. Sigur, a facut-o cam „putinian“, fara sa aiba la indemina instrumentele acestuia, Romania fiind o democratie mai avansata decit Rusia.


    In al doilea rind, pentru ca in ciuda defectelor sale evidente, pe care le-am taxat si aici, mi se pare preferabil celor care au condus batalia pentru suspendare: Iliescu, Voiculescu, Geoana, Hrebenciuc, Antonescu, Orban, Tariceanu, Vacaroiu, Olteanu, Gusa, Vadim, Marko (halucinanta imbratisarea ultimilor doi!) ejusdem farinae. Interesant - liderii suspendarii se intrec acum sa-i aduca voturi adversarului, cu fiecare neghiobie! Sigur, nici aliatii de la PD si PLD nu-s niste icoane, dar macar sint mai putini! Al treilea, intoarcerea presedintelui la post, ma asigura ca nu se reinstaleaza „tacerea asurzitoare“ de pe vremea PSD, cind se fura in liniste. In ultimii doi ani, am mai aflat cite ceva despre cine, ce, cum fura! Sigur, scandalul continuu ma irita, dar „consensul“, de factura iliesciana, ce vor sa-l instaleze partidele, ma irita mai mult. In sfirsit, am un motiv estetic. L-am vazut pe mediocrul domn Vacaroiu la Cotroceni si mi s-a facut parul maciuca. Nu ca dl Olteanu e un geniu, dar avea apanajul tineretii. Asa, iata-ne in tunelul timpului, pe vremea cind Vacaroiu era pseudonimul de premier al dlui Iliescu! In fond, observa cineva, Iliescu s-a intors la Cotroceni - in al cincilea mandat. Curat constitutional, coane Fanica!
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #16
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Da foarte bine zis...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •