Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 67

Thread: Competitii interne - "Mica Gimnasta" 2007

  1. #43
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Diana Filoti View Post
    Pai Simona Amanar traieste la Timisoara, unde este asistent la Universitatea de Vest, la Facultatea de Educatie Fizica. Tot la Timisoara era - sper ca mai e - Maria Olaru, unde s-a stabilit dupa terminarea studiilor.
    Iar la Lugoj, langa Tm, sta Lavinia Milosovici, care intr-o vreme era antrenoare. Nu stiu daca acum mai este, cred ca se ocupa de fetita ei.
    Si stiu ca si Andreea Raducan a facut facultatea tot la Timisoara - unde cred ca e si Catalina Ponor - si a ramas f legata de acest oras si a pastrat legatura.
    Cred ca au fost admise direct la aceasta Universitate in baza rezultatelor lor...asa incat Timisoara le-a cam adunat pe multe dintre cele mai reprezentative gimnaste din ultimii ani.
    Da, multe au trecut prin Timisoara.
    Dar putine, foarte putine , antreneaza. Lavinia Molosovici este singura despre care stiu ca a antrenat la un moment dat ,insa din cauza problemelor de sanatate ale fetitei ei a renuntat.

  2. #44
    sport legend Diana Filoti's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Belgium
    Posts
    589
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Buna,Diana!
    Si eu ma bucur de revenirea ta si de vestile interesante pe care ni le-ai adus.
    Cu riscul sa ne certe Mihai ca suntem off-topic,te intreb:cum am putea face ca mesajele noastre de incurajare sa ajunga la fete?
    Buna Mia. Intr-adevar, Mihai o sa ne ierte, dar vreau sa iti raspund. Mesajele le putem pune intr-un word - eventual, pe care mi le puteti trimite mie pe mail . Iar eu i le voi da Mirelei si o voi ruga sa le transmita ea fetelor sau domnului Forminte. Am si vorbit cu ea, e o fata foarte pasionata de ce face, le sustine mult pe fete si se intereseaza mult de gimnastica - dupa cum se si vede pe site-ul prosport. Ea mi-a spus ca Stelei i-au dat lacrimile cand i-a aratat mesajele de pe site.
    Sigur, daca mai doreste altcineva sa se ocupe sau poate lua legatura cu fetele, cu mare placere. Ceea ce e sigur, e ca le-ar prinde tare bine, mai ales in contextul ultimilor 2 ani cand multa lume - care nu le cunoaste si nu le intelege munca - a aruncat cu vorbe si cu insulte in fete, de antrenori nu mai spun.
    Iarta-ne Mihai. Din dragoste pentru fete...
    [B]ROMANIA - number one gymnastics nation![/B]
    [B]Gimnastica incepe cu ROMANIA![/B]

  3. #45
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu ma supar...nu as putea
    Puteti scrie oriunde doriti...apoi dupa ce se incheie subiectul eu voi muta mesajele unde se potrivesc.
    www.fangymnastics.com

  4. #46
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Cred ca Milo nu a mai antrenat (inainte antrenase la Lugoj) pentru ca a fost acea poveste cu filmul facut in Japonia si a fost suspendata timp de doi ani, apoi a venit fetita...si e pacat, mai ales ca tin minte ca atunci cand s-a proiectat complexul de la Izvorani se dorea ca antrenoare la lotul de junioare de la Deva sa fie Milo, Simona si Gina, intrucat ele erau foarte apropiate (nu mai stiu daca aceasta dorinta avea si vreo legatura cu acel complex de la Izvorani, dar prin perioada respectiva se vorbea despre asta). Corina Ungureanu antrena la Ploiesti (nu stiu daca inca mai antreneaza, eu tin minte ca da, dar nu bag mana in foc).
    Conform unui interviu-documentar al Nadiei realizat acum ceva vreme http://www.youtube.com/watch?v=s9uGlVwwOO0, la min. 03.11 sunt cateva secvente cu Milo antrenand. introducerea este facuta pronind de la intrebarea invatatoarei/ profesoarei de lb. engleza adresata fetitelor. "Aveti sol, barna, sarituri si paralele. Care este preferatul vostru?" Comentatorul: "Lavinia Milosovici ar spune toate cele patru" (mi-a placut ideea). Se specifica faptul ca Milo este primul produs al Devei care a devenit antrenoare la Lugoj, acasa, Deva dand echipamentele. Milo: "Cu numel meu, as fi putut reusi cu toate gimnastele, dar am preferat sa o iau de la inceput, de la zero, si sa le ajut pe aceste fetite sa ia primele lectii. Ca antrenoare, trebuie sa le fiu prietena, trebuie sa fiu dura, aproape severa, intelegatoare, ca o mama, terbuie sa fiu totul pentru acesti copii, astfel incat sa nu regrete ca a pierdut zile din viata". Nadia a adaugat ca a vorbit la telefon cu Milo si ar fi intrebat-o "Am auzit ca ai o gimnasta care este foarte buna", iar Milo ar fi raspuns cu mandrie "Da, chiar am." Nadia mai declarase ca nu ar fi surprinsa daca una dintre gimnastele lui Milo ar ajunge in echipa olimpica peste ani. La acea vreme, fetele lui Milo aveau 7 ani si urmau sa incerce sa intre la Deva anul urmator, iar Milo spera sa se intoarca in marea sala de la Deva pentru a continua traditia.

    Alte elemente interesante in documentar: la vremea respectiva erau 300 de gimnaste la Deva!!! (cred ca de toate varstele, dar, totusi, ce cifra!!!). Nadia mai spune ca fetitele de la Deva nu realizeaza ca este foarte greu, intrucat si acasa ar fi greu. "In Romania, se stie ca trebuie sa muncesti din greu daca vrei sa realizezi ceva".

    Mie mi-au placut foarte mult aceste secvente cu Milo, ma mai uit din cand in cand la ele..cred ca ar fi fost o antrenoare buna, dupa cate o vad

  5. #47
    sport legend Diana Filoti's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Belgium
    Posts
    589
    Reputatie
    1
    Ai dreptate! Stiu si eu acel documentar! What makes Milo fly? parca asa se numeste.
    Si eu cred ca Milo, Simona si Gina ar face o treaba foarte buna. Milo si Simona locuiesc in Jud. Timis, Gina ..chiar nu stiu unde e. Corina sta in Ploiesti, unde si antreneaza.
    Am avut ocazia sa vb cu ea odata si e foarte placuta, calda si fara fitze. De frumoasa nu mai spun...Spunea ca o doare capul cand pleaca de la sala, de la antrenament si ca ii intelege perfect pe antrenorii ei care erau severi cu ea. E fff simpatica si dezghetata, la fel si Andreea Isarescu si Silvia Stroescu.
    Si din cate stiu eu, Corina conduce foarte bine!
    [B]ROMANIA - number one gymnastics nation![/B]
    [B]Gimnastica incepe cu ROMANIA![/B]

  6. #48
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Gina acum locuieste in Deva, dar a fost o vreme si ea in Timisoara (cred ca in timpul facultatii).
    Despre Corina am citit ca ar fi plecat din tara, dar nu stiu daca sa cred din cauza ziarului in care a aparut:
    http://www.atac-online.ro/10-01-2008...-faliment.html
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #49
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1

  8. #50
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Diana Filoti View Post
    Ai dreptate! Stiu si eu acel documentar! What makes Milo fly? parca asa se numeste.
    Si eu cred ca Milo, Simona si Gina ar face o treaba foarte buna. Milo si Simona locuiesc in Jud. Timis, Gina ..chiar nu stiu unde e. Corina sta in Ploiesti, unde si antreneaza.
    Am avut ocazia sa vb cu ea odata si e foarte placuta, calda si fara fitze. De frumoasa nu mai spun...Spunea ca o doare capul cand pleaca de la sala, de la antrenament si ca ii intelege perfect pe antrenorii ei care erau severi cu ea. E fff simpatica si dezghetata, la fel si Andreea Isarescu si Silvia Stroescu.
    Si din cate stiu eu, Corina conduce foarte bine!
    da, si mie mi se pare ca ei (Corinei) ii place ceea ce face si cred ca vom mai auzi de ea poate si pe la lotul national peste cativa ani, cand vor creste fetitele antrenate de ea Documentarul, nu, este altceva..vezi ca am pus linkul. Nu mai stiu daca se spunea despre asta si in What makes Milo fly, care este un documentar superb, dar cred ca este facut inainte de JO din 1996, nu mai stiu

  9. #51
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    Maine,la Focsani ,va avea loc ediția a doua a Memorialului „Sergiu Popa“, unde au fost invitate cluburile LPS Buzău, Sport Club Bacău, CSȘ Bîrlad, LPS Galați, LPS „Nadia Comăneci“ Onești, CSM Onești, Petrolul Ploiești și Farul Constanta.Mai multe amanunte :http://www.monitorulvn.ro/?stire=1036 .
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by busumary View Post
    Maine,la Focsani ,va avea loc ediția a doua a Memorialului „Sergiu Popa“, unde au fost invitate cluburile LPS Buzău, Sport Club Bacău, CSȘ Bîrlad, LPS Galați, LPS „Nadia Comăneci“ Onești, CSM Onești, Petrolul Ploiești și Farul Constanta.Mai multe amanunte :http://www.monitorulvn.ro/?stire=1036 .
    Mary, multumim de articol si de veste. Stii si cine va participa de la Galati?

  11. #53
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Mary, multumim de articol si de veste. Stii si cine va participa de la Galati?
    cu placere,Tess . de la Galati au fost 2 gimnaste,Angy si Laura,una din fetele de la cat. a IIa care a participat si la Buzau.La Focsani,Laura,a luat unul din premiile in bani,in urma rezultatului obtinut la sol.Si cam atat.
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  12. #54
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    am vazut si eu filmuletele puse de AIA cu micutele gimnaste,superbe !
    in special mi.a placut :http://www.youtube.com/watch?v=rVcgw...eature=related ,si nu ca face exercitul aproape perfect,si ca sta lipita de barna,ci parca aduce un pic,la tinuta cu Ana Porgras.Ma insel oare?!Cine stie,poate in timp...
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  13. #55
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Buna!as dori sa aflu mai multe imformatii despre cluburiile de gimnastica din focsani,am fetita de 4 ani si as dori sa o inscriu dar nu stiu unde au locatiile cluburile din focsani si cu cine as putea sa iau legatura pt a o inscrie.va rog sa ma ajutati,va multumesc

  14. #56
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    daca esti din Focsani cauta in cartea de telefoane "Clubul Sportiv Scolar Focsani" si suna acolo ca sa te indrume spre sectia de gimnastica. totusi nu e un oras atat de mare incat sa nu fie relativ usor de gasit.
    daca totusi nu gasesti, mi-as putea suna rudele de acolo, poate stiu ele mai multe.

    n-am gasit nimic pe net (dar nici n-am cautat f mult).

  15. #57
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    multumesc mult ioana.nu sunt chiar din focsani locuiesc la 10 km de focsani dar oricum pana la urma trebuie sa gasesc ceva,macar un numar de telefon.gasisem pe net un numar de telefon,am sunat dar nu raspunde nimeni

  16. #58
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    uite iti promit ca mai caut si eu cand ajung acasa, acum sunt la serv si nu prea pot.

  17. #59
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ati mai intrebat acum vreo 2 sapt si v-a raspuns cineva: http://www.onlinesport.ro/forum/show...&postcount=427
    www.fangymnastics.com

  18. #60
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    va multumesc mult

  19. #61
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    departe
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    au fost doar ele si ploiestiulÞ
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    Din presa bacauana am aflat ca sportivele clubului din Bacau au dominat intrecerea cu Petrolul Ploiesti, astfel ca elevele antrenorilor Vasilica si Corneliu Agop au obtinut urmatoarele rezultate:
    Irina Manea - locul I la individual compus si la sol, II la barna, III la sarituri si paralele
    Bianca Badea - III la individual compus, I la barna, II la sol
    Marina Minica - I la paralele, II la sarituri
    Diana Teodoru - II la paralele si III la sol
    Codrina Hriscu - I la sarituri
    Alina Laslau nu a participat, fiind accidentata.

  20. 15th April 2009, 11:01
    Reason
    la cerere

  21. #62
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    S-a mai auzit de clubul de la Timisoara in ultimii ani, insa datorita scandalului in care au fost implicati antrenorii Marcel Benea si Mariana Tomceanu.

    La nivelul junioarelor III exista cateva fete cu rezultate bune la Campionatele Nationale 2007: Melania Jurchita (locul 2- sarituri,locul 3- ind.compus, sol si paralele )-nascuta 1997, Ioana Lucica Badea (locul 7 - ind. compus si sol)-1998, Alexandra Matis (locul 8- ind.compus, locul 5- paralele)-1997, Madalina Suba (locul 8 la sol)-1997.

    Diana Bulimar (1995) se pregateste la Onesti acum , desi provine de la Timisoara. Ea a ocupat in calificari locul 1 la ind. compus,iar in finala locul 3,iar pe aparate: locul 1-sarituri, locul 2-paralele, locul 3-barna.

    Andreea Span(1993) se pregateste la Deva, la lotul de junioare. De asemenea a avut anul trecut rezultate foarte bune: locul 1 la calificari la individual compus, insa nu a participat in toamna la finale - nu stiu de ce. La Campionatul Maestrilor -categoria Sperante a ocupat locul 6 la ind.compus, locul 4 la paralele, locul 5 la sarituri, locul 2 la sol si locul 8 la barna.

    Asa ca Timisoara are rezultate foarte bune la nivelul junioarelor.
    Andreea Span nu se mai pregateste la Deva de aproximativ 1 an

  22. #63
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Diana Filoti View Post
    Pai Simona Amanar traieste la Timisoara, unde este asistent la Universitatea de Vest, la Facultatea de Educatie Fizica. Tot la Timisoara era - sper ca mai e - Maria Olaru, unde s-a stabilit dupa terminarea studiilor.
    Iar la Lugoj, langa Tm, sta Lavinia Milosovici, care intr-o vreme era antrenoare. Nu stiu daca acum mai este, cred ca se ocupa de fetita ei.
    Si stiu ca si Andreea Raducan a facut facultatea tot la Timisoara - unde cred ca e si Catalina Ponor - si a ramas f legata de acest oras si a pastrat legatura.
    Cred ca au fost admise direct la aceasta Universitate in baza rezultatelor lor...asa incat Timisoara le-a cam adunat pe multe dintre cele mai reprezentative gimnaste din ultimii ani.
    Andreea a inceput facultatea la Timisoara dar a terminat-o la Bucuresti
    Tot la Timisoara este stabilita Maria Olaru, care lucreaza la Univ. de Vest la Ed. Fiz. si Sport, preda, dar nu stiu exac daca este asistent universitart sau mai mult... nu vreu sa gresesc, stiu doar ca in acest moment urmesza cursurii pt. doctorat

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •