Results 1 to 7 of 7

Thread: Fotbalul romanesc

  1. #1
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1

    Fotbalul romanesc

    Am asteptat momentul in care Dinamo si Steaua nu vor mai juca in UEFA ca sa scriu aceste randuri. Cred ca este momentul potrivit pentru o analiza a fotbalului autohton. Nu stiu ce impresie ati avut voi de fotbalul nostru in ultimii ani insa eu am avut una extrem de proasta. Castigam campionate si cupe in Romania si in momentul in care jucam cu echipa din Europa o furam urat de tot, chit ca ele se numea Skonto Riga sau Grasshopers. In ultimii 4 ani in Romania se juca cel mult un meci pe etapa care sa se ridice la un nivel multumitor. Acum observ o crestere in valoare a meciurilor care se indatoreaza si disparitiei, totala sau partiala, a blaturilor. Avem cel putin 4 meciuri pe etapa cu un nivel bun spre foarte bun. Ce urmeaza? Daca ne luam dupa ultimii ani atunci ar trebuii sa dispara aceste echipe jucatorii fiind vanduti in toate directiile, insa nu stiu ce imi da sa sper ca anul asta nu va fii la fel. Daca Steaua si Dinamo reusesc sa isi tina echipele actuale si poate chiar sa le intareasca acolo unde au nevoie atunci am mari sperante ca la anul sau in maxim doi ani o sa avem o echipa in liga campionilor si 3 in cupa UEFA. In realizarea acestui vis pot ajuta si echipele Rapid si Craiova care au si ele echipe competitive si care, in special in cazul Craiovei, ar merita o sansa sa arate ce pot. In felul asta ar creste campionatul romanesc, implicit si nationala deci fotbalul romanesc ar ajunge la nivelul anilor trecuti cand aveam echipe an de an in vreo semifinala de cupa europeana.

  2. #2
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Atata timp cat mai exista ersonaje agreate doar de mamicile lor in fotbalul romanesc mare lucru nu cred ca se va putea face. Oricat de onorabil au iesit Dinamo si Steaua din UEFA ramane faptul ca au iesit, platind tribut stilului de joc. Dinamo care sacrifica apararea in favoarea atacului si Steaua exact invers. Pana cand nu vom inlatuta ideea ca jucatorii sunt saude atac sau de aparare vom avea de furca in europa... La steaua mai merge cum mai merge (probabil ca au imprumutat stilul din italia) dar dinamo si cand joaca bine ia gol... Asta ar putea si o solutie in campionat dar intr-o competitie cu tururi eliminatorii e falimentara.
    Asa ca the future is not bright....

  3. #3
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    De acord cu tine insa pentru inceput este de ajuns ce face Dinamo. Nu uita ca ei au facut 7 pt. pentru Romania cu stilul ofensiv pe cand Steaua doar 5. Acum nu conteaza asta asa de mult dar arata ca si cu fotbalul ofensiv se pot face rezultate. O echipa romaneasca perfecta ar fii probabil: portarul lui Rapid(Dolha), apararea lui Steaua si mijlocul si atacul lui Dinamo. O asemenea echipa ar fii sigur in CL.

  4. #4
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Nu se poate asa ceva. Steaua are aparare beton pentru ca 8 jucatori contribuie la defensiva in proportie de minim 80%. La Dinamo e la fel dar cu aportul catre atac. Asa ca singura variabila ar fi portarul si Hamutovski isi face destul de bine treaba. Problema e pana intr-un final mijlocul. Daca ai un mijloc care sa-ti faca sio apararea si atacul ai gasit solutia.

  5. #5
    senior Bogdan's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Daca s-ar face o echipa cu apararea Stelei si atacul lui Dinamo cum ar fi?
    FORZA DINAMO!!!

  6. #6
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Ai dreptate Cipangoo. Oricum Dinamo daca isi cumpara niste fundasi sa zicem 3 la numar si un portar mai de valoare are mai multe sanse sa devina o echipa competitiva decat Steaua, deoarece la Steaua sta in mentalitate problema. Ei nu pot ataca desi au jucatorii pentru asta.

  7. #7
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Probabil. Dar problema ramane. Pana nu cresteti macar 5 Florentin Petre care sa-si de sufletul in eren nu o sa fie rost de o performanta in adevaratul sens al cuvantului in europa. Poate o sa trecem inca un tur dar pentru mine asta inca nu e ceva de laudat la nepoti.

    Relativ la Steaua da-mi voie sa te contrazic. Nu ar putea sa joace ofensiv nici daca ar dori. Aliuta e umflat de nu-i adevarat, Pitu nu are inca incredere si in afara de Fl Dumitru alt jucator la constructie n-au. Sa nu mai vorbim ca astia 3 au impreuna 50 de kile si orice jucator serios ii darama dintr-un suflu fara sa mai puna si umarul. Mai avem pe tovarasul Oprita de care pot spune ca in viata mea nu am vazut varf mai defensiv decat el. Fundasii laterali nu conteaza in atac deloc si aripa autentica au doar una, Bostina plus doi inchizatori. Asa ca nu vad cum ar juca steaua ofensiv. Poate cu Neaga n locul lui Oprita, Ogararu pe dreapta si Radoi la inchidere, un fundas stanga ofensiv, poate Nanu acuma vorbind numai de ce au in lot si cu Pitu in loc de Aliuta (asta nu neaparat).
    Echipa ofensiva ar arata cam asa la Steaua:

    Hamutovski

    F dr
    Ogararu

    Centrali
    V. Rachita (care btw isi arata varsta - vezi sporintul lui owen pe langa el)
    Mutica

    F St
    Nanu ???

    Mijloc
    Radoi (deff)
    Aliuta
    Pitu
    Fl. Dumitru (dr)
    Bostina(st)

    Atac
    Cl. Raducanu
    Neaga

    Echipa defensiva la Dinamo nu vad pentru ca pentru asta trebuie fundasi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •