Am asteptat momentul in care Dinamo si Steaua nu vor mai juca in UEFA ca sa scriu aceste randuri. Cred ca este momentul potrivit pentru o analiza a fotbalului autohton. Nu stiu ce impresie ati avut voi de fotbalul nostru in ultimii ani insa eu am avut una extrem de proasta. Castigam campionate si cupe in Romania si in momentul in care jucam cu echipa din Europa o furam urat de tot, chit ca ele se numea Skonto Riga sau Grasshopers. In ultimii 4 ani in Romania se juca cel mult un meci pe etapa care sa se ridice la un nivel multumitor. Acum observ o crestere in valoare a meciurilor care se indatoreaza si disparitiei, totala sau partiala, a blaturilor. Avem cel putin 4 meciuri pe etapa cu un nivel bun spre foarte bun. Ce urmeaza? Daca ne luam dupa ultimii ani atunci ar trebuii sa dispara aceste echipe jucatorii fiind vanduti in toate directiile, insa nu stiu ce imi da sa sper ca anul asta nu va fii la fel. Daca Steaua si Dinamo reusesc sa isi tina echipele actuale si poate chiar sa le intareasca acolo unde au nevoie atunci am mari sperante ca la anul sau in maxim doi ani o sa avem o echipa in liga campionilor si 3 in cupa UEFA. In realizarea acestui vis pot ajuta si echipele Rapid si Craiova care au si ele echipe competitive si care, in special in cazul Craiovei, ar merita o sansa sa arate ce pot. In felul asta ar creste campionatul romanesc, implicit si nationala deci fotbalul romanesc ar ajunge la nivelul anilor trecuti cand aveam echipe an de an in vreo semifinala de cupa europeana.