Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 288

Thread: Transferuri 2006-2007

  1. #1
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1

    Transferuri 2006-2007

    Intrucat se apropie sfarsitul acestui sezon, s-a dat drumu' la conduca cu zvonuri pentru viitorul echipei Dinamo.
    Pe acest thread doar despre jucatori vom discuta.

    Iata si primele 3 stiri:

    Dinamo Bucureşti, prin oficialii ei, şi-a manifestat interesul pentru golgeterul la zi al Diviziei A, cu 21 de goluri. "Îţi oferim acum 1,2 milioane de euro pentru Mazilu!", i-au spus şefii "cîinilor" lui Şiman, finanţatorul Sportului refuzînd din start. Roş-albii vor să mai negocieze cu Şiman transferul lui Mazilu, încercînd să ofere pe lîngă suma iniţială şi un jucător la schimb.


    “Suntem în discuţii cu mai mulţi jucători”, ne-a dezvăluit managerul sportiv al bucureştenilor, Petre Buduru. “Gabriel Tamaş este prioritatea noastră numărul unu, fiindcă vrem să întărim, în primul rând, defensiva. El este jucătorul în jurul căruia vom începe reconstrucţia echipei. Apoi, putem spune că Andrei Prepeliţă (foto) este deja fotbalistul lui Dinamo. Îi expiră contractul cu FC Argeş după terminarea campionatului şi ne-am înţeles deja cu el.

    Internaţionalul de 22 de ani Gabriel Tamaş a revenit în iarnă la Spartak Moscova, după un împrumut de 11 luni în Ştefan cel Mare, însă în Rusia fundaşul a jucat foarte puţin. Oficialii dinamovişti iau în considerare posibilitatea de a-l transfera definitiv pe fotbalist, însă vor trebui să scoată din buzunar aproape 3 milioane de dolari. "Eu m-aş întoarce la Dinamo din vară, fiindcă în Ştefan cel Mare am avut un an 2005 fantastic. Dar nu depinde doar de mine, trebuie să se înţeleagă cluburile".

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    deocamdata se fac valuri, sa vedem rezultatele. Mazilu a fost ofertat de ochii soacrei, Siman ceruse minim 2 mil asa ca...Pe Tamas decat sa-l mai imprumute iara mai bine uita de el.
    In primul rand ar trebui stabilit repede viitorul antrenor care as baga mana-n foc ca va fi iar Ando. Strainii sunt de coloratura. varianta trista ar fi cu Rednic, Ion Moldovan sau altii asemenea.
    Sa vedem si cine mai ramane din lotul actual, vor pleca destui.
    Daca prindem loc de UEFA ar trebui sa scoata o echipa competitiva peste vara, deci sa se zoreasca sa definitiveze de pe acum totul. Daca ne prinde august fara problemele rezolvate ne pregatim iarasi pentru un an searbad.
    Daca nu prindem loc de UEFA ar trebui sa vedem numeroase demisii si retrageri mai inainte de toate.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    junior Aaetius's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Iasi,Romania
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    din ce am mai auzit ar mai pute ajunge la dinamo din vara:
    1.andrei prepelita (fc arges)
    2.valentin badea (fc vaslui)
    3.alejandro gavatorta (poli iasi)
    4.gabi tamas(spartak moscova)
    5.alberto malesani(antrenor - liber de contract)
    si se vor intoarce: d.semeghin,a.ilin,s.perenyi,scarlatache,alex pacurar,tames, chihaia,baltoi,tibor moldovan,lucian cigan,ovidiu burca si lucian goian
    Viata noastra e DINAMO!!!
    -=- Dinamo e numarul 1 -=-

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cigan pe unde joaca? La Bihor?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Nu, Cigan joaca la Sopron (echipa lui Marius Vizer antrenata de Beppe Signiori) in Ungaria si merge in aceasta vara in pregatiri 1 luna cu Ajax Amsterdam.

    Semeghin si Tibor Moldovan sunt definitiv vanduti. Ceilalti pe care i-a scris Aaetius intr-adevar vor reveni, dar nu stiu pe cati ii va opri noul antrenor.

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    pana la urma ma cam lasa rece cine vine si cine pleaca. ne-am entuziasmat in iarna ca s-a pastrat echipa si au venit intariri aparent spectaculoase. Eram pe primul loc linistiti si acum ne luptam crancen sa mai prindem UEFA, echipa joaca constant prost.
    Mi-as dori sa se perie structura organizatorica si sa se faca ordine, sa vina profesionisti in conducerea executiva care sa inceapa sa construiasca o echipa fara imprumutati, fara vanzari rapide, care sa aiba rezultate constant bune. Altfel va fi aceeasi debandada si perindare de jucatori cu nume sau promitatori.
    Vreau sa nu mai stau cu inima cat un purice mereu, asteptandu-ma la surprize dintre cele mai neplacute.

    Si cu antrenorul viitor sunt sceptic. Tevatura mare, nume sonore, ne-am bucura acum sa revina si Andone si sa ramana cum am stabilit (cum draq sa concediezi un antrenor si dupa nici doua luni sa incepi sa alergi dupa el cu rugaminti sa revina?). Am vaga impresie ca pana la urma va veni un antrenor dintre cei mediocri si am feelingul ca va fi Rednic care nu-mi place deloc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Din vara vreau in primul rand jucatori tineri, dornici sa joace pt. Dinamo, dornici de afirmare.
    Vreau sa ramana Moti, Galamaz, Pulhac, Alexa (isi va reveni dupa pregatirea din vara), C. Munteanu (asa si asa), Danciulescu cu conditia sa il joace varf impins.
    De venit, neaparat Tamas ca si asa nu l-au jucat rusii, un portar bun, Mazilu daca se poate (oricum un atacant trebuie, neaparat), Prepelita cred ca ar fi bun si...nu mai stiu.
    Cert este ca vreau jucatori care manance iarba 90 de min si dupa aia pot sa mearga in 50 de baruri, nu ma intereseaza.

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Chihaia insist sa cred ca poate deveni mult mai bun decat Mazilu.
    La ramasi as vrea sa ramana si alde Ropotan, Radu Stefan.
    Nu-l vreau pe Tamas decat cu transfer definitiv. Decat alt imprumut mai bine lasa.
    La veniri cred ca si Scarlatache e bun (e 100% dinamovist btw), Pacurar cat a jucat imi placea in mod deosebit (nu stiu ce mai poate acum).


    Quittaro: C. Munteanu sper ca e Catalin si nu Cristi
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Pai Catalin Munteanu si-a prelungit contractul pe inca 3 ani, deci va ramane. portarul Chistoc Munteanu trebuie sa plece obligatoriu!!! Oriunde, numai sa nu ne mai manance meciurile, fir-ar el al -ului de pitic, ca din cauza lui e gata steaua sa iasa campiona dupa egalul ala din min 90...

  10. #10
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    La Catalin Munteanu ma referam; cu toate ca nu a aratat mare lucru, pana acum, se vede ca vrea sa joace si o face chiar bine uneori.
    Cred ca si Florea ar fi bine sa ramana da rnu stiu care este situatia lui.

    Oricum, vreau un lot, mult innoit!

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    asta e clar: e nevoie de un antrenor proaspat, bun si dornic de a reusi, de un lot corespunzator viziunii lui si de o conducere mai desteapta si mai putin generatoare de scandal decat a fost pana acum.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1
    Andrei Prepelita (fc arges)
    Valentin Badea (fc vaslui)
    Alejandro Gavatorta (poli iasi)
    Gabi Tamas(spartak moscova)

    + inprumutatii care se intorc
    Tames
    Chihaia
    A Baltoi
    Ovidiu Burca
    +
    Mazilu
    +
    un mijloc de valoare - coordonator
    +
    Un portar de valoare , de afara
    +
    Un antrenor de valoare : Malesani , Materazi , Bergodi , Mathaus , Lucescu , Rednic .....
    Last edited by Rossi; 5th May 2006 at 23:33.
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  13. #13
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    proritatzi :
    1.fundas
    2.fundas
    3.....

    si un antrenor bun
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  14. #14
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Rednic va continua agonia echipei, n-am incredere in el.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #15
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    nici eu nu sunt pt rednic...
    Last edited by Ayrton; 17th July 2006 at 16:19.

  16. #16
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    In primul rand NU mai vreau jucatori imprumutati de la echipe din strainatate la care NU joaca.
    Daca ne uitam cati jucatori are Dinamo imprumutati prin Div. A mai facem o echipa.
    La capitolul antrenori : unul care sa ne scoata din rahat : Andone, sau unul strain.
    SI NU IN ULTIMUL RAND : ne trebuie o conducere capabila din toate punctele de vedere.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  17. #17
    sport legend cip_81's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    3,874
    Reputatie
    1
    In primul rand cine ar trebui sa plece:pacaliciul din poarta, Munteanu...non-valorile Mihut, Balan, Vl Munteanu, Galamaz, Margaritescu...imprumutatii Barcauan, Florea, Zicu...blazatii Danciulescu, Alexa, Niculescu.

    Reconstructia trebuie facuta din temelii, chiar daca asta ar insemna 1-2 ani in afara cupelor europene. Iar aceasta reconstructie sa fie facuta doar cu jucatori care-si doresc cu adevarat sa joace pentru echipa asta...co-proprietatile si imprumuturile eliminate definitiv (este o conditie esentiala).

    Apropo, am vazut reticenta unora fata de jucatorii tineri din divizia B. Fals...si acolo se joaca fotbal, si acolo sunt multi jucatori buni (avem destule exemple...Mihalcea, Tamas, Radoi...).
    Porumboiu: [B]"A fost blat! O mizerie, o ruşine!"[/B]
    [B]Huţan contactat de Steaua![/B]
    Ganea acuză: [B]"Portarul jalon, fundaşii raci!"[/B]
    [B]Stelistii au urinat pe statuia lui Stefan cel Mare[/B]

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cip_81: da' Margaritescu era chiar bun, punea osul, mergea brici pana in iarna. Mihut stiam ca era bun la Bihor, s-ar putea ca intr-un alt context sa inceapa sa dea randament. Ce e acum la Dinamo nu se cheama echipa si omul de abia a venit in iarna.

    Zicu pleaca oricum, Barcauan la fel. Portari ne-ar trebui vreo doi, eu l-as disponibiliza si pe Gaev.

    Daca se face reconstructie din temelii interesant ar fi cine o va face. Daca stam 1-2 ani in afara cupelor europene inseamna ca vor reincepe cu vanzolelile de lot precum in trecut. Nu rabda astia din conducere sa stea pe sec de dragul constructiei.
    Cinstit vorbind cu sau fara cupe europene echipa se poate reconstrui din mers daca e cineva capabil de asta. Ar fi buni si ceva jucatori straini in lot, unii seriosi care sa aduca pe langa valoare si exemplu de profesionism celorlalti.

    PS: si cine crezi ca va fi acela care sa ocheasca jucatori promitatori din diviziile inferioare? Cumva nea Tica?
    Last edited by Utilizator; 8th May 2006 at 18:37.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    sport legend cip_81's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    3,874
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Cip_81: da' Margaritescu era chiar bun, punea osul, mergea brici pana in iarna. Mihut stiam ca era bun la Bihor, s-ar putea ca intr-un alt context sa inceapa sa dea randament. Ce e acum la Dinamo nu se cheama echipa si omul de abia a venit in iarna.
    Margaritescu este un jucator bataios si care pune mult suflet. Dar atat. Gata cu sentimentalismele...ca sa depasim mediocritatea, pe langa dorinta tre' sa existe si putinta. Cat il priveste pe Mihut, mi-e teama ca momentul lui glorie a fost acum vreo 2-3 ani, atunci cand se afla si in atentia selectionerilor. Plus, din cate am inteles, duce o zbuciumata viata de noapte. daca e asa...OUT.

    Ar fi buni si ceva jucatori straini in lot, unii seriosi care sa aduca pe langa valoare si exemplu de profesionism celorlalti.
    Da, dar astfel de jucatori tre' urmariti o perioada de timp de persoane abilitate din cadrul clubului, si nu propusi de fel de fel de impresari dubiosi sau jucatori adusi pentru ca i-a placut unuia sa navigheze pe net (vezi cazurile Meride, Optcunoua sau Delwarte).

    PS: si cine crezi ca va fi acela care sa ocheasca jucatori promitatori din diviziile inferioare? Cumva nea Tica?
    In vara anului trecut, cand s-a constituit noua societate, in organigrama aparea si un departament de scouting. Exista el oare cu adevarat?! Eu as vrea sa cred ca da, doar in conducere sunt oameni seriosi.
    Porumboiu: [B]"A fost blat! O mizerie, o ruşine!"[/B]
    [B]Huţan contactat de Steaua![/B]
    Ganea acuză: [B]"Portarul jalon, fundaşii raci!"[/B]
    [B]Stelistii au urinat pe statuia lui Stefan cel Mare[/B]

  20. #20
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cip: departament de scouting e foarte posibil sa existe, m-as mira insa sa exista si scouteri (capabili) pe acolo.

    Nu sunt sentimental, dar astia bataiosi pot ramane sa asigure o tranzitie mai usoara. Nu e obligatoriu sa ramana titular, dar nu poti sa formezi de la 0 in 1-2 ani un lot de 22-25 de jucatori apti de a intra in lupta.

    Mihut are viata de noapte agitata: pai avem un grup serios cu viata de noapte agitata. Si nici asta n-ar fi o problema daca ar fi la fel de agitati si pe terenul de fotbal. Sunt destui jucatori celebri la ora actuala care sunt vazuti frecvent prin discoteci, se mai aude si de ceva aventuri cu diverse starlete...da' cand au etapa mai si joaca.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #21
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Cip: departament de scouting e foarte posibil sa existe, m-as mira insa sa exista si scouteri (capabili) pe acolo.
    Eu zic ca astia de la Dinamo cauta jucatori pe internet ca si noi suporterii.
    Eu stiu ca un singur jucator a dat randament la o echipa care nu stia NIMIC despre el. Acum cativa ani Kaviedes a fost adus la Perugia fara sa-l urmareasca.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •