View Poll Results: Blasfemie sau nu ?!

Voters
9. You may not vote on this poll
  • Da

    2 22.22%
  • Nu

    7 77.78%
Results 1 to 6 of 6

Thread: "Evanghelistii" de la Iasi

  1. #1
    Semper Fi DanielAndrei's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,649
    Reputatie
    1

    "Evanghelistii" de la Iasi

    Biserica ataca vehement premiera unei piese jucate la Ateneu


    Spectacolul cu piesa "Evanghelistii", jucat in premiera pe tara, simbata seara, la Ateneul Tatarasi, a stirnit reactii dure din partea Bisericii Ortodoxe si a celei Catolice. Patriarhul Teoctist acuza spectacolul de blasfemie. "«Evanghelistii» aduce fara sa-si dea seama o jignire Bisericii, invataturii crestine", a afirmat Patriarhul. Aceeasi reactie vehementa impotriva textului semnat de Alina Mungiu Pippidi si premiat de UNITER, in 1992, la sectiunea cea mai buna dramaturgie, a avut-o si Episcopia Romano-Catolica. "Ne exprimam nemultumirea si indignarea ca se propune un asemenea spectacol in perioada pregatirilor pentru sfintele sarbatori ale Craciunului", spune preotul Cornel Cadar, reprezentantul Bisericii Catolice in relatiile cu presa. "Eu nu ma bag unde nu-mi fierbe oala. De ce biserica s-ar preocupa de teatru?", replica Benoit Vitse, regizorul spectacolului si directorul Ateneului Tatarasi.

    Isus facind dragoste cu o femeie, Biblia scrisa la comanda de discipolii usuratici ai unui filosof grec, iar rastignirea lui Hristos, doar un scenariu fictiv, scris intr-un context politic. Acestea sint la prima vedere ideile principale din "Evanghelistii", piesa care a stirnit la Iasi vii proteste in rindul reprezentantilor bisericii, facindu-i sa catalogheze spectacolul drept o "blasfemie". Vineri, in seara cind la Iasi avea loc avanpremiera spectacolului, Patriarhul Teoctist acuza piesa de "jignire la adresa Bisericii Ortodoxe Romane" . "Din ce in ce mai mult se simte nevoia intre oameni de a se cunoaste unii pe altii, pentru ca din cauza spiritului tehnic, secularizant si confuz care se creeaza in toata lumea, uneori, valorile credintelor se denatureaza. Si cineva, daca scrie despre Biserica sau despre Evanghelie sau chiar o piesa literara precum «Evanghelistii», aduce fara sa-si dea seama o jignire Bisericii, invataturii crestine", a spus Patriarhul, vineri, in cadrul unei conferinte. Aceleasi critici au fost aduse piesei Alinei Mungiu Pippidi si de Biserica Romano-Catolica. "Consideram piesa de referinta drept atentat la morala publica, drept indecenta grava deghizata în «arta», un atentat la credinta în Dumnezeu, o batjocorire a celor mai sfinte persoane: Isus, Maria, apostolii", mai spune Cornel Cadar, intr-un comunicat oficial adresat de Biserica Romano-Catolica. Mai mult, institutia adreseaza chiar un apel la autoritatile locale pentru a lua atitudine referitor la punerea in scena a acestei piese la Iasi. "Ne întrebam daca autoritatile locale si-au dat acordul pentru prezentarea în premiera nationala a spectacolului în cadrul acestei institutii de cultura iesene", se precizeaza in comunicat. Subiectul din "Evanghelistii", care a stirnit nemultumirea clericilor, este plasat într-o academie greceasca din Asia Mica aflata sub guvernare romana si prezinta la inceput lumea usuratica, libera si mult prea toleranta a unui profesor de filosofie si a discipolilor sai. Viata acestora este intrerupta cind un nou client, Pavel, un om animat de dorinta de putere si cucerire, le propune o afacere. Contra unei sume frumoase de bani, discipolii supervizati de maestrul lor aveau sarcina sa scrie povestea unui profet din Ierusalim, pe nume Isus Hristos. Pentru a reconstrui viata Mintuitorului, Pavel le-a prezentat discipolilor un asa-zis "Povestitor", despre care aveau sa afle ca era chiar Isus. Personajul marturiseste el insusi ca nu a fost nicidecum rastignit, mai mult, avea o pasiune pentru Maria Magdalena. Toate acestea au stirnit simbata seara, la premiera, si reactii adverse ale publicului. Undeva, la mijlocul salii, o femeie de peste 50 de ani, s-a aratat extrem de furioasa in momentul in care personajul Isus face dragoste cu Elena, sotia filosofului, iar apostolii sint omoriti pentru a nu duce mai departe "adevarul" despre Mintuitor. "Stricatii! Cum sa-ti bati joc de Hristos si apostoli? Asta e teatru?", spunea femeia. Insa, oamenii de teatru catalogheaza reactia Bisericii si chiar a spectatorilor ca fiind exagerata. "Mult zgomot pentru nimic. Nu vad ce e asa scandalos in acest text. Este o alta viziune, de altfel nu o noutate, si atit", este de parere regizorul Ion Sapdaru, prezent simbata seara la premiera spectacolului. Si regizorul spectacolului, Benoit Vitse, spune ca "Evanghelistii" este doar un spectacol de teatru si ar trebui tratat ca atare. "Subiectul este religios. Piesa contrazice Sfinta Scriptura. Da, domnule, dar este vorba de teatru, nu de altceva", spune Benoit Vitse, care va continua sa mentina spectacolul in programul Ateneului in ciuda controverselor. "Evanghelistii" a fost montat la Iasi in premiera pe tara. Textul a mai fost jucat insa in Ungaria, dupa ce a fost tradus si publicat de "Modern International Drama", din New York. In Romania, orice incercare de punere in scena a piesei s-a sfirsit cu protestul vehement al clericilor. "Încercarile mai multor regizori de a pune piesa în scena s-au oprit fie în amenintari cu demonstratii de protest, fie în teama actorilor de a juca roluri precum cele ale lui Isus, Pavel sau ale evanghelistilor", declara Alina Mungiu Pippidi în cronica spectacolului.

    Comentati, va rog !!

  2. #2
    Daddy's little girl nancy_callahan's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    1,737
    Reputatie
    1
    mda, si maria magdalena, roza, e sfantul graal, si noua ne place asa de tare sa asistam la tot ceea ce contrazice invatatura bisericii. in fond, Biblia e scrisa de mana omului. dupa cum mai spuneam, tre sa invat aramaica si sa gasesc macar o evanghelie de pe la marea moarta ca sa primesc si eu unele raspunsuri...

    ne place la nebunie scandalul, de asta asistam la astfel de reactii. amintiti-va ca exact aceeasi reactie a starnit-o codul lui da vinci a lui dan brown, la fel s-a intamplat si cu patimile lui hristos a lui gibson, la el era sa se intample si cu lord of the rings. eu ma mir cum de ereticul ala nenorocit de harry potter a scapat. auzi tu, "wingardium leviosa!"... blasfemie, mai doamnelor si domnilor...
    [FONT=Microsoft Sans Serif][SIZE=2][COLOR=Red][B]Worth dying for. Worth killing for. Worth going to hell for. Amen.[/B][/SIZE][/COLOR][/FONT]

  3. #3
    incepator vempire's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca, notiunea de blasfemie a fost mai mult sau mai putin "inventata" de biserica. Este adevarat ca una dintre cele zece porunci afirma: "Sa nu iei numele Domnului in desert", dar consider ca nu are nicidecum conotatia pe care i-a dat-o biserica....
    Sa ne gandim putin la Toma, stiti voi, ala "necredinciosul", si la rabdarea pe care a avut-o Iisus cu el. Oamenii sunt liberi, cred eu sa faca si sa spuna orice in virtutea liberului arbitru, de aceea nimic nu este blasfemie daca izvoraste dintr-o credinta profunda in ceva.
    Totodata sunt perfect de acord cu Nancy, dorinta de senzational este mare, iar biserica nu face altceva decat sa o adanceasca(isi bate cuie in talpi cum s-ar zice). Io cred ca dragii de preoti si-au cam pierdut mana, nu se mai descurca asa de bine in epoca moderna ca pe timpul inchizitiei.
    SHE SWIMMS LIKE A PIMP...[COLOR="Purple"] [/COLOR]

  4. #4
    Semper Fi DanielAndrei's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,649
    Reputatie
    1
    pe jumate OFFTOPIC: eu sunt student la geologie, si sper ca sunt printre voi din cei care stiu cu ce se mananca...in primul an la prima ora in care ne-am intalnit cu profesorul de geologie fizica, acesta ne-a explicat formarea universului (de la Big Bang, pana la formarea Soarelui, Terrei, Lunei, supernove si alte chestii). La finalul orei, profu astepta intrebari si s-a trezit subsemnatul, citez : " Dupa dumneavoastra exista Dumnezeu?" . Proful a ramas blocat, nu a dat nici un raspuns si mai aflu ca e casatorit cu o profesoara de religie .

    Nu ca as pune la indoiala existenta Divinitatii, dar Dumnezeu cand ne-a creat, ne-a creat cu un scop, ne-a dat cu un pic de minte, ne-a dat arta, iar prin arta avem si teatrul. In "Evanghelistii" nu cred ca e blasfemie, ca respectiva piesa de teatru nu cred ca a promovat anticrestinismul. Totusi, traiesc intr-un oras religios, dar si CULTURAL !!!

  5. #5
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    si daca nu dumnezeu ne-a dat minte?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  6. #6
    Daddy's little girl nancy_callahan's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    1,737
    Reputatie
    1
    si daca Dumnezeu ne-a dat minte, insa nu discernamant?
    [FONT=Microsoft Sans Serif][SIZE=2][COLOR=Red][B]Worth dying for. Worth killing for. Worth going to hell for. Amen.[/B][/SIZE][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •