Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 76

Thread: Foşti jucatori la Rapid

  1. #1
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    Foşti jucatori la Rapid

    Deschid acest thread penntru a comenta despre fostele glorii ale Rapiduli, jucatori ce au jucat sub culorile alb-visinii si au facut cinste clubului.

    O sa incep intr-o ordine aleatorare. Pentru inceput cel mai bun stranier din echipa Rapidului, pana nu demult (e probabil sa fie depasit de Karamian):
    Emanuel Godfroid. A facut foarte multe pentru Rapid a fost cel putin un an declarat cel mai bun stranier din Divizia A.

    Din pacate nu gasesc nici o statistica (poate ma ajuta cienva), cu cate meciuri a jucat la Rapid, cate goluri a marcat, etc.
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  2. #2
    sport legend Sunchase's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,044
    Reputatie
    1
    Profesionist jucator. Ne-a ajutat mult

  3. #3
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Poate cineva sa-mi spuna ce mai face Goanta ?
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    sport legend Sunchase's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,044
    Reputatie
    1
    LA MULTI ANI GOANTA! Unul din emblematicii jucatori ai acestui mare club, RAPID Bucuresti.

  5. #5
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Ioan Goanta

    Nascut: 29 Martie 1963- Bistreti-Mehedinti
    Debut A: U.Craiova - RAPID - 1-1 - 02.09.1984 : primul gol in etapa a 13a a editiei '84-'85 , impotriva ASA Tg.Mures 1-0.
    Palmares: 174 jocuri in A + 37 goluri
    2 selectii nationala A + 8 olimpici
    A jucat in divizia A doar la RAPID intre 1984 - 1993.
    Cateva ganduri ale 'micului Rivera':
    'Venirea la RAPID a reprezentat pentru mine ceva fantastic , vazand un asemenea stadion si asa o galerie , am fost impresionat de galeria RAPID-ului care ardea alaturi de noi . Am avut norocul de a prinde veterani ca MANEA , AGIU , I.ION , GRIGORE , POPA , de la care am invatat multe . Aveam doar 20 de ani , si mi se implinise visul sa joc la cea mai iubita echipa din tara . Coautorii golurilor mele au fost in general BAKOS , DRAGHICI, RADA si CARSTEA , plus perioada cand l-am avut alaturi pe Lita DUMITRU. Linia noastra de mijloc era excelenta .
    Am continuat traditia care a adus GIULESTI-ului cele mai frumoase performante , mai ales pe vremea lui V.STANESCU .
    Multe din echipele puterii au vrut sa-l 'recruteze' , insa nimic nu l-a convins sa paraseasca GIULESTI-ul.Printre care Victoria , a facut cele mai intense 'manevre' pentru a-l lua dar...
    ...'Pusesera ochii pe mine si , daca plecam , avantajele erau mari . Adica bani , deplasari afara si grade .N-am vrut si pace . M-a tinut pe loc tribuna . Iubeam atmosfera din GIULESTI, mai mult decat banii si gradele . Ce daca RAPID era atunci echipa mica si necajita , cand radeau de noi , 'grangurii' spuneau ca .
    Jucam bine dar nu puteam castiga . Asta era blestemul nostru .'
    Cea mai frumoasa amintire , evident , ramane victoria din 26.04.'86 , prin golul magnific marcat de ...GOANTA .
    Dupa un meci cu Austria Salzburg , i s-a propus sa ramana acolo, dar a refuzat . A mai avut o propunere in InterTOTO '89 , in Suedia , unde au ramas Ilie lucian , Ciolponea si Aprodu . La intoarcerea in tara ,cei pedepsiti au fost antrenorul GREAVU si GOANTA in calitate de capitan de echipa . Eu fusesem convocat la nationala , la care am debutat in '87 , in meciurile cu Israel si Polonia ,o victorie si un egal , si m-am prezentat ca de obicei . Fara nici o explicatie Ienei si Dragusin m-au trimis acasa . De-atunci n-am mai fost chemat niciodata . Dar am ramas cu placerea , pe care nu mi-o putea lua nimeni , aceea de a juca la RAPID . Nici retrogradarea din '89 , cand cineva sus acolo a vrut sa retrogradam . Imi pare rau ca tocmai cand RAPID a 'urcat' eu a trebuit sa ma retrag din cauza celei de-a 4 a rupturi musculare . Cea mai mare durere mi-a produs-o antrenorul G.Constantin , care a avut ceva impotriva mea , si cand am venit din Israel nu mi-a dat sansa sa arat ce pot si cat mai pot . Dar a trecut si asta si am ajuns iar in 11-le RAPID-ului .'
    In prezent face parte din lotul de antrenori ai clubului RAPID si spera ca odata i se va da posibilitatea sa antreneze echipa mare , in care , de ce nu , va juca si fiul sau . Un mesaj pentru cei din conducerea RAPID-ului :' Lasati RAPID-ul pe mana RAPID-istilor. Nu comunistii si cei 'instruiti' de ei au inventat fotbalul ! Si fostele glorii RAPID-iste pot avea valoare , si trebuie sa li se permita sa si-o arate . Daca nu de noi , atunci de cine ?!'

    (c) forum forzarapid.ro

    Un haiduc al Giulestilor
    E posibil ca Ioan Goanta sa fi avut resurse pentru a fi un mai mare fotbalist decit a fost. E probabil ca intr-o lume mai buna si intr-un fotbal mai liber sa fi zburat dincolo de zumzetul tribunei rapidiste. A fost suficient de mare incit imaginarul sa ni-l inchipuie azi oriunde, departe, impartitor de driblinguri si fin intelegator al cintecelor galeriei Giulestilor. Goanta a existat, ca orice idol, pentru ca tribuna avea nevoie sa creada.

    A crezut in el deoarece i-a razbunat dintr-o fenta furia impotriva echipelor puterii, dintr-un sut orice furt intimplat pe teren. O chimie misterioasa l-a legat de oamenii Rapidului, facindu-l idol intr-o epoca in care asta era interzis prin decret de stat si se pedepsea aspru. Nu i-a pasat de vremurile pe care le traversa si a continuat sa depene anii intr-o potcoava de legenda. Vitejiile sale impotriva ordinii acelor ani se povestesc inca prin circiumile de linga stadion, mindrii neuitate linga sine, motive de pretios orgoliu visiniu.

    Goanta e al Rapidului cum putini altii au fost vreodata ai unei echipe, nu pentru ca n-a vrut sa o paraseasca, ci pentru ca a tinut-o in viata, pentru a povesti azi si ca n-a fost mare brinza totul, dar mai ales ca, intr-o aritmetica a succesului, n-a contat prea mult. Goanta a fost un boem si cel mai important lucru realizat pentru Rapid e refrenul: "Goanta, Tira...". Nu-i putin sa te cinte tribuna de linga sine, precum erau odinioara haiducii.

    (c) spt.ro
    Attached Images Attached Images
    Last edited by fia; 29th March 2006 at 13:34. Reason: modificare an debut in Nationala :)
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  6. 29th March 2006, 13:23
    Reason
    off-topic: daca respectivii au fost reprezentativi pentru Rapid te inseli

  7. #6
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    MARIAN RADA

    Nascut la data de 14.05.1960. Bucuresti .
    La RAPID din 1983 , cand , dupa promovare , a fost adus de V.STANESCU de la Autobuzul.
    Debut in divizia "A" in data de 03.09.1983. cu ocazia meciului Petrolul Ploiesti-RAPID-3-1.
    A jucat la RAPID pana in 1991 , cu o intrerupere de un an in '86-'87 .
    In divizia "A" a jucat 189 de meciuri si a inscris 18 goluri
    In campania pentru pregatirea C.E. din Franta , a fost selectionat de M.Lucescu , impreuna cu portarul I.Manu , dar jucand la RAPID , nu a putut face parte si dintre cei ce au participat la turneul final .
    A adunat doar 4 selectii la "olimpici" unde a marcat 1 gol si , 1 selectie la "tineret" .
    Unul din cei mai buni mijlocasi , la inceputul carierei in tricoul visiniu , evidentiat meci de meci , dupa o scurta perioada a fost reprofilat ca fundas central , post pe care a excelat din nou , chiar cu mai mult succes decat inainte , facand cupluri "betonate" cu G.CARSTEA sau cu M.GRIGORE .
    A fost nevoit sa puna capat carierei in urma unei accidentari .



    Declaratii:
    Despre castigarea CCE de echipa ceausista :
    [@MarianRada5> fanatik - "Cupa Campionilor nu a cistigat-o steaua ci statul comunist roman, in frunte cu mult iubitul conducator."
    De ce urasti atat pe dinamo si pe steaua? :
    [@MarianRada5> Avatar - PENTRU CA dinamo SI steaua SI-AU CREAT UN PALMARES STUFOS IN PERIOADA COMUNISTA PRIN ABUZURI

    17.05.2005.
    "RAPID-istii adevarati nu sunt de vanzare pentru dinamo"
    Marian RADA a afirmat ca jucatorii GIULESTENI nu sunt de vanzare pentru dinamo, raspunzand astfel unor afirmatii ale directorului executiv dinamovist, Cristian Borcea, care a spus ca va transfera jucatori de la RAPID. "Ar putea sa cumpere niste maidanezi de pe la noi, de prin baza, ca si asa s-au inmultit in ultima vreme. RAPID-istii adevarati nu sunt de vanzare pentru dinamo. Cred ca nici «Borcica» al nostru n-ar fi acceptat sa mearga in Stefan cel Mare, s-a vazut cat ii placea la noi. RAPID-ismul este un fenomen pe care cei din afara nu-l pot intelege, este ca o marca inregistrata de care nimeni nu se poate atinge. Daca o sa vrea si steaua jucatori de la noi, o sa le fac eu legatura cu sectia de box din GIULESTI", a spus RADA .

    Poza 2: Rada in duel cu Andone

    (c) forum forzarapid.ro
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  8. #7
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    DAN COE

    Identificat de multi cu emblema Rapidului, Dan Coe reprezinta spiritul alb-visiniu, o pagina de istorie pe care orice suporter giulestean o recita si o transmite din generatie in generatie, amestec de mister si legenda.

    Oficial s-a spus ca s-a sinucis. Sint voci care sustin ca cel mai mare stoper din istoria Giulestiului a fost omorit de Securitate.

    In 1972, dupa 214 jocuri in Divizia A, unde a inscris 12 goluri si a cucerit un titlu de campion, Dan Coe paraseste Rapidul si România cu destinatia Belgia, unde va juca la Royal Antwerp FC. Se intoarce in tara un an mai tirziu, insa nu este reprimit la Rapid. Pleaca la Galati, unde ajuta Otelul sa promoveze in Divizia A in 1974. Coincidenta face ca Rapidul sa ia drumul Diviziei B in acelasi sezon.
    Un an mai tirziu, Dan Coe paraseste din nou România, de data aceasta cu destinatia Germania. Ilie Greavu povesteste despre fuga lui Coe: „A venit cu o cerere de deplasare in Belgia, care i s-a aprobat. A plecat acolo, si in Belgia, neexistind probleme de trecere a frontierei, a fugit in Germania, unde s-a stabilit la Köln”.




    In 1982, Dan Coe moare in Germania. Rica Raducanu merge pe varianta conform careia Securitatea este vinovata de moartea sa. „Nu se sugruma el, l-au facut «aia ca a vorbit una alta pe la radio». Nu cred ca-si lua el zilele, iubea prea mult viata”. Un alt coechipier, Puiu Ionescu, vorbeste despre labilitatea psihica a lui Dan Coe, dar si de un posibil motiv pentru fosta Securitate de a-l omori: „Trecerea de la statutul de vedeta la cel de om obisnuit i-a provocat un soc, i-a creat o stare pe care nu a putut sa o depaseasca. In schimb, cu doua, trei luni inainte sa moara am auzit la Europa Libera o emisiune in care povestea necazurile pe care el si tatal sau le-au trait in România. Multe dintre lucrurile pe care le-a declarat atunci nu erau adevarate. Nu stiu daca este un motiv destul de solid ca sa-i atraga moartea, insa nu cred ca era atit de labil incit sa se sinucida”.
    Ilie Greavu exclude implicarea politiei politice in moartea lui Coe: „Nu cred ca Securitatea a fost implicata in moartea lui Dan. El a avut niste probleme cu «ei» pentru ca, intr-un turneu al Rapidului in Franta, a schimbat niste valuta, lucru interzis pentru noi, fotbalistii”. Nicolae Lupescu este si mai transant in aceasta privinta: „Din ce-am auzit, terminase orice legatura cu nevasta lui, iar in Germania a fugit cu o stewardesa cu care urma sa se casatoreasca. Nevasta lui a vrut sa plece in Germania la el, am intervenit personal la ministrul nostru de externe de atunci, Andrei {tefan, un om extraordinar, ca sa-i facem rost de viza, si problema a fost rezolvata. Scena sinuciderii mi-a fost povestita de patronul restaurantului unde s-a intimplat: El era la masa cu noua lui sotie, stewardesa, care era insarcinata. A plecat la toaleta, si cind s-a intors a gasit-o si pe nevasta lui din România la masa. Cind le-a vazut pe-amindoua, a facut o criza, s-a dus in beciul restaurantului si s-a sinucis”.
    Sint mai multe ipoteze care maresc doza de mister asupra sfirsitului „emblemei” Rapidului. Suporterii au transformat, o data cu trecerea anilor, povestea in mit, imaginea lui Dan Coe fiind sinonima cu alb-visiniul. Spiritul lui vegheaza asupra fostei potcoave, fiind mereu invocat de fanii rapidisti: „Un salut din vechea Troe / Pentru faima lui Dan Coe...”.

    Primul machedon din fotbalul românesc
    Internationalul rapidist este primul jucator de etnie armina care s-a remarcat in campionatul românesc. Dupa el au urmat iegalabilul Gheorghe Hagi, Ianis Zicu, Stelian Carabas sau Adrian Pitu.

    L-a lovit pe Eusebio
    In preliminariile pentru Campionatul Mondial din Anglia 1966, la meciul cu Portugalia, de la Bucuresti, cistigat de tricolori cu 2-0, Dan Coe a fost protagonistul unui incident aparte, povestit de Teo Codreanu: „Dan il avea ca adversar direct pe Eusebio, si l-a scos din joc. Enervat ca nu ii iese nimic, Eusebio a facut o intrare dura la Coe, de i-a sarit gheata din picior. Dan s-a suparat, a luat gheata de jos si l-a lovit cu ea in cap pe Eusebio cit era el de vedeta”.

    Meciul vietii
    Dan Coe a adunat 41 de selectii in nationala României. Chiar daca nu a jucat la Mondialul din Mexic, el a fost unul dintre artizanii calificarii României la acel turneu final. In meciul contra Elvetiei, de la Lausanne, unde ministrul apararii a fost capitanul echipei, defensiva României a fost de netrecut, presa denumind tripleta Rica Raducanu, Dan Coe, Sandu Boc „triunghiul de aur de la Lausanne”.

    SRI nu a pastrat dosarele
    Elucidarea mortii lui Dan Coe ar fi putut fi rezolvata prin intermediul arhivei fostei Securitati, insa, din pacate, dosarele in care figura numele sau nu au fost pastrate, fiind distruse. Ele alimenteaza speculatiile cu privire la moartea internationalului roman.

    „Intr-o zi lumea tribunelor ma va iubi mult, si-n ziua aceea imi voi sfirsi cariera. Daca n-as fi ajuns fotbalist, mi-ar fii placut sa car copii in circa, sa-i duc la Mosi, la chermeze si sa le fac castele de nisip la malul marii”
    Dan Coe

    Articol preluat din totalsport si scris de Alexandru Rostotchi (c) forzarapid.ro forum

    Atasat in tricou alb, Dan Coe
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  9. #8
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Ilie Greavu

    Vultur fără aripi
    Marian Vişu

    Ilie Greavu, poreclit "Cauciuc" pentru detenta sa impresionantă pe vremea cînd juca la Rapid şi la echipa naţională, zace într-un pat de spital cu ambele picioare amputate

    Miros de spital. Medicamente, sînge, sudoare, teamă, viaţă, moarte. Spitalul Militar Central, Chirurgie Cardiovasculară, Terapie Intensivă. Acolo intri doar cu aprobare, cu cipici din celofan peste încălţămintea de stradă şi cu halat din acelaşi material. Rezerva 11 adăposteşte patru suflete conectate la perfuzii. În patul de la fereastră, un pacient ocupă cel mai puţin loc. E Ilie Greavu (68 de ani), fostul fundaş stînga al Rapidului şi al "naţionalei", pe care tribunele îl alintau "Cauciuc". De vineri nu mai are picioare. Primul l-a pierdut anul trecut, în lupta cu artrita nemiloasă. Al doilea a fost sacrificat vineri seară. În urmă cu zeci de ani, ele îi dădeau o detentă impresionantă.

    Lacrimi pentru Rapid
    Ochii verzi-căprui fixează tavanul. "Ilie, vrea cineva să te vadă", şopteşte soţia de alături, în timp ce-i aşază perna. Faţa nerasă schiţează un zîmbet. Nu l-au vizitat prea mulţi în ultimul timp. Vorbeşte încet şi puţin. Uneori mai dă şi din mîini, singurele membre rămase. Informaţiile se amestecă, nu toate sînt exacte. "E coerent?", se interesează tovarăşa de viaţă. Pe faţa femeii în vîrstă, cîndva una dintre cele mai frumoase însoţitoare de bord de la Tarom, se citeşte neputinţa. "Are momente cînd nici nu conştientizează unde se află", explică ea. Nu e cazul acum. Ilie Greavu vorbeşte chiar şi despre meciul dintre Şahtior-Rapid, ultimul pe care l-a văzut înainte de a-şi pierde şi al doilea picior. Amintirile curg, amestecate. Vorbind despre Rapid, inevitabil, apar şi lacrimile. Soţia se grăbeşte să i le şteargă cu un şerveţel. "E prima dată cînd plînge. Şi, credeţi-mă, a suferit mult. A avut dureri groaznice", spune ea, în timp ce iese din rezervă cu ochii înlăcrimaţi. "Nu ştiu de unde o să fac rost de un scaun cu rotile", îşi exprimă ea ultima grijă înainte de a părăsi spitalul. Unde miroase a medicamente, sînge, sudoare, viaţă şi moarte.

    1,20 metri
    era detenta lui Ilie Greavu, cea mai mare dintre jucătorii Diviziei A în anii '60

    "Am fost şi voi rămîne mereu lîngă Ilie. E naşul meu de cununie. Cred că va rezista în faţa acestei grozăvii. Era un jucător super, avea o detentă de peste 1,20 metri, cîştiga dueluri aeriene cu jucători de 1,80 sau 1,90, deşi el nu avea decît 1,64"
    Puiu Ionescu, fost coleg

    "Nici nu-mi vine să cred. Ultima oară l-am sunat acum o lună. Doamne, ce foarfeci făcea! Eu sînt mai mic cu 3 ani, dar cînd am venit la Rapid ne-a primit foarte bine pe noi, cei mai tineri. E un ardelean cu suflet mare"
    Culae Lupescu, fost coleg

    Pensie de 360 lei
    Ilie Greavu este rapidistul care a stat cel mai mult la clubul feroviar. Venit în 1956 în Giuleşti, el a ieşit la pensie în 1997. "Doar eu am stat patruzeci de ani la clubul ăsta", se mîndreşte "Cauciuc". Fidelitatea faţă de culorile alb-vişinii l-a şi costat însă. Acum are o pensie de doar 360 de lei noi, mult mai puţin decît dacă ar fi jucat la Dinamo sau Steaua. "Foştii stelişti Voinescu şi Zavoda, care locuiesc în acelaşi imobil cu noi şi cu care ne înţelegem foarte bine, au vreo 18 milioane în lei vechi", spune Violeta Greavu, soţia lui Ilie.

    CARTE DE VIZITĂ
    Ilie Greavu
    Data naşterii: 19 iulie 1937
    Maestru emerit al sportului
    Club la care a jucat: Rapid 1956-1972
    Fundaş stînga, 1,64 m, detentă şi mobilitate deosebite
    Un titlu şi o Cupă cu Rapid
    294 jocuri (1 gol) în Divizia A
    22 jocuri în echipa naţională
    7 jocuri în cupele europene
    Vicepreşedinte la Rapid - 1972
    Antrenor la copii şi juniori - 1974

    Articol din Gazeta Sporturilor din 29 noiembrie 2005, un articol foarte trist.. un rapidist adevarat, cu tot ceea ce inseamna acest lucru!
    FORZA RAPID! RAPID INAINTE DE TOATE!

    (c) forum forzarapid.ro

    atasat poza 3: Ilie Greavu si Valentin Stanescu.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by fia; 30th March 2006 at 10:31.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  10. #9
    sport legend Sunchase's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,044
    Reputatie
    1
    Felicitari Fia !

  11. #10
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Sandu Neagu - Capellini - al Giulestiului.
    O productie proprie a Giulestiului. Jucator vivace, brunet, cu parul cret negru si ochi carbune, sutul lui de mare forta ii completa precizia si mai intodeauna era gol. Jucator cu multa putere de patrundere, facand parte din triunghiul Dinu-Dumitru-Neagu, a revigorat trio-ul inaintarii Rapidului.Ca tanar international a devenit celebru prin golul marcat la Guadalajara - Mexic cand, datorita sutului plasat al lui Sandu,echipa nationala a invins Cehoslovacia pe care a plasat-o pe ultimul loc in grupa. A jucat in echipa Rapid si numai in ea, dar si in nationala de peste zece ori.

    (c) forzarapid.ro
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  12. #11
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Nicolae Lupescu
    Despre Nicolae Lupescu sunt de spus lucruri minunate. A fost descoperit de conducerea echipei Flacara Rosie intr-un meci de pregatire pe care l-au disputat cu I.C.A. Bucuresti. Problema transferului spre divizia C a fost o chestiune de zile dar aducerea lui la Rapid s-a produs dupa o perioada mai lunga. Jucator cu calitati deosebite, a fost titularizat pe postul de fundas lateral si central. Solid, bun suteur cu ambele picioare, cu o intuitie extraordinara a circulatiei balonului, cu un plasament uluitor, cu o viteza debordanta pentru acrosarea adversarului, cu un simt al portii adverse pe care deseori a strapuns-o, Nicolae Lupescu a fost unul dintre stalpii de granit ai Rapidului. Ambitia si darzenia au facut casa buna si, cand nici el nu mai spera, la 29 de ani, Culae a imbracat tricoul echipei nationale. Drumul spre "inalta societate fotbalistica" i-a fost deschis de conducerea tehnica care l-a pregatit pentru aceasta performanta. A jucat bine in echipa Romaniei, devenind pe merit maestru emerit al sportului. A castigat cu Rapidul un campionat si o Cupa a Romaniei, facand parte din echipa tricolorilor la Campionatul Mondial din Mexic.

    (c) forzarapid.ro
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  13. #12
    Rapidist4ever pytzy's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Unul dintre legendari Rapidisti a fost si Iuliu Baratki cu toate ca nu a jucat la RAPID decat 8 ani. Dar jucat cu sufletul si talentul sau.
    Attached Images Attached Images
    [COLOR="black"]Singuri impotriva tuturor !!! "Rapid Forever"
    Mai bine Rapidist decat sa fiu stelist/mai bine Giulestean decat sa fiu oltean/mai bine CFR-ist decat ********/mai bine Mort decat dinamovist[/COLOR]

  14. #13
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    http://www.niculae.fzr.ro/ aici puteti dialoga cu Daniel Niculae !

  15. #14
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    IENCSI: TOATA VIATA MEA VOI FI RAPIDIST

    @fanatik

    Fostul rapidist, Adrian Iencsi, a declarat pentru FANATIK ca in acest meci isi va sustine colegii de la marginea terenului, desi nu poate evolua din cauza unei accidentari. Iencsi a afirmat ca nu va renunta la atasamentul fata de culoarea “alb-visinie”.
    “Din pacate am fost diagnosticat cu o ruptura si nu voi putea evolua. O sa urmaresc maciul de la marginea terenului. Nu pot sta deoparte. Pastrez legatura cu toti fostii mei colegi de la Rapid. Pe durata celor nouazeci de minute voi tine cu Ceahlaul, insa la final voi redeveni rapidist. Imi doresc ca giulestenii sa cistige Cupa pentru ca toata viata mea voi fi rapidist”, a spus fostul jucator al Rapidului, Adrian Iencsi.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  16. #15
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Respect Adi Iencsi. Omul asta chiar a jucat cu sufletul la Rapid, nu a fost un mercenar.
    FCSB este acronimul Puºcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum ºi cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certaþi cu legea, infractori de drept comun. Cei care susþin aceastã echipã par ºi ei alcãtuiþi din aceeaºi plãmadã.

  17. #16
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Exact. Tocmai de aceea a fost aclamat si pe tot timpul meciului, si dupa, cand a venit sa salute publicul.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  18. #17
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Si doua poze, in care e vizibil emotionat de reintalnirea cu galeria si caldura cu care a fost primit(courtesy fzr .
    Attached Images Attached Images
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  19. #18
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    e bine ca exista jucatori care nu identifica Rapidul cu George Copos si astfel reusesc sa inteleaga ce este Rapidul si ca aceasta echipa merita iubita.
    FCSB este acronimul Puºcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum ºi cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certaþi cu legea, infractori de drept comun. Cei care susþin aceastã echipã par ºi ei alcãtuiþi din aceeaºi plãmadã.

  20. #19
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    e bine ca exista jucatori care nu identifica Rapidul cu George Copos si astfel reusesc sa inteleaga ce este Rapidul si ca aceasta echipa merita iubita.
    poate din aceasta cauza nu vor mai juca vreodata la Rapid!
    [B]Lungeºte Doamne boala, pânã se va coace poama![/B]

  21. #20
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    printre jucatorii mei preferati ...l`as aminti pe PANCU.
    vreau sa spun ca eram "indragostit" de jocul lui Pancu, si chiar asa am ajuns sa tin cu RAPID... avea cel mai frumos joc pe atunci...3-0 cu steaua...frumoase vremuri
    Iencsi mi`a mai placut...Schumacher, Nico, Bratu...Godfroid.

  22. #21
    sport legend chipy_1923's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    870
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lover View Post
    printre jucatorii mei preferati ...l`as aminti pe PANCU.
    vreau sa spun ca eram "indragostit" de jocul lui Pancu, si chiar asa am ajuns sa tin cu RAPID... avea cel mai frumos joc pe atunci...3-0 cu steaua...frumoase vremuri
    Iencsi mi`a mai placut...Schumacher, Nico, Bratu...Godfroid.
    Bratu e un nesimtit...la fel si Nae Stanciu...si Dolha dc o sa se duca la Steaua...dc a gresit Copos fata de tine,asta nu inseamna ca trebuie sa urasti Rapidul,pt. ca Rapidul nu e Copos si nici nu va fi Copos vreodata..Pancu e jucatorul pe care il apreciez cel mai mult..imi pare rau ca nu l-a cumparat Copos definitiv..apoi ii respect mult si pe Niculae,Iencsi care au dovedit ca sunt rapidisti adevarati...noua tocmai asta ne lipseste in echipa..spiritul rapidist...dc ar avea oferte concrete de la Steaua acum,va spun ca ar accepta mai mult de jumatate de echipa...
    [B]VOI SUPORTERI PT. CUPE SI FLORI,[COLOR="DarkRed"]NOI DIN PASIUNE PT. ACESTE CULORI!!![/B][/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •