Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 86

Thread: Retur sezon 2005-2006

  1. #22
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Avancronici GSP, ProSport, Sport Total

    FARUL - PANDURII


    Start la Constanţa şi Craiova
    Primul meci al etapei inagurale a returului este programat astăzi la Constanţa, unde antrenorul sîrb Momcilo Vukotici debutează în Divizia A. "Ştiu că Pandurii vin să nu piardă, dar am încredere în jucătorii mei", a spus primul tehnician străin din istoria Farului. Şi Divizia B se reia astăzi, cînd în B2 Universitatea Craiova întîlneşte Rapid II, de la ora 17:30, meciul fiind televizat în direct de TV Sport. (Ionuţ Coman - Constanţa)

    FARUL - PANDURII
    stadion Farul
    Azi, ora 20:00
    FARUL (albastru)
    1. G. Curcă - 2. Farmache, 3. I. Barbu, 5. Şchiopu, 4. Paşcovici - 8. Fl. Lungu, 14. Voiculeţ, 20. L. Florea - 11. Guriţă, 10. Senin - 7. L. Mihai
    Antrenor Momcilo Vukotici
    Rezerve: 22. Vlas, 6. D. Gheară, 9. Apostu, 16. Păcuraru, 17. Todoran, 19. V. Gheorghe, 23 T. Moldovan
    Absenţi: -
    Arbitru: S. Colţescu. Asistenţi: Fl. Buzărnescu, D. Iliescu. Rezervă: S. Bogdan (toţi Craiova). Observatori: O. Goga (Braşov), D. Petrescu (Bucureşti)
    PANDURII (roşu)
    22. Pustinjakovici - 7. I. Dragomir, 6. Amzucu, 8. Perisici, 2. Scarlatache, 15. Ad. Cristea - 23. M. Sava, 21. Keca, 20. Vranjkovici, 10. I. Ştefan - 19. Vintilescu
    Antrenor Viorel Hizo
    Rezerve: 12. Bălăeţ, 4. C. Trofin, 5. D. Rădoi, 11. Disney, 16. Bogoi, 17. Vancea, 18. Glişcă
    Absent Fl. Popete (accidentat)
    Bilete: 4 RON - peluze, 8 RON - tribune

    Încurajare de la patron


    Bosânceanu a vrut să se asigure că atmosfera din lot e bună înaintea confruntării cu gorjenii.

    Larisa CALISTRU
    Ieri, în jurul prânzului, jucătorii constănţeni au avut o întrevedere cu patronul echipei, Gheorghe Bosânceanu.
    Acesta le-a transmis să aibă încredere în ei, să joace bine, iar astfel vor apărea şi rezultatele. “A fost o întâlnire plăcută, care a devenit deja tradiţională. Şeful a vrut să se asigure că atmosfera în lot este bună”, a spus unul dintre jucători. Bosânceanu va fi prezent la meci în tribuna oficială. Altfel, fotbaliştii constănţeni nu s-au putut antrena ieri pe terenul de joc, dată fiind starea proastă a acestuia.
    Mulţumit de modul în care a decurs pregătirea de iarnă, antrenorul Momcilo Vukotic s-a declarat optimist în ceea ce priveşte prestaţia elevilor săi în retur. “După opt săptămâni de lucru, 56 de antrenamente şi 13 meciuri amicale suntem gata să ne înfruntăm adversarii. Fiecare start este greu, dar aştept să ne îndreptăm în direcţia cea bună. Din punct de vedere psihologic şi pentru a avea o atmosferă bună la echipă este important şi necesar să începem cu un joc şi un rezultat bune”, a afirmat tehnicianul sârb.

    Hizo l-a lăsat acasă pe Trofin


    Fundaşul Cătălin Trofin nu a fost oprit în lotul pentru Constanţa, antrenorul Pandurilor, Viorel Hizo (foto), anunţându-l pe jucător că nu are nevoie de serviciile sale pentru partida din această seară cu Farul. Surse din cadrul clubului susţin că din vară, dacă va mai fi antrenor, Viorel Hizo îl va pune pe liber pe Trofin, nefiind mulţumit de randamentul acestuia în perioada de pregătire.
    ProSport

    Gorjenii ameninta
    Hizo este convins ca elevii sai se pot intoarce victoriosi de la Constanta, desi echipa lui Vukotic si-a pastrat lotul intact.
    Balul Diviziei A se deschide la Constanta, cu partida Farul - Pandurii, meci in care gorjenii isi doresc sa recupereze cele trei puncte pierdute pe teren propriu in fata marinarilor. Tehnicianul oltenilor, Viorel Hizo (foto), spune ca vrea sa cucereasca litoralul:

    "Sintem pregatiti si mergem la victorie. Jucatorii sint cu platile la zi, determinarea este maxima". Daca Farul are aproape aceias i titulari ca si in meciul tur, cu except ia lui Todoran, care este menajat, gorjenii alinieaza un prim 11 modificat.

    Astfel, pe partea dreapta a apararii va debuta fostul galatean Ionut Dragomir, in timp ce la mijloc Hizo va da credit nou-venitilor Sava, in rolul coordonatorului, si Vranjkovic. Tehnicianul oaspetilor mizeaza si pe apetitul pentru fotbal al elevilor sai, plictisiti de perioada indelungata de pregatire. "Echipa este satula de antrenamente si abia asteapta sa joace", a declarat Dulaul.

    DINU TODORAN: "Pandurii s-au intarit mult in aceasta iarna. Hizo este un tehnician ambitios si trebuie sa fim foarte atenti la acest meci, asta nu inseamna ca ne este teama. Vrem victoria si ne vom mobiliza total" Sport total

  2. #23
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Vukotici: "Este un început bun pentru atmosfera din cadrul echipei"

    Antrenorul echipei Farul Constanţa, sârbul Momcilo Vukotici, a declarat că victoria din meciul cu Pandurii, scor 1-0, din prima etapă a returului Diviziei A, reprezintă un început bun pentru atmosfera din cadrul lotului de jucători. "Sunt satisfăcut că am câştigat şi că am obţinut cele trei puncte, pentru că de săptămâna viitoare ne aşteaptă trei meciuri foarte importante, cu Sportul, FC Naţional şi Dinamo. Avem un început bun pentru atmosfera din cadrul echipei", a afirmat Vukotici.

    Întrebat dacă a fost emoţionat, având în vedere că acesta a fost primul său meci oficial ca antrenorul al echipei Farul, tehnicianul sârb a răspuns: "Am fost emoţionat, dar a fost o tensiune specifică jocului".

    Principalul finanţator al grupării Farul, Gheorghe Bosânceanu, a declarat că meciurile sunt mai grele atunci când întâlneşti echipe precum Pandurii Târgu Jiu, din a doua jumătate a clasamentului: "Mult stres şi multe emoţii la acest început de retur. Am început bine, am înscris, am avut câteva ocazii şi apoi jocul s-a complicat. Este foarte greu să joci cu echipe din a doua parte a clasamentului, care vin să fure câte un punct", a comentat Bosânceanu. Prosport

  3. #24
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Vukotic, victorios

    Antrenorul sârb al “marinarilor” a bifat primul său succes în Divizia A în stil italian. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat încă din minutul 4 de Liviu Mihai, după care gazdele şi-au conservat avantajul.

    La 24 de ore după ce românii s-au delectat cu Rapid - Hamburg şi Steaua - Betis, startul returului a fost ca trezirea la realitate după un vis frumos.
    Şi totuşi partida a început interesant, iar elevii lui Momcilo Vukotic, debutant în Divizia A, le-au dat o lovitură oaspeţilor. Lungu i-a pasat inteligent lui Liviu Mihai şi atacantul care în tur fusese acuzat de indolenţă de patronul “marinarilor”, Gheorghe Bosânceanu, a deschis scorul cu un şut din interiorul careului. După 17 minute, constănţenii au trecut pe lângă majorarea scorului. Paşcovici a centrat de pe stânga, însă lovitura de cap expediată de Senin a trecut pe lângă. Apoi, a venit rândul elevilor “Dulăului” să-şi arate colţii. Mai întâi, Disney a trimis peste poartă centrarea lui Sava (min. 29), pentru ca peste şapte minute Iulian Ştefan să nimerească bara.
    În repriza secundă, probabil influenţat şi de gerul de afară, jocul a îngheţat. Farul a trecut pe lângă 2-0 la ocaziile lui Liviu Mihai (min. 61) şi Senin (min. 67), însă în rest s-a jucat prea puţin fotbal. La venirea sa în România, Vukotic a spus că preferă să câştige un meci cu 4-2, în loc de 2-0. Aseară însă a obţinut în stil italian prima sa victorie în Divizia A, fără că echipa sa să strălucească.

    Amzucu s-a cerut afară, dar Hizo l-a refuzat

    Fundaşul central al gorjenilor, Aurel Amzucu (foto), nu s-a aflat într-o zi de graţie ieri. Mai întâi în minutul opt i-a strigat antrenorului Viorel Hizo că nu ştie ce adversar direct are. Apoi câteva pase greşite ale “Ţăranului” l-au adus în atenţia spectatorilor care l-au taxat ironic la fiecare atingere a balonului. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, jucătorul nu a mai suportat umilinţa şi a cerut să iasă din teren, dar Viorel Hizo l-a refuzat. Altfel, antrenorul Farului, Momcilo Vukotic şi-a surprins adversarii folosind pe teren propriu o formulă de start cu un singur vârf. ProSport!

    Au muscat din prima
    Marinarii au invins la limita, dar nu au avut nici macar o clipa teama ca se vor incurca de panduri. Au jucat organizat, au deschis scorul inca din minutul patru si apoi l-au lasat pe Liviu Mihai sa-si faca numerele de finete. Si sa tina mingea cit mai mult. Dulaul a venit plin de optimism, dar s-a lovit de carentele ofensive ale jucatorilor sai.
    Viorel Hizo face spectacol pe marginea terenului. Miini intinse spre cer, spre fotbalistii lui, spre centralul Coltescu. Asta, pentru ca Farul a deschis scorul inca din minutul 4, gratie latului lui Liviu Mihai. Si pentru ca, dupa ultima partida de verificare, Dulaul avea curajul sa parieze pe echipa sa. Si a facut-o chiar cu o usoara ironie:

    "Jucatorii mei s-au saturat de amicale, vor meciuri adevarate". Numai ca au nimerit un Farul pentru care returul este un nou inceput. Gheorghe Bosinceanu si-a facut timp si a trecut pe la vestiarele marinarilor pe care-i finanteaza. Cu doar doua zile inaintea meciului. A vorbit cu jucatorii, scurt si la obiect, si le-a transmis ca inca mai asteapta o cupa europeana. Iar de bani nu duce lipsa.

    S-a zburlit insa atunci cind Marius Sava a plecat pe dreapa, a centrat pe jos, iar Disney a trimis peste poarta, de la numai citiva metri. Si a tresarit, citeva minute mai tirziu, la sutul lui Cristea pe linga. Jocul este insa controlat de oamenii lui, care dau senzatia ca pot inscrie oricind, dar nu vor.

    Si-au spus, probabil, ca mai merge o boaba dupa pauza si gata. Fara mult chin, fara multa transpiratie. Acelasi repertoriu si in partea a doua. Cu echipa de pe litoral bine asezata si mobila. Dulaul dispare sub copertina bancii de rezerve. Isi asaza barbia intre palme si cauta solutii. Nu le gaseste.

    Romanul Vukotic
    Antrenorul marinarilor a prins repede limba romana pentru a se putea face inteles mai bine de elevii sai. "Bravo baieti!", "Pascovici, de ce ai luat galben?", "Senin, du-te in fata", au fost citeva dintre replicile cu care sirbul i-a cucerit de la prima intilnire pe suporteri.

    Sava, in colimator
    Viorel Hizo a avut ca principala tinta a reprosurilor pe mijlocasul Marius Sava, caruia i-a aruncat citeva cuvinte grele pe parcursul jocului. "Bai, nesimtitule, vezi ca te scot daca nu joci ce trebuie. Nu i-am ascultat pe oamenii care imi ziceau ca nu mai esti fotbalist", i-a strigat Dulaul la un moment dat.

    LIVIU MIHAI: "A fost un meci de care ne-am temut, dar ni l-am facut mai usor, pentru ca am marcat repede" Sport Total

  4. #25
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Bosînceanu, mulţumit de joc

    Chiar dacă Farul a învins la limită, patronul Gheorghe Bosînceanu s-a declarat mulţumit de jocul "rechinilor" în faţa celor de la Pandurii (1-0). "Jucăm altceva, avem o altă aşezare în teren şi o altă atitudine a jucătorilor. Au fost ceva emoţii şi stres ca la fiecare start de retur, dar sper ca pe viitor să cîştigăm mai uşor şi să dăm mai multe goluri", a spus Bosînceanu la sfîrşitul meciului.
    Defensivul Vukotici
    Cu toate că la începutul pregătirilor antrenorul Momcilo Vukotici a spus că va imprima un stil ofensiv echipei, el a uimit aseară jucînd cu un singur vîrf. "Sîntem o echipă cu probleme defensive, dovadă că am primit 20 de goluri în tur. Trebuie să avem grijă să nu primim gol şi apoi să încercăm să dăm. Cu mici excepţii, sînt mulţumit de felul în care s-a prezentat echipa mea", a explicat sîrbul.

    GSP

  5. #26
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    nu vine sa cred ce vad... toti sunt multumiti de joc

  6. #27
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Farul este singura echipa care a castigat pe propriul teren in aceasta etapa!!! desi u jucat acasa si Steaua si Dinamo si Rapid.

  7. #28
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    tchibos da ce vrei inceput ca a lui Dinamo? uitate si tu la Cirtu prima data face apararea si dupa aia se gindeste la atac si cred ca are dreptate am luat 20 de goluri in tur mult prea multe fata de sesonul trecut, am luat 3 puncte ne apropiem de titlu cred ca Dinamo si Steaua si-au luat adio deja ne batem noi cu Poli T si Rapid daca ii iese UEFA din cap.
    anti Dinamo, anti oier

  8. #29
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    „Lupul“ a pus „Dulăul“ cu botul pe labe

    Zbuciumul de pe marginea terenului al antrenorului Pandurilor a fost în van în faţa vervei fotbaliştilor Farului, dirijaţi pentru prima dată la o partidă oficială de Momcilo Vukotic



    Chiar dacă obţinut la limită (1-0), succesul Farului de pe teren propriu, din meciul cu Pandurii Tg. Jiu, nu poate fi pus la îndoială. Valoarea superioară a „rechinilor“, dirijaţi pentru prima dată la un meci oficial de „Lupul“ Momcilo Vukotic, le-a permis acestora să înscrie dintr-o fază clară (spre deosebire de elevii lui Viorel Hizo, care au ratat din poziţii mai mult decât favorabile), să manifeste siguranţă în apărare, unde forţa lui Barbu şi plasamentul lui Şchiopu au fost cu trei clase peste prestaţia hilară, de multe ori, a trio-ului omolog Amzucu - Perisic - Scarlatache, să aibă, deopotrivă, agresivitate şi inventivitate de la mijloc în sus, unde Lungu şi Florea au rupt jocul, dar au şi intrat în combinaţii (cu precădere primul), Voiculeţ a strălucit, oferindu-i lui L. Mihai „assist“-ul de la gol, dând multe pase din care au ieşit ocazii mari (Senin - min. 8, Guriţă - min. 35) şi având el însuşi oportunităţi de a marca, iar Senin şi Guriţă au alcătuit cu vârful împins Liviu Mihai un triunghi foarte periculos. Liviu are meritul de a fi înscris, cu sânge rece, punctul victoriei, dar şi de a fi interpretat bine, cu tehnicitatea-i binecunoscută, rolul pivotului, intrând de multe ori în combinaţii rapide, care au surprins adversarii, cu cei din spate.



    Fundaşii şi atacanţii i-au făcut zile fripte

    În faţa acestor realizări din jocul Farului, zbuciumul caracteristic al „Dulăului“ de pe marginea terenului a fost în van. Hizo a fost trădat de atacanţi („dacă în deplasare nu reuşeşti să înscrii, este foarte greu să obţii un rezultat pozitiv. Am avut trei ocazii mari de gol, singur cu portarul. Este inexplicabil cum nu am reuşit să marcăm“) şi de fundaşi („din păcate, apărătorii noştri centrali ne creează probleme mai mari decât atacanţii echipelor adverse. Am primit din nou un gol ca-n «Cupa TMB». Am început jocul de la 0-1 şi n-am avut puterea să revenim“). Hizo ar fi vrut chiar să câştige, „pentru a ne recupera punctele pierdute în tur şi pentru a ne îndepărta de poziţiile 15-16“, însă de la dorinţă până la faptă e cale lungă.



    Satisfăcut la debut

    Întâmpinat, la conferinţa de presă, cu un „bun venit la Farul şi mult succes în campionatul României“ de către Hizo, tehnicianul „rechinilor“, Momcilo Vukotic, s-a declarat satisfăcut că a debutat cu o victorie şi de faptul că, exceptând unele greşeli din timpul jocului, fotbaliştii săi au jucat bine, atât ca organizare, cât şi ca tactică. „Avem un program dificil în continuare, iar acest succes ne dă forţă şi ne permite să pregătim cu un moral bun meciurile cu Sportul, FC Naţional şi Dinamo“, a sintetizat „Lupul“ Vukotic.

    Gheorghe Bosînceanu: „Rechinii“ joacă altceva

    Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al FC Farul, s-a declarat mulţumit de jocul „rechinilor“, cu toate că aceştia au câştigat la limită. „Se vede că jucăm altceva, este o altă aşezare în teren şi o altă atitudine a jucătorilor. Sunt mulţumit de joc. Să sperăm că altă dată o să câştigăm mai uşor şi o să marcăm mai multe goluri. Meciurile sunt mai grele atunci când întâlneşti echipe precum Pandurii Târgu Jiu, din a doua jumătate a clasamentului, care vin să fure câte un punct. Am avut ceva stres şi emoţii, ca la orice start de retur“, a punctat Gheorghe Bosînceanu.


    „Evoluăm foarte bine acasă“

    Liviu Mihai, autorul unicului gol al meciului (în urma pasei lui Claudiu Voiculeţ), este la a doua reuşită în acest campionat, după cea din confruntarea cu Gloria Bistriţa. Liviu a declarat, la final, că „a fost o partidă foarte grea, în faţa unei echipe care are nevoie de puncte. Pandurii au venit să-şi apere şansele. Este bine că am câştigat. Se ştie că Farul joacă foarte bine acasă şi putem spune că ne-a purtat noroc faptul că am evoluat pe teren propriu în prima etapă a returului“.Cuget Liber!

  9. #30
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    „Mergem să îi luăm Sportului toate punctele“

    George Curcă, portarul Farului, crede că „rechinii“ vor avea şi sâmbătă un meci foarte dificil, însă nu concep să nu-l câştige



    Portarul Farului, George Curcă, a remarcat, pentru „Cuget Liber“, startul reuşit de retur al „rechinilor“, care au trecut cu 1-0, la Constanţa, de Pandurii Tg. Jiu, după un meci greu însă. „Disputa cu Pandurii a fost foarte dificilă. Am întâlnit o echipă care a venit mai mult să se apere. Sigur, şi-a creat şi câteva ocazii, pe neatenţia noastră, însă, până la urmă, totul a decurs cum ne-am dorit şi am reuşit să câştigăm cele trei puncte“.

    Inclus de tehnicianul de la Tg. Jiu, Viorel Hizo, alături de Lungu, Barbu, Senin sau L. Mihai, în grupul jucătorilor farişti „foarte buni şi talentaţi“, care ar putea evolua la orice echipă, George a precizat că, vineri seară, „rechinii“ nu au jucat cu determinare pentru a-i demonstra „Dulăului“, fostul lor antrenor, ceva anume, ci, pur şi simplu, au făcut-o pentru ei şi pentru fani.

    „Ambiţia noastră din joc nu a avut nicio legătură cu Viorel Hizo. A trecut mult timp de când acesta a antrenat Farul. Ne-am înţeles bine cu toţii atunci, nu a trebuit să-i demonstrăm nimic acum. Doar nouă şi suporterilor, că avem valoare şi că ne putem îndeplini obiectivul“.



    Sunt pe calea cea bună în campionat

    George nu a fost surprins în mod deosebit de surprizele din etapa inaugurală a returului. „Într-adevăr, s-au înregistrat unele rezultate puţin scontate, dar să nu uităm că a fost doar prima rundă, iar echipele încă se aşează, se caută. Aşa e fotbalul“, spune goal-keeper-ul Farului, care nu exclude ca, dacă fruntaşele clasamentului se vor poticni şi în continuare, „rechinii“ să-şi îndeplinească obiectivul, calificarea în Cupa UEFA, şi prin campionat. „Suntem destul de aproape de poziţiile care duc în Europa. Totul este posibil“, se arată optimist Curcă.



    Fariştilor le convine noul sistem

    Până la finalul întrecerii mai e drum lung însă şi întotdeauna cel mai greu meci e cel care urmează. Disputa cu Sportul, aşadar, din capitală. George pune semnul egal între acest meci şi cel cu Pandurii, văzându-l la fel de important şi de greu. „Chiar dacă nu ne va fi deloc uşor în fieful «studenţilor», noi mergem să câştigăm toate cele trei puncte“, promite îngerul păzitor al Farului, care se declară mulţumit şi de noul sistem de joc implementat la Farul de Momcilo Vukotic, 4-3-2-1: „E o aşezare care ne convine. Nu cred că sunt probleme. Ne descurcăm destul de bine. Au fost, nu neg, şi unele mici disfuncţionalităţi, însă ele se vor rezolva din mers“.

    Paşcovici, suspendat contra „studenţilor“

    Fundaşul stânga titular al Farului, Cosmin Paşcovici, nu va putea evolua contra Sportului Studenţesc, întrucât în partida cu Pandurii Tg. Jiu a acumulat al patrulea cartonaş galben. Celelalte trei avertismente i-au fost acordate în meciurile cu Jiul Petroşani, FCM Bacău şi CFR Cluj. Acesta din urmă a fost primit însă în mod nejustificat, arbitrul Alexandru Tudor penalizându-l pentru faza din minutul 85, când Cosmin a fost faultat clar în careu, dar „cavalerul“ l-a „îngălbenit“ pentru...simulare.
    Cuget Liber!

  10. #31
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    SPORTUL STUDENTESC - FARUL Constanta, 18.03.2006, ora 15.30, Stadion: REGIE (Bucuresti)
    Arbitru: TRANDU ORLANDO (TIMISOARA)
    Asistenţi: AVRAM CORNEL (TIMISOARA) şi CAIA SORIN (TIMISOARA)

  11. #32
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Fara Pascovici si Tibi Balan sambata in Sportul - Farul

    Şi Sportul are un absent de marcă

    Dacă Farul nu îl va putea folosi în Regie pe fundaşul stânga Cosmin Paşcovici, care, în confruntarea cu Pandurii Tg. Jiu, a acumulat al patrulea cartonaş galben, şi Sportul are o indisponibilitate de marcă sâmbătă, mijlocaşul Tibi Bălan, căpitanul echipei, şi el suspendat din pricina a patru avertismente. Ultimul „galben“ a fost primit în minutul 88 al meciului de pe terenul lui CFR Cluj. Cuget Liber

  12. #33
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    ce meci jenant a fost cu sportul... imi strica orice buna dispozitie mai ales ca urmeaza meciul cu national din cupa si nu am nici un semnal din partea sarbului ca stie ce face la Farul

  13. #34
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Salomir la Farul - Dinamo

    Farul Constanta - Dinamo (20,30, Antena 1)
    Marian Salomir (Cluj); Ionel Popa (Pascani), Marcel Savaniu (Sibiu); Marius Bocaneala (Galati)

  14. #35
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Vukotici: Nu am avut timp să pregătim meciul cu Dinamo

    Antrenorul echipei Farul Constanţa, Momcilo Vukotici, a declarat, joi, că nu a avut timp la dispoziţie să pregătească meciul cu Dinamo din cauza jocului din semifinalele Cupei României cu FC Naţional, scor 1-0, disputat miercuri, transmite corespondentul

    "Este un meci foarte important pentru noi, dar din păcate nu am avut prea mult timp să-l pregătim, pentru că am jucat cu FC Naţional în Cupa României. Dinamo este o echipă valoaroasă, este liderul campionatului şi, de aceea, ne aşteaptă un meci deosebit de greu", a declarat tehnicianul sârb.

    Atacantul Mihai Guriţă consideră că pe constănţeni îi aşteaptă un meci la fel de dificil ca cel din semifinala Cupei României cu FC Naţional, scor 1-0. "Ne aşteaptă un meci la fel de greu ca şi cel din Cupa României. Eu sper să facem un joc mai bun decât cel cu FC Naţional pentru că întotdeauna am făcut meciuri bune în compania lui Dinamo", a spus Guriţă.

    Portarul George Curcă, vărul omologului său de la Dinamo, Cristi Munteanu, a apreciat că acesta a avut un rol important în cariera sa. "Cristi a avut un rol important în cariera mea. M-a încurajat, dar în cele din urmă totul a depins de mine. Sper ca Farul să câştige jocul cu Dinamo", a declarat Curcă.

    Farul Constanţa nu va putea conta în jocul cu Dinamo pe Cosmin Paşcovici, accidentat, şi pe Ion Barbu, suspendat.

    În probe la gruparea constănţeană se află peruanul Gianmarko Lolcharich, în vârstă de 22 de ani, care evoluează pe postul de fundaş central. O decizie în ceea ce-l priveşte pe acesta va fi luată după partida cu Dinamo. ProSport!

  15. #36
    sport legend b3bito's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    807
    Reputatie
    1
    Eu cred k antrenorul nosru isi cauta o scuza in caz k nu va bate pe dinamo(NU SE ACCEPTA ACESTA SCUZA),SI A ZIS`O CU CAP....

  16. #37
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Ion Marin: „Am făcut echipă Farului”

    Ion Marin: „Am făcut echipă Farului”



    Cu două zile înaintea meciului cu Farul, Ion Marin şi-a adus aminte că a antrenat formaţia constănţeană în două rînduri: 1996-1997 şi returul ediţiei 2002-2003. "Mă leagă multe lucruri frumoase de acest oraş, iar mezina familiei, Denisa Alexandra, e născută la Constanţa. Pot spune că am pus baza actualei echipe a Farului, care practică un joc plăcut. Îi cunosc foarte bine pe toţi jucătorii, i-am avut elevi, mai puţin pe Voiculeţ", a precizat azi "Săpăligă".
    GSP

  17. #38
    sport legend Klingon's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Klingonia
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1

    Unhappy

    Farul Constanţa nu va putea conta în jocul cu Dinamo pe Cosmin Paşcovici, accidentat, şi pe Ion Barbu, suspendat.

    În probe la gruparea constănţeană se află peruanul Gianmarko Lolcharich, în vârstă de 22 de ani, care evoluează pe postul de fundaş central. O decizie în ceea ce-l priveşte pe acesta va fi luată după partida cu Dinamo.
    ProSport

    Se mira cineva ca s-a accidentat Pascovici?

  18. #39
    SOLO FARUL C-ta Rechinul Ucigas's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    UK , England
    Posts
    1,633
    Reputatie
    1
    „Rechinii“ pregătesc lesa pentru „câinii roşii“

    Fotbaliştii Farului au intrat în febra derby-ului de sâmbătă, cu Dinamo, de la Constanţa


    „Rechinii“ Farului nu au timp să se bucure prea mult de victoria cu FC Naţional, care le acordă prima şansă de calificare în finala „Cupei României“, pentru că, la doar trei zile după acest meci, sâmbătă seară, de la ora 20, primesc vizita unui nou adversar redutabil, Dinamo, liderul clasamentului, de data aceasta în Divizia A. Astfel că elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă trebuie să menţină ritmul pregătirilor şi concentrarea la acelaşi nivel ridicat, pentru a putea trece cu bine şi peste acest incontestabil derby.

    „Vom avea un meci foarte greu, cu o echipă redutabilă. Sperăm să câştigăm însă“, ne-a declarat Liviu Mihai, golgeterul din retur al Farului, cu ale sale importante două goluri, care au decis meciurile cu Pandurii Tg. Jiu şi FC Naţional. „E bine că am câştigat aceste două confruntări. Mă bucur şi că nu am primit gol cu FC Naţional. Am făcut un pas destul de mare pentru accederea în finală. Eu mă simt bine şi sper să o ţin tot aşa. Noul sistem de joc îmi prieşte. Rezultatele o dovedesc. Dintre cele două meciuri, mi s-a părut mai grea disputa cu bancarii, o echipă foarte bună, masivă. Să sperăm că ne vom califica în dauna ei în finală“, a declarat Liviu, pentru „Cuget Liber“.



    Reeditarea finalei de „Cupă“

    Tibor Moldovan aşteaptă şi el cu înfrigurare partida cu Dinamo. „Din păcate, când am fost în Ştefan cel Mare, m-am aflat doar pe banca de rezerve. Îmi amintesc de finala Cupei României, când am înfruntat Farul. Anul acesta, îmi doresc foarte mult să ajung iar în ultimul act al întrecerii, dar nu mai e posibil să reedităm acea dispută cu Dinamo. Sperăm însă ca meciul de sâmbătă seara să fie o reeditare“, a punctat Tibor.

    Atacantul constănţean are destui prieteni printre dinamovişti („noi, fotbaliştii, ne respectăm între noi“), dar „se ştie foarte bine că pe teren nu mai există prietenii“. „Un pronostic, Tibor?“, l-am întrebat pe puternicul vârf. „Da, bate Farul“, a zis, pe nerăsuflate, Moldovan.



    De noi nu se trece!

    „Am trecut cu bine de FC Naţional, cu 1-0, vom mai avea şi returul, care se anunţă foarte greu, iar acum ne aşteaptă meciul cu Dinamo. Tot timpul a fost o rivalitate mare între Farul şi Dinamo. Noi vom face tot posibilul să-i învingem pe «câinii roşii». Este un derby adevărat, dar nu pot da un pronostic. Noi sperăm să câştigăm. E cel mai important lucru“, a evidenţiat momentul pe care îl străbat „rechinii“ experimentatul fundaş central Cristi Şchiopu. Aceasta subliniază valoarea atacanţilor dinamovişti, însă nu se teme de ei. „Sperăm ca vârfurile bucureştene să nu treacă de noi, să fim cât mai exacţi. Am jucat mult timp cu Barbu alături, dar sperăm ca şi Gheară să se integreze în echipă“, a mai spus Şchiopu.



    Naşii lui Dinamo

    Mijlocaşul George Uşurelu şi-a exprimat şi el optimismul vizavi de rezultatul final al partidei cu Dinamo, amintind că, în ultimii ani, Farul a cam fost naşa „câinilor“. „Vrem ca, după jocul bun cu FC Naţional, să învingem şi pe Dinamo, ţinând cont că, în ultimii ani, i-am cam năşit. Iar în tur am câştigat cu 1-0. Cu cele trei puncte am urca şi mai mult în clasament. Atmosfera în lotul nostru este destul de bună şi sper să se menţină aşa şi în continuare“, a precizat „Uşu“.

    Marian BOCAI
    [SIZE="3"][COLOR="Blue"]CU FARUL PANA LA MOARTE !!![/COLOR][/SIZE]
    [SIZE="3"][COLOR="Lime"]HCM CONSTANTA CAMPIOANA ROMANIEI !!!![/COLOR][/SIZE]

  19. #40
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Rechinul Ucigas
    „Rechinii“ pregătesc lesa pentru „câinii roşii“
    sper sa fie una stransa care sa ii sugrume... fotbalistic vorbind

  20. #41
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Augustul Constantin ne fluiera

    Duminica, 2 aprilie:

    Jiul Petrosani - Farul Constanta (ora 15,30)
    Augustus Constantin (Rm.Vâlcea); Adrian Vidan, Cornel Fecioru (ambii din Bucuresti); Aurelian Simion (Pitesti)

  21. #42
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Deplasare pe ruta Constanţa - Sibiu - Petroşani

    Lotul Farului va parcurge traseul Constanţa - Petroşani şi retur cu avionul şi autocarul. „Rechinii“ pleacă vineri, în jurul orei 17,15, pe calea aerului, de pe aeroportul „Mihail Kogălniceanu“, până la Sibiu. Se va înnopta în acest oraş, unde constănţenii rămân până a doua zi, la ora 16, când pornesc, cu autocarul, spre Petroşani, distanţa fiind de 200 km. În Petroşani, elevii lui Vukotic se vor caza la hotelul „Rusu“. Întoarcerea spre casă se face imediat după meci, cu autocarul până la Sibiu, iar de acolo cu avionul, care decolează către Constanţa în jurul orei 21. Cuget Liber!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •