Results 1 to 6 of 6

Thread: Jiul Petroºani în Cupa Romaniei

  1. #1
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1

    Jiul Petroºani în Cupa Romaniei

    Miercuri, 7 decembrie 2005, Mogoşoaia
    JIUL - FARUL CONSTANTA

  2. #2
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1

    Jocuri Anterioare

    Meciul de miercuri va fi a doua intalnire, in Cupa Romaniei, dintre cele doua echipe. Prima confruntare a avut loc cu exact 12 ani in urma, pe 7 decembrie 1993, la Tg. Jiu, in 16-imi. Atunci a castigat, dupa prelungiri, Farul cu 1-0.

  3. #3
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1
    Meciul se va juca miercuri 7 decembrie 2005, ora 13.00, pe stadionul Centrului National de la Mogosoaia.

    Arbitru: Augustus Constantin (Râmnicu Vilcea)
    Asistenti: Cristian Nica (Ploieşti), Ionel Popa (Paşcani)
    Observatori: Dumitru Mihalache, George Ionescu (ambii Bucuresti)

  4. #4
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1

    Jiul - Farul 0-1(0-0)

    Jiul - Farul 0-1(0-0)

    A marcat: Viorel Gheorghe 69' - Tanarul atacant s-a debarasat de marcajul fundasilor adversi si l-a executat din 10 metri pe Hotoboc
    Stadion: "Mogosoaia" spectatori:250
    Arbitri: Augustus Constantin (Ramnicu Valcea) - Cristian Nica (Ploiesti), Ionel Popa (Pascani)

    Jiul: 1.Hotoboc - 2.Bădoiu, 21.Mihart, 3.C.Dinu, 14.Perenyi - 33.I.Voicu (29.Iliescu '56), 4.Drăghici, 15.M.Dedu (27.Istinie '75), 17.M. Ionică- 19.Drida (30.Vezan '75), 7.Cl.Drăgan. Antrenor: Ionuţ Chirilă.
    Farul: 1.Curcă - 2.Farmache, 8.Lungu, 6.I.Posteucă, 4.Paşcovici - 25.I.Apostol (15.Apostu '66), 14.Voiculeţ (23.Chirilă '80), 16.V.Păcuraru, 19.V.Gheorghe - 11.Guriţă, 7.L.Mihai (20.Florică '90). Antrenor: Lucian Marinof.
    Cartonaşe galbene: Drăghici '39, Cl.Drăgan '52, I.Marinică '66 / I.Apostol '22, V.Păcuraru '33, Lungu '42, Paşcovici '55

    Cartonase galbene: Drida (' 16), Draghici (' 38), Perenyi (' 62)/ Apostol (' 22)

    Desi s-a disputat pe un gazon foarte bun, meciul a fost unul modest din punct de vedere al executiilor tehnice. In debutul partidei, constantenii s-au instalat in jumatatea adversa, dar au dominat steril si ocaziile de gol au lipsit la poarta lui Hotoboc. Lipsa unor jucatori importanti din angrenajul celor doua formatii a slabit calitatea jocului prestat de combatante. Senin, Schiopu, Todoran, Barbu, Tibor Moldovan, Baicu, Florea si Usurelu , nu este echipa Farului ci lista indisponibililor in aceasta confruntare. Ionut Chirila a trebuit si el sa improveze. Absentele din linia mediana(Mircea Gheorghe, Ilin, Paclesan) i-au dat batai de cap si tactica minerilor a constat doar in lansari in adancime spre varfuri. Spre finalul reprizei, Jiul a iesit la joc si Dragan(35) a sutat milimetric pe langa poarta. Gurita(44) inscrie, dar golul este anulat pentru un fault in atac. Mitanul secund s-a desafurat dupa aceleasi coordonate. Jocul a fost fragmentat si ritmul partidei a lasat de dorit. Dominarea constantenilor s-a concretizat totusi printr-un gol izbavitor in poarta Jiului. Viorel Gheorghe(68) s-a debarasat de marcajul fundasilor adversi si l-a executat din zece metri pe Hotoboc. Ionut Chirila a incercat sa modifice registrul tactic si a facut doua inlocuiri( Drida cu Istinie si Dedu cu Vezan), dar rezultatul de pe tabela de marcaj a ramas neschimbat pana la finalul partidei. Farul Constanta se califica astfel in semifinalele Cupei Romaniei pentru al doilea an consecutiv. Marinarii demonstreaza, ca in ciuda scandalurilor din sanul clubului, raman una din echipele de prim-plan ale fotbalului autohton.

    Ştefan Găvan, Totalsport

  5. #5
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1

    Declaratii Dupa Meci

    Jucătorul constănţean Cosmin Paşcovici a declarat că Farul a venit la Mogoşoaia cu gândul să nu primească foarte multe goluri. "Am jucat azi cu gândul să nu luăm multe, deoarece am avut mulţi suspendaţi şi accidentaţi. Lotul a fost destul de subţire din acest motiv. Dar iată că am învins şi de data asta, la fel cum s-a întâmplat şi la jocul cu Dinamo. De acum vom juca cu gândul să nu luăm multe", a declarat Paşcovici. Fundaşul echipei FC Farul a comentat şi eliminarea formaţiei Poli Timioşoara din Cupa României. "Eu unul nu sunt surprins. Mie, Poli mi se pare, momentan, un adversar abordabil pentru că nu are încă o echipă închegată", a spus Paşcovici.

    Antrenorul formaţiei Jiul, Ionuţ Chirilă, s-a arătat mulţumit de jocul prestat de formaţia pe care o pregăteşte, în ciuda înfrângerii. "Sunt mulţumit de joc şi am fi putut să şi câştigăm, dacă eram puţin mai atenţi şi am fi marcat primii, pentru că am dominat tactic partida. Din păcate, astăzi ne-a lipsit întreaga linie mediană, iar acest lucru, la o echipă mică, ca Jiul, contează foarte mult, mai ales în faţa unui adversar ca Farul, care joacă de patru ani împreună, are relaţii de joc, continuitate şi forţă financiară", a declarat Chirilă.

    Tehnicianul echipei petroşănene consideră că nu s-a văzut diferenţa între experimentaţii jucători constănţeni şi cei tineri ai Jiului. "Jucătorii mei s-au dăruit astăzi şi diferenţa nu s-a văzut între ei şi cei de la Farul. Acest meci reprezintă un bonus de experienţă pentru ei, în faţa unei echipe puternice a fotbalului românesc", a precizat Chirilă, care, la finalul meciului, a programat pe terenul de la Mogoşoaia un antrenament de 45 de minute, cu jucătorii care nu au fost titulari în jocul cu Farul.

    Sursa: GSP

  6. #6
    junior totmarius's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Madrid
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    si ultima Jiul-Farul 3-2 (1-2) in minutul 10 farul conducea cu 2-0

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •