Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 69

Thread: Campionatele Europene de Gimnastica Artistica 2007

  1. #1
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1

    Campionatele Europene de Gimnastica Artistica 2007

    La sfarsitul acestei saptamani se vor desfasura Campionatele Europene de Gimnastica Artistica .
    Acestea vor avea loc la Amsterdam in perioada 26-29 Aprilie.

  2. #2
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Sunt zvonuri ca Aluissa Lacusteanu s-ar fi accidentat in timpul unui antrenament in Amsterdam si e posibil sa nu mai concureze
    Sper sa nu fie adevarat sau macar sa nu se fi accidentat foarte grav.

  3. #3
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    eu de-abia astept sa-nceapa, chiar daca favorita mea, Catalina, nu concureaza.
    eu zic ca avem sanse sa luam mai multe medalii, daca isi fac exercitiile asa cum trebuie. fetele sunt talentate si sunt sigura ca vor veni cu medalii. sunt optimista.
    HAI ROMANIA!
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  4. #4
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Antrenorul Nicolae Forminte si-a fixat ca obiectiv castigarea a una-doua medalii si cel putin o clasare pe locurile 4-6 în finalale pe aparate .

    Echipa anuntata este formata din: Sandra Izbasa, Steliana Nistor, Aluissa Lacusteanu si Andreea Grigore.

    Asteptam un raspuns cert de la oficiali , cu privire la Aluissa Lacusteanu.

  5. #5
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    A fost publicata ordinea de intrare in concurs pentru calificari:
    http://www.ecgymnastics2007.com/pdf/...ncours%20I.pdf

    Nici urma de Aluissa pe lista

  6. #6
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    O sa vin cu ceva comentarii cu privire la acest concurs.
    Se va desfasura doar concurs individual, deci nu vom concura si cu echipa!!!
    Sa nu inceapa iarasi rau-voitorii sa spuna ca nu am fost in stare sa castigam nimic la echipe.

    Chiar daca Aluissa Lacusteanu nu participa (din pacate), sansele noastre raman destul de mari atata timp cat Sandra si Steliana sunt in forma.
    Urmarind rezultatele de la Internationalele Romaniei , din concursul individual compus , am observat ca Aluissa ar fi avut sanse la sol si sarituri. Dar diferenta de valoare intre ea si Steliana sau Sandra inca exista. Spun asta ca sa nu ne para atat de mult rau...

    Oricum, in concursul de individual compus, ca si in finalele pe aparate, nu putem participa decat cu cate 2 sportive. Si iarasi ma gandesc la cate comentarii am mai auzit (chiar de la oameni din presa sportiva) cum ca inainte erau mai multe romance pe podium. Acum nu au voie sa concureze mai mult de doua in finale! Situatie ca la Sydney nu o sa mai fie, cu trei ramance pe podium. Si asta nu pentru ca nu avem, sau nu vom avea gimnaste de valoare.

    Eu am mare incredere in fetele noastre, si spun asta inainte de inceperea campionatelor.

    Am fost la Ploiesti, le-am vazut si anul acesta si anul trecut la fata locului. Eu consider ca au potential.

    Succes!

  7. #7
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Rezultatele obtinute la Ploiesti in concursul individual compus sunt urmatoarele:
    Sarituri: Steliana Nistor-14.800

  8. #8
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Sarituri: Steliana Nistor -14.800
    Sandra Izbasa-14.800
    Aluissa lacusteanu-14.800 (13.650 in finala pe aparate)
    Andreea Grigore-13.850

    Paralele: Steliana Nistor - 15.900 (15.800 )
    Sandra Izbasa- 14.600
    Aluissa Lacusteanu - 13.700 (14.750 )
    Andreea Grigore- 14.300

    Barna: Steliana Nistor - 15.200 (16.100 )
    Sandra Izbasa- 16.050
    Aluissa Lacusteanu - 14.900
    Andreea Grigore - 15.250 (15.550 )

    Sol: Steliana Nistor-15.150 (15.050 )
    Sandra Izbasa - 14.750
    Aluissa Lacusteanu- 14.800 (15.100 )
    Andreea Grigore - 14.300

    La finalele pe aparate Sandra Izbasa nu a mai concurat, de aceea apare doar cu o nota.

  9. #9
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Steliana si Sandra s-au calificat pentru individual compus de pe pozitiile 2 si 3.
    Andreea a avut al 8-lea scor total dar nu are dreptul sa participe in finala datorita regulii de maximum 2 gimnaste din aceeasi tara

    Primele 4 la individual compus:
    Vanessa Ferrari Sarituri: 14.725 Paralele: 15.600 Barna: 16.000 Sol: 15.250 Total: 61.575
    Steliana Nistor Sarituri: 14.475 Paralele: 15.225 Barna: 15.650 Sol: 14.775 Total: 60.125
    Sandra Izbasa Sarituri: 14.650 Paralele: 14.050 Barna: 15.700 Sol: 15.350 Total: 59.750
    Alina Kozich Sarituri: 14.450 Paralele: 13.200 Barna: 15.575 Sol: 14.725 Total: 57.950

    Steliana va fi si in finalele pe aparate la paralele, barna si sol, iar Sandra la sarituri, barna si sol.
    Last edited by vlad001; 26th April 2007 at 21:07.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Atata timp cat Vanessa Ferrari concureaza bine iar seful federatiei internationale e un italian nu mai prindem aurul. Poate doar la sol sa avem ceva sanse.
    Oricum in acest moment la feminin in gimnastica europeana e un fel de lupta Ferrari-Romania

  11. #11
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    ba eu zic ca se poate. nimeni nu poate sti. dar eu ma-ntreb ce se intampla cu Izbasa. pana acum era in fata lui Nistor. sa fie oare glezna aia?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  12. #12
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Felicitari fetelor!
    Sper sa se mentina in aceleasi pozitii si dupa finale. Ar fi super!

  13. #13
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Maine vor intra in concursul de calificari baietii: Flavius Koczi, Razvan Selariu, Marius Berbecar, Marian Dragulescu, Adrian Bucur si Ovidiu Buidoso.
    Pentru concursul individual compus vor concura Flavius Koczi si Razvan Selariu.
    Marius Berbecar va participa la paralele si sarituri.
    Marian Dragulescu la sarituri, sol si bara fixa.
    Adrian Bucur la paralele, inele, sol si cal.
    Ovidiu Buidoso la bara fixa, inele si cal.

    Succes!

  14. #14
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ade17 View Post
    ba eu zic ca se poate. nimeni nu poate sti. dar eu ma-ntreb ce se intampla cu Izbasa. pana acum era in fata lui Nistor. sa fie oare glezna aia?
    Sandra are doar saritura ceva mai slaba ca la mondiale, in rest e cam la acelasi nivel, poate chiar mai bine la sol.
    Ce s-a intamplat e cu Nistor. A progresat enorm. Daca o tine tot asa are sanse sa o intreaca pe Ferrari la mondiale.
    Se poate si Sandra sa se mai apropie daca isi mai mareste dificultatea exercitiilor. Lucru pe care si l-a propus, dar n-a reusit inca din cauza gleznei.
    Sa nu uitam ca Sandra a fost liderul echipei in 2005, cand Steliana a stat pe tusa din cauza accidentarii, si in 2006, cand Steliana de abia a inceput treptat sa se antreneze. Inainte de accidentare Steliana era, ca junioara, lidera detasata. In 2004 era mai buna chiar si decat senioarele.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sandra Izbasa are paralele foarte slabe. E un fel de Catalina Ponor reloaded.
    Cat despre Steliana Nistor progresul nu este chiara atat de mare avand in vedere ca a luat doar cu 2 zecimi mai mult decat in calificarile pt mondialele de anul trecut.
    Nu vad de unde cele 2 romance ar putea scoate cele 1,5-2 puncte necesare pt a se bate cu Ferrari dar si cu chinezoaicele sau americancele la mondiale.
    Oricum tot e bine ca ne batem pt medalii nu cum spuneau unii ca fara Belu si Bitang vom fi la pamant
    Apropo, unde a disparut Rusia? Sunt aproape invizibile

  16. #16
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Sandra Izbasa are paralele foarte slabe. E un fel de Catalina Ponor reloaded.
    Cat despre Steliana Nistor progresul nu este chiara atat de mare avand in vedere ca a luat doar cu 2 zecimi mai mult decat in calificarile pt mondialele de anul trecut.
    Nu vad de unde cele 2 romance ar putea scoate cele 1,5-2 puncte necesare pt a se bate cu Ferrari dar si cu chinezoaicele sau americancele la mondiale.
    Oricum tot e bine ca ne batem pt medalii nu cum spuneau unii ca fara Belu si Bitang vom fi la pamant
    Apropo, unde a disparut Rusia? Sunt aproape invizibile
    Pentru o gimnasta care vrea sa fie competitiva la individual, da, Sandra e slaba la paralele. Dar sa o compari cu Ponor e putin cam mult.
    Iar notele arbitrilor sunt foarte relative. Difera foarte mult de la concurs la concurs. Compara de exemplu Internationalele Romaniei cu actualele calificari la eropene.
    Cum ar putea sa mai scoata 1,5-2 puncte? 1 punct de exemplu il pot scoate la sarituri. La mondiale ambele au facut o saritura Yurchenko cu 2 suruburi, de valoare 5.8. O pot face. Acum au o saritura Yurchenko cu 1 surub si jumatate, care valoreaza 5.5. E mai usoara pentru ca are o jumatate de surub mai putin dar in acelasi timp e mai grea pentru ca nu vezi pamantul cand aterizezi. Eu zic ca ar fi in stare ambele sa faca o saritura cu 2 suruburi si jumatate care valoreaza 6.5.
    De aici iese un punct.
    Sandra mai are loc sa-si imbunatateasca paralele cu cel putin o jumatate de punct si ar mai putea adauga si cateva zecimi la barna
    Stela mai are loc la sol de cateva zecimi si la barna de alte cateva zecimi.

    Rusoiacele au probleme pentru ca cele mai bune gimnaste ale lor sunt accidentate. Ucrainiencele in schimb sunt destul de vizibile

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Pentru o gimnasta care vrea sa fie competitiva la individual, da, Sandra e slaba la paralele. Dar sa o compari cu Ponor e putin cam mult.
    Iar notele arbitrilor sunt foarte relative. Difera foarte mult de la concurs la concurs. Compara de exemplu Internationalele Romaniei cu actualele calificari la eropene.
    Cum ar putea sa mai scoata 1,5-2 puncte? 1 punct de exemplu il pot scoate la sarituri. La mondiale ambele au facut o saritura Yurchenko cu 2 suruburi, de valoare 5.8. O pot face. Acum au o saritura Yurchenko cu 1 surub si jumatate, care valoreaza 5.5. E mai usoara pentru ca are o jumatate de surub mai putin dar in acelasi timp e mai grea pentru ca nu vezi pamantul cand aterizezi. Eu zic ca ar fi in stare ambele sa faca o saritura cu 2 suruburi si jumatate care valoreaza 6.5.
    De aici iese un punct.
    Sandra mai are loc sa-si imbunatateasca paralele cu cel putin o jumatate de punct si ar mai putea adauga si cateva zecimi la barna
    Stela mai are loc la sol de cateva zecimi si la barna de alte cateva zecimi.

    Rusoiacele au probleme pentru ca cele mai bune gimnaste ale lor sunt accidentate. Ucrainiencele in schimb sunt destul de vizibile


    O compar pe Izbasa cu Ponor fiindca amandoua puteau (si inca pot pentru Izbasa) lua aur la individual cu paralele de o valoare macar medie.
    Si sigur teoretic bineinteles ca 2 puncte se pot scoate de undeva, problema e ca practic tare mi-e teama ca e aproape imposibil. Daca puteau face saritura din 6,5 nu crezi ca ar fi incercat-o deja? Cand zic asta nu le critic pe cele 2 ba dimpotriva, rezultatele sunt f bune
    Iar rusoaicele sunt accidentate de vreo 5 ani, se mai fac bine?
    Last edited by rob_din; 27th April 2007 at 02:46.

  18. #18
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    O compar pe Izbasa cu Ponor fiindca amandoua puteau (si inca pot pentru Izbasa) lua aur la individual cu paralele de o valoare macar medie.
    Si sigur teoretic bineinteles ca 2 puncte se pot scoate de undeva, problema e ca practic tare mi-e teama ca e aproape imposibil. Daca puteau face saritura din 6,5 nu crezi ca ar fi incercat-o deja? Cand zic asta nu le critic pe cele 2 ba dimpotriva, rezultatele sunt f bune
    Iar rusoaicele sunt accidentate de vreo 5 ani, se mai fac bine?
    Ponor, medalie la individual? Poate la concursurile interjudetene.
    Ponor a fost o gimnasta extraordinara la barna, buna la sol si a avut si noroc, bunicica la sarituri si teribila la paralele.
    Cu saritura de 6,5, nu e chiar asa: "Daca puteau, de ce n-o fac" E nevoie de antrenament pentru asta. Plus ca eu am spus ca pot sa faca saritura cu 2 suruburi (nu de 2 jumatate) si ca saritura pe care o au acum (de un surub jumatate) la va ajuta sa stapaneasca aterizarea pe o jumatate de surub. Fetele astea muncesc la 4 aparate in acelasi timp. E nevoie de mult antrenament ca sa faci trecerea la un element mai valoros. Iar rusoiacele la care ma refer sunt junioarele de anul trecut, Elizarova, Miasnikova, Kokareva.
    Daca problema ta e ca nu se mai vad rusoiacele de 5 ani, iti amintesc ca anul trecut au luat bronz la echipe, iar din 2002 pana in 2004 Khorkina era "regina".
    Zic din 2002 ca sa ma incadrez in cei 5 ani.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Ponor, medalie la individual? Poate la concursurile interjudetene.
    Ponor a fost o gimnasta extraordinara la barna, buna la sol si a avut si noroc, bunicica la sarituri si teribila la paralele.
    Cu saritura de 6,5, nu e chiar asa: "Daca puteau, de ce n-o fac" E nevoie de antrenament pentru asta. Plus ca eu am spus ca pot sa faca saritura cu 2 suruburi (nu de 2 jumatate) si ca saritura pe care o au acum (de un surub jumatate) la va ajuta sa stapaneasca aterizarea pe o jumatate de surub. Fetele astea muncesc la 4 aparate in acelasi timp. E nevoie de mult antrenament ca sa faci trecerea la un element mai valoros. Iar rusoiacele la care ma refer sunt junioarele de anul trecut, Elizarova, Miasnikova, Kokareva.
    Daca problema ta e ca nu se mai vad rusoiacele de 5 ani, iti amintesc ca anul trecut au luat bronz la echipe, iar din 2002 pana in 2004 Khorkina era "regina".
    Zic din 2002 ca sa ma incadrez in cei 5 ani.

    Afirmatia despre Ponor chiar nu o inteleg. Intr-adevar cu exercitiu f slab la paralele normal ca nu putea lua aur la individual. Dar tocmai asta zic si eu. Daca putea sa faca paralele macar de nivel mediu lua medalie fara probleme. LDaca nu ma insel la JO ii ajungea si nota de 9,2-9,3 la paralele pt a lua aurul.
    Iar despre Rusia, iarta-ma dar la valoarea istorica a rusoaicelor ca au mai luat cate un bronz, cate un argint tot rezultate f proaste sunt. Ai dreptate, junioarele au dominat anul trecut CE, dar asta nu inseamna ca vor avea aceleasi rezultate si la seniori

  20. #20
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Afirmatia despre Ponor chiar nu o inteleg. Intr-adevar cu exercitiu f slab la paralele normal ca nu putea lua aur la individual. Dar tocmai asta zic si eu. Daca putea sa faca paralele macar de nivel mediu lua medalie fara probleme. Daca nu ma insel la JO ii ajungea si nota de 9,2-9,3 la paralele pt a lua aurul.
    Ai afirmat:
    "Sandra Izbasa are paralele foarte slabe. E un fel de Catalina Ponor reloaded."
    Ai implicat prin asta ca valoarea celor 2 la paralele este comparabila. Ti-am explicat de ce nu este.
    Ai mai afirmat:
    "O compar pe Izbasa cu Ponor fiindca amandoua puteau (si inca pot pentru Izbasa) lua aur la individual cu paralele de o valoare macar medie."
    Ponor poate putea sa ia aur la individual cu 9.4, dar valoarea ei se invartea pe la 8.8. Distanta extrem de mare in vechiul cod de punctaj.
    Iar Izbasa are deja paralele de valoare medie. Daca ar avea de valoare buna (in jur de 15.00) tot nu ar fi de ajuns sa ia aurul.
    Iar cu valoarea pe care o are acum a fost a 3-a in lume si poate va fi a 3-a in Europa anul asta.

    Plus ca nu e corect sa compari doua gimnaste dupa 2 coduri de punctaj extrem de diferite

  21. #21
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Iar despre Rusia, iarta-ma dar la valoarea istorica a rusoaicelor ca au mai luat cate un bronz, cate un argint tot rezultate f proaste sunt. Ai dreptate, junioarele au dominat anul trecut CE, dar asta nu inseamna ca vor avea aceleasi rezultate si la seniori
    Poate in mintea romanilor bronz si argint sunt rezultate proaste. Horkina e erou national in Rusia pentru bronzul si argintul pe care l-a luat. Iar rezulatele istorice ale sovieticelor si romancelor sunt de pe vremea cand in gimnastica existau URSS si Romania. Normal ca imparteau toate premille intre ele.
    A mai aparut si China dar nu prea reuseau sa stea pe aparate in concurs, apoi usor usor s-a ridicat si SUA, iar acum China nu mai are complexe, SUA sunt o mare putere in gimnastica iar Europa si Australia sunt pline de antrenori plecati din Romania si Rusia care antreneaza gimnaste ce nu mai au nici o jena sa se bata pentru medalii.
    Si repet ce am spus mai devreme, junioarele ce au dominat anul trecut CE sunt acum senioare, nu sunt la acest CE pentru ca sunt accidentate, dar e posibil sa fie la mondiale si la olimpiada. Plus actuala junioara Semionova.
    Iar de anul trecut rusii au inceput sa investeasca puternic in gimnastica.
    Am spus asta doar ca sa nu ne intre in cap ca Rusia a murit si nu mai avem rival in Europa.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •