Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 69

Thread: Campionatele Europene de Gimnastica Artistica 2007

  1. #43
    sport legend krydo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    728
    Reputatie
    1
    Incredibil cat ghinion a avut Marian astazi Bravo lui insa ca a avut puterea sa continue si sa participe in finala la sarituri... De altfel a avut ghinion toata delegatia Romaniei la aceste europene... Probabil ca ar trebui o mica schimbare in staff-ul Romaniei. Antrenorii actuali ai lotului feminin nici nu se apropie ca rezultate de cele a predecesorilor...

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by krydo View Post
    Incredibil cat ghinion a avut Marian astazi Bravo lui insa ca a avut puterea sa continue si sa participe in finala la sarituri... De altfel a avut ghinion toata delegatia Romaniei la aceste europene... Probabil ca ar trebui o mica schimbare in staff-ul Romaniei. Antrenorii actuali ai lotului feminin nici nu se apropie ca rezultate de cele a predecesorilor...
    Probabil nu stii despre ce vorbesti. La conditiile actuale din gimnastica femininina rezultatele sunt chiar mai valoroase decat ale predecesorilor

  3. #45
    sport legend krydo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    728
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Probabil nu stii despre ce vorbesti. La conditiile actuale din gimnastica femininina rezultatele sunt chiar mai valoroase decat ale predecesorilor
    Daca te multumesti cu rezultate mediocre continua sa le iei apararea... Sper macar acum la ceva la barna...

  4. #46
    junior alina_dana's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    gimnasti sau antrenori nu mai au valoare cert este ca nu mai dominam lumea gimnastici ca in trecut .au darmat un sistem fff bun

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Fetele au concurat f bine la aceasta editie, din pacate baietii fara Dragulescu sunt ca si inexistenti.
    Pacat de Izbasa care avea aurul in mana la sol.

    Sper su nu mai avem acelasi ghinion si la alte competitii

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alina_dana View Post
    gimnasti sau antrenori nu mai au valoare cert este ca nu mai dominam lumea gimnastici ca in trecut .au darmat un sistem fff bun
    De cand un sistem bazat pe tortura e un sistem f bun.
    Prefer 3 medalli de argint obtinute prin munca decat 4 de aur obtinute prin tortura.
    Plecare lui Belu si mai ales a lui Bitang e cel mai bun lucru intamplat in gimnastica romaneasca.

  7. #49
    junior alina_dana's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Belu si Bitang erau poate cei mai valorosi antrenori de gimnastica din lume.de ce erau torturate daca, nu le convenea puteau sa plece, cu au facut si alele ca nu le tine nimeni cu forta .de ce nu s-au revoltat raducanu ,olaru ,amanar ,milosovici etc. gimaste care si-au dovedit valoarea anii buni .se ridica ponar care a participat la o olimpiada(nu este putin lucru) sa zica de antrenor .sa faca si acum performante ca forminte este de ceva timp .Performata se realizeaza prin munca ,sacrificiu ,durere ,talent dar degeaba esti talentat daca nu muncesti .

  8. #50
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Fetele au concurat f bine la aceasta editie, din pacate baietii fara Dragulescu sunt ca si inexistenti.
    Pacat de Izbasa care avea aurul in mana la sol.

    Sper su nu mai avem acelasi ghinion si la alte competitii
    Eu nu consider locurile 5 si 6 la individual compus si bronz la cal ca "inexistenti." Sa nu uitam ca la baieti nu avem atat de multa traditie. Acum cativa ani il aveam doar pe Marius Urzica, care concura super, insa numai la cal. Acum il avem pe Dragulescu, la 2 aparate, plus Selariu, Koczi etc. Valori de tipul Urzica nu apar tot timpul. Acum, zic eu, avem mai multa constanta si mai multe persoane de valoare apropriata.

    La fete - s-a obtinut medalie la paralele! Rezultat care mi se pare super.

    Per total, desi nu s-a luat nici un aur, trebuie sa recunoastem ca au fost si ghinioane, si am iesit destul de bine. Cei care se planga de lipsa medaliilor de aur, sa mearga sa concureze ei mai bine.

  9. #51
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    eu, una, sunt multumita de rezultate. mi-as fi dorit macar un aur, dar nu ma plang. Izbasa avea aceasta sansa la sol, dar daca s-a accidentat...si Marian avea sansa la sarituri si la sol, dar si el s-a accidentat... pacat!
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  10. #52
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    As vrea doar sa stiu ce parere aveti in legatura cu recent incheiatele Campionate Europene ee gimnastica...

  11. #53
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    La sfarsitul acestei saptamani se vor desfasura Campionatele Europene de Gimnastica Artistica .
    Acestea vor avea loc la Amsterdam in perioada 26-29 Aprilie.
    asta este mi mult o proba,poate chiar reusesc sa trimit ceva...Voiam sa vorbesc despre gimnastica...

  12. #54
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Daniela Duran View Post
    asta este mi mult o proba,poate chiar reusesc sa trimit ceva...Voiam sa vorbesc despre gimnastica...
    Voiam sa intreb cum vi se par performantele de la CE. Eu cred ca sunt acceptabile,daca judecam lucrurile in mod realist.

  13. #55
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Felicitari tuturor,dar in special fetelor si antrenorilor lor!
    Eu consider rezultatele bune, nu exceptionale, dar nu trebuie sa le consideram gimnasti si antrenori fara valoare". Sunt clasari in primii 8, sunt medalii, sunt exercitii bune, progrese la paralele...
    Fetele au potential, au concurat dupa accidentari, Sandra era chiar accidentata. Doar cine nu stie ce implica o accidentare, ce urmari poate avea (saptamani-luni de repaos, fizioterapie, alte moduri de refacere...) poate sa fie carcotas si sa comenteze ca nu a concurat la sol. Daca ai fi parinte cu siguranta te-ai gandi mai intai la sanatatea copilului ...Parintii Sandrei sunt asistenti medicali.
    Cat despre "tortura"...poate nu este cuvantul potrivit. Dar este o schimbare de atmosfera in sanul echipei.
    Aici sunt doua aspecte. In primul rand Bellu lua fetele in echipa de la 16 ani, cand ele treceau la seniorat, erau deja domnisoare, se putea discuta altfel cu ele. Forminte le ia de la 12-13 ani, cand se formeaza lotul de junioare. Cum poate el sa se poarte dur cu niste copile???
    In al doile rand, fetele sunt mai degajate, parca nu sunt stresate. Normal, fiecare isi doreste sa castige , dupa ani de munca zilnica. Nu cred ca este cazul sa mai fie si stresata de gandul ca antrenorului.
    Ma gandesc acum la mimica fetei de copil poznas pe care a avut- Sandra cand a terminat individualul compus, cum zambea ca un copil ce stia ca a facut o prostioara si se uita cu coada ochiului la antrenori (gresise la a doua saritura) . Asa ceva nu am vazut niciodata in lotul lui Bellu.
    Sunt de acord cu "rob din" in privinta medaliilor obtinute prin tortura sau munca.

  14. #56
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Vreau sa mai amintesc target-ul antrenorului Forminte, inainte de a pleca la Amsterdam: una-doua medalii si o clasificare in locurile 4-6 !!!!
    Daca ne gandim bine, putem spune ca Romania si-a depasit obiectivul propus. S-au obtinut 4 medalii , plus clasificarile Stelianei la individual compus si sol.

    Daca astea sunt rezultate mediocre...scuza-ma Krydo, eu nu o sa ma mai uit la gimnastica. Iar asta nu se va intampla niciodata!
    Reamintesc regula aplicata de destul de putin timp (totusi sunt cativa ani) ca nu mai au voie sa participe in finale mai mult de 2 gimnaste din fiecare tara. Poate daca participau si Andreea Grigore si Aluissa Lacusteanu aveam parte de surprize. Asa cum surpriza a fost si la timpul ei Andreea Raducan. Acum este greu sa risti sa introduci in competitie o sportiva neexperimentata in locul alteia cu ceva istoric.

  15. #57
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    Ma gandesc acum la mimica fetei de copil poznas pe care a avut- Sandra cand a terminat individualul compus, cum zambea ca un copil ce stia ca a facut o prostioara si se uita cu coada ochiului la antrenori (gresise la a doua saritura).
    Nu era a doua saritura, era reluarea de la prima si singura
    Dar sunt de acord ca fetele sunt mai relaxate. Totusi nu e sat fara caini nici acum, Sandra se astepta la o mustruluiala. Nu pentru ca o saritura mai buna i-ar fi adus medalia de aur, ci pentru ca trebuie sa faca totul cat mai bine posibil.
    La fete, sunt multumit de evolutia Sandrei la barna si la individual. Personal, nu speram la mai mult de bronz din partea ei. Stela m-a intristat foarte tare. Nu inteleg cum poate rata fix cand nu trebuie. Iar dupa prima ratare parca i s-au muiat picioarele si a mai avut o ezitare mare la barna, apoi a ratat si la sol.
    Si cand am vazut-o plangand mi-a rupt inima in doua. Ferrari la mondiale a cazut, s-a ridicat de parca nimic nu s-a intamplat si a mers mai departe. Stela a trebuit sa simta cazatura aia ca pe sfarsitul lumii.
    Dar poate e mai bine ca a avut caderea nervoasa si nu a mai prins podiumul, altfel ar fi devenit in mintea suporterilor o a doua Ferrari, care cade si ia medalie.
    A doua zi in schimb Stelutza si-a revenit, e singura gimnasta care a luat 2 medalii in concursurile pe aparate. Mai putea sa ia si Sandra medalie la sol, dar ghinionul a facut sa se loveasca si mai tare la piciorul accidentat.

    La baieti, ghinion mare cu accidentarea lui Dragulescu. fara bronzul lui Koczi, baietii ar fi venit cu mana goala.

    Una peste alta, sunt multumit cu performantele alor nostri, dar sunt ingrijorat ce se va intampla de acum incolo cu atatea accidentari. Vor mai prinde Aluissa si Sandra mondialele? Se vor putea vindeca si sa mai prinda si ceva timp de antrenament pana in toamna? Dragulescu va mai putea sa continue?
    Last edited by vlad001; 30th April 2007 at 21:30.

  16. #58
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Intr-adevar, in concursul de individual compus se executa o singura saritura. Scuze!

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Daca erau Belu si Bitang la lot erau in stare s-o oblige pe Izbasa sa concureze la sol

  18. #60
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Dupa scandalul "Oana Petrovschi" cred ca nu ar mai avea nici ei curajul sa oblige gimnastele sa particile accidentate.

  19. #61
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Nadia Comaneci declara in data de 2 Mai in ziarul Prosport:

    "Nu-i un capat de tara daca România n-a obtinut aurul la Europene

    Desi este pentru prima oara în ultimii 22 de ani când echipele de gimnastica ale României se întorc fara a cuceri macar o medalie de aur, nu cred ca trebuie sa facem din acest lucru o tragedie. Gurile rele sustineau ca, odata cu plecarea antrenorilor Octavian Bellu si Mariana Bitang, gimnastica nu va mai avea prea curând performante notabile. Eu nu m-am hazardat si am spus ca trebuie sa asteptam.
    Iar pronosticurile prapastioase ar fi putut fi contrazise daca nu interveneau accidentarile.

    Cuvântul care a caracterizat competitia de saptamâna trecuta este GHINION, iar Aluissa Lacusteanu, Sandra Izbasa si Marian Dragulescu i-au cazut victime. Sunt convinsa ca, daca nu se lovea la cap în timpul exercitiului la sol, Marian Dragulescu ar fi obtinut medalia de aur la sarituri, proba la care nu are rival.

    La fel si în cazul Sandrei. Aterizarea gresita de la finalul exercitiului de la bârna i-a compromis participarea la sol, iar piciorul îi va fi imobilizat cu o atela ghipsata. Sa nu facem un capat de tara! Pâna la urma, ghipsul nu mai e asa o sperietoare! Important este acum sa tragem linie si sa analizam evolutiile acestor sportivi. Per total, ei s-au prezentat bine, drept dovada stând medaliile de argint si de bronz pe care le-au obtinut. Nu antrenorii sunt vinovati de accidentari, ci doar de evolutiile sportivilor pe care îi pregatesc, iar acestia s-au descurcat bine la acest campionat.

    Bellu si Bitang au plecat de la cârma echipei. Trebuie sa ne obisnuim cu aceasta idee! Nici lor nu le-ar fi fost mai usor în acest moment. Si asta pentru ca acum are loc acel mult discutat schimb de generatii. E un ciclu pe care îl urmeaza toate disciplinele sportive, nu doar gimnastica. "

  20. #62
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Daca erau Belu si Bitang la lot erau in stare s-o oblige pe Izbasa sa concureze la sol
    nici chiar asa! cata exagerare! gata, acum ca cei doi s-au retras, toti ii vb de rau. au uitat ca datorita lor am avut numeroase glorii in toate competitiile posibile, iar Romania era atunci un fenomen in gimnastica mondiala.
    dar acum ca nu mai sunt, au inceput sa-i critice. ar trebui sa-i respectam pt. tot ce au facut pt. tara.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  21. #63
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    A ii respecta si a le recunoaste meritele nu inseamnna ca nu ne putem spune punctul de vedere cu privire la "duritatea" lor.
    Am pus cuvantul duritate in ghilimele pt. ca nu cred ca este cel mai bun , dar altul nu am gasit. Poate inflexibilitate, intransigenta sau ...un oarecare profesionalism dus la extrem.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •