Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 55

Thread: Desteapta-te National Romane!

  1. #1
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Desteapta-te National Romane!

    De ziua fiintari noastre National-e va urez tuturor suporterilor echipei noastre iubite si nu numai o zi...progresista! Sunt mandru ca sunt progresist, national-ist si roman!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #2
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    La multi ani si tie,Miril,si tuturor forumistilor National-i.

  3. #3
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu nu prea sunt mandru ca sunt roaman. Asta este. Pe zi ce trece imi dau seama ca nu datorez nimic acestei natii. Problemele care apar si surprizele neplacute cu care ma intampina Romania ma fac sa imi doresc sa fi fost SCOTIAN. Fara nici un fel de gluma. Tara asta in care traiesc ma ucide, ince, incet...
    HASTE YE BACK!

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Bancaru, te inteleg foarte bine, dar a fi roman trebuie sa transceada experienta de zi cu zi in contact cu...romanii. Roman inseamna si cele scrise de Eliade, Cioran, Plesu, Patapievici sau Ionescu, muzica lui Enescu, Taraful Haiducilor (de la Clejani') sculptura lui Brancusi, fotbalul lui Mateianu, Ozon sau Hagi, adica cvintesenta romanului. Cred ca fi departe de tara iti da o sansa de reevaluare a roman-ismului, sansa pe care eu am avut-o, in ciuda faptului ca romanul dezamageste si in strainatate, de multe ori. Trebuie sa gasim lucrurile bune, caci cele rele ni le descopera altii.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu nu condamn pe nimeni ca isi iubeste neamul, fie el si cel romanesc. Dar mie mi-au redus presiunea la gaze incepand de ieri, fapt ce mi-a amintit de aceeasi masura care se lua pe vremea Ceausescului, fapt ce a dus la o mica revolta ad-hoc in fata blocului, oamenii, printre care si tata, complotand sa darame pastila care oprea presiunea. Eu, ROMAN, in Romania anului 2005, nu mai am voie sa consum gaze. Mi s-a pus pumnul in gura. Nu am cu ce sa ma incalzesc, nu pot sa fac dus ca orice european, mi se stinge aragazul. Jos Iliescu!
    Miril, eu nu am avut sansa sa ma gandesc la roamanism din afara granitelor. Mi-a fost dor de parinti cat am fost plecat, atat. Inutil sa pomenesc ca jumate, cel putin, din cei enumerati de tine nu au trait in Romania perioada de glorie, iar 90% nu s-au scolit aici.

  6. #6
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Bancare,natiunea romana suntem toti!!!daca fiecare ar gandi la cum sa ajute aceasta natiune ar fi altceva,da' cum fiecare din noi isi vede mai intai propriile interese si nu-l deranjeaza soarta celorlalti avem ce avem...problema e ca toti vrem mai intai sa ni se dea ca sa dam si noi ceva in schimb,poate ar trebui sa dam noi mai intai si apoi ni se va da...
    fiecare sa-si puna intrebarea:"Ce am facut eu pt natiune ca sa astept ceva de ala ea?"....dupa aia putem analiza situtia mai bine...

    La multi ani National!!!

  7. #7
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Bancare,asta e!Trebuie sa fim romani si la bine si la rau.

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ce vreau sa spun, in afara ca te inteleg foarte bine, este ca a fi roman poate fi si altceva, ceva totusi bun, caci de ce este rau este evident. Sa mai dezvalui ceva, nu am dorul de ACASA, desi mi este dor de mama si as dori sa fiu mai des alaturi de ea si de voi, dar casa mea este aici de unde scriu, si, totusi, ma simt roman si nu vreau sa fiu suedez sau altul decat m-am nascut. Cred ca o asemenea distanta poate ajuta sa evaluam altfel roman-ismul! Eu, in schimb, i-as "gaza" pe cei care 10 ani din liberatatea noastra si-au batut joc de romani, lucru care se resimte din plin astazi de ziua romanilor. O zi (mai) buna, Bancaru, o zi buna, tuturor! La Multi Ani, Alejandro!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cred ca multi au gresit tara. Eu nu traiesc in America sa ma intreb ce pot face eu pentru tara si nu ce poate face tara pentru mine. Eu nu am primit nimic de la aceasta tara. Sa fie mai explicit: NIMIC.
    Educatia pe care eu am primit-o si, vreau eu sa cred, comportamentul meu civic ajuta de mii de ori mai mult tara asta decat a celor care se bat cu caramida in piept ca sunt romani si ca iubesc tara. ce fac eu pantru tara? Platesc taxele. TOATE. Ce face tara pentru mine. Nu stiu. Nu ma ajuta. Ma scuipa. Imi intoarce spatele. Isi bate joc de mine. Ma umileste. Imi transteste usa in nas. Ma pune sa ma aplec la ghiseu ca sa mi se (de)formeze coloana.
    Ce fac eu pentru tara? Nu fac mizerie. Nu arunc gunoaie pe jos. Strang dupa mine. Incerc sa am un spirit civic elevat. Respect legea. Ce face tara pentru mine? Incearca sa ma convinga ca se poate si mai rau. Imi arata ca cei care nu respecta legea au reusit mai bine decat mine. Pe zi ce trece imi intareste convingerea ca daca eram mai prost si mai nesimtit o duceam mai bine. Imi zice: NU AM CE SA FAC. ASTA ESTE!
    Cu ce sa mai continuam?
    SCOTIA!

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ce spui (ca faci) tu defineste ce inseamna a fi un bun roman!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu sunt bun OM. Ca sunt bun roman e o consecinta a acestui fapt. Daca as fi in alta parte a lumii, mai civilizata, m-as comporta identic si nu as fi aratat cu degetul. Sper sa am o existenta civica discreta. Si aia patriotica si mai discreta.
    Pe stadion mai injur arbitrul. Chiar mai abitir decat poate e normal.

  12. #12
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Deci, un OM bun si roman! Pe arbitru il injuram cu totii, sarmanul. Exceptii notorii: Serea si Corpodean, au comis-o voluntar!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #13
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Da Miril. Dar ce vreau sa subliniez este ca poate sunt bun roman prin conjunctura. Ca nu imi dau silita sa imi iubesc tara. Respect locul in care traiesc. Ar putea sa fie oricare. Sau ar fi putut. Acum e tarziu. Inca mai caut, ca in copilarie, intrarea secreta in America, intrare care in mod cert este undeva prin spatele blocului parintilor mei.

  14. #14
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Toti de peste...tot suntem prin conjunctura, de aceea notiune de roman trebuie prvita ca o abstractie, insumand lucrurile bune de care da dovada romanul si nu ticalosia zilnica. Crede-ma, altii, de alte natii, o duc mult mai bine si tot... ticalosi raman.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #15
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Poate asa ii vedem noi, ticalosi. Sau poate sunt, nu stiu si nu vreau sa stiu. Eu sunt condamnat, inclusiv sufleteste, sa traiesc aici. Eu sunt Nationalul! (cata modestie...!!!)

  16. #16
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    ...si...Progresul! Astfel de modestii ni le-am asumat si capatat, de aceea sunt mandru a fi suporterul echipei Progresul/FC National! HAI PROGRESUL! HAI ROMANIA!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #17
    senior Zamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    O sa plagiez pe cineva dar cu cateva madificari :,,Inainte de a fi progresist,m-am nascut roman''.FORZA NATIONAL si HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!
    http://progresuldincotroceni.blogspot.ro/

  18. #18
    incepator Baresi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    la mai mare!!!!

  19. #19
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucurešti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    la multi ani tuturor bancarilor,romanilor si nationalistilor!!!

  20. #20
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sa invingem bine!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #21
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sa invingem nesimtirea si idiotenia!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •