View Poll Results: Ce marca de "ghete de baschet" preferati?

Voters
262. You may not vote on this poll
  • Reebook

    43 16.41%
  • Adidas

    38 14.50%
  • Nike

    158 60.31%
  • Alta (mentionati)

    23 8.78%
Page 1 of 34 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 708

Thread: Ce marca de "ghete de baschet" preferati?

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Ce marca de "ghete de baschet" preferati?

    Care este marca de "ghete de baschet" pe care o preferati?

    By the way, Kobe Bryant nu mai are contract cu Adidas!

    Daca sunteti dornic de citit reviews-uri despre ghete de baschet, check this: www.kicksology.net

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    EU am jucat si cu Nike si cu Reebok si cu Adidas. Cele mai comode si rezistente mi s-au parut Reebok (modelul Shaq Atack ala care se umfla cu pistol), dar la cum arata prefet Nike, sunt cele mai frumoase.
    Am jucat cu ghete Reebok peste doi ani pe ciment fara sa se rupa talpa...

    Inclin sa cred ca ghetele de sport care se gasesc in alte tari sunt mult mai bune calitativ, am doua perechi de Nike de peste un an si nu mi s-a spart perna, pe cand tot ce am cumparat din Romania de-a lungul anilor a cedat in maxim 8-10 luni (perna de aer)...

  3. #3
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Eu in viatza mea am avut 3 perechi de ghete de basket. De fapt le am si acum desi sunt cam tocite.

    Prima pereche au fost niste Reebok Slipstream,d'aia cu fagure de miere pe laterala. Foarte confortabili si comozi si extraordinari de aspectosi. Ii am din 1997 , si inca mai pot fi purtatzi. Nu s-au rupt. Doar s-a scorojit putin pielea de caprioara.
    A doua pereche au fost niste Reebok-i din gama hexalite. Nu mi-a placut la ei faptul ca aveau perna pe talpa...si nu era protejata. S-au spart destul de repede. Astia erau combinatzi....piele de caprioara cu piele normala.
    Iar a treia pereche a fost una de Adidas semigheata....complet din piele normala. Foarte rezistentzi si confortabili.

    Nu am incercat niciodata un Reebok DMX.....dar cu toate acestea votez Reebok in sondaj.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  4. #4
    Guest
    ....aaah... am uitat de PUMA!

  5. #5
    Guest
    Eu la viata mea am avut cam vreo 3 perechi de Reebok si vreo vreo 10 de Nike (din anul 1996 pana in prezent)... adevarul e ca NIKE sunt mai buni decat Reebok si probabil si decat Adidas. Inca nu am incercat nimic de la Adidas, desi as vrea sa incerc The T-Mac 2.

    Ghetele Reebok pe care le-am avut m-au multumit, doar la inceput, dupa aceea mi-am schimbat parerea. Hexalite-ul incepe sa "scârtaie" dupa un timp!

    Din varietatea de ghete NIKE avute am tras concluzia ca joc mai bine si sar mai bine cu ghete fara perna de aer vizibila, sau cu perna de aer doar in spate! Detenta maxima o ating de pe 1-2... si daca am perna in partea din fata parca ma "afund" in momentul in care sar la cos! Asa mi se pare mie!

    Am si eu o intrebare, pentru cei care sunteti din Bucuresti... unde gasesc Nike Shox adevarati(nu copii) mai ieftini? Ultima data cand am fost in Buc., prin iunie, am fost pe Magheru, la reprezentanta NIKE, dar aveau preturile super-mari in comparatie cu pretul ghetelor de acelasi fel de pe net. Uitati-va la www.finishline.com si la www.footlocker.com. Astia fac reduceri imediat cum apar modele noi... de exemplu un NIKE SHOX VC se gaseste pe net la ~ 100$, in timp ce la reprezentanta de pe Magheru erau cu 6.999.000 lei!!!

    Daca vreunul dintre voi cunoaste preturile de la mag de pe Magheru la ceva Nike Shox de baschet, pls let me know!

    Merçi!

  6. #6
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    eu sunt reebok man. am avut o pereche cumparata din sua si m-au tinut aproape 3 ani, de jucat baschet la greu, afara pe un beton zgrunturos, si tenis pe zgura si ciment. plus mers pe munti.

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Shox din panza sunt extrem de comozi, cred ca cei mai comozi pe care i-ai avut vreodata. Numai ca mi-e cam mila sa calc pe ei...

  8. #8
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Tocmai mi-am luat o pereche de Nike Shox Limitless TB... de la reprezentanta Nike de pe Magheru. Ce pot sa spun... am jucat doar o singura data in ei pana acum. Piciorul imi este destul de fix, cum nu prea am simtit in multe alte ghete!

    Cam asa arata:
    http://niketown.nike.com/img/prod/30..._001_CAT-1.JPG

    Daca aveti posibilitatea.... try'em!

  9. #9
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    rasheedkpenny, exista un model de nike din gama Shox, un model pantof scurt (nu gheata). Este cu arcuri rosii, in rest negru si cu lac in partea de jos. Il au si la noi in magazine, in jur de 6 milioane, cred ca il stii. Ce model e, ce nume are? E un model nou sau mai vechi? De ce costa atat, pentru ca ma uit pe net si vad ca toate modelele Shox sunt in jur de $140. Ce e drept, pe asta nu l-am vazut nicaieri...

  10. #10
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Nike bineanteles.

  11. #11
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Pt Vadim: Astia de la Nike sunt cai mai tari dpdv. al preturilor... adica si dincolo ghetele NIKE sunt mai scumpe decat restul. La noi in RO, importatorul NIKE, firma Elmec SRL isi pune un adaos serios la produsele importate(sau o fi vama destul de mare). Oricum nu e chiar normal... te uiti la niketown.com, magazinul online NIKE pt USA si vezi ghete de baschet la ~ 125 de $, apoi mergi la noi in magazin si le vezi la 6,5 milioane! Diferenta e cam mare, nu? In fine...

    Despre gheata de care zici tu nu prea stiu ce sa spun, unde ai putea sa o gasesti. Incearca la magazinele astea: footlocker.com, finishline.com, chiar si la niketown.com

    Cred ca modelul de care zici tu este unul dintre primele aparute in gama NIKE SHOX!

    Good luck!

  12. #12
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Am cautat putin pe net...
    http://www.finishline.com/store/imag...g104265001.jpg

    ...si am gasit modelul asta! E cel bun? Daca da, afla ca se numeste Nike Shox R4. A mai aparut si Nike Shox R4+!

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu, nu e asta pe care l-ai pus tu in fotografia de mai sus.

    Am elucidat problema, pentru ca scria pe cutie: se numesc Nike Shox Supreme. Nu cred ca este un model foarte vechi.
    Uite lincul aici
    http://www.rakuten.co.jp/sportsmario/386802/415839/443331/
    Este un site japonez, la nike.com nu am dat de ei. Este modelul argintiu, eu am negru.

  14. #14
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Interesanti adidasii tai... http://www.landausports.co.uk/nike-p...304068-061.JPG
    Eu nu imi iau decat ghete de baschet, chiar daca nu joc cu ei. Nu prea ma incanta restul. Totusi, vreau sa incerc la vara niste slip-on!

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Un site cu review-uri interesante despre ghetele de baschet de pe piata(externa): www.kicksology.net

    Cred ca am mai scris pe undeva prin forum de site-ul asta.

    Anyway... it rocked my vision about hoop shoes! Try it!

  16. #16
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Mah, observ ca toti va dati cu parerea cu privire la meciurile din NBA, da' de jucat baschet voi nu jucati, ce draq? Spuneti-mi si mie ce ghete aveti sau v-ar placea sa aveti... ok?

  17. #17
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    ghetele cele mai bune pe care le-am avut, au fost o pereche de Nike, Scottie Pipen, Albi cu dungutza rosie pe marginea talpii, mi-au purtat noroc pe vremea cand jucam in Cupa Sprite , dar nu chiar atat de mult, am supt-o in finala rau de tot la vreo 50 de puncte. De jucat cam de abia ma mai misc acum, viatza de student isi spune cuvantul ce pot sa spun, nu prea ma mai ajuta fitnessu, nu mai pot nici macar s-o mai dau de sus acum 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

    Oricum nu pot sa sufar Kobe Adidas, mi se par foarte urate, poate si datorita jucatorului, in caz ca nu ti-ai dat seama pan acum KSHEED nu pot sa-l halesc pe Kobe. Favourite player is Nowitzki de departe, si in general ma bucur cand un jucator international face un meci bun. Oricum hai c-am deviat rau de la subiect. Laterz

    Baccardi on Rocks for ever
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  18. #18
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Dupa cum am scris si mai sus in topicul asta Kobe nu mai are contract cu Adidas. Imaginea Adidas in NBA este in prezent T-Mac si multi alti tineri jucatori.
    Foarte multi jucatori vin deja din colegiu cu contracte "babane" cu diferiti producatori, multi dintre ei cu Adidas. NBA-ul are contract cu Reebok pentru echipamente si pentru promovarea de ghete.

    Multi ar putea spune ca Nike a ramas pe dinafara, dar nume grele in NBA au contract cu Nike: J. Kidd, G. Payton, T. Duncan, V. Carter, E. Brand, D. Nowitzki, P. Stojakovic, A. Houston, J. Mashburn, J.Stackhouse, Y. Ming, S. Nash si multi altii.

    MJ ca intotdeauna poarta JORDAN BRAND, alaturi de R. Hamilton, Mike Bibby, Ray Allen.

    Mai sunt cei care poarta AND1: K. Garnett, S. Marbury, S. Marion, B. Wallace, C. Billups si cei care poarta Reebok: A Iverson, B. Davis, K Martin, S. Francis, J. Richardson(2002, 2003 NBA Slam Dunk Champion)

    Si ultima categorie(marci mai putin cunoscute) in care intra L. Sprewell si C. Webber care poarta Dada CDUBBZ si Shaq care poarta niste ghete facute de Starter care se numesc Shaq Dunker

  19. #19
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Noile mele ghete de baschet sunt adidas tmac2. mi-au plăcut rău de tot de când le-am văzut pe net, si thanks to a friend, acum sunt și la mine în picioare... abia aștept să intru și în sală cu ele... deocamdată doar le-am încălțat prin casă... confort super, nu sunt foarte inalte, deci protectia la gleznă suferă... dar compensează prin stabilitate... talpa e croită cu o "ieșitură" la nivelul degetului mic, care te împiedică oarecum să-ți sucești glezna spre exterior... ar trebui să mă angajeze aștia la kicksology... în rest... designul probabil că îl știți de pe net... sper să se comporte bine și pe parchet...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  20. #20
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Noile mele ghete de baschet sunt adidas tmac2. mi-au plăcut rău de tot de când le-am văzut pe net, si thanks to a friend, acum sunt și la mine în picioare... abia aștept să intru și în sală cu ele... deocamdată doar le-am încălțat prin casă... confort super, nu sunt foarte inalte, deci protectia la gleznă suferă... dar compensează prin stabilitate... talpa e croită cu o "ieșitură" la nivelul degetului mic, care te împiedică oarecum să-ți sucești glezna spre exterior... ar trebui să mă angajeze aștia la kicksology... în rest... designul probabil că îl știți de pe net... sper să se comporte bine și pe parchet...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  21. #21
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Ma batea si pe mine gandul sa imi iau niste T-Mac2... desi nu prea mi place mie marca Adidas! Mishu, anunta-ma si pe mine cum se vor comporta ghetele, ok? Unde ai de gand sa joci cu ele, in sala sau afara?

    Mai vb.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •