Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 72

Thread: Gigi Becali la F.C. Arges?

  1. #1
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Gigi Becali la F.C. Arges?

    Gigi Becali dă 2 milioane de euro pe FC Argeş
    Patronul Stelei a aruncat ieri bomba! Gigi Becali va cumpăra pe FC Argeş şi va investi la Piteşti, urmând ca alb-violeţii să ajute pe Steaua cu jucători, dar doar atunci când echipa campioană va avea nevoie. Singura condiţie pusă de Gigi Becali primarului Tudor Pendiuc, cu care a luat legătura, este ca să-l convingă pe Sorin Cârţu să rămână antrenor la FC Argeş. În schimbul celor două milioane de euro pe care susţine că-i va investi, Gigi Becali promite, şi chiar se jură, că FC Argeş va juca din nou în cupele europene şi va termina campionatul înaintea rivalelor Dinamo şi Rapid!
    # Este adevărat că veţi cumpăra FC Argeş, că aţi sunat la Primărie?
    - Domnule, eu am vorbit şi înainte de meciul Argeşului cu Dinamo la Primărie, cu Pendiuc... I-am spus că vreau să iau eu pe FC Argeş şi ce trebuie să fac. Mi-a zis că trebuie să dau un milion de euro, dar eu i-am zis că dacă mă bag, dau două milioane, nu un milion. Ce e aia un milion?... A zis că e de acord şi că trebuie să vorbească şi el.
    # Şi aţi sunat şi după meciul cu Dinamo?
    - Păi îţi dai seama, că am văzut că e echipă serioasă dacă a bătut pe Dinamo, şi am zis să mă implic. Mi-a zis primarul că e de acord, dar trebuie să vorbesc cu Senatorul. Senatorul e Nicolescu, nu? Din ce am înţeles eu e dinamovist, dar nu cred că refuză oferta mea.
    # L-aţi felicitat pe Cârţu pentru victoria cu Dinamo?
    - Eu cu Cârţu sunt prieten bun, nu mai era cazul să-l felicit eu, pentru că ştie ce am de gând să fac. Am vorbit cu el înainte şi l-am întrebat dacă rămâne antrenor, în cazul în care vin eu la FC Argeş. I-am zis că mă bag numai dacă stă el, pentru că eu în el am încredere totală, întotdeauna a fost un antrenor valoros. Mi-a zis că da, rămâne, a făcut o echipă ca lumea şi nu vrea să plece.
    „Garantez cu capul că FC Argeş va juca în cupele europene”
    # Ştiţi că era vorba să se bage şi Gigi Neţoiu...

    - Nu mă interesează, eu mă bag cu sufletul curat. Nu o să subordonez Piteştiul Stelei, eu sunt un om drept, niciodată n-o să subordonez pe FC Argeş lui Steaua. Să-ţi dau un exemplu: dacă FC Argeş va fi pe primul loc la sfârşitul turului, eu voi lua şi jucători de la Steaua ca să-i dau la Piteşti, numai ca să câştige titlul. Dar nu cred eu că va fi FC Argeş peste Steaua, dar sigur va juca în cupele europene!
    # Aveţi gânduri mari cu FC Argeş...
    - FC Argeş va trebui să ajungă să se bată cu Dinamo şi Rapid şi să ajute Steaua să joace în Liga Campionilor. Eu mai am de făcut doi paşi în fotbal, unul dintre ei e să joace Steaua în Ligă. Dacă va fi aşa, 2-3 jucători de la Piteşti vor întări Steaua şi vor juca în Liga Campionilor. Dar asta nu înseamnă

    Sursa:Top

  2. #2
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Gigi Becali da 1,5 milioane euro pe FC Arges
    Din razboiul etern dintre Steaua si Dinamo ar putea avea de castigat FC Arges. Finantatorul militarilor, Gigi Becali, si-a pus in gand sa cumpere echipa antrenata de Sorin Cirtu, avand planuri mari cu ea. Sambata noaptea, dupa victoria din "stefan cel Mare", Becali l-a sunat pe primarul Pitestiului, Tudor Pendiuc, spunandu-i ca este dispus sa dea 1,5 milioane euro pentru a achizitiona pachetul majoritar la SC FC 2005 SA Arges, societatea care a preluat clubul alb-violet. Becali i-a mai spus primarului ca nu intentioneaza sa faca echipa a doua a Stelei din FC Arges, ci ca vrea sa castige campionatul cu pitestenii. Posibila tranzactie urmeaza sa fie pusa pe hartie in aceasta saptamana. De clubul FC Arges mai este interesat si Gigi Netoiu, actualul vicepresedinte dinamovist. Invins cu scorul de 4-1 in Ghencea, antrenorul Sportului are o premonitie: "Am vazut-o pe Steaua cu Sampdoria, am vazut-o si cu noi si la ce lot are, va ajunge departe in Cupa UEFA. Steaua o sa ajunga in finala Cupei UEFA, ii simt pe jucatori. Sper sa ajunga pana acolo. La lotul pe care il are merita sa joace finala", a declarat Dan Petrescu.

    www.libertatea.ro

  3. #3
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Gigi Becali ar cumpăra acţiuni în Trivale
    Gigi Becali este interesat de clubul argeşean şi pare dispus să ofere suma de 1,5 milioane de euro pentru a deţine 51% din acţiunile formaţiei care l-a lansat în fotbalul mare pe Nicolae Dobrin.
    Hotărârea latifundiarului a venit după ce alb-violeţii au învins sâmbătă, scor 2-1, marea rivală a Stelei, Dinamo.
    După disputarea partidei, în jurul orei 23:00, latifundiarul din Pipera l-a contactat pe primarul oraşului Piteşti, Tudor Pendiuc, pentru a-i propune tranzacţia. “Mi-a spus că vrea să preia clubul contra sumei de 1,5 milioane de euro, m-a asigurat că nu vom deveni echipa a doua a Stelei şi că îşi doreşte să câştige campionatul cu FC Argeş. Ne vom întâlni săptămâna aceasta pentru a stabili termenii tranzacţiei”, ne-a declarat Pendiuc. Data până la care se pot achiziţiona cele 51 de procente din acţiunile societăţii este 1 decembrie, iar de această investiţie este interesat şi unul dintre acţionari clubului din Şoseaua Ştefan cel Mare, Gigi Neţoiu.

    www.prosport.ro

  4. #4
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    VAI ce-ati ajuns!!???cand cu dinamo cand cu steaua......unde este onoarea VIOLETA?????pacat...pacat....pacat

  5. #5
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Buey, daca pune mana nea Jiji si pe Arges ... praful se alege de fotbalul nostru asa cum il stim!
    Unde sa semnez ca sa strig NUUUUU?

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Desi intreaga presa de azi anunta intentia lui Gigi Becali de a veni la Steaua, eu nu am incredere in ceea ce spune el. Am mai auzit istorii cu "Steaua Olteniei", "U" Cluj, "Steaua Crestina" etc.

  7. #7
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    lool, jiji asta se plimba prin toata tara...ba pe la bucuresti, ba pe la cluj si mai nou pe la pitesti...
    e interesant sa-i vezi pe jiji si pe netoiu cum se cearta pt arges...
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  8. #8
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    ba nu e interesant deloc sa vad cum vrea sa becalizeze fostul oier orice viseaza el noaptea... mi se pare vulgara treaba...

  9. #9
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    marius, asta este...traim in Romania unde orice este posibil...eu nu il prea cred cand zice ca va merge la arges...de fapt cine il mai crede?

    apropo, de ce il faci fostul oier?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  10. #10
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Pai cum crezi ca a facut el banii? De unde a inceput cu investitiile... el a declarat ca fuse oier, nu am zis eu...

  11. #11
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    nu mai...eu ziceam ca inca e oier...de ce il faci fost oier?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  12. #12
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0

    M-am speriat ca te superi ca am vorbit astfel despre patronul Stelei... ntz..ntz..ntz.. 'tzdai seama emotii pe mine!

    SA revenim la subiect... sa nu ia Jiji si Argesul!

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E un mod specific de-al lui Gigi de a-si face capital de imagine in orasele tarii si de a-si etala bogatia (maine-poimaine o sa declare ca vrea sa cumpere echipe la pachet, toate din judetul Buzau de ex.), asa cum a mai spus si de Cluj si de mutatul Stelei prin Craiova...Nu o va face in mod cert.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Puteti fi convinsi ca Becali vine doar pentru ca sa atraga jucatori la Steaua. Nu am incredere nici in declaratiile lui ca duce Argesul in Europa sau ca Sorin Cartu e de acord cu venirea sa.
    Din partea mea, sa duca Steaua in Liga Campionilor, sa faca in Ghencea cea mai mare echipa din lume, mult succes! Dar dupa ce ne-a santajat in cazurile Neaga si Dica, credibilitatea sa pentru mine e ZERO. Va proceda la fel cum s-a intamplat la Bacau, ba vom ajunge inca si mai rau, acolo inca se scoteau bani frumosi pe jucatorii vanduti de Sechelariu. Aici va declara ca Argesul e stana lui si ca renunta la palmares, ca face "FC Arges Crestin", va duce jucatorii cu japca in Ghencea etc.

  15. #15
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Nu trebuie sa se puna semn de egalitate intre Jiji si Steaua. Ca si fan stelist inca de cand Jiji facea branza fara sa deranjeze pe nimeni, sper ca puteti departaja imaginea lui Jiji de langa entitatea care este Steaua. Nu urati o echipa pentru ca a fost blestemata sa stea sub cine nu trebuie...

  16. #16
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Nu e vorba de ura pentru Steaua. Nici vorba!
    E vorba ca acest individ a santajat pe FC Arges pentru Neaga si pentru Dica, iar acum vine sa pozeze in salvatorul clubului. Sunt curios si ce parere are Pendiuc, cel cu care Becali a discutat telefonic. Primarul Pitestiului nu stie oare la ce santaje am fost supusi din partea celui care acum se da interesat de sprijinirea echipei? L-a asigurat ca Argesul nu va deveni satelitul Stelei? Asigurarile lui Gigi = 0 barat!

  17. #17
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Venirea lui Gigi Becali mai aşteaptă
    Deşi patronul Stelei Bucureşti, Gigi Becali, a anunţat ca sigură venirea sa ca investitor la FC Argeş, lucrurile nu sunt atât de simple. Cel puţin două lucruri îl împiedică pe Becali să ajungă şef la FC Argeş: faptul că la Steaua a investit bani ca persoană fizică şi interdicţia FIFA de a fi proprietar la mai multe cluburi. Ambele sunt probleme rezolvabile, dar subterfugiile la care ar apela Gigi Becali ar crea o imagine negativă atât asupra lui, cât a celor două cluburi pe care le-ar patrona.
    Trebuie să „scape” de Steaua
    Acum o lună de zile, Gigi Becali a anunţat că nu mai este patronul Stelei, pentru că a cedat toate acţiunile sale nepoţilor. Afacerea l-a pus în mişcare pe preşedintele ANAF, Sebastian Bodu, care a pus sechestru pe bunurile familiei Becali în încercarea de a nu-i permite acestuia de a se sustrage de la plata datoriilor către stat. Chiar dacă acţiunea lui Bodu s-a dovedit în instanţă a fi ilegală, Gigi Becali nu a revenit asupra intenţiei sale, el cesionând toate acţiunile deţinute la Steaua. Cu toate acestea, deşi au trecut aproape două săptămâni de atunci, Gigi Becali se recomandă în continuare a fi patronul Stelei. Astfel, conform regulamentului FIFA, nici un om de afaceri nu are dreptul de a fi patron la mai mult de un club de fotbal. Dacă se hotărăşte să investească la Piteşti, atunci Gigi Becali ar deveni patron la FC Argeş şi simpatizant al Stelei!

    Avicola, acţionară majoritară?
    Conform revistei TOP 300 Capital, averea lui Gigi Becali nu este constituită numai din terenurile de la marginea Bucureştiului, care au o valoare extrem de mare. Patronul Stelei deţine acţiuni la mai multe societăţi din ţară, din diverse domenii de activitate. Astfel, Gigi Becali are acţiuni la Uzina Mecanică Drăgăşani, Michele Trading Company, European Imobiliar Developers, Melody Bar sau Avicola Iaşi. Pentru a satisface cererea Adunării Generale a Acţionarilor societăţii FC 2005 Argeş, Gigi Becali ar trebui să prezinte actele uneia dintre aceste societăţi, sau să creeze alta nouă. În afaca acestor acţiuni, averea patronului Stelei este constituită din 350 de hectare de teren şi 30 de hectare de pădure în Capitală, autoturismul Maybach, în valoare de 500.000 de euro şi casa din Pipera, evaluată la circa 1,5 milioane de dolari.

    Nicolescu nu acceptă o persoană fizică
    Aşa cum a anunţat încă de la ieşirea din şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor, de la începutul săptămânii trecute, Constantin Nicolescu nu va accepta decât un investitor persoană juridică la FC Argeş. Astfel, Gigi Becali nu va fi primit ca investitor sub formă de persoană fizică, acesta trebuind să vină ca persoană juridică. „Aşteptăm societăţi comerciale interesate să depună oferte pentru a deveni acţionari principali la FC Argeş. Dacă Gigi Becali vine cu o firmă, atunci spunem da.... De ce am pus această condiţie? Pentru că societatea este răspunzătoare în orice caz, în timp ce persoana fizică nu prea poate fi trasă la răspundere. Am muncit patru ani pentru ca echipa să fie de sine stătătoare, nu să o predăm anumitor grupări de interese. Îl aşteptăm la discuţii”, a declarat Constantin Nicolescu.
    „Nu contează cine vine... Să vină!”
    Preşedintele de onoare al clubului, Constantin Nicolescu, spune că FC Argeş este un club puternic, chiar dacă a avut unele probleme financiare în această perioadă, dar structura lui, precum şi investiţiile făcute pe toate planurile plasează pe FC Argeş printre cele mai importante grupări din Divizia A. „Eu îl respect pe Gigi Becali pentru ce a făcut în fotbalul românesc şi la Steaua. Noi aşteptăm la Piteşti o firmă solidă, nu contează numele persoanei. Vrem doar persoană juridică. Clubul FC Argeş nu stă chiar atât de rău, cum au încercat unii să acrediteze ideea, încât să dăm echipa pe nimic”, a mai spus Constantin Nicolescu.

    SursaTop

  18. #18
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Conform informatiilor primite chiar in momentul de fata, Gigi Becali, insotit de MM Stoica, este acum la Pitesti si discuta cu primarul si cu viceprimarul.

    Intrebare: ce mai cauta si MM Stoica?

  19. #19
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Doamne pazeste! am spus :-)
    Oierule, ramii la stana!

  20. #20
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Ce vrea el de fapt este pepiniera voastra si accesul exclsuiv la ea. Pt asta ar avea nevoie de Arges, ca un club satelit Stelei. Sper ca suporterii argeseni sa reactioneze imediat si ferm.
    Mai bine vultur decat muflon

  21. #21
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    asta este clar...parca si vad...Andrei Prepelita a semnat cu Steaua..suma de transfer 10.000 de dolari
    Oierule, ramii la stana!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •