Gigi Becali dă 2 milioane de euro pe FC Argeş
Patronul Stelei a aruncat ieri bomba! Gigi Becali va cumpăra pe FC Argeş şi va investi la Piteşti, urmând ca alb-violeţii să ajute pe Steaua cu jucători, dar doar atunci când echipa campioană va avea nevoie. Singura condiţie pusă de Gigi Becali primarului Tudor Pendiuc, cu care a luat legătura, este ca să-l convingă pe Sorin Cârţu să rămână antrenor la FC Argeş. În schimbul celor două milioane de euro pe care susţine că-i va investi, Gigi Becali promite, şi chiar se jură, că FC Argeş va juca din nou în cupele europene şi va termina campionatul înaintea rivalelor Dinamo şi Rapid!
# Este adevărat că veţi cumpăra FC Argeş, că aţi sunat la Primărie?
- Domnule, eu am vorbit şi înainte de meciul Argeşului cu Dinamo la Primărie, cu Pendiuc... I-am spus că vreau să iau eu pe FC Argeş şi ce trebuie să fac. Mi-a zis că trebuie să dau un milion de euro, dar eu i-am zis că dacă mă bag, dau două milioane, nu un milion. Ce e aia un milion?... A zis că e de acord şi că trebuie să vorbească şi el.
# Şi aţi sunat şi după meciul cu Dinamo?
- Păi îţi dai seama, că am văzut că e echipă serioasă dacă a bătut pe Dinamo, şi am zis să mă implic. Mi-a zis primarul că e de acord, dar trebuie să vorbesc cu Senatorul. Senatorul e Nicolescu, nu? Din ce am înţeles eu e dinamovist, dar nu cred că refuză oferta mea.
# L-aţi felicitat pe Cârţu pentru victoria cu Dinamo?
- Eu cu Cârţu sunt prieten bun, nu mai era cazul să-l felicit eu, pentru că ştie ce am de gând să fac. Am vorbit cu el înainte şi l-am întrebat dacă rămâne antrenor, în cazul în care vin eu la FC Argeş. I-am zis că mă bag numai dacă stă el, pentru că eu în el am încredere totală, întotdeauna a fost un antrenor valoros. Mi-a zis că da, rămâne, a făcut o echipă ca lumea şi nu vrea să plece.
„Garantez cu capul că FC Argeş va juca în cupele europene”
# Ştiţi că era vorba să se bage şi Gigi Neţoiu...

- Nu mă interesează, eu mă bag cu sufletul curat. Nu o să subordonez Piteştiul Stelei, eu sunt un om drept, niciodată n-o să subordonez pe FC Argeş lui Steaua. Să-ţi dau un exemplu: dacă FC Argeş va fi pe primul loc la sfârşitul turului, eu voi lua şi jucători de la Steaua ca să-i dau la Piteşti, numai ca să câştige titlul. Dar nu cred eu că va fi FC Argeş peste Steaua, dar sigur va juca în cupele europene!
# Aveţi gânduri mari cu FC Argeş...
- FC Argeş va trebui să ajungă să se bată cu Dinamo şi Rapid şi să ajute Steaua să joace în Liga Campionilor. Eu mai am de făcut doi paşi în fotbal, unul dintre ei e să joace Steaua în Ligă. Dacă va fi aşa, 2-3 jucători de la Piteşti vor întări Steaua şi vor juca în Liga Campionilor. Dar asta nu înseamnă

Sursa:Top