Page 1 of 53 1231151 ... LastLast
Results 1 to 21 of 1098

Thread: Au jucat sub culorile noastre...

  1. #1
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Au jucat sub culorile noastre...

    Reiau aici un titlu care a aparut si pe site-ul oficial. Sper sa nu fiu acuzat de plagiat. Acolo era scurta istorie. Aici incerc sa facem si istorie si un "album" cu pozele jucatorilor. Cine are si stie, sa puna poze si scurte povesti sau descrieri ale jucatorilor. Se gasesc pe imagini pe google. Sa incercam sa punem jucatori care ne-au placut, jucatori care ne-au impresionat. Sunt convins ca un cuvant greu vor avea Saphicus, Miril, Kra****x.
    Iata un jucator care mie mi-a placut foarte mult. Pe vremea lui Stoichita facea mai mult tusa. Ajunsese sa se antreneze prin Herastrau. Apoi, cand a venit Olita, a fost bagat in seama. A ajuns sa fie dorit si la echipa nationala. Nu a fost sa fie. Din punctul meu de vedere il astept la club, inca. "Mi-e dor de Mitrovic".
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Se gasesc pe imagini pe google.
    ar fi bine.. o poza cu dumitru popescu nu cred ca voi gasi. nici nu incerc sa caut. era prin 1985 si o noua echipa se nastea in parcul cu platani, cu paul popescu antrenor. radu george, ene, m stoica, zamfir, duna, bolborea, petrescu, purdea, marinescu- mai tineri, mai batrani, astia erau. cel mai talentat mi se parea 'bobocu', dumitru popescu. avea vreo 20 de ani atunci, nu mai stiu de unde venea, nu de la noi in orice caz. juca fundas dreapta, dar la origine era varf; la nationala de juniori (sau tineret?) asta juca. in toamna lui 85, la un joc din şaişpimile cupei, cu bacaul, a dat primul gol (2-0 a fost). la scurta vreme a plecat de la noi, la arad parca, tot in b. nu stiu ce s-a ales de el, daca a ajuns vreodata in divizia a. merita din plin. poate ca trecerea timpului m-a facut sa vad lucrurile cu totul altfel decat erau, dar as zice ca nu prea avem in lotul actual un jucator atat de bun.

  3. #3
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nici macar Sapo?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #4
    incepator Baresi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    mie mi-a placut mult de tot cristi munteanu si rada ! pacat ca nus e intorc !! dar mai sunt jucatori care m-au impresionat
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Bancaru; 22nd November 2005 at 12:27.

  5. #5
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Baresi
    mie mi-a placut mult de tot cristi munteanu si rada ! pacat ca nus e intorc !! dar mai sunt jucatori care m-au impresionat
    Da.Cat de bine a aparat in meciul cu Steaua din retur scor 1-0.Si nu numai in meciul ala.Nu mai zic de Rada,care a marcat golul nostru.Ce echipa am avut....

  6. #6
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Nici Sapo?
    stiu si eu... atunci eram in b, pare greu de crezut ca aveam echipa mai buna ca acum. dar in sezonul ala (85-86) am ajuns in sferturile cupei dupa ce am batut bacaul cu 2-0 si scornicestiul, pe teren neutru. erau echipe de mijlocul clasamentului in a. din pacate, trebuia sa promoveze moreniul atunci. in toamna urmatore am pierdut stadionul etc etc.
    miril, poate ne zici doua vorbe despre marian ionescu, zis bulina. mi-l amintesc vag, un mare colectionar de cartonase. un shroj al acelor vremuri.

  7. #7
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Vrei sa-mi pui oltenii-n cap? OK, sper ca de weekend sau mai devreme, daca prind un moment liber si de...inspiratie voi spune cate ceva de Bulina.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #8
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Am pus eu pozele la Baresi cu jucatorii care ii plac. Poza in care Munteanu este cu Landi este dupa meciul cu Dinamo, cel castigat in Cotroceni. Se si vede, Landi s-a latit de atata zambet, iar Munteanu isi revizuia in minte contractul cu Dinamo. O poza cu Rada e de la meciul cu Steaua cand ne-a fericit pe toti.

  9. #9
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Bancaru, va rog pe voi sa puneti o fotografie cu Mateianu, cel care a reprezentat cel mai bine spiritul clubului Progresul. Stiu ca se gaseste o poza de a lui ca jucator pe site-ul clubului. "S-o furam", daca nu gasim alternative!
    Cat despre el, sunt multe de spus, la momentul potrivit.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #10
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Am cautat pe Google Imagini,dar singura poza cu Mateianu e pe site,cum ai zis si tu.

  11. #11
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    O punem pe asta, pana aduc eu alta. Am acasa una. Mai batran, insa.
    Attached Images Attached Images

  12. #12
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    O putem alatura, daca se poate! Please!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #13
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    poate ne vedem totusi la primavara pe stadionul 'viorel mateianu'.
    Attached Images Attached Images

  14. #14
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Krap, asa sa dea Domnul! Mi-ar place daca lucrurile se vor rezolva in ceea ce priveste clubul, relatia lui cu BNR si, de ce nu, schimbarea numelui stadionului in Stadionul Viorel Mateianu, un mare om, fotbalist si progresist! Iar daca ceva inopinant nu se va ivi, s-ar putea sa fiu la...fata locului de Sfantul Gheorghe! La buna (re)vedere!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Platanu
    Da.Cat de bine a aparat in meciul cu Steaua din retur scor 1-0.Si nu numai in meciul ala.Nu mai zic de Rada,care a marcat golul nostru.Ce echipa am avut....
    Aveti dreptate, Baresi si Platanu.
    Rada, Babicu ,si Vladutz Munteanu au dat dovada de profesionalism cat timp au jucat in Cotroceni.Si pentru asta merita respectul nostru.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by be@; 22nd November 2005 at 14:52.

  16. #16
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Iata un alt jucator care m-a impresionat. Stelian Carabas. Dupa plecarea lui la Steaua cred ca a mai avut o revenire meteorica la Progresul dupa care a plecat prin Cipru. A facut parte din echipa "mare", ca sa zic asa, echipa care era sa ia titlul cu Halagian. Nu a fost sa fie. Ce mi-a placut la el a fost forta sutului. A dat la un moment dat un gol Stelei, cand am batut cu 4-2 in Ghencea si a mai dat un super gol Rapidului in Cotroceni, cand am pierdut cu 2-1. Scoruri clasice, dealtfel, pentru Rapid in Doctor Staicovici. Poate ca ma insel, dar cred ca golul ala frumos l-a dat in meciul, de pomina, cand Gino l-a alergat pe Zota, care cateva luni mai tarziu a devenit oficial rapidist. Nu era chiar bou Gino. Stie multe...
    Attached Images Attached Images

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Scorul cu...Zotta a fost 3-1, daca nu ma insel.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    3:1, da. si eu retinusem 2-1. deja avem arhiva pe saitul asta: http://www.onlinesport.ro/forum/atta...6&d=1124387192

  19. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Da. 3-1. Nu mai stiam. Care a fost golul care a aprins spiritele? Parca ala al lui Iencsi. A batut Lupu lovitura iar domnu' Incsi a inscris. Intre timp Zotta dadea galben unuia de la noi. La cati vad ca au luat...

  20. #20
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Petre Marin este un jucator care mie imi place tare mult. Cel mai mult m-a impresionat cand transferat la Rapid a fost "somat" sa inapoieze echipamentul de "bancar" si a zis ca il pastreaza, pentru ca Nationalul va ramane mereu in sufletul sau. Asta mi se pare o declaratie de profesionist. Dealtfel venirea la Steaua nu i-a atras huiduieli pentru faptul ca a fost la Rapid sau ca atunci cand era la noi isi scuipa plamanii pe teren de efort. As vrea sa se intoarca la noi.
    Adevarul e ca il prinde echipamentul bleu-albastru.
    Attached Images Attached Images

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Sper sa nu puneti aici poze cu cei de la National II.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •