Am gasit in Gardianul un interviu luat lui Marin Duna inainte de a ajunge antrenor secund la noi.M-au impresionat foarte mult declaratiile lui.Cred ca a fost ultimul jucator care a aparat onorabil culorile acestui club.

Marine, ce simti cand vezi ce se intampla in aceste zile la FC National?

Ca un om care a muncit din tot sufletul pentru aceasta echipa, pot spune ca ma doare. Nu a existat o asemenea criza nici cand evoluam in Divizia B! Sincer, nu credeam ca se poate ajunge pana aici. Nevoia de bani te impinge, insa, sa adopti si o asemenea politica.

Si, totusi, din ce cauza a existat aceasta criza financiara permanenta la o echipa care este in prim-planul fotbalului romanesc?

Este o intrebare pe care si-o pune multa lume. Si pentru mine este o enigma de ce o echipa care ar fi trebuit sa se bata in fiecare an la titlu s-a multumit mereu cu mijlocul clasamentului? Probabil ca nu s-a dorit mai mult...

Crezi ca FC National se va mentine periculoasa pentru celelalte echipe si in viitor?

Foarte greu de spus... Nici Capello nu ar putea sa faca mare lucru cu jucatorii care au ramas. Spre linistea celor din Parcul cu Platani, au strans destule puncte in tur, deci este putin probabil sa retrogradeze in acest campionat, dar sezonul viitor n-au nici o sansa sa se salveze daca nu aduc fotbalisti de valoare.

Ce spui de antrenorul Landi?

Nu il cunosc, nu pot sa comentez numirea lui.

Pe tine te-a mai contactat vreun "bancar", de cand ai parasit Parcul cu Platani?

Din pacate, nici macar nu le-a mai pasat de mine! Cred ca as fi putut sa ajut clubul, mai ales ca nu trece prin cea mai buna perioada a sa. Nu aveam pretentia sa fiu antrenor principal, dar cred ca trebuia sa primesc si eu un telefon de la conducerea lui FC National, ca sa vada macar daca mai traiesc. Am pastrat legatura doar cu Olaroiu, dar ca prieten al meu, nu ca oficial al clubului.

Cum caracterizezi revolta suporterilor lui FC National impotriva lui Gino Iorgulescu, caruia ii cer demisia?

Este o reactie normala! Sustinatorii lui FC National, fie ei putini si trecuti de prima tinerete, sunt inflacarati si nu pot sta cu mainile in san cand vad acest exod de jucatori. (V.P.)