Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 211 to 231 of 256

Thread: McLaren Honda

  1. #211
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    N-am citit prea atent si nu mi-am dat seama de (sa fim seriosi ).
    prostiei

  2. #212
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Ron Denis ... lasă-ne bă prostule

    dacă nu îl forțai pe Luis să devină campion mondial și îl ajutai pe Fernando ... sărbătoream de mult titlul mondial ...
    afară cu Denis ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  3. #213
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Alonso a declarat duminica la cateva ore dupa terminarea MP Interlagos ca nu a vorbit cu nici o echipa in particular dar daca McLaren ii va autoriza iesirea din aceasta echipa,Renault nu este prima sa optiune. Iar in cazul in care va ramane in McLaren o va face doar in cazul in care va fi pilotul nº 1 neconditionat, aspect sustinut de majoritatea sponzorilor atat personali cat si ai echipei.
    prostiei

  4. #214
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mario Di Lazi View Post
    dacă nu îl forțai pe Luis să devină campion mondial și îl ajutai pe Fernando ... sărbătoream de mult titlul mondial ...
    afară cu Denis ...
    asta e si parerea lui Montezemolo: "Alonso a pierdut titlul la un punct diferenta si nu cred ca este vina lui, este o consecinta a managementului echipei McLaren".

    Presedintele Ferrari mai spune despre Alonso pentru Gazzetta dello Sport: "Alonso este un adevarat campion in toate sensurile.Apreciez foarte mult sportivitatea lui. Felicitandu-l pe Kimi imediat dupa cursa demonstreaza ca e un campion si in afara circuitului, e un gest pe care il apreciez foarte mult"

  5. 26th October 2007, 14:25

  6. #215
    Banned
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    80
    Reputatie
    0
    McLaren acum ca "a scapat" de alonso cred ca va alege dintre Heikki Kovalainen si Nico Rosberg ,2 piloti SUPER TALENTATI , mult peste hamilton...mi-ar placea sa fie ales Kovalainen in memoria vremurilor apuse McLaren -Hakkinen sau McLaren- Raikkonen... ar fi super.

  7. #216
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    ar fi superb daca ar veni unul din cei doi ...imi plac amandoi

    sunt de acord cu "2 piloti SUPER TALENTATI , mult peste hamilton"

  8. #217
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Pe ce va bazati?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #218
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ron Dennis va opta pentru un pilot care sa fie numarul doi la echipa. Dupa ce pista Rosberg a cazut, a mai ramas doar Kovalainen.
    Last edited by Sorin Blaj; 10th December 2007 at 21:36.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #219
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Pe ce va bazati?
    pe stangaciile facute de Hamilton intr-o super masina si pe performantele mai mult decat decente ale lui Kovalainen si Rosberg in masini slabutze
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  11. #220
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    McLaren MP4-23 lansat azi

  12. #221
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Travis Daye View Post
    pe stangaciile facute de Hamilton intr-o super masina si pe performantele mai mult decat decente ale lui Kovalainen si Rosberg in masini slabutze

    tu ai o problema cu Hamilton ? adica tie la un debutant daca devine vicecampion la sf anului de debut , tie ti se pare mediocru :ras-plans: :ras-plans: , cand Hamilton la surclasat pe Raikonnen in Canada ,S.U.A ,Ungaria si Japonia tie ti se pare mediocru ? hai sa fim seriosi , tie rusine sa spui adevarul , Hamilton e un pilot exceptional ...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  13. #222
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Lordule in sezonul asta daca nu intervin ordinele de echipa Kova va fi mult peste Hamilton.
    El nu a facut mare lucru. A fost vice-campion pentru ca a avut o masina foarte buna. Si Yamamoto daca era in situatia asta devenea vice-campion. Tot ce a avut de facut a fost sa conduca. Da e laudabil ca a terminat pe locul 2. Dar laudele astea EXAGERATE le merita daca termina pe 2 cu o masina ceva mai slaba nu cu cea mai performanta din pluton.

  14. #223
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Yamamoto iti spun yo ca nu incheie pe doi nici cu Ferrari ..asa ca sezi flex...adica 9 podiumuri consecutive sunt o neica-nimeni ??? si la batut constant pe Alonso...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  15. #224
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    ma pana una alta Winkelhock a fost cel mai tare.... singurul pilot care a condus singura cursa a carierei lui
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  16. #225
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    in circumstante speciale ,dar merita apreciat
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  17. #226
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Mutua Madrileña desi la lansarea oficiala a monopostului MP4-23 a aparut pe uniformele pilotilor au incheiat contractul de sponzorizare cu echipa McLaren urmand sa semneze un contract cu Renault in valoare de 12 milioane de dolari pe an.
    prostiei

  18. #227
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Astazi (de fapt ieri) s-au implinit 40 de ani de la prima victorie McLaren: Bruce McLaren castiga in Belgia, pe 9 iunie 1968, cu primul sasiu propriu, M7A
    http://www.mclaren.com/in-depth/40th-anniversary.php

    Statistici ale echipei (Belgia '68 - Canada '08)

    637 starturi (228 in parteneriat cu Mercedes-Benz)

    158 de victorii (54 in parteneriat cu Mercedes-Benz)

    419 podiumuri (169 in parteneriat cu Mercedes-Benz)

    3219.5 puncte (1,297 in parteneriat cu Mercedes-Benz)

    137 cele mai rapide tururi (67 in parteneriat cu Mercedes-Benz)

    8 Campionate Mondiale la echipe

    11 Campionate Mondiale la piloti

    47 de piloti (18 nationalitati)
    Attached Images Attached Images

  19. #228
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ron Dennis se retrage de la șefia McLaren
    Dan Arsenie
    Vineri, 16 Ianuarie 2009




    Celebrul personaj al circuitului Formula1 se va retrage din funcția de manager al echipei McLaren la 1 martie, informează Reuters.

    Ron Dennis a decis ca, după 18 ani în fruntea echipei, să încredințeze funcția sa lui Martin Whitmarsh, un inginer inteligent care lucrează la McLaren de 20 de ani.

    "Este timpul ca Martin să fie managerul echipei. Este 100% decizia mea", a spus Dennis, în timpul unei conferințe susținute în localitatea britanică Woking.

    În cei 18 ani împreună cu Ron Dennis, McLaren a câștigat șapte dintre cele opt titluri ale sale la constructori.



    Sursa: Evenimentul zilei
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #229
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    F1: McLaren, probleme mari cu noul monopost/ Norbert Haug: Nu suntem la nivelul dorit
    de Adrian Ilincescu
    Miercuri, 11 martie 2009, 15:12



    McLaren Mercedes, una dintre marile favorite la castigarea titlului mondial, se confrunta cu unele probleme inainte de startul sezonului 2009 al Marelui Circ, monopostul MP4-24 fiind departe de forma dorita de constructorul german. "Nu suntem la nivelul dorit, dar pana la cursa din Australia mai sunt doua saptamani", a declarat Norbert Haug, seful departamentului motorsport de la Mercedes.

    Echipa a testat zilele trecute la Jerez, la fel ca majoritatea team-urilor, dar rezultatele obtinute au fost unele dezamagitoare. Masina nu este nici pe departe fantastica, timpii inregistrati de Heikki Kovalainen fiind modesti. Una dintre marile probleme ale lui MP4-24 este legata de aerodinamica, segment unde McLaren sufera in comparatie cu rivalii din F1.

    "Cu siguranta nu suntem la nivelul dorit, dar mai avem doua saptamani pana la cursa din Australia. Testele vor continua pana la startul sezonului, iar noi speram ca unele probleme sa fie rezolvate", a declarat Haug.

    "Nu stiu daca au probleme sau care sunt acestea. Cu siguranta pot sa spun ca sunt mai lenti decat in iarna trecuta, dar asta nu inseamna ca nu pot sa-si rezolve defectiunile pana la prima cursa", a declarat Kimi Raikkonen (de la Ferrari), in legatura cu problemele existente la McLaren.

    Noul sezon de Formula 1 va debuta pe 29 martie, atunci cand va avea loc Marele Premiu al Australiei.


    Sursa: http://sport.hotnews.ro/stiri-motor-...elul-dorit.htm
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #230
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ron Dennis a demisionat de la McLaren F1
    Joi, 16 aprilie, 13:26
    de Daniel Popescu



    Ron Dennis a confirmat joi ca renunta la toate functiile detinute in cadrul echipei de Formula 1 McLaren, urmand sa se concentreze exclusiv pe divizia de masini de strada.
    Ron Dennis a sustinut joi o conferinta de presa la sediul central al McLaren Group de la Woking. Asa cum se anticipa inca din seara zilei de miercuri, Dennis a anuntat ca renunta la orice implicare in echipa de Formula 1, britanicul cedand deja functia de CEO lui Martin Whitmarsh.

    Dennis se va concentra exclusiv pe divizia de masini de strada a companiei McLaren Group, intitulata McLaren Automotive, care urmeaza sa devina o companie total independenta de McLaren Group. Intentia lui Dennis este de a lansa primele masini sportive McLaren pe parcursul anului 2011.

    In discursul sustinut in fata reprezentatilor presei, Dennis a precizat ca decizia de a renunta la orice activitate legata de Formula 1 i-a apartinut in totalitate, evitand sa vorbeasca despre scandalurile recente in care a fost implicata echipa la Marele Premiu al Australiei.

    "I-am oferit rolul de sef al echipei McLaren Mercedes lui Martin Whitmarsh pe 16 ianuarie, in ziua lansarii noului nostru monopost de Formula 1. In acea zi am fost intrebat de multe ori daca voi asista la Marele Premiu al Australiei. Raspunsul meu a fost "da". Am asistat, chiar daca nu in calitate de sef al echipei, si trebuie sa admit ca a fost o senzatie stranie", a declarat britanicul in cadrul conferintei de presa.

    "Urmatoarea cursa, Marele Premiu al Malaeziei, am privit-o la televizor in Marea Britanie, o activitate pe care am gasit-o surprinzator de usoara. Ma asteptam sa fiu mult mai emotional, dupa atat de multi ani in care nu am ratat niciun Grand Prix. Admit ca nu-mi este intotdeauna usor sa accept asta. Admit ca intotdeauna m-am luptat puternic pentru McLaren in Formula 1".

    "Ma indoiesc ca Max Mosley (n.r - presedintele FIA) sau Bernie Ecclestone (n.r - detinatorul drepturilor comerciale ale Formulei 1) vor fi dezamagiti de decizia mea. Dar nimeni nu mi-a cerut asta. A fost decizia mea. In acelasi timp, am fost arhitectul restructurarii de astazi a McLaren Group. Din nou, nimeni nu mi-a cerut asta. A fost decizia mea. Ma simt entuziasmat de prospectul pentru McLaren Group si pentru McLaren Automotive si nu am niciun resentiment sa il las pe Martin Whitmarsh sa raporteze problemele legate de Formula 1".

    Incepand de astazi, Ron Dennis indeplineste functia de presedinte executiv al companiei independente McLaren Automotive, iar britanicul este incantat de noua misiune pe care o va avea in cadrul industriei auto din Marea Britanie.

    "Expansiunea McLaren Automotive va reprezenta o investitie semnificativa in industria auto din Marea Britanie prin investitii de 250 de milioane de lire sterline, propuneri pentru o noua fabrica pentru masinile McLaren si pana la 800 de locuri de munca", a mai precizat el.

    In prezent, McLaren Group cuprinde companiile McLaren Automotive, McLaren Racing, McLaren Marketing, McLaren Electronic Systems, McLaren Applied Technologies si Absolute Taste, prima dintre ele urmand sa devina independenta pe parcursul acestui an. Ron Dennis detine 15% din actiunile McLaren Group, celelalte actiuni aflandu-se in proprietatea Mercedes-Benz (40% din actiuni), Bahraini Mumtalakat Holding Company (30% din actiuni) si Tag Group (Mansour Ojjeh) cu 15% din actiuni.

    Istoria recenta a echipei McLaren se leaga in mare parte de Ron Dennis, care lucreaza in cadrul team-ului britanic din 1980. Dennis este artizanul unor performante remarcabile, McLaren obtinand sub conducerea sa nu mai putin de 10 titluri mondiale la piloti si 7 titluri mondiale la constructori.

    Printre pilotii care au cucerit titlul mondial cu McLaren in era Ron Dennis se numara Niki Lauda, Alan Prost, Ayrton Senna sau Mika Hakkinen. De asemenea, McLaren este actuala detinatoare a titlului la piloti, dupa ce Lewis Hamilton a triumfat la cel de-al doilea sezon al sau in Formula 1.


    Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/...claren-f1.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  22. #231
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    McLaren, suspendată cu "suspendare" din Formula 1

    Campionul mondial en titre al Formulei 1, britanicul Lewis Hamilton, și echipa sa, McLaren Mercedes, vor fi suspendați trei curse în "Marele Circ" dacă va comite vreo abatere în următoarele 12 luni.

    Pentru că au "îndrumat greșit" comisarii de cursă la Marele Premiu al Australiei, echipa putea risca excluderea din campionatul Formulei 1, Consiliul Mondial al Sporturilor cu Motor (WMSC) a decis, ieri, la Paris, să acorde o sancțiune mai blândă. Decizia a fost influențată și de faptul că McLaren și-a recunoscut greșeala.Un comunicat al WMSC a anunțat că forul mondial a luat în considerare "modul onest și deschis" în care directorul McLaren, Martin Whitmarsh, s-a adresat comisiei, adăugând că atitudinea echipei "s-a schimbat în bine".

    Hamilton a fost inițial promovat de pe locul patru pe locul trei în Australia, după ce comisarii de cursă l-au penalizat pe Jarno Trulli (Toyota) cu 25 de secunde pentru că l-a depășit pe britanic în timp ce mașina de siguranță rula pe pistă.

    Hamilton și Dave Ryan, concediat din funcția de director sportiv al McLaren, le-au spus organizatorilor că echipa nu a emis niciun ordin pentru a permite depășirea făcută de Trulli, fapt contrazis de comunicațiile între monopost și centrul de comandă al echipei. Lewis Hamilton a fost forțat să își prezinte scuze publice la următorul Mare Premiu (Malaezia), susținând că a fost împins într-o "poziție imposibilă" de către Ryan.

    Hamilton a început slab acest sezon al Formulei 1, fiind la 22 de puncte în urma compatriotului său Jenson Button (Brawn GP), liderul clasamentului după patru curse.
    http://www.evz.ro/articole/detalii-a...din-Formula-1/
    Na, c-au dat-o si anul asta in bara! Orice pas gresit de acum inainte va fi sanctionat cu suspendarea 3 curse, iar asta ar insemna automat pierderea oricarei sanse la titlu, atat la piloti cat si la constructori... Tre' sa aiba grija si cum bate vantul la boxe

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •