Page 234 of 258 FirstFirst ... 134184224232233234235236244 ... LastLast
Results 4,894 to 4,914 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #4894
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    greu de vazut seriale bune in ritm alert, mai ales ca mini-seriile nu sunt inca mainstream.

    Nu stiu daca sa-l recomand sau nu, dar acum urmaresc Aquarius.
    http://www.imdb.com/title/tt3768572/
    Deocamdata sunt disponibile doar doua sezoane, fiecare a cate 13 episoade.

    Subiectul filmului este cazul real al lui Charles Manson si "familia" lui de hipioti (mai mult hipioate) ce se dezvolta intr-un cult bizar ce va sfarsi dramatic dupa cum bine stim (cine nu stie gaseste pe wiki).
    Scenariul insa nu reproduce cazul real ci este o fictiune in jurul faptelor istorice.
    Nu trebuie sa fie in ritm alert. Unul din serialele mele favorite, all time, este Rectify....
    Insa nu sunt fan al descrierii unui personaj real, cand de fapt ce prezinti este super fictiune.....adica mi-ar placea o poveste despre Manson, dar fara prea multe fabulatii adaugate.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #4895
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu va suparati, dar in primul episod din Manhunt nu se intampla nimic
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  3. #4896
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Ai si tu rabdare, e bun serialul

  4. #4897
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,349
    Reputatie
    0
    Mi-a plăcut Manhunt, foarte bun. Sa tot fie seriale de genul asta.

  5. #4898
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Nu va suparati, dar in primul episod din Manhunt nu se intampla nimic
    Am observat ca astea-s la moda acum in care nu se intampla nimic. Cine esti tu sa nu fii la moda!?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #4899
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Black Mirror, un serial (englezesc) ce cred ca nu trebuie ratat.
    http://www.imdb.com/title/tt2085059/?ref_=tt_urv

    Are 4 sezoane cu cate 3-6 episoade pe sezon.
    In fapt fiecare episod este un film de sine statator, fiind legate doar de tema generala a seriei care este un fel de explorare a naturii umane, a reactiilor in diverse situatii limita sau in relatie cu tehnologia.
    Nu esti legat de o naratiune ce te obliga sa pierzi o tona de timp ca sa vezi ce-a mai facut x si cum a contracarat y, ci in fiecare episod gasesti o tema nou-noutza.
    Episoadele se deruleaza intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, dar tenta SF este in general soft si nu cred ca ar deranja nici pe cei ce nu agreaza genul.
    Iar temele principale si reactiile caracterelor sunt valabile si in zilele noastre.
    In fapt actiunea din primul episod se poate intampla in prezent (n.b. daca sunteti firi puritane, nu descurajati dupa acest prim episod, restul sunt altfel).

    Pe scurt, este unul dintre cele mai bune seriale pe care le-am vazut si unul dintre foarte putinele seriale de azi care se bazeaza nu doar pe naratiune ci pe idei interesante care dau de gandit.
    Nu spun mai mult ca sa nu stric placerea vizionarii.

    Il recomand cu caldura, nu cred ca va va dezamagi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #4900
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Am vazut primul sezon dar m-am oprit c-aveam ceva mai misto la vremea aia, am uitat ce. Dar e bun, merita vazut.


    In ultimele 2-3 zile am vazut Ash vs. Evil Dead - sezonu 2.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #4901
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    am ajuns la zi cu how to get away with murder....foarte bun serialul.
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  9. #4902
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,871
    Reputatie
    0
    slabut sezonul 4 din pacate...finalul cu atat mai slab si necredibil.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  10. #4903
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Altered Carbon - destul de interesant. Gen sci-fi, detective fiction, cyberpunk...
    Nu cred ca detective fiction e mentionat in lista de genre, dar cam despre asta-i vorba de la inceput pana la sfarsit.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  11. #4904
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Revine Daredevil anu asta, dupa un an de pauza!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #4905
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Altered carbon e un fel de Into the badlands in spatiu. Are o distributie feminina de kaka si in final e cam telenovela. Ce se va retine de aici pt posteritate, faptul ca James Purefoy are o scula impresionanta, cum de altfel demonstrase convingator si in Rome

    Sezonul 1 din Babylon Berlin are vreo 5 episoade bune, 2 cam meh si unul de adormit cu brio. Ceea ce il face oarecum acceptabil la partea de plot -unul de detective-noir clasic. Insa punctul lui forte e backgroundul de epoca -Berlinul anilor 20, cu situatia social-politica si framantarile vremii. Asta il face din start un serial care n-are cum sa nu iti sara in ochi daca vrei ceva de calitate 7/10 si bagam la dezghetat si sezonul 2.

    7 seconds e un procedural care da cu flatulatie in zona serialelor politiste pt popor. Ok, e pt cinefili rabdatori si e slow-burner-ul ala care ramane si peste ani lipit de retina. E o fractura in societatea americana care s-a mai vazut, insa la modul flatulat, senzationalizat si scarbos. Dar asta mi s-a parut credibil si convingator, pana la urma. As zice ca e din aceeasi famiglie cu the wire. Si e bun, 7/10.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  13. #4906
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Designated survivor e cam misto, o surpriza pentru mine. Tre sa spun ca scenaristul se odihneste putin abia la ultimul episod aparut la biblioteca, adica 15. Nu m-a atras sinopsisul, nici ideea ca mister 24 asta o sa salveze iar situatia din *****. Da, aveam un bias in tinerete pt Natasha care e o doamna eleganta, distinsa, respectabila si foarte potrivita in rol de prima donna. Probabil ca va serialul esua in ceva conspiratie comuna si lobby libidinos pentru institutia prezidentiala (sunt semnale). Dar pana acum e de 7,5/10. Bun..
    Legat de Designated Survivor: In opinia mea, primul jumatate a primului sezon e excelenta, iar tot primul sezon merita vazut.
    Al doilea sezon e insa nasol, fara un fir narativ. Episoade aproape independente, ceva de genul "cazul saptamanii" rezolvat cu brio de Jack Bauer la casa alba. Un fel de House of Cards pe dos, in care Underwood e cinstit si nu minte, dar rezolva o criza dupa alta. Dupa cum il vad, pronostichez ca n-o sa existe si un al treilea sezon.

  14. #4907
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Aceeasi parere ca JJ despre Designate survivor; primul sezon curge, al doilea e slab, am renuntat la el dupa cateva episoade scremute.
    Achiesez la parerea Capitanului despre Natasha. Eu aveam doua Natashe preferate: asta si Hensdridge.

    In alta ordine de idei Shooter primul sezon merita o sansa.
    Un fost lunetist de elita este implicat intr-o conspiratie nationala cu atac la presedinte.
    Se lasa greu, se implica profesionist si mai apoi este foarte greu sa scape din toata nebunia.
    Are nerv, se dezvolta binisor, scenariu legat.
    Al doilea sezon insa e slab, de genul am avut succes cu primul, hai sa mai gasim un fir epic sa mai facem niste profit.
    Ceva de genul Prison break.
    Partea misto e ca la Shooter sezonul 1 se incheie frumos si nu mai ai nevoie sa continui.
    Last edited by Utilizator; 17th April 2018 at 09:05.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #4908
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Achiesez si eu din mers. De la ep 13, DS se cam labareste din lipsa de inspiratie si nu-si mai revine neam. Cred ca vreo doua episoade sunt sponsorizate direct de administrația prezidențiala, atat de libidinoase sunt.

    Shooter da, merge un sezon. Incepuse in tromba, dupa aia a devenit telenovelă marvel, cu asta care impusca balaurul de la 3 km. Si normal balaurul nu avea nimic impotriva. Bine, pa.

    Momentan, jucaria mea e Tabula rasa, un serial olandez coios, genul mistery, old-school, meticulos, in genul picturilor flamande care-ti zbarlesc parul de pe oua. Sau de pe brat, daca sunteti tefelisti si aveti un suflet mai sensibil 5 episoade curate si asteptam finalul.

  16. #4909
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am vazut The Alienist, mini-serie de 10 episoade pe baza nuvelei gotic-politiste omonime a lui Caleb Carr.

    In rolurile principale: Daniel Brühl (Niki Lauda in Rush), Luke Evans (The Hobbit, The Raven) si Dakota Fanning (s-a facut mare, nu mai e copilul pe care il salva Denzel in man on fire din mainile rapitorilor mexicani).

    Pe scurt despre film: New York la final de secol 19, un criminal in serie ucide sangeros baieti de consumatie, departamentul de politie e pe piste false din motive de prostie, coruptie si aservire la interesele clasei bogate, cazul starneste interesul unui alienist (adica psiholog avant la lettre) care impreuna cu prietenul sau jurnalist/desenator reuseste sa-l convinga pe noul sef al politiei aka Theodore Roosevelt (viitorul presedinte) sa-i mandateze la cercetarea cazului.
    Psihologul si amicul jurnalist fac echipa cu secretara sefului politiei (prima femeie salariata la potera) si a doi politisti tineri si friky pasionati de ceea ce in viitor se va numi forensic methodology.

    Ideea filmului nu este originala, aduce un pic cu The Raven, Sherlock Holmes si altele asemenea.
    Dar este interesanta si merge.

    Actiunea se desfasoara destul de lent si asta ar putea fi o bariera in calea vizionarii.
    Nationalistii romani ar putea avea si o alta problema la vizionare: eroul principal este ungur (Dr. Laszlo Kreizler) iar filmul este turnat in Budapesta.
    In schimb atmosfera epocii este misto recreata (Carr este istoric la baza) si suficient de gotica ca sa ma fi tinut in fata ecranului pana la final de serie.
    Mizeria New Yorkului de atunci te loveste in plex: bordelurile mizerabile, jegul de pe strazi, contrastul cu bogatasii zilei (inclusiv J.P. Morgan apare in peisaj la un moment dat), mizeria din politia aservita samd.

    Cred ca merge vazut.

    Acum am inceput 7 seconds care dupa primele doua episoade arata promitator.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #4910
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Tocmai am incheiat una dintre cele mai bune mini-serii vazute in ultimii ani: River.
    Produs de BBC si Netflix.

    L-am inceput intr-o doara, nu ma atragea in mod deosebit descrierea scurta ce oscila intre banal si supranatural.
    Insa este cu mult mai mult.

    In primul rand este un film al naibii de bine facut atat ca scenariu cat si ca regie, in buna traditie BBC.
    In al doilea rand personajele sunt foarte bine conturate, complexe, firesti, cu probleme, cu secrete...nu sunt doar niste pioni fara chip ce sustin un fir epic precar precum in noianul de filme din ultimii ani.

    in al treilea rand distributia este excelenta de la rolurile principale pana la ultimul figurant (o veti regasi si pe Ana Maria Marinca intr-un rol secundar).
    Stellan Skarsgard joaca fantastic in rolul politistului batran extrem de inteligent dar cu mental disorder. Cred ca face rolul vietii.

    Un film solid, profund uman, un policier negru cu twisturi pe final, un film absolut de vazut, un instant clasic.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #4911
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Tocmai ce-am terminat in doua zile primele doua sezoane din Santa Clarita Diet. O comedie foarte misto.

  19. #4912
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Abureli. Bgati-va pe Lost in Space daca vreti sa vedeti ceva misto!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #4913
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    The100. Un amestec intre Walking Dead si Fallout. Sau o clona de Lost. Voi decideti. Mie imi place.

  21. #4914
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am vazut sez 1 din The resident. In mod normal, am rezistat un episod la Dr House, 10 min la grey anatomy si jet direct la asta mai nou cu doctorul autist, The good doctor. Cam asta este parerea mea despre telenovelele cu doctori. Dar The resident a fost din start pe corazonul meu, pt ca vorbeste deschis despre mizeria sistemului medical din sec 21. Sezonul are 14 episoade, iar vreo 7-8 sunt chiar de pus pe heavy rotation. Hai s-o spunem pe sleau acum, in episodul 1, echipa dr house rezolva un caz cu un vierme aflat in creierul unei paciente. Trimite house niste baieti sa intre prin efractie, noaptea, la aia in casa, sa vada ce a mancat stricat. Rascolesc prin frigider, prin mortii lor. O mizerie, de ce sa pierzi timpul cu asa ceva? Hai sa revenim cu picioarele pe pamant. Ce as fi vrut sa vad -si uite ca acum vad, e un malpraxis frumusel, cum se acopera doctorii intre ei cand le mor oamenii pe masa de operatie, tranzactii cu pacienti intre spitale in functie de cat se incaseaza din asigurarile medicale, analize si medicamente prescrise aiurea pt cecuri mai grase de la asigurari, cum se fac listele pt primitorii de organe si multe-multe mizerii. Sigur, intr-un final nu e un documentar si o mai da in balarii cu niste chestii dulci, pt ca trebuie retinut cumva si publicul feminin pana la final Dar e de un 7/10 curat, mi-a placut si am auzit ca se coace si sezonul 2.

    Si m-am apucat de Fauda, sez 2, care e genul de serial de unde Homeland si altele au luat notite la greu. Adica e brici. In paranteza, False flag e alt serial din zona care merge uns. Si venind direct de la sursa, au alta prestanta: nu mai sunt trecute prin filtrul unor hoituri care sunt disperate sa spuna cum cred ei ca ar fi povestea, nu cum este ea de fapt. Fauda e meticulos, inventiv, rascoleste rahatelul cu lopata in terenul ambelor combatante, cu multe detalii despre cultura protagonistilor evrei si arabi. De la inceputul anului, asta si Gomorra (2 sezoane) le-as pune undeva sus. 8/10, la mine 8 e nota f buna

    PS. O duma din sez 2, la care am cazut din pat. Vine un comandant evreu trimis la reciclare in England si are o discutie cu un amic. Mi-a lipsit actiunea de la noi, zice, acolo e totul diferit. Obiceiurile, limba...Si amicul, asa hatru: de ce limba, ca si acolo jumatate sunt arabi, ca la noi Mai pe scurt, s-a pisat pe ei. Recomand, yeap.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 3rd June 2018 at 11:36.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •