Page 7 of 30 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 127 to 147 of 612

Thread: Banat pe dovezi circumstantiele III - Covid season

  1. #127
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,877
    Reputatie
    0
    Bai banatule, nu mai tot posta pe forum cand ai cont principal activ!
    Nu de alta, dar tot mincinos esti, c-ai zis ca nu mai postezi pe forum!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #128
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Pai, inca nu v-ati dat demisia din functie tu si parisele. Vadim mi-a stricat arhiva si inca ma gandesc daca-l iert sau nu.

    Mai tineti minte cand spuneam ca e posibil sa scada petrolul la 14-15$? Ei bine, acum e la 14,73$. Am iesit din piata la 20$, in pierdere. S-a dus jumatate din profitul pe care il facusem intr-o saptamana, dar se intampla lucruri ciudate. Am citit pe Bloomberg despre preturi negative la petrol. Nici nu stiam ca e posibil asa ceva, pentru prima oara in istorie e posibil sa vedem preturi negative. Unele tari deja il vand cu 1$ barilul. WTI este un blend dulce, daca petrolul tau contine mult sulfur si e mai gros, se vinde la discount, sub pretul WTI. Practic, ce e calitate mai buna se vinde mai scump, ce e calitate mai proasta se vinde mai ieftin.



    Inca nu inteleg de ce mi-a bagat parisele pe gat vreo 3, 4 link-uri cand articolele alea nu sustineau cu absolut nimic ceea ce afirma el. Asa mai facea Leul, la deruta. Cica ia si citeste de aici, cand nu mai stia pe unde sa scoata camasa. Acuma, are si Ionelu' dreptate, de ce a fost banat pauliciul pentru dezinformare si fake news cand altii fac la fel si cica asa e din punctul lor de vedere chiar contra unor dovezi insurmontabile. Cu ce e mai bun parisele decat pauliciul daca scoate cifre din burta fara nici o acoperire?

  3. #129
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Inca nu intelegi? Nu stiu ce sa fac mai mult decat sa te trimit inapoi sa citesti acolo.
    "La grippe A (H1N1) aurait été bien plus dangereuse que l'on croit. La maladie, devenue pandémique entre juin 2009 et août 2010, n'aurait pas fait 18.500 victimes comme annoncé par l'Organisation mondiale de la santé (OMS), mais plutôt 284.500 selon les nouvelles estimations de scientifiques des Centers for Disease Control and Prevention (CDC) parues dans The Lancet Infectious Diseases."

    Intelegi ce scrie aici?
    Apoi cati morti avem azi la COVID?

    Cifrele le faci sa spuna ce vrei tu, repet. In cazul H1N1 nu se mai retine decat numarul de morti deoarece statisticile intermediare s-au pierdut cu timpul mai ales ca sunt ce sut. Am explicat mai devreme.

    Lasa becalismele cu mine ca nu tine. Totul e in articol acolo si ne iei de prosti pe toti crezand ca lumea nu citeste.
    Daca insisti o sa-ti pun fraza cu fraza, cuvant cu cuvant

    Deosebitule...
    Iti aduci aminte de puterea clickului?

    Alege-ti o data de cand ai parasit forumul
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #130
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Si-au dat seama ca e de 15 ori mai potenta decat au crezut initial si ca are aceeasi mortalitate ca si gripa sezoniera.
    A fost subestimata initial, dar asta nu inseamna ca cifrele finale sunt de speriat. Sunt la acelasi nivel cu gripa obisnuita.
    A omorat 284,500 la nivel mondial intr-un an intreg fiind lasata sa se desfasoare liber. Nu s-au luat masuri de limitare a raspandirii.

    Avem peste 165,000 de victime de covid pana acum. Daca te asteptai la 10,000 de morti si te trezesti ca sunt de 15 ori mai multi, e doar din cauza ca ai subestimat tu, asta nu inseamna ca are mortalitate mai mare decat ebola. De la H1N1 erau asteptari incredibil de mici in termeni de mortalitate. Cifrele finale sunt mari in comparatie cu asteptarile initiale, dar e tot la fel de slaba ca gripa normala.

    Tu ai dat niste procente concrete. 1,5% mortalitate. De unde ai luat procentul asta? H1N1 nu e cu nimic mai feroce decat gripa normala, de ce ai pus-o langa SARS? Si te-ai lamurit ca in anul 2020 HIV nu mai este o condamnare la moarte, ca a devenit mai mult doar o inconvenienta care doar te face sa iei pastile in fiecare zi? Ai facut niste afirmatii concrete. Mi-ai demonstrat ca H1N1 e la fel de usoara ca gripa normala, dar asta stiam deja, eu ti-am spus tie. Tu ai pus-o langa SARS. De ce?

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Sunt total de acord cu ce e scris acolo. Parerea mea este ca oamenii care au contractat acest virus sunt cu zeci de ori mai multi fata de ce s-a fehiculat ca cifre oficiale. In total mortalitatea nu depaseste procentul de 1,5% deci la fel ca orice gripa sezoniera severe.
    SARS si H1N1 sunt mult mai feroce. Nu vorbesc de HIV sau altele EBOLA etc
    Deci, ce treaba are mortalitatea reala de 0.1% a H1N1 cu ce ai spus tu acolo initial?
    Last edited by Alex1986; 20th April 2020 at 12:21.

  5. #131
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post
    H1N1 a omorat 12,469 de americani in pandemia din 2009... intr-un an intreg. Covid-19 omoara 2,500 pe zi. H1N1 are o mortalitate de 0.1%, la fel ca gripa sezoniera.
    Vad ca te chinui sa-mi spui ca aveam dreptate de la inceput. H1N1 a omorat doar 12,469 de americani intr-un an intreg in pandemia inceputa in 2009.

  6. #132
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post
    Mai citeste o data. Omu' a crezut ca a scazut PIB-ul 9%.



    A calculat el ca o luna de pauza totala ar insemna o scadere de 9% din PIB (de fapt ar fi 8.33%). Dar pentru ca nu a fost pauza totala, zice ca e exagerare si o sa fie mai putin de 9%.

    Statul are un buget anual aprobat in guvern. Daca guvernul aloca inca 200 mld euro, stie exact cat din PIB inseamna asta. Nu e nici un mister, nu e nici o speculatie, nu e nici o exagerare. Franta are un deficit anual de vreo -2.5% din PIB, adica 60 mld euro. Daca spun ca au un deficit de 9% pana acum, inseamna ca au alocat inca 156 mld euro pentru criza asta. Nu poti sa cheltui bani nealocati. Daca zice ca s-a ajuns la 9%, atunci 9% e. Cum sa exagerezi cheltuielile? Stii exact cat ai cheltuit. E marja de eroare mica atunci cand trebuie doar sa pui in balanta veniturile si cheltuielile.

    Daca era vorba despre scadere de 9% din PIB, as fi fost de acord cu el ca este doar o estimare. PIB-ul trimestrial se calculeaza si se definitiveaza la saptamani sau chiar luni de zile dupa ce s-a incheiat trimestrul respectiv. Americanii anunta o estimare prealabila... apoi a doua estimare... apoi a treia estimare... apoi PIB-ul pe acel trimestru... apoi PIB-ul revizuit.

    https://www.bea.gov/news/schedule
    acum vad postarea asta de aici de la vorbitor.

    foarte corect, deficitul bugetar este altceva decat caderea de GDP dar nu sunt nici total independente una de alta si asta cu atat mai mult in contextul UE in care pactul de stabilitate limiteaza deficitul la 3% din PIB. Care nu s-o respecta intotdeauna la litera dar impune evident reducerea exceselor de cheltuieli nejustificate in pregatirea si executia bugetelor publice. Desigur ca problema covid este neasteptata si presupune executie bugetara suplimentara si neprevauta in bugetul anual.

    Dar revenind, poate ca nu am fost clar in incercarea de a reduce volumul postarii si e posibil sa fi fost influentat si de faptul ca am citit mai multe despre declaratia lui Lemaire in care lega estimarile de deficit bugetar si cadere PIB (si datorie publica).

    Mai precis lega previziunile de deficit bugetar si de datorie publica de o cadere estimata de 8% de PIB.
    Deci nu a vorbit despre deficit realizat ci despre previziuni pe tot anul.
    Si sper ca suntem de acord ca Lemaire a leagat aceasta crestere de deficit bugetar de efectul economic al crizei covid si de caderea de PIB estimata, articolul de mai jos este destul de limpede.

    https://www.20minutes.fr/economie/27...-public-9-2020


    Da' tu cine a cui clona esti mai copile? Oi fi a lu' nea Misu Dascalescu al Angliei?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #133
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Sunt clona lu' sayonara.

    Nu se va mai tine cont de marimea deficitului.

    https://www.theguardian.com/business...-member-states

    Uniunea Europeana, FMI, toate au dat mana libera la cheltuieli. Nu cred ca s-a mai intamplat vreodata.

  8. #134
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,877
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post
    Pai, inca nu v-ati dat demisia din functie tu si parisele. Vadim mi-a stricat arhiva si inca ma gandesc daca-l iert sau nu.
    E minus zero fata de ce i-a facut lui Paul. Toata truda lui acolo agonisita intr-un thread, stearsa doar cu un jejet imbecil... Ma rog, ala fu Delapul, dar intr-o actiune miseleasca, scarboasa si injositoare in cardasie cu Vadim ce (nu care - deoarece prepozitia care e destinata vietatilor, animalele nu fac asa ceva) tocmai il alungase definitiv, fara avertizment.:vomit:

    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post
    Inca nu inteleg de ce mi-a bagat parisele pe gat vreo 3, 4 link-uri cand articolele alea nu sustineau cu absolut nimic ceea ce afirma el. Asa mai facea Leul, la deruta. Cica ia si citeste de aici, cand nu mai stia pe unde sa scoata camasa. Acuma, are si Ionelu' dreptate, de ce a fost banat pauliciul pentru dezinformare si fake news cand altii fac la fel si cica asa e din punctul lor de vedere chiar contra unor dovezi insurmontabile. Cu ce e mai bun parisele decat pauliciul daca scoate cifre din burta fara nici o acoperire?
    E dreptul fiecaruia sa se exprime, doar imbecilii au reguli ce submineaza aceasta simpla libertate, cea mai esentiala dintre toate. Nu este vorba de mandrie aici, ci de demnitatea umana pentru a carei subzistenta este nevoie macar de acest respect, a respecta dreptul la exprimarea liberei opinii, daca si pentru a o ignora, dar macar a nu-i ingradi vocea! Daca aceasta libertate de baza nu exista, restul sunt pe degeaba.


    Tu in loc sa postezi pe forum, te pun dracii sa tot stai aici sa isti discutii pe thread-uri inutile....
    Last edited by Johnny D; 20th April 2020 at 15:44.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #135
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post


    Deci, ce treaba are mortalitatea reala de 0.1% a H1N1 cu ce ai spus tu acolo initial?
    Ok. Ai pierdut firul deoarece am trecut prin explicatiile procentelor 0.1%, 2%, 5%, 50% si ce vrei tu. Toate astea am explicat de ce nu prea le poti compara.
    Cel mai aproape de adevar ar fi numarul de morti in total desi si ala e aproximativ deci trebuie luat cu prudenta.
    Vorba e cum clasam aceasta epidemie Covid. Feroce sau nu?

    Carevasazica tu zici ca H1N1 nu e severa deoarece a omorat tot atat cat gripa sezoniera. Sa zicem in jur de 280000.
    De asemenea plasezi Covid ca severa cu 160000 morti. Sigur ca nu s-a terminat dar cat crezi ca vor fi in final? Dublu ca acum? Nu cred. Cu masurile luate deja numarul mortilor pe zi scade constant.


    Si sa nu uitam ca la gripa sezoniera avem vaccin. La covid inca nu.

    In rezumat eu sunt de parerea multor experti care sustin ca epidemia nu e atat de severa pe cat s-a spus pana acum. Calculele au fost exagerat de alarmiste.
    Sigur alti experti, si ei multi, au alta parere si insista pe caracterul extrem de contagios ceea ce plaseaza Covid ca epidemie feroce.

    Asta e toata dezbaterea si nu sunt "perle" sau alte caracterizari deosebite
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #136
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Vorba e cum clasam aceasta epidemie Covid. Feroce sau nu?

    Carevasazica tu zici ca H1N1 nu e severa deoarece a omorat tot atat cat gripa sezoniera. Sa zicem in jur de 280000.
    De asemenea plasezi Covid ca severa cu 160000 morti. Sigur ca nu s-a terminat dar cat crezi ca vor fi in final? Dublu ca acum? Nu cred. Cu masurile luate deja numarul mortilor pe zi scade constant.
    Pariselu', iar ma superi. Uite, am facut un colaj doar pentru tine ca sa vezi cat imi esti de drag.

    https://ibb.co/Pzhm9Bd

    Am luat top 6 tari cu cele mai multe decese de pe planeta. SUA, Italia, Spania, Franta, UK si Belgia. E posibil ca Iran si China sa fi raportat mai putin decat in realitate, dar ma uit doar la datele oficiale. Datele sunt luate de aici:

    https://www.worldometers.info/coronavirus/

    Poti sa setezi graficul la Total Deaths sa vezi ca asa e. Acele 6 tari in total au 126,683 decese, adica marea majoritate a deceselor la nivel mondial.

    In momentul in care se creaza un platou in grafic, partea din dreapta ar trebui sa fie simetrica cu partea din stanga. Cu alte cuvinte, daca ai 10,000 de decese si ai ajuns in varful platoului, ar trebui sa mai ai inca 10,000 de decese pe partea descendenta pana ajunge la zero. Asta presupunand ca nu ai si alte valuri, caz in care ai belit-o grav de tot.

    Americanii anunta ca sunt in varful platoului, deci o sa mai vedem inca vreo 40,000 de decese de la ei pe partea descendenta.
    Spania si Italia au intrat in scadere, Franta si Belgia par sa fie la platou, iar Marea Britanie anunta ca ei inca nu au ajuns la varf.

    Jos de tot, in partea stanga, ai totalul deceselor. Cresterea la nivel mondial nu pare sa incetineasca pentru ca abia acum incepe sa creasca in Brazilia, Mexic si alte tari. Graficul asta vorbeste de la sine. Pana nu vezi o incetinire, formarea unui platou la nivel mondial, nu ai cum sa nu ai cel putin dublu din cat ai acum.

    Eu nu zic ca nu o sa avem dublu, eu zic ca o sa avem mult mai mult de atat.

    Tu compari mere cu portocale. Covid-19 o sa depaseasca numarul deceselor H1N1 in conditiile in care se practica masuri extreme de distantare sociala. H1N1 a fost lasata sa galopeze liber prin societate si sa infecteze un numar foarte mare de oameni, probabil peste 1 miliard in primul an. La americani a infectat 60 mil oameni, adica aproximativ 20% din po****tie:

    https://en.wikipedia.org/wiki/2009_s..._United_States

    Daca si covid-19 era lasata libera, ar fi omorat 32,000,000 de oameni, daca ar fi infectat 20% din po****tia globala de 8 miliarde si la o mortalitate de 2%. Asta presupunand ca toti cei care aveau nevoie de un ventilator si pat la terapie intensiva, ar fi primit ventilator si pat. Realistic vorbind, mortalitatea ar fi fost de 6%, deci in jur de 100 mil decese.

  11. #137
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Traim vremuri istorice. Petrolul la 11$ si o recesiune cauzata intentionat la nivel global.
    Pentru cine urmareste datele financiare, astea sunt de povestit nepotilor.

  12. #138
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,877
    Reputatie
    0
    Masini hidro-electrice!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #139
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Am impresia ca Ionelu' tocmai a scos o perla monumentala, dar o sa-l ignor in continuare. Aici avem discutii serioase.

    https://www.youtube.com/watch?v=wH6OOh_Bw7I
    https://www.telegraph.co.uk/news/202...irus-warnings/

    Brazilia se pregateste de pandemie... daca la astia nu mor macar 500,000, sa nu-mi spuneti mie Sevi.
    Petrolul la 10$. Fenomenal, absolut fenomenal.

  14. #140
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post
    Sunt clona lu' sayonara.

    Nu se va mai tine cont de marimea deficitului.

    https://www.theguardian.com/business...-member-states

    Uniunea Europeana, FMI, toate au dat mana libera la cheltuieli. Nu cred ca s-a mai intamplat vreodata.
    Salut Sayonara.
    Da, e adevarat ca se va face derogare anul asta la marimea deficitului dar in discutia de mai sus eu ma refeream la faptul ca bugetul pe anul asta a fost planificat fara sa se fi stiut asta.
    Cu alte cuvinte, executia bugetara la care acum face referire Lemaire si spune ca va fi ajustata negativ este structurata pe venituri (si cheltuieli) estimate pe baza PIBului si evolutiei economice previzionate la acel moment.
    De aceea spuneam ca mare parte din deficit este legat de PIB, peste care buninteles se vor adauga masurile suport si efectele lor.


    Pentru conformitate, articolul pe care-l citezi din The Guardian se refera la tarile membre FMI si pozitia FMI fata de deficitul bugetar, ceea ce nu e totuna cu tarile mebre UE si pactul de stabilitate.
    Ma miram ca UK dupa oficializarea Brexitului sa mai scrie despre derogarile din UE.
    Va fi si in UE derogare, s-a activat cred "escape clause", insa nu va fi chiar mana libera ci intr-un cadru mai controlat. Cred ca inca se discuta la nivel de ministri de finante.

    S-a mai intamplat ca UE sa inchida ochii la deficit in exces de 3%.
    A mai fost cazul, notabil prin 2004 daca nu ma insel, pe cand Franta si Germania aveau deficit mai mare de 3% si au fortat reforma din 2005 a regulilor din Pactul de stabilitate.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Stability_and_Growth_Pact
    Si cred ca a mai fost cazul in vremea crizei datoriilor publice din 2010/2011 din zona euro ( e.g. Grecia parca).

    Sayonara!
    Last edited by Utilizator; 20th April 2020 at 18:24.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #141
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Petrolul a ajuns la sub 5$... wow wow wow!!!
    Stati cu ochii pe el, e posibil sa ajunga la pret negativ, sub 0.

    Ultima oara cand petrolul a fost sub 11$ a fost in aprilie 1986, spuneau pe Bloomberg acum cateva ore. Cand a fost ultima oara sub 5$? Habar nu am...

    https://www.marketwatch.com/investin...?mod=home-page

  16. #142
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    https://www.marketwatch.com/articles...=mw_latestnews

    Petrolul este in acest moment -8.00$. Pentru prima oara in istorie sub 10$, cea mai mare scadere intr-o sesiune din istorie, pentru prima oara in istorie pret negativ... aceasta este cu adevarat o zi istorica, multe premiere, multe lucruri fara precedent. Incredibil.



    In alte stiri, Turcia a depasit China la cazuri oficiale de covid-19. S-au luat niste masuri, dar nu foarte drastice.
    Ma astept ca Turcia si Brazilia sa devina noile epicentre ale pandemiei.

    Argentina inca publica numere mici, atat de cazuri cat si de decese. La ei ma asteptam sa fie absolut macelariti. Nu-mi explic ce se intampla. Sunt mai la sud si vine iarna australa. Argentina ar trebui sa fie lovita mult mai rau decat Brazilia. Poate nu fac teste suficiente... si nu aud nimic la stiri despre ei, nimeni nu vorbeste despre Argentina...

  17. #143
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post

    Eu nu zic ca nu o sa avem dublu, eu zic ca o sa avem mult mai mult de atat.

    Tu compari mere cu portocale. Covid-19 o sa depaseasca numarul deceselor H1N1 in conditiile in care se practica masuri extreme de distantare sociala. H1N1 a fost lasata sa galopeze liber prin societate si sa infecteze un numar foarte mare de oameni, probabil peste 1 miliard in primul an. La americani a infectat 60 mil oameni, adica aproximativ 20% din po****tie:
    Nu se stie, o sa vedem. Virusul asta inca nu-l cunoastem bine si descoperim in fiecare zi tot felul de fenomene. Putem avea surprize neplacute sau invers.

    Ce e sigur insa e ca tu esti de partea celor pesimisti. "De partea lor" cum ar zice cineva pe aici

    Eu ascult argumentul tau dar contra argumentul celor cu care sunt de acord taie previziunea ta. De fapt Covid a galopat la fel ca H1N1 pe vremuri si e foarte posibil sa fi infectat un miliard. Problema e ca nu stim deoarece testele sunt facute doar pe bolnavi in scopul diagnosticului. Daca s-ar face test sistematic am sti mai multe.

    Quote Originally Posted by Alex1986 View Post
    [URL]
    Petrolul este in acest moment -8.00$. Pentru prima oara in istorie sub 10$, cea mai mare scadere intr-o sesiune din istorie, pentru prima oara in istorie pret negativ... aceasta este cu adevarat o zi istorica, multe premiere, multe lucruri fara precedent. Incredibil.

    Nasol. Cum drac sa mai platim pe Neymar de acum? Parca vad ca seicii saracesc in asa hal incat il vor vinde ca sa-si cumpere ... hartie igienica
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #144
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Nu avem mult de asteptat. Statul New York va incepe sa testeze pentru anticorpi. Asta va spune daca ai avut boala in trecut sau in prezent. Vor testa zeci de mii de oameni la intamplare. E ca un sondaj. Testezi o parte a po****tiei reprezentativa si extrapolezi la toata po****tie cu o marja de eroare. Cu cat mai multi oameni testezi, cu atat mai mica marja de eroare.

    https://abc7ny.com/coronavirus-testi...rk-ny/6115295/

    Primele date cu marja mare de eroare vor incepe sa vina cam intr-o saptamana. Pe parcurs, datele vor deveni din ce in ce mai precise.


    Ideal, 80% din po****tie a avut virusul, mrtalitatea e sub 0.2% si de maine ne reluam viata normala.
    Tare ma tem ca mortalitatea este de cel putin 1% adica de 10 ori mai mare decat gripa sau H1N1.

    In cel mai rau caz, se pastreaza aproximarea initiala de 2%.
    Last edited by Alex1986; 20th April 2020 at 22:03.

  19. #145
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Uiti un aspect. Covid 19 are proprietatea nefericita de a contamina de trei ori mai mult. Caut acum in caz ca imi ceri link, te stiu, tu fara cifre inscrise pe internet sau wiki nu stii sa analizezi o situatie. Am citit ca ratia de contaminare e undeva intre 1 la 3 sau 1 la 4. Adica un individ infectat, cu sau fara simptome, infecteaza pana la 4 alti indivizi pe zi. Nu mai stiu exact ce se scria acum o luna. Deci nu trebuie mult timp sa ajungem de la pacientul zero la un miliard
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #146
    Banned
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    376
    Reputatie
    0
    Da, stiu. Aia este rata de transmitere daca nu se iau masuri. Masurile functioneaza pentru ca rata spitalizarilor scade in tarile care au luat astfel de masuri. Anthony Fauci a spus de zeci de ori. Sta langa Trump la aproape fiecare conferinta si omu' il contrazice de multe ori pe presedinte. Isi face treaba cu integritate.

    Au anticipat cu o saptamana inainte cand se va atinge platoul in New York. Au si spus ca numarul deceselor va atinge varful cu o intarziere. Mai intai vin cazurile depistate, dureaza pana starea se agraveaza si trebuiesc spitalizati si din nou mai dureaza pana intervine decesul. Omu' e cu adevarat specialist, e o somitate in domeniu. Pana acum a avut dreptate in tot ce a spus. Trump a vrut sa-l dea afara pentru ca l-a contrazis de atatea ori live la TV, dar nu poate sa o faca. Fauci este un "public servant" sau "civil servant". Nu intra sub tutela presedintelui sa-l dea afara. Plus ca ar da rau la imagine. S-au facut sondaje si Fauci e mai popullar decat Trump la momentul asta.



    In urma testelor cu cnticorpi, vom vedea cat din po****tie a fost infectata. Eu cred ca au fost infectati putini.

  21. #147
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Se pare ca virusul circula inca din septembrie anul trecut. Cel putin in Franta circula din ianuarie. Eu l-am avut la inceput februarie la meciul de rugby Franta - Anglia pe SdF. E clar acum. Am fost bolnav la pamant la sfarsit de februarie si in martie nu am mai avut nimic desi circulam in plina epidemie in avion, tren etc. Colegii mei la fel. Cu izolarea asta de fapt nu s-a facut decat sa fie stop cadru, fotografie a unei situatii deja instalate. Nu s-a evitat nimic. Covid era deja instalat la 90% din po****tie cel putin la Paris.
    Este parerea mea
    Testele pt anticorpi au inceput deja in Franta in zonele cele mai atinse dar sunt doar 50% fiabile deocamdata. Deci ai sanse ca un test din doi sa fie negativ desi ai avut virus si esti imunizat. Sau invers
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •