View Poll Results: Stadion National cu pista de atletism sau fara ?

Voters
85. You may not vote on this poll
  • cu pista

    22 25.88%
  • fara pista

    63 74.12%
Page 15 of 16 FirstFirst ... 513141516 LastLast
Results 295 to 315 of 329

Thread: Stadion National cu pista sau fara ?

  1. #295
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Degeaba discutam sau ne confruntam pe-aici,pentru ca opiniile noastre nu vor schimba in nici un fel decizia lui Oprescu.
    Cel mai bine ar fi fost sa se construiasca un stadion mare pentru fotbal,si unul de 10000 de locuri pentru atletism,dar din moment ce nu este posibil,ma multumesc si cu unul mare destinat ambelor categorii.Orice se va decide, pista nu trebuie sa lipseasca din proiectul final.

  2. #296
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    cred ca sustinatorii 'pistei' pleaca de la o premisa gresita !

    de fapt de ce s-a construit in bucuresti un Stadion NATIONAL? - Ca sa tina PCR acolo Marea Adunare Nationala , sa aduca 100.000 de oameni si sa faca spectacole de culoare pentru a proslavi conducatorul iubit - de accea era la fix un stadion mare larg, cu pista de atletism, pe care sa incapa cat mai multa lume si sa arate cat mai bine 'coregrafiile' respective. da, a fost bun si pentru meciurile de fotbal ale nationalei care adunau 60-70.000 de oameni si pentru competitii de atletism - nationale, balcanice etc. care adunau cateva mii de oameni care mureau de plictiseala in timpul comunismului

    in ziua de azi nu avem de nevoie de un astfel de stadion national/olimpic, poate peste 10 ani da.
    in schimb avem nevoie de un stadion DE FOTBAL de calitate - oricum este singura varianta profitabila dpdv financiar !

  3. #297
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    De fapt stadionul a fost construit pentru Festivalul mondial al tineretului si studentilor.In 1953 nu cred ca existau manifestari megalomane de slavire a partidului,sau al dictatorului.
    Se poate juca fotbal si pe stadioane cu pista,competitiile atletice nu se pot disputa pe stadioane fara,asa ca aleg prima varianta,oricat de mult ati contesta asta.

  4. #298
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    cred ca sustinatorii 'pistei' pleaca de la o premisa gresita !

    de fapt de ce s-a construit in bucuresti un Stadion NATIONAL? - Ca sa tina PCR acolo Marea Adunare Nationala , sa aduca 100.000 de oameni si sa faca spectacole de culoare pentru a proslavi conducatorul iubit - de accea era la fix un stadion mare larg, cu pista de atletism, pe care sa incapa cat mai multa lume si sa arate cat mai bine 'coregrafiile' respective. da, a fost bun si pentru meciurile de fotbal ale nationalei care adunau 60-70.000 de oameni si pentru competitii de atletism - nationale, balcanice etc. care adunau cateva mii de oameni care mureau de plictiseala in timpul comunismului

    in ziua de azi nu avem de nevoie de un astfel de stadion national/olimpic, poate peste 10 ani da.
    in schimb avem nevoie de un stadion DE FOTBAL de calitate - oricum este singura varianta profitabila dpdv financiar !

    Esti intr-o eroare de la un capat la altul. Stadionul s-a construit mult inainte de spectacolele lui Ceausescu. Mai informeaza-te. Si de bine, de rau a gazduit singura manifestare sportiva cu adevarat importanta care a avut loc in Romania-Universiada

  5. #299
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nightwish View Post
    Ar fi nevoie de unul mai mare? Crezi ca atletismul ar aduce 2000 de spectatori in tribune? Eu nu cred...
    Stai linistit fiindca echipa nationala de fotbal oricum n-aduce 60000 la Bucuresti

  6. #300
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    Echipa nationala nu aduce 60.000 aduce 40.000 maxim sa zicem, dar fata de 1000 cati vin la atletism e distanta lunga

  7. #301
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Trebuie sa ne gandim si la nevoile sportului si al sportivilor nu doar al spectatorilor.
    Daca majoritatea dintre acestia nu considera ca atletismul este important nu inseamna ca asa este si corect.

  8. #302
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SS_Lazio View Post
    Echipa nationala nu aduce 60.000 aduce 40.000 maxim sa zicem, dar fata de 1000 cati vin la atletism e distanta lunga
    40000 la Romania-Austria sau Romania-Faroe? Poate in visele erotice ale lui Mutu. Doar un meci cu o mare echipa poate aduce spectatori, in rest bucurestenii nu sunt interesati de Mutulica si Pitilica. Sorry

  9. #303
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    cred ca sustinatorii 'pistei' pleaca de la o premisa gresita !

    de fapt de ce s-a construit in bucuresti un Stadion NATIONAL? - Ca sa tina PCR acolo Marea Adunare Nationala , sa aduca 100.000 de oameni si sa faca spectacole de culoare pentru a proslavi conducatorul iubit - de accea era la fix un stadion mare larg, cu pista de atletism, pe care sa incapa cat mai multa lume si sa arate cat mai bine 'coregrafiile' respective. da, a fost bun si pentru meciurile de fotbal ale nationalei care adunau 60-70.000 de oameni si pentru competitii de atletism - nationale, balcanice etc. care adunau cateva mii de oameni care mureau de plictiseala in timpul comunismului!
    Nu stii istoria stadionului, se vede! Stadionul s-a construit in 1953 si a gazduit Festivalul Mondial al Tineretului, la inaugurare. In anii 50 oamenii veneau cu miile la stadion sa vada concursuri de atletism cu mari vedete mondiale ale vremii, Emil Zatopek, Vladimir Kutz sau Iolanda Balas. Lumea atunci era mai civilizata si genuin interesata de sport, atletismul fiind un sport foarte iubit. Concluzia, stadion National cu pista.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #304
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Dupa aceasta saptamana de fotbal eu zic ca trebuie vreo 5 stadioane exclusive pentru acest sport. Si doamne-ajuta sa gazduim finala Cupei UEFA. Pacat ca anul asta se desfiinteaza

  11. #305
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Ce se desfiinteaza?

  12. #306
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by moty View Post
    Ce se desfiinteaza?
    Cupa UEFA. Asa ca Sandu ar trebui sa ne spuna ca vrea finala Europa League

  13. #307
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Isi schimba formatul, nu se desfiinteaza..

  14. #308
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by moty View Post
    Isi schimba formatul, nu se desfiinteaza..
    Poti sa-i zici cum vrei, de la anul nu mai exista Cupa UEFA

  15. #309
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Isi schimba numele atata tot,dar cupa tot aia ramane,ca-si schimba formatul,asta se intampla si in liga campionilor,unde e chiar mai drastica schimbarea.

  16. #310
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ma contraziceti doar de dragul de a contrazice? Mai exista sau nu Cupa UEFA la anul, poate sunt prost informat.

    Acum o sa veniti sa-mi spuneti ca exista si Cupa Campionilor, nu?

  17. #311
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Te contrazic pentru ca nu ai dreptate,pana si trofeul va fi acelasi.
    Nu se va mai numi cupa UEFA,dar tot aceeasi competitie ramane.
    Cupa oraselor targuri,sau Fairs cup a devenit UEFA cup,acum devine Europe League,dar a fost si a ramas aceasi competitie de la infiintare.
    Last edited by mihai_alex; 2nd October 2008 at 23:17.

  18. #312
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    Da mai exista Cupa Uefa, Cupa Uefa este desemnata cu codul C3 la Uefa , Liga Campionilor cu C1 si Cupa Cupelor care s-a desfiintat era C2.... asadar Cupa Europa League ramane C3 deci nu se desfiinteaza nimic

    http://www.footballdatabase.eu/footb...tour.0.en.html

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Acum o sa veniti sa-mi spuneti ca exista si Cupa Campionilor, nu?
    logic ca exista
    Last edited by SS_Lazio; 2nd October 2008 at 23:25.

  19. #313
    senior tzefereu's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    La Constanta am castigat cu Cehia si Olanda dintre echipele importante si nu am pierdut niciun meci acolo in era piturca, nu ca as folosi acest lucru ca argument in favoarea pistei,ci doar ca nu are legatura cu rezultatele sau cu jocul unei echipe tipul de stadion.
    si te poti mandri prin faptul ca i-am batut pe un gazon pe care Ribery va parea la meciul cu Franta mai "inalt" in anumite parti ale terenului?
    campania"cel mai infocat fan primeste bilete la Steaua-Bayern"
    Promitem insa ca oile ratacite vor gasi calea spre redactia.......

  20. #314
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tzefereu View Post
    si te poti mandri prin faptul ca i-am batut pe un gazon pe care Ribery va parea la meciul cu Franta mai "inalt" in anumite parti ale terenului?
    Daca terenul prost ne avantajeaza de ce ar trebui sa ne fie rusine?Nu uita ce a facut Chelsea acum 2-3 ani cu Barca in UCL

  21. #315
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    La Constanta am castigat cu Cehia si Olanda dintre echipele importante si nu am pierdut niciun meci acolo in era piturca, nu ca as folosi acest lucru ca argument in favoarea pistei,ci doar ca nu are legatura cu rezultatele sau cu jocul unei echipe tipul de stadion.
    dar cine a spus ca are vreo legatura tipul de stadion cu jocul echipei, e vorba de vizibilitatea mult mai proasta pe care o ai pe un stadion cu pista (tin minte cand am fost la craiova, la romania-bosnia, am stat in peluza opusa galerie. ambele goluri, dupa cum stiti, s-au inscris la poarta de la galerie, in dreapta la tv. imi dadeam seama ca se inscriau goluri numai dupa bucuria celorlalti din tribune si pt ca alergau jucatorii intr-un colt al terenului. in afara de lobont in repriza a 2-a n-am reusit sa vad nici un jucator la fata. frumoase amintiri de pe "lighianul" echipei mele favorite.) dupa ce ca am "mostenit" o groaza de astfel de lighiane, tre' sa construim altele noi tot la fel.

    si pentru ce? asta e ca la sibiu. au "ciopartit" sala transilvania in ideea de a mari suprafata de joc pt. meciuri de handbal internationale. dar in sibiu nu exista echipa pt acest sport (deci nu joaca nimeni in cupele europene) iar in eventualitatea organizarii vreunui campionat european de catre tara noastra nu cred ca poate fi aleasa o sala de 1800 de locuri oricate facilitati ar avea. si-atunci la ce naiba au micsorat capacitatea salii?

    eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •