Results 1 to 17 of 17

Thread: Sistem de calificare in UCL - bun / rau ?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Exclamation Sistem de calificare in UCL - bun / rau ?

    Buna Ziua !

    "In Olanda, a doua echipa ce participa in Liga isi cistiga acest drept in urma unui play-off la care iau parte locurile 2-5 (Ajax, Alkmaar, FC Twente si Heerenveen )"

    Sursa: GSP, Vineri 04.05.2007

  2. #2
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Ar fi bun sistemu` .. De ce nu ? Ar fi mai spectaculos
    Muzzwrinka

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Multumesc Luis Garcia 10 pentru raspuns !

  4. #4
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    vad ca threadul asta l-ai deschis si pe Liga1 ..nu-i nimic.se mai intampla
    OT: eu zic ca ar fi o idee buna acest sistem. asa se vor renunta si la jocurile de culise din ultimele etape

  5. #5
    C H A M P I O N SAMM's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Tara ros-albastra
    Posts
    4,209
    Reputatie
    1
    nu e bun zic eu

    pai dak ar fi playoff dinamo ar plati arbitrii doar in doua meciuri asa sunt nevoiti sa plateasca tot campionatul

    eu cred insa ca ar trebui sa se schimbe sistemul de coeficienti uefa ai echipelor adica sa se puna exclusiv punctajul echipei si nu o parte din punctaj sa fie aferent punctajului de tara
    Banel Nicolita a inteles, nu a fost offside, Dica, nu a fost offside la Dica. Dica, Dica, Dica du-te, Dica, Dica in fata lui 4 la 1
    Siii esteeeee goooooool. Iata bolta! Iata bolta ! Iata bolta ! Steaua este una dintre marile echipe ale Europei
    DOAR [B][SIZE="3"][COLOR="Red"]STEAUA[/COLOR][/SIZE] [/B]conteaza in Europa. Fara mizerii in UCL

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Sunt nou aici !
    Eu am avut pana acum un singur mesaj pe acest forum, aici, legat de pariuri. Daca poti sa ma ajuti, te rog sa-mi spui cum sa elimin "dublura" ! (Ma refer la cele 2 pagini deschise pentru aceeasi tema)

    Multumesc frumos !

  7. #7
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raduku View Post
    Sunt nou aici !
    Eu am avut pana acum un singur mesaj pe acest forum, aici, legat de pariuri. Daca poti sa ma ajuti, te rog sa-mi spui cum sa elimin "dublura" ! (Ma refer la cele 2 pagini deschise pentru aceeasi tema)

    Multumesc frumos !
    am corectat eu

  8. 4th May 2007, 17:52

  9. 4th May 2007, 17:56

  10. #8
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Buna idee- dar sa fie altfel: la sfarsitul campionatului, in cazul in care locul 2 e la maxim 2 puncte diferenta de primul, sa fie un play-off pt campioansa, 2 meciuri, unul acasa si unul in deplasare, in provincie- de ex. Timisoara si Piatra-Neamt s.a.

    iar pt Cupele Europene: intre locurile 3,4,5 ,6, 7 si 8 sa fie un play-off 3 cu 7 4 cu 8 si 6 cu 7 asa ar fi mult mai interesant, ce parere aveti?

  11. #9
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SAMM View Post
    nu e bun zic eu

    pai dak ar fi playoff dinamo ar plati arbitrii doar in doua meciuri asa sunt nevoiti sa plateasca tot campionatul

    eu cred insa ca ar trebui sa se schimbe sistemul de coeficienti uefa ai echipelor adica sa se puna exclusiv punctajul echipei si nu o parte din punctaj sa fie aferent punctajului de tara
    ar fi sistemul perfect pentru noi!
    play-off-ul sa fie arbitrat exclusiv de straini si am avea spectacol!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  12. #10
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1
    bun
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  13. #11
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    Buna idee- dar sa fie altfel: la sfarsitul campionatului, in cazul in care locul 2 e la maxim 2 puncte diferenta de primul, sa fie un play-off pt campioansa, 2 meciuri, unul acasa si unul in deplasare, in provincie- de ex. Timisoara si Piatra-Neamt s.a.

    iar pt Cupele Europene: intre locurile 3,4,5 ,6, 7 si 8 sa fie un play-off 3 cu 7 4 cu 8 si 6 cu 7 asa ar fi mult mai interesant, ce parere aveti?
    doar daca primele 2 se afla la egalitate de puncte,ar trebui sa se joace un play-off,tur-retur(ca in Argentina)pentru stabilirea campioanei!
    pentru cupele europene,ar trebui un play-off intre locurile 3,4,5 si 6,alese fara criteriul capului de serie,pe sistemul semifinala-finala!
    si toate meciurile sa fie arbitrate de straini,ca sa scapam de orice indoiala!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  14. #12
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,459
    Reputatie
    1
    Ar trebui sa stii ca si in Italia se joaca play-off daca sunt primele 2 la egalitate de puncte...

  15. #13
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dardar_3 View Post
    Ar trebui sa stii ca si in Italia se joaca play-off daca sunt primele 2 la egalitate de puncte...
    stiu,sunt mai multe tari in care aplica sistemul asta,dar mi-am adus aminte de ARGENTINA pentru ca recent s-a jucat un astfel de play-off,cand Boca a pierdut titlul!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  16. #14
    sport legend FcPoliFan's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    535
    Reputatie
    1
    E loc de play-off cand echipele nu-ti joaca multe meciuri. Eu nu sunt pentru asa ceva, consider ca o echipa isi castiga dreptul de a participa in vreo Cupa Europeana dand dovada de consecventa si consistenta in performante, de-a lungul unui campionat intreg.

    Problema se pune astfel in Olanda (si in Scotia, daca nu ma insel) pentru ca este o diferenta mare intre echipele de top si restul lumii. Mie nu mi se pare ca la noi este tocmai asa o diferenta, era acuma cativa ani, dar intre timp s-a micsorat, iar in anii viitori o sa se micsoreze si mai mult, sper eu. Mi se pare mai important sa promovam un duel intern fair-play si solid si pe termen lung.
    www.cronicavioleta.ro

  17. #15
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Pentru Legion !
    De acord cu Dumneavoastra !

  18. #16
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Hai sa vedem partile bune dar si cele mai putin bune:

    Avantaje:
    1. Teoretic prin play off s-ar face dreptate.
    2. Meciuri cu miza mare pe final de sezon = bani (drepturi TV + bilete). Echipele fruntase ar lua sume de bani importante din play off (drepturi TV) si astfel s-ar creea o diferenta logica fata de cele normale.

    Dezavantaje:
    1. Traim in Romania. Ce ar insemna un play off Steaua - Rapid (mai ales pe teren neutru : Lia Manoliu). Batai intre suporteri , razboi in teren , etc. Fiindca la noi nimeni nu stie sa piarda.

    2. Ar disparea miza finalului de campionat (echipele s-ar menaja pentru play off)

    3. Totusi ideea de sistem campionat rasplateste echipele constante. Cum ar fi totusi ca o echipa ajunsa intamplator pe locul 5 ,care niciodata nu ar fi ajuns pe 2 (Gloria sa zicem) ar prinde o forma de zile mari si ar castigat play-offul.

    Consider ca inca nu suntem pregatiti pentru un sistem play off , dar ideea e foarte buna!!

  19. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    nu este corect acest sistem din olanda!
    pai aia de pe locul 2 se chinuie degeaba sa ajunga pe 2 si apoi joaca play-off?
    mai lipseste ca si campioana sa joace play-off sau chiar play-out pentru evitarea retrogradarii!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •